Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Να πω το εξης οτι out of the box Unigine Valley σε 1080p+x8AA results:

- Νvidia 680gtx 43 fps

- AMD 7970 40 fps

παρατηρούμε η διαφορά άνοιξε στις νέες κάρτες γραφικών υπέρ της Nvidia. Με βάση το screen από το Unigine 4,0 (απο το cheaphell) και απο μενα αλλα και απο τον [MENTION=28627]kyr[/MENTION] στο οποίο είδαμε 20+% μεταξύ της GTX TITAN και της R9 290X αλλά και ενα 10% μεταξύ της R290X και 780GTX υπερ της 780gtx.

Τα νουμερα που εχω δωσει θα ειναι αυτα, σε games θα ειναι μια 780gtx overall και σε καποια games (amd) θα περνάει και τον Τιτανα. Αυτη ειναι η πραγματικότητα....το 10% πανω απο τον Τιτανα που διατυμπανίζει το Cheaphell δεν υπαρχει πουθενα....

Όλο uningine μου το πάτε, κανένα firestrike όμως δεν βλέπω...

2gydn9l.jpg

Για game δε δεν το συζητάμε, στο πράσινο στρατόπεδο μόνο benches... :p

28asx6s.jpg

Κρίνοντας από τις 7950, προβλέπω ότι οι 280 σε CF θα είναι τρελό value.

Link to comment
Share on other sites

....εδω κοιταμε single καρτες και καλο ειναι να μεινουμε εκει γιατι αλλιως θα σκασουν και αλλοι.

Οσο για τα score μου στο 3D MARK, είναι γνωστά σε όλους.

default score -> 10.600

oc score -> 13.000+

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

....εδω κοιταμε single καρτες και καλο ειναι να μεινουμε εκει γιατι αλλιως θα σκασουν και αλλοι πονεμένοι.

Οσο για τα score μου στο 3D MARK, είναι γνωστά σε όλους.

default score -> 10.600

oc score -> 13.000+

Γνωστά σε όλους; για ποιο λόγο θα έπρεπε να είναι γνωστά σε όλους;

Πάντως νομίζω ότι για το 1000ρικο που έσκασες θα έπρεπε να "πιάνεις" κάτι περισσότερο βρε αδερφέ...

Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι οι καρτούλες εδώ δεν είναι σε max clock, αντίθετα είναι και undervolted.

Για games βλέπω ουδέν σχόλιον...

Link to comment
Share on other sites

Γνωστά σε όλους; για ποιο λόγο θα έπρεπε να είναι γνωστά σε όλους;

Πάντως νομίζω ότι για το 1000ρικο που έσκασες θα έπρεπε να "πιάνεις" κάτι περισσότερο βρε αδερφέ...

Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι οι καρτούλες εδώ δεν είναι σε max clock, αντίθετα είναι και undervolted.

Για games βλέπω ουδέν σχόλιον...

Λογικο δεν ειναι να ειναι γνωστα??? αφου ΜΟΝΟ αυτα βλεπουμε...και ΜΟΝΟ για ΤΙΤΑΝ βλεπουμε......:sarcastic::sarcastic::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτα τα πρωτα screenshots ειναι αληθινα, προσωπικα εχω βγαλει τα παρακατω συμπερασματα για την 290χ:

-clock to clock ειναι περιπου στα ιδια με τιταν, εκει που δουλευει τουλαχιστον:p, στο unigine δεν ξερω γιατι εχει τοσο χαμηλο score, προφανως με new drivers θα στρωσει και εκει, first realised drivers ειναι.

-Αν κλοκαρει και καλουτσικα (~1150-1200Mhz), ουσιαστικα και σε Oc'ed καταστασεις θα συνεχιζει να εχει επιδοσεις oc'ed τιταν πανω κατω, αν κλοκαρει χαμηλοτερα θα χανει και αν παει πιο ψηλα θα "ξεμυτιζει":p

-Ειναι αρκετα ζεστη καρτα, με 90+βαθμους, σιγουρα δροσερη δεν την λες:p

-Αν το ~700αρι που ακουγεται αληθευει, προσωπικα δεν την θεωρω και τοσο καλη τιμη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] μην αρχίζουμε τα ιδια γιατι θα σκασουν και αλλοι με Τahiti LE να μας πουν και αυτοί τα δικα τους.

Γιατι να παρεις R9 290X και να μην παρεις 2 χ R-280Χ ? Εδω δεν μιλας ? Που ειναι και η ιδια εταιρία... Γιατι η Nvidia εχει αλλο software με σαφώς more features (3d, physx)!

