Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Το ζουμί είναι ότι τα games που θα αξιοποιήσουν το Mantle σε AMD κάρτες θα φυσάνε, αυτά τα games τώρα λόγο του ps4 x-box one etc, θα είναι πλειοψηφία αν όχι όλα. Από τη μέρα που είδαμε τα specs από τις κονσόλες αυτό το περιμέναμε, αν δεν παίζεις παιχνίδια πας σε nvidia:dots: :jester:

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα η εταιρια δεν γίνεται ρομπα γιατι, τα σκυλια δεν ειναι official. Θα βγει να σου πει δεν ειπα ποτε οτι ειναι Titan killer...

Ναι αλλά τα rumors είναι αυτά που οδηγάνε στις προπαραγγελίες. Δεν μπορείς να μην πεις τίποτα.

Επισης ειναι ενα θεμα τα physx+3d support και λοιπα που δεν εχει ακουμπήσει η ΑΤΙ. Ποιος ξεχναει Batman origins, Metro Last light, Witcher III.

Όταν σε ένα χρόνο θα βγαίνουν κάποιοι και θα λένε "τα τάδε game είναι πολύ ποιο όμορφο/γρήγορο/οτιδήποτε" με Mantle θέλω να δω αν αυτοί που βλέπουν το χιλιοκλειδωμένο PhysX ως feature σήμερα θα αντιδρούν αύριο.

Η Nvidia δεν χάνει ευκαιρία πάντως να διαφημίζει "NVIDIA exclusive features". Για να την δούμε σε ένα χρόνο. :magic:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα rumors είναι αυτά που οδηγάνε στις προπαραγγελίες. Δεν μπορείς να μην πεις τίποτα.

Όταν σε ένα χρόνο θα βγαίνουν κάποιοι και θα λένε "τα τάδε game είναι πολύ ποιο όμορφο/γρήγορο/οτιδήποτε" με Mantle θέλω να δω αν αυτοί που βλέπουν το χιλιοκλειδωμένο PhysX ως feature σήμερα θα αντιδρούν αύριο.

Η Nvidia δεν χάνει ευκαιρία πάντως να διαφημίζει "NVIDIA exclusive features". Για να την δούμε σε ένα χρόνο. :magic:

Σου ξαναλεω εαν η αποδοση της ειναι Titan Killer δεν χρειαζεσαι RUMORS! Απλα και καθαρα πραγματα εμεις ειμαστε εδω και ο ανταγωνιστης ειναι εκει.

Rumors θελεις οταν δεν εχεις προιον Titan Killer με σκοπο να σπρωξεις τα pre orders.

Eαν τα rumors βγουν ή οχι την εταιρια δεν την νοιάζει γιατι δεν ειχε πει ποτε κατι επίσημα. Τωρα εαν εσυ ετρεξες με βαση τα rumors ειναι δικο σου θεμα....

Επισημα η AMD για την R 290X εχει πει: Η ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ.

Πέρσι τοσο για την 7990 και 7970 οταν παρουσιάστηκαν ειχε πει : Η ΤΑΧΥΤΕΡΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ.

Δειτε τα slides απο τις pressconf

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καπου πηρε το ματι μου οτι αλλαξαν τα λεγομενα και απο 800Mhz που ελεγαν,ειπαν οτι τα scores που ειδαμε ηταν με 1050Mhz..

Καποιος που να το ειδε καλυτερα να μας πει τι ακριβως λεγεται;;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

NVIDIA Prepares Two New Sub-$250 SKUs, Price Cuts | techPowerUp

Ωρε βλεπω να τις δινει στα πανερια η πρασινη!:hehe:

Παιδες καπου πηρε το ματι μου οτι αλλαξαν τα λεγομενα και απο 800Mhz που ελεγαν,ειπαν οτι τα scores που ειδαμε ηταν με 1050Mhz..

Καποιος που να το ειδε καλυτερα να μας πει τι ακριβως λεγεται;;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αρχηγε ολα παιζουν... Αν δεν βγουν τα official νουμερακια κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια!

EDIT

Παντως εδω, αν και ειναι της πλακας τα διαγραμματα λεει οτι η καρτα επαιζε στα 1050mhz.

http://www.techpowerup.com/191768/radeon-r9-290x-clock-speeds-surface-benchmarked.html

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω εαν η αποδοση της ειναι Titan Killer δεν χρειαζεσαι RUMORS! Απλα και καθαρα πραγματα εμεις ειμαστε εδω και ο ανταγωνιστης ειναι εκει.

Rumors θελεις οταν δεν εχεις προιον Titan Killer με σκοπο να σπρωξεις τα pre orders.

Βιάζεσαι να την βγάλεις fail.

Eαν τα rumors βγουν ή οχι την εταιρια δεν την νοιάζει γιατι δεν ειχε πει ποτε κατι επίσημα. Τωρα εαν εσυ ετρεξες με βαση τα rumors ειναι δικο σου θεμα....

Άλλος εδώ μέσα αγοράζει κάρτες του χιλιάρικου. Εγώ αυτή τη στιγμή χαλαρώνω με μια 9800GT.

Επισημα η AMD για την R 290X εχει πει: Η ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ.

