Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Για το οτι ομως πλεον οι σημερινες High end καρτες, δυσκολεύονται να παίξουν σε max settings και αρκετά fps τους τελευταίους τίτλους, ενω κατι τετοιο πριν λίγα χρονια ήταν δεδομένο διαφωνω.

Ανεκαθεν υπηρχαν καποιο παιχνιδια-τσιμεντα , που στην κυριολεξια γονατιζανε οποιοδηποτε high end συστημα της εποχης.

Παραδειγμα:

Οταν πρωτοβγηκε το crysis το πρωτο, με ποια high end καρτα της εποχης το επαιζες σε maxed out settings και αρκετά fps?

σε αυτό το σημείο και όπως το γράφω έχεις δίκιο

παλιότερα αυτό ήταν η εξαίρεση πλέον έχω την εντύπωση ότι αρχίζει η εξαίρεση με τον καιρό να γίνετε κανόνας...

μια σκεψη χωρίς να το επεξεργαστώ και πολύ... μήπως για να περασουμε κάποια στιγμή στο next level να δίνουμε το χ και Ψ ποσο x2 (cf-sli) ...για να να ευχαριστηθούμε smooth gaming με max settings

όπως γίνετε με τις δόσεις ένα πράγμα μιας και είναι και επίκαιρο

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι οι τιμες εχουνε παρει για τα καλα την ανηφορα συμφωνω.

Εχουμε φτασει σε σημειο η TOP σημερινες μονοπυρηνες καρτες, να κοστιζουν 2πλα χρηματα συγκριση με το παρελθον, καποτε ουτε οι διπυρηνες καρτες δεν ειχανε της τιμες που εχουνε σημερα οι ΤΟP μονοπυρηνες.

Η εγώ έχω κακή μνήμη ή δεν θυμάστε τα πράγματα καλά.

Το 2001 μία GeForce 3 με 64MB VRAM είχε 200.000ΔΡΧ, δηλαδή 590€ περίπου. Μιλάμε όμως για πριν 12 χρόνια. Άρα οι τιμές στις high end κάρτες (αν αφαιρέσεις τις TITAN και τις διπύρηνες) ήταν ακριβώς ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Η εγώ έχω κακή μνήμη ή δεν θυμάστε τα πράγματα καλά.

Το 2001 μία GeForce 3 με 64MB VRAM είχε 200.000ΔΡΧ, δηλαδή 590€ περίπου. Μιλάμε όμως για πριν 12 χρόνια. Άρα οι τιμές στις high end κάρτες (αν αφαιρέσεις τις TITAN και τις διπύρηνες) ήταν ακριβώς ίδιες.

Ακριβότερες ήταν.. αν βάλεις πληθωρισμό του σήμερα κ.λ.π.

Η αξία των 590€ τότε ήταν μεγαλύτερη αρκετά!

Απλά καλόμαθε η γριά στα σύκα , με τις σειρές HD4800 και HD5800 ... που ήταν ότι πιο vfm σε σειρά υψηλών επιδόσεων υπήρξε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω ομως θυμαμαι την τελευταια Vfm λυση της nvidia να ειναι η 8800gt?Eπισης jax σωστο αυτο που λες αλλα η geforce 3 ti 500 ηταν καρταρα κρατησε ανετα 3 χρονια τους κατοχους.Τωρα παιρνεις μια 7970 290 680 780 και αν παιζει max settings με 1 καρτα το 75% των παιχνιδιων στο χρονο πανω αισθανεσαι χαρουμενος.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Η 8800GT είχε βγει για να κάνει χαλάστρα στην σειρά HD3000 και να γλυτώσει την Nvidia από το να γίνει ρόμπα μιας και οι 320/640 που κυκλοφορούσαν ήταν για τα μπάζα. Είχε ανακοινωθεί και καλά στα $199, είχαν όμως αρχικά βγει μόνο καμιά 10ρια χιλιάδες κομμάτια και μέσα σε λίγες βδομάδες οι τιμές των καρτών αυτών είχαν ανέβει πάνω από 10-15%.