Τουλαχιστον ολα τα παιχνιδια με NVIDIA τα παιζεις με ULTRA SET ενώ με ΑΤΙ δεν μπορείς πχ (BATMAN ARKHAM CITY & ARKHAM ASSYLUM, BORDERLANDS II, WITHCER III, METRO 2033 & LAST LIGHT και λοιπά... εσυ συμβιβάζεσαι και δεν παίζεις FULL τα games αυτα με προϊόντα ΑMD.

Στην τελικη δεν ανταγωνίζεται η R9 290X την 7950. Αλλα 780Gtx και Titan και θα πρεπει να μεινουμε σε αυτο!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] μην αρχίζουμε τα ιδια γιατι θα σκασουν και αλλοι με Τahiti LE να μας πουν και αυτοί τα δικα τους.

Γιατι να παρεις R9 290X και να μην παρεις 2 χ R-280Χ ? Εδω δεν μιλας ? Που ειναι και η ιδια εταιρία... Γιατι η Nvidia εχει αλλο software με σαφως more features!

Ετσι και αλλιως δεν ανταγωνίζεται η R9 290X την 7950.

Αν έχεις όρεξη για ενασχόληση με το μηχάνημα δυνατό τροφοδοτικό και ένα καλό κουτί με σωστό airflow πας άνετα σε 280Χ crossfire.

Αν δεν διαθέτεις κάτι από αυτά, πας σε μονή κάρτα.

Από εκεί και πέρα μην ακούω για nvidia και features αφού και μόνο το γεγονός ότι είναι σαπάκι στο opencl αρκεί για να μην ξανασυζητήσουμε για αυτό.

EDIT

Δεν συμβιβάζομαι σε κανένα από αυτά τα παιχνίδια γιατί έβαλα μια Nvidia στην θέση που της αρμόζει, PPU co-processor. :p

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] μην αρχίζουμε τα ιδια γιατι θα σκασουν και αλλοι με Τahiti LE να μας πουν και αυτοί τα δικα τους.

Γιατι να παρεις R9 290X και να μην παρεις 2 χ R-280Χ ? Εδω δεν μιλας ? Που ειναι και η ιδια εταιρία... Γιατι η Nvidia εχει αλλο software με σαφώς more features (3d, physx)!

Τουλαχιστον ολα τα παιχνιδια με NVIDIA τα παιζεις με ULTRA SET ενώ με ΑΤΙ δεν μπορείς πχ (BATMAN ARKHAM CITY & ARKHAM ASSYLUM, BORDERLANDS II, WITHCER III, METRO 2033 & LAST LIGHT και λοιπά... εσυ συμβιβάζεσαι και δεν παίζεις FULL τα games αυτα με προϊόντα ΑMD.

Στην τελικη δεν ανταγωνίζεται η R9 290X την 7950. Αλλα 780Gtx και Titan και θα πρεπει να μεινουμε σε αυτο!

Δεν ντρέπεσαι να μιλάς τόσο για το PhysX όσο για το Stereoscopic 3D. Μη το παλεύεις γιατί γίνεσαι παραπάνω ρεζίλι με την Ταιβανολαγνοία σου. Δηλαδή πρίν 2-3 σελίδες κατηγοριοποιήσες το Audio Engine και Mantle ως κλανιές και τώρα θυμήθηκες να ξεθάψεις τα πράσινα ψευδοfeatures? Μιλάς για κλασσικά πρασινοπαίχνιδα που είναι γνωστό οτί είναι βαμένα πράσινα. Το ξέρω και εγω το ξέρεις και εσύ. Εξίσου ο αλλός μπορεί να στην πει με Tomb Raider ( btw ΤressFX),Sleeping Dogs,κλπ κλπ.

Ποιος έπαιξε με Stereoscopic 3D και το χάρηκε άραγε...εδώ βγήκε νέο generation με παραπάνω φωτεινότητα και πήγε άπατο. Εδώ περίφανα γύριση η AMD να πει πως "ήταν σωστή κίνηση" που δεν επένδυσε στο τόσο νωρίς στο stereoscopic δικαιολογόντας την γυφτιά τους και η πράσινη έκανε τουμπεκί.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για κλασσικά πρασινοπαίχνιδα που είναι γνωστό οτί είναι βαμένα πράσινα. Το ξέρω και εγω το ξέρεις και εσύ. Εξίσου ο αλλός μπορεί να στην πει με Tomb Raider ( btw ΤressFX),Sleeping Dogs,κλπ κλπ.