Αν δεν έχει πει "η καλύτερη single gpu" τότε μην ξεχνάς την 7990.

Πέρσι τοσο για την 7990 και 7970 οταν παρουσιάστηκαν ειχε πει : Η ΤΑΧΥΤΕΡΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ.

Ποιο πριν έλεγες για ηρεμία. Αντί να ψάχνουμε να δούμε κρυφά μηνύματα στις λέξεις ας περιμένουμε. Άλλωστε ούτε εσύ, ούτε εγώ έχουμε προπαραγγείλει.

Δειτε τα slides απο τις pressconf

Προτιμώ να περιμένω τα reviews. Από εκεί και πέρα είναι δικαίωμα και όχι λάθος ή αφέλεια να περιμένεις μια κάρτα καλύτερη ή στα επίπεδα του Τιτάνα. Και αν δεν έρθει, χ@στήκαμεν.

Link to comment
Share on other sites

Βιάζεσαι να την βγάλεις fail.

Άλλος εδώ μέσα αγοράζει κάρτες του χιλιάρικου. Εγώ αυτή τη στιγμή χαλαρώνω με μια 9800GT.

Αν δεν έχει πει "η καλύτερη single gpu" τότε μην ξεχνάς την 7990.

Ποιο πριν έλεγες για ηρεμία. Αντί να ψάχνουμε να δούμε κρυφά μηνύματα στις λέξεις ας περιμένουμε. Άλλωστε ούτε εσύ, ούτε εγώ έχουμε προπαραγγείλει.

Προτιμώ να περιμένω τα reviews. Από εκεί και πέρα είναι δικαίωμα και όχι λάθος ή αφέλεια να περιμένεις μια κάρτα καλύτερη ή στα επίπεδα του Τιτάνα. Και αν δεν έρθει, χ@στήκαμεν.

Ετσι μπραβο... αφου βγει η κάρτα κρίνετε και αγοράζετε! Αυτο σας λεω...

Μην ηταν και παραπανω τα ρολογια της ΑΤΙ...και ο Τιτανας με το γνωστο throttle δηλαδη να εκατσε καπου στα 900mhz στα τεστ και 1050mhz η ΑΤΙ. Καλα στο tomb raider ο Τιτανας παιζει με base clocks κατω απο 900mhz...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] να σου δωσω λιγο τροφη?:hehe:

A source that goes by the name Grant Kim, with access to a Radeon R9 290X sample, disclosed its clock speeds, and ran a few tests for us. To begin with, the GPU core is clocked at 1050 MHz. There is no dynamic-overclocking feature, but the chip can lower its clocks, taking load and temperatures into account
Overall, at 1050 MHz (core) and 4.50 GHz (memory), it's advantage-AMD, looking at these graphs. Then again, we must remind you that this is 5760 x 1080 we're talking about. Many Thanks to Grant Kim.

Radeon R9 290X Clock Speeds Surface, Benchmarked | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για 7990, 2900ΧΤ κτλ, κτλ.

Εγώ γιατί νομίζω πως η πιο FAIL απ'όλες τις κάρτες ήταν πρώτα η FX 5800 Ultra και μετά η TITAN.

Κάρτα που να κάνει Throttle από το εργοστάσιο και να την πουλάει 1000€ μόνο η Nvidia θα μπορούσε να βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για 7990, 2900ΧΤ κτλ, κτλ.

Εγώ γιατί νομίζω πως η πιο FAIL απ'όλες τις κάρτες ήταν πρώτα η FX 5800 Ultra και μετά η TITAN.

Κάρτα που να κάνει Throttle από το εργοστάσιο και να την πουλάει 1000€ μόνο η Nvidia θα μπορούσε να βγάλει.

Να ναι καλα τα προβατα που τις αγοραζουνε..Ειμαι σιγουρος πως αν η nvidia βγαλει καρτα titan ultra με 10% παραπανω επιδοσεις απο το απλο titan και τιμη 1500ευρω θα την αγορασει κοσμος και κοσμος επειδη απλα ειναι nvidia!Και το πιο ωραιο ειναι το οτι πληρωνεις παιρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί νομίζω πως η πιο FAIL απ'όλες τις κάρτες ήταν πρώτα η FX 5800 Ultra και μετά η TITAN.

Είχα την 5950ultra :dance3:

1000 ευρώ κάρτα δεν πάμε με τα καλά μας..μακάρι να μην συνεχιστεί αυτό το φιάσκο και στην amd δλδ αν πατάει την titan μπορεί να την κοστολογήσει όσο θέλει..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι κατα, της συγκεκριμενης τιμολογιακης πολιτικης. Πιστευω οτι ειναι για γελια και πρεπει πολυ συντομα να καταργηθει. Το ειδαμε το φιασκο της Titan OK, ας επιστρεψουν οι τιμες 500-600 maximum.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για 7990, 2900ΧΤ κτλ, κτλ.

Εγώ γιατί νομίζω πως η πιο FAIL απ'όλες τις κάρτες ήταν πρώτα η FX 5800 Ultra και μετά η TITAN.

Κάρτα που να κάνει Throttle από το εργοστάσιο και να την πουλάει 1000€ μόνο η Nvidia θα μπορούσε να βγάλει.

do-not-feed-the-trolls.svg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.