Μιας και αναφέρατε και την GeForce3, η Ti 200 που ήταν η "φτηνή" έκδοση - κάτι σαν GTX770 σήμερα, μου είχε κοστίσει 81 χιλιάρικα και παραμένει η ποιο ακριβή κάρτα που έχω αγοράσει ποτέ. Παραμένει μια από τις αγαπημένες μου (υλοποίηση Leadtek).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 2χ7970> 1 R290?

τα integrated graphics έχουν αρχίσει και αντικαθιστούν την χαμηλή κατηγορια ,re brands στην χαμηλοτερη απο hi end προς μεσαία και μεσαία κατηγορια, re brand και από nvidia σε καποιεσ καρτες, αντικατάσταση του κλασικού cf από amd με το sideport μέσω pci-e

δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο αν μελλοντικά έρθουν διαφορες ανακατατάξεις στις επιδοσεις με βάση την κατηγορια και κάπου εκεί μέσα παίξει μεγαλύτερο ρολο το multi gpu configuration απο οτι σημερα

Link to comment
Share on other sites

Η εγώ έχω κακή μνήμη ή δεν θυμάστε τα πράγματα καλά.

Το 2001 μία GeForce 3 με 64MB VRAM είχε 200.000ΔΡΧ, δηλαδή 590€ περίπου. Μιλάμε όμως για πριν 12 χρόνια. Άρα οι τιμές στις high end κάρτες (αν αφαιρέσεις τις TITAN και τις διπύρηνες) ήταν ακριβώς ίδιες.

Μα στην ΤΙΤΑΝ πηγαινε το ποστ, αυτη ειναι η ΤΟP μονοπυρηνη σημερα.

Μεχρι προτινος, ειχαμε συνηθισει η τοπ μονοπυρηνη να παιζει καπου στα 500 με 600 ευρω μαξ.

1000 ευρω μονοπυρηνη παιχνιδοκαρτα νομιζω δεν υπηρξε ουδεποτε στο παρελθον, ειτε δεις την τιμη σε ευρω ειτε σε δραχμες.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Η Titan είναι ειδική περίπτωση. Αυτό αποδείχτηκε με την παρουσίαση της 780 + από το όνομα και μόνο η Nvidia την διαχωρίζει από την σειρά 700 και ας είναι μέλος της.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό marketing η AMD . Μπράβο της.

Ανακοίνωσε την R9 290X από την μια, χωρίς να ανακοινώσει τίποτα από την άλλη ...:T:

Πέταξε το mantle στα μούτρα μας να ψαχνόμαστε ...

Και να τώρα που ασχολούνται όλοι μαζί της και περνά και το νέο όνομα στο κοινό.:devil:

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφερθηκατε στην geforce 3 , να ειμαι ειλικρινης τα 200.000 ειναι λιγο υπερβολικα. Την ειχα αγορασει περιπου 1 μηνα μετα την κυκλοφορια της απο Πλαισιο σε υλοποιηση της Creative Labs στις ~150.000 δρχ. Δε ξερω αν 1 μηνα πριν επαιξε και στα 200.000...

Παντως γεγονος ειναι οτι αυτη η καρτα (η πρωτη DX8) τα εβγαλε τα λεφτα της και με το παραπανω και 3-4 χρονια αργοτερα πουληθηκε στα 80 ευρω στο συναδελφο [MENTION=89]SkaL-[/MENTION] (ακομα το θελω το κουτι της αν δε το εχεις πεταξει :p....αναμνησεις βλεπεις!).

Ναι και τοτε πανακριβες ηταν, τα ~500 ευρω για τοτε ειναι σιγουρα συγκρισιμα με τα ~700 για σημερα (την titan δε την μετραω, η τιμη της ειναι σαν των Intel Extreme Edition, 1000ρικο επειδη απλα ειναι μακραν οτι καλυτερο και "μπορει", δεν ειναι ομως