Ποιος έπαιξε με Stereoscopic 3D και το χάρηκε άραγε...εδώ βγήκε νέο generation με παραπάνω φωτεινότητα και πήγε άπατο. Εδώ περίφανα γύριση η AMD να πει πως "ήταν σωστή κίνηση" που δεν επένδυσε στο τόσο νωρίς στο stereoscopic δικαιολογόντας την γυφτιά τους και η πράσινη έκανε τουμπεκί.

ολα τρεχουν σε Nvidia...αδιαβαστος, για επανάληψη γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

ολα τρεχουν σε Nvidia...αδιαβαστος, για επανάληψη γρήγορα!

Εντάξει τα trueaudio και tressfx είναι επιπέδου PhysX.

Aντε να σου βάλω μέσα και το mantle αν και μάλλον θα είναι πιο σημαντικό από το physUx.

Φαντάζομαι οτι δεν βάζεi κανείς στον ίδιο κουβά και το OpenCl...

Αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνετε τις συνέπειες του OpenCl gap μεταξύ AMD και NV... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η Nvidia εκανε ολοκληρη εξαγορά εταιρείας της Ageia αυτο προφανως δεν λεει τιποτα σε μερικούς.... Να παει να τα χαρίσει στην AMD ?

true audio ? Tωρα πιάσαμε τα ανέκδοτα...

Οσο για το Mantle θα το δουμε στην πραξη το κατα ποσο τραβαει το κουπι και πως....

Οσο για το 3D ολοι οι μεγάλοι τίτλοι παίζουν...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το οτι η Nvidia εκανε ολοκληρη εξαγορά εταιρείας της Ageia αυτο προφανως δεν λεει τιποτα σε μερικούς.... Να παει να τα χαρίσει στην AMD ?

true audio ? Tωρα πιάσαμε τα ανέκδοτα...

Οσο για το Mantle θα το δουμε στην πραξη το κατα ποσο τραβαει το κουπι και πως....

Σου απάντησα οκ για αυτά,πες μου για το opencl τώρα....

Πες μου ποιο το μέλλον της NV στην κρυπτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η Nvidia εκανε ολοκληρη εξαγορά εταιρείας της Ageia αυτο προφανως δεν λεει τιποτα σε μερικούς.... Να παει να τα χαρίσει στην AMD ?

true audio ? Tωρα πιάσαμε τα ανέκδοτα...

Οσο για το Mantle θα το δουμε στην πραξη το κατα ποσο τραβαει το κουπι και πως....

Οσο για το 3D ολοι οι μεγάλοι τίτλοι παίζουν...

Καταξοδεύτηκε, άσε που είναι και άκυρος ο συλλογισμός σου, διότι με αυτή τη λογική όποιος έχει $$$$$ μπορεί να δημιουργήσει/εξαγοράσει 15 "τεχνολογίες" τις οποίες θα $$$$προωθήσει$$$$ κατάλληλα, διαλύοντας τον όποιο ανταγωνισμό και επιβάλλοντας ουσιαστικά μονοπώλιο. Ακόμα και η Intel με τις μονοπωλιακές της τακτικές που την βρίζουμε, τις νεώτερες SSEx εντολές τις δίνει στην AMD μετά από (νομίζω) 18 μήνες αποκλειστικότητας. Μόνο η Nvidia είναι η έξυπνη που με 150 ψωρό εκατομμύρια έχει δικαίωμα να δημιουργεί gamers δύο ταχυτήτων στους αιώνες των αιώνων (αμήν!!!).

Μέχρι σήμερα λοιπόν το PhysX ήταν απολύτως θεμιτό feature που δεν δημιουργούσε θέμα στην PC πλατφόρμα. Ξαφνικά με το Mantle αρχίσανε οι κωλοτούμπες. Και να τα άρθρα για το πόσο κακή είναι η AMD που θα δημιουργήσει κατακερματισμό στην PC πλατφόρμα και να άρθρα για το Mantle που αποτελεί αθέμιτο ανταγωνισμό και να τα άρθρα που ξαφνικά φιλοσοφούν το που πάμε ως PC gamers και να τα άρθρα για το πόσο καλύτερο είναι το OpenGL έναντι DirectX!!!!!

Εκεί που στις φωνές για το PhysX και τους κλειδωμένους drivers έβλεπες χαιρέκακα χαμόγελα, ξαφνικά πλάκωσε ο προβληματισμός και όλοι το παίζουν φιλόσοφοι. Βέβαια ακόμα και σήμερα κανείς δεν μιλάει για το PhysX ή το CUDA. Το Mantle τους μάρανε που ακόμα δεν το είδαμε. :tomato:

Υ.Γ. Αν στα γράψω μελλοντικά άλλες 150 φορές θα χαμπαριάσεις τίποτα ή μπα?

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.