Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Θεωρείς ότι το 30% είναι λίγο απο τη στιγμή που νέα γενιά με την προηγούμενη δίνει ένα +10%? πόσο περιμένεις να σου δώσει 40-50% πάνω;

?????

ποσο θες να ειναι ? :p

...έδωσα τα νούμερα που ειχα στα χέρια μου. Τώρα περιμένουμε.

Ε δώσε κανένα 50%-60% να βγαίνουν ποιο ωραία νούμερα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

2816/2048= 37,5% παραπάνω Shader aπό το tahiti

και 64/32 = 100% περισσότερα ROPs (τα οποία είχαν κατηγορηθεί ότι "φρέναραν" το tahiti.)

Νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε κάτι κοντά στο +35% από το tahiti Clock For Clock, μέχρι τα 1080p, και πάνω από εκεί ακόμα μεγαλύτερη αύξηση λόγω ROP count.

Επίσης όσο ανεβαίνουν οι μνήμες το bandwith θα αυξάνεται δραματικά λόγω 512bit.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην στεναχωρείτε τον seb ! αυτός κρατάει το θέμα ζωντανό ! Πάντως πέρα απο την πλάκα η 7990 είναι καρτάρα για να δούμε τι θα λέει η 290 ψάχνω κάθε τόσο για κάνα Previewδακι αλλά τπτ...

Αν εξαιρέσουμε την κατανάλωση εξακολουθεί να είναι η ταχύτερη κάρτα. Επίσης με τα driver optimizations για το frame consistency και τα ρέστα + αυτά που έχουν να γίνουν ακόμα και ενόψει νέας σειράς (290 series) θα μιλάμε για σπουδαία κάρτα! Η τιμή της να πέσει λίγο και θα δείς τι θα γίνει πίσω πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα διαβασα ολο το θεμα και δεν ξερω αν διαβαζω σωστά τοση ωρα.Πειτε μου τι θα γινει στην περίπτωση που την τρίτη η Ατι δωσει επιτελους τα νουμερα της290χ και εχουμε τιμολόγηση στα 700ε και τα νουμερα ειναι πιο κατω απο 780.τι θα πειτε ολοι εσεις που κραζετε την πρασινη και εχετε κάνει την ΑΤΙ κοκκινη θεα? Μετα λετε τον sebastian fanboy.Μπορει σε καποια θέματα να το τραβαει λίγο και οκ ξερουμε οτι ο Τιτανας ειναι υπερτιμημενος για καποιον που παιζει σε 1080p αλλα παει αυτο ηταν περασε εγινε δεν μπορει να αλλαξει.Τωρα θελω να δω τι θα γινει με τα φανμποι της κοκκινης την τριτη.Εγω παντος χ€στικα ειτε για πρασινη ειτε για κοκκινη εγω θελω ενα προιον να δικαιολογει της τιμη και την αποδοση του και εκει θα παω εαν παω.Τιτανες πηρανε ολοι γιατι ηταν η πιο δυνατη μονοπυρηνη οταν βγήκε αν ειχε βγει η 780 πιο πριν εννοείτε οτι θα αγοράζαμε 780.το ιδιο ισχυει για την περιπτωση της Ατι που εμεινε με την σειρα 7 κοντα 3 χρονια ας έβγαζε πιο νωρις προιον που θα πηγαινε τον τιτανα εμπλοκή και τοτε ολοι θα αγοραζανε Ατι

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα διαβασα ολο το θεμα και δεν ξερω αν διαβαζω σωστά τοση ωρα.Πειτε μου τι θα γινει στην περίπτωση που την τρίτη η Ατι δωσει επιτελους τα νουμερα της290χ και εχουμε τιμολόγηση στα 700ε και τα νουμερα ειναι πιο κατω απο 780.τι θα πειτε ολοι εσεις που κραζετε την πρασινη και εχετε κάνει την ΑΤΙ κοκκινη θεα? Μετα λετε τον sebastian fanboy.Μπορει σε καποια θέματα να το τραβαει λίγο και οκ ξερουμε οτι ο Τιτανας ειναι υπερτιμημενος για καποιον που παιζει σε 1080p αλλα παει αυτο ηταν περασε εγινε δεν μπορει να αλλαξει.Τωρα θελω να δω τι θα γινει με τα φανμποι της κοκκινης την τριτη.Εγω παντος χ€στικα ειτε για πρασινη ειτε για κοκκινη εγω θελω ενα προιον να δικαιολογει της τιμη και την αποδοση του και εκει θα παω εαν παω.Τιτανες πηρανε ολοι γιατι ηταν η πιο δυνατη μονοπυρηνη οταν βγήκε αν ειχε βγει η 780 πιο πριν εννοείτε οτι θα αγοράζαμε 780.το ιδιο ισχυει για την περιπτωση της Ατι που εμεινε με την σειρα 7 κοντα 3 χρονια ας έβγαζε πιο νωρις προιον που θα πηγαινε τον τιτανα εμπλοκή και τοτε ολοι θα αγοραζανε Ατι

