Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Ξεχνάτε κατι σημαντικό, το madle δεν ειναι αποκλειστικότητα της AMD εχει φτιαχτεί απο την AMD αλλα ειναι open source API, το παίρνει και η nvidia και οποίος άλλος θέλει και το κάνει optimize σε οτιδήποτε. Το έχω πει ήδη μια φορά και θα το πω και πάλι, σε ενα θέμα που μιλάει για sli-cf εδω στο φόρουμ υπάρχει ενα λινκ που εκει ο τύπος μιλάει με amd και nvidia και στο τέλος και οι δυο πλευρές λένε ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ θέλουν πόλεμο στα pc γτ ο κόσμος θα στραφεί στις κονσόλες και εκει το κέρδος τους ειναι μπαρμ******λα. Καθήστε τώρα εσείς και βγάλτε τα ματιά σας για ιδεολογίες εταιριών και τέτοια. Freak27 η Titan πλασαρίστηκε εξαρχής ως μια κάρτα για τους enthusiast χρήστες, με ενα σωστό bios το throttle όντως δεν θα υπήρχε αλλα και πάλι ο enthusiast δεν θα καθόταν με το μαμά bios να του αλλάζει τα ρολόγια το boost και να του δινει οτι ρεύμα θέλει. Εγω προσωπικά θα άλλαζα bios και στην 680 και στην 780.

Δεν είναι Open Source.

Επίσης, από ότι βλέπω ( δεν έχω κάποια επίσημη πληροφορία για το Mantle, δεν δώσανε κάτι παραπάνω από ότι είπανε και δημοσίως στο presentation και σε 2-3 συνεντεύξεις που ακολούθησαν ) το mantle θα παίξει σαν middle-ware, δηλαδή θα μπεί μεταξύ vga - mantle - directX.

Για τους προγραμματιστικά εντελώς άσχετους θα είναι σαν ένας "μεταφραστής", δηλαδή θέλει τo directX να κάνει το τάδε πράγμα, εντολή ελήφθει, εκτελώ με τον Χ τρόπο δικό μου που είναι πιο αποδοτικός ( ελπίζουμε να είναι και το ίδιο όσον αφορά την ποιότητα εικόνας και να μην έχουμε τίποτα κρυφά image quality degrading optimizations )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι Open Source.

Επίσης, από ότι βλέπω ( δεν έχω κάποια επίσημη πληροφορία για το Mantle, δεν δώσανε κάτι παραπάνω από ότι είπανε και δημοσίως στο presentation και σε 2-3 συνεντεύξεις που ακολούθησαν ) το mantle θα παίξει σαν middle-ware, δηλαδή θα μπεί μεταξύ vga - mantle - directX.

Για τους προγραμματιστικά εντελώς άσχετους θα είναι σαν ένας "μεταφραστής", δηλαδή θέλει τo directX να κάνει το τάδε πράγμα, εντολή ελήφθει, εκτελώ με τον Χ τρόπο δικό μου που είναι πιο αποδοτικός ( ελπίζουμε να είναι και το ίδιο όσον αφορά την ποιότητα εικόνας και να μην έχουμε τίποτα κρυφά image quality degrading optimizations )

Θα διαφωνήσω.

Έτσι όπως το περιγράφεις είναι λες και το directX θα γίνει "περιτύλιγμα" για το mantle.

Εγώ απ' ότι κατάλαβα με όσα έχω δει θα ισχύει vga - mantle - game engine - game.

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. So...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το σαν τις SSE, FMU, etc @ CPUs.

Τουλάχιστον πιο πολύ πρός εκεί κλείνω με αυτά που έχω δεί.

Μπορεί να κάνω λάθος, μάλλον είπα, και δεν δώσανε πολλά info από την AMD.

Σαν να σου λέω "βρήκα τρόπο να τρέχει πιο γρήγορα το SuperPi" και να μην σου δίνω το παραμικρό hint/info.

Link to comment
Share on other sites

Specifications της 290X παρακατω. Οσον αφορα την τιμη αν κανεις τη μετατροπη απο το Σουιδικο νομισμα βγαινει 842 ευρω μαζι με BF4. Δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει αντιστοιχιση τιμης ή τι ΦΠΑ εχουν εκει. Αυστραλια π.χ. εχουν +400 ευρω περιπου στα παντα.

GPU Codename – Hawaii

GPU Process – 28nmlarge

Stream Processors – 2816

TMUs – 176

ROPs – 44

Base Clock – 800 MHz

Turbo Clock – 1000 MHz

VRAM – 4GB GDDR5

Memory Bus – 512-Bit

Memory Clock – 1250 MHz (5GHz Effective)

Memory Bandwidth – 320 GBps

Power Configuration – 8+6 Pin

PCB VRM – 5+1+1

Die Size – 424mm2

Transistors – 6 billion

3D Technology – DirectX 11.2, OpenGL 4.3 and Mantle

Audio Technology – AMD TrueAudio

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα οι τιμες τους ειναι ενα 10% πιο ακριβες απο οτι εδω. Αρα η 290Χ μαζι με το BF4 θα ειναι καπου στα 750 ευρω. Αν το παρεις χωρις BF4 λογικα θα κοστιζει 700 ευρα???