O [MENTION=478]sebastian[/MENTION] θα βάλει μία αγγελία την Τετάρτη, εσύ δύο :hehe:

sorry αλλά διάβασες όλο το thread για να απευθυνθείς στα κακά και άδικα fanboys της κόκκινης;

Link to comment
Share on other sites

Ας βγει οπως πρεπει να ειναι σωστη και να κανει αυτα που πρεπει και τοτε το βλεπουμε για αγγελια:hehe:

Και αναφέρθηκα και στους πρασινους και στους κοκκινους.Και ειπα τι θα γινει στην περιπτωση που η 290χ τελικα αποδειχτει πατατα και η τιμη της ειναι στο 700αρι τι θα γινει μετα που επεσε τοσο κραξιμο στη πρασινη.Ειχα Ατι πριν παω σε πρασινη αλλα αφου η πρασινη εβγαλε καλυτερο προιον γιατι να μην το παρω? Ας βγαλει και η ΑΤΙ κατο σωστο να αγορασει ο κοσμος

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Το ότι η κόκκινη άργησε να βγάλει κάρτα δεν είναι απαραίτητα κακό. Μην ξεχνάς ότι αυτά τα τρία χρόνια έχει δώσει μια σεβαστή αύξηση επιδόσεων μόνο με οδηγούς. Αυτό για μένα δείχνει σεβασμό στον καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα διαβασα ολο το θεμα και δεν ξερω αν διαβαζω σωστά τοση ωρα.Πειτε μου τι θα γινει στην περίπτωση που την τρίτη η Ατι δωσει επιτελους τα νουμερα της290χ και εχουμε τιμολόγηση στα 700ε και τα νουμερα ειναι πιο κατω απο 780.τι θα πειτε ολοι εσεις που κραζετε την πρασινη και εχετε κάνει την ΑΤΙ κοκκινη θεα?

Θα παρουμε και αλλες 780 για τα κατεβαστηρια μας. :hehe:

ugnt.jpg

3072MB ZOTAC GeForce GTX 780 Bundle Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αυτό κοιτάς ?

Για κοίταξε και αυτό :

6144MB PowerColor Radeon HD 7990 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

jnxw.png

Και μιλάμε για την δυνατότερη κάρτα ....

Με τέτοια πτώση τιμής αναμένω πολύ καλύτερα πράγματα από αυτά που λέγονται για την R9 290X . Δεν εξηγείται αλλιώς !!!

Είμαι έτοιμος. Αν δεν τραβάει η R9 290X πέφτει παραγγελιά ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι σιγουρα οικονομικο το θεμα γι αυτο TSMC και Global Foundries εχουν 20νμ απο τωρα ετοιμα και εχει η APPLE σειρα να παρει πρωτη και μετα η AMD και η Nvidia... :haha:

Καλή η ειρωνεία αλλά είναι γεγονός ότι οι εταιρίες έχουν πατήσει χειρόφρενα και πλέον τα rebrands είναι ο κανόνας και τα νέα προϊόντα οι εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευτηκα αληθεια ειναι η Αpple εχει προτεραιοτητα και εμεις οι PC enthusiasts - gamers πληρωνουμε 500+ ευρω για 28nm τεχνολογια 3ετιας...Αν και μαλλον ακουγεται αρκετα Μaxwel τον Απριλιο και νεα σειρα AMD το Σεπτεμβρη-Οκτωβρη του 2014.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευτηκα αληθεια ειναι η Αpple εχει προτεραιοτητα και εμεις οι PC enthusiasts - gamers πληρωνουμε 500+ ευρω για 28nm τεχνολογια 3ετιας...

Αυτά γίνονται όταν παίζεις σε γραμμές παραγωγής τρίτων ....

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα, λάθος, εδώ και καιρό και οι δύο (θα) αργούν να δώσουν νέες κάρτες. Είναι απλά οικονομικό το θέμα.

εχω την εντυπωση δυστυχως, οτι δεν ειναι μονο οικονομικο το θεμα. εχει και πολλες αλλες πτυχες που τις γνωριζουν καλυτερα, μονο οσοι ασχολουνται επαγγελματικα με το θεμα.

θελω να κανω μια ερωτηση, μονο σε οσους γνωριζουν, για να μας διαφωτισουν κι εμας τους υπολοιπους. ποσο ευκολο θα ειναι στο αμεσο μελλον, η επιπλεον σμικρυνση στη λιθογραφια των κυκλωματων?

ηδη εχουμε φτασει στα 28-22nm, παμε για τα 20-18.., αλλα.... πλησιαζει επικινδυνα το οριο...!!! αρα.., θεωρω πλεον και πιο δυσκολο να κατεβεις κι αλλο..!!

επισης, ποσο ευκολο-δυσκολο ειναι να αλλαξεις αρχιτεκτονικη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.