Έγινε επεξεργασία από Freak27
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πανάκριβη :/ αν ήταν στα 600-550 θα ήταν τρελό deal αλλά πλέον .. αφού ανέβασε τις τιμές εξαρχής η πράσινη ακολουθεί απο απόσταση και η κόκκινη, εξάλλου αφού γνωρίζει ότι υπάρχουν τα άτομα με την βαθιά τσέπη να την αποκτήσουν

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομιζω οτι το Mantle θα πατωσει...?Ο καθε προγραμματιστης/εταιρια θελει να εχει πιο λιγη δουλεια και οχι πιο πολυ και ποσο μαλλον με κατι που πρεπει να μαθει να δουλευει αφου δεν θα το ξερει εξ αρχης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομιζω οτι το Mantle θα πατωσει...?Ο καθε προγραμματιστης/εταιρια θελει να εχει πιο λιγη δουλεια και οχι πιο πολυ και ποσο μαλλον με κατι που πρεπει να μαθει να δουλευει αφου δεν θα το ξερει εξ αρχης.

Το Mantle είναι αναγκαίο κακό στις κονσόλες. Δεν το γλυτώνει ο προγραμματιστής που να κάνει απεργία πείνας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομιζω οτι το Mantle θα πατωσει...?Ο καθε προγραμματιστης/εταιρια θελει να εχει πιο λιγη δουλεια και οχι πιο πολυ και ποσο μαλλον με κατι που πρεπει να μαθει να δουλευει αφου δεν θα το ξερει εξ αρχης.
+1

Unlike consoles, PCs are not fixed platforms, and this is especially the case in the world of PC graphics. If we include both discrete and integrated graphics then we are looking at three very different players: AMD, Intel, and NVIDIA. All three have their own graphics architectures, and while they are bound together at the high level by Direct3D feature requirements and some common sense design choices, at the low level they’re all using very different architectures. The abstraction provided by APIs like Direct3D and OpenGL is what allows these hardware vendors to work together in the PC space, but if those abstractions are removed in the name of performance then that compatibility and broad support is lost in the process. Απο AnandTech Portal | Understanding AMD’s Mantle: A Low-Level Graphics API For GCN

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οτι και να βγάλει η AMD, τον Ultra Titana πρέπει να τον βγάλει η Nvidia με 2880 shaders με 240 tmus στα 900mhz.

Η τεχνολογια πρεπει να προχωραει και μάλιστα γρήγορα! Ωστε να πεφτουν οι τιμες...

Θα μπορουσε να βγαλει και μια νεα 780 Ultra με shaders GTX Titan 2688 και 224 tmus kai 3gb και ρολογια στα 870mhz Ενα 15%+ πανω.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Και throttling... μην το ξεχνάς. Είναι από τα σημαντικά features.

Οποιος δεν μπορει να φλασαρει τον Τιτανα του, υπάρχει και το pcnoobs.gr προς ενημέρωση.

Eδω είμαστε thelab.gr. Στην τελικη να μεινει ετσι οπως ειναι....

Pcακιας που δεν φλασαρει, αντρας που δεν .... !

Εδω ξεβρακωσες τον επεξεργαστη σου [MENTION=51]jax7480[/MENTION] και στο φλασαρισμα 1 λεπτου κολλάς που ΘΑ εκανες εαν ειχες Τιτανα. Παρε 780gtx Classified και δεν εχεις τετοιο θεμα...

Εγω προσωπικα με τα φλασαρισματα δεν εχω θεμα και τις 580gtx μου φλασαρισμενες τις ειχα...

Εδω αλλοι φλασαρανε κατα κόρων τις καρτες γραφικων για να ρίχνουν τα latencies στις μνήμες.

Αμα γράφονται ποστ σαν το δικο σου στο thelab.gr θα μας πάρουν με τις πέτρες....ακόμα και στην αϋπνία γίνανε πιο hardcoriles!

Τυχαιο που η λυση στον Τιτανα ηρθε μετα απο μερικες μερες ? Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν μπορει να φλασαρει τον Τιτανα του, υπάρχει και το pcnoobs.gr προς ενημέρωση.

Eδω είμαστε thelab.gr. Στην τελικη να μεινει ετσι οπως ειναι....

Pcακιας που δεν φλασαρει, αντρας που δεν .... !

Εγω προσωπικα με τα φλασαρισματα δεν εχω θεμα και τις 580gtx μου φλασαρισμενες τις ειχα...

αρα επειδη δεν εχεις εσυ θεμα, πρεπει ο καθενας να καθεται και να κυνηγαει το custom bios του μπαρμπαμητσου για να παιξει η τιτανοξεσκεπαστη ;

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν μπορει να φλασαρει τον Τιτανα του, υπάρχει και το pcnoobs.gr προς ενημέρωση.

Eδω είμαστε thelab.gr. Στην τελικη να μεινει ετσι οπως ειναι....

Pcακιας που δεν φλασαρει, αντρας που δεν .... !

Εδω ξεβρακωσες τον επεξεργαστη σου [MENTION=51]jax7480[/MENTION] και στο φλασαρισμα 1 λεπτου κολλάς που ΘΑ εκανες εαν ειχες Τιτανα. Παρε 780gtx Classified και δεν εχεις τετοιο θεμα...

Εγω προσωπικα με τα φλασαρισματα δεν εχω θεμα και τις 580gtx μου φλασαρισμενες τις ειχα...

Εδω αλλοι φλασαρανε κατα κόρων τις καρτες γραφικων για να ρίχνουν τα latencies στις μνήμες.

Αμα γράφονται ποστ σαν το δικο σου στο thelab.gr θα μας πάρουν με τις πέτρες....ακόμα και στην αϋπνία γίνανε πιο hardcoriles!

Τυχαιο που η λυση στον Τιτανα ηρθε μετα απο μερικες μερες ? Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....

Ώρες-ώρες απορώ με την λογική σου.

Αντί να κράζεις πρώτος και καλύτερος που ένα ημιτελές προϊόν, κυκλοφορεί στην αγορά και κοστολογείται 1000€, χαίρεσαι και από πάνω και μας λες πως είναι το καλύτερο όλων.

Ούτε εγώ έχω θέμα με το φλασάρισμα. Με την κοροϊδία έχω θέμα όμως. Και αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις εσύ είναι πως όταν πληρώνεις 1000€ για κάρτα γραφικών η οποία είναι η μοναδική μονοπύρηνη με τέτοια τιμή, όχι φλασάρισμα δεν θα έπρεπε να κάνεις, αλλά η Nvidia θα έπρεπε να στέλνει ρωσίδα στο σπίτι να σου κάνει πίπ3ς κάθε φορά που θα αναφέρεις το όνομά της.

Το άλλο που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι πως αν το προϊόν ΔΕΝ ήταν ΗΜΙΤΕΛΕΣ, τώρα θα έπαιζες πιο ψηλά και σε πυρήνα και σε μνήμες.

Επιλεκτικά όμως διαλέγεις να τα προσπερνάς όλα τα παραπάνω για να δικαιολογήσεις την αγορά σου, όπως κάνεις σε κάθε τι από τότε που σε θυμάμαι στα φόρουμ. Είτε αυτό λέγεται VGA, είτε κινητό τηλέφωνο.

Σε διαβάζει και κόσμος και τον παίρνεις στο λαιμό σου, δεν το καταλαβαίνεις; Και εσύ μπορεί να έχεις να δίνεις τα 1000ρικα για VGA από εδώ και από εκεί, αλλά υπάρχει κόσμος που μας διαβάζει ο οποίος μπορεί μέσα στην καύλα του, την τρέλα του, την αδυναμία του, όπως θέλεις πες το, να πάει να σκάσει το 1000αρικο και να ψάχνεται μετά που είναι οι επιδόσεις του. Και όταν θα φλασάρει και γίνει η στραβή να μείνει με το π@υλί στο χέρι που άκουσε τον τιτανομεγιστοτεράστιο sebastian και φλάσαρε την κάρτα του και η εταιρεία τον έβγαλε εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οτι και να βγάλει η AMD, τον Ultra Titana πρέπει να τον βγάλει η Nvidia με 2880 shaders με 240 tmus στα 900mhz.

Η τεχνολογια πρεπει να προχωραει και μάλιστα γρήγορα! Ωστε να πεφτουν οι τιμες...

Θα μπορουσε να βγαλει και μια νεα 780 Ultra με shaders GTX Titan 2688 και 224 tmus kai 3gb και ρολογια στα 870mhz Ενα 15%+ πανω.

ναι...και μετα εναν ακομα Super Ultra TITAN, με 4880 SHADERS 548 TMUS + 6GB Vram.......!!!!!!!

αυτο ειναι το ζητουμενο? ποσους shaders και ποσα tmus θα χωρεσουν?

η να στρωσει και λιγο το Software, γιατι μας τα εχουν κανει τουμπανα με τα τερτιπια τους..?

και μιλαω για ολους..... και Nvidia και ΑΤΙ, αλλα και games developers ΚΥΡΙΩΣ...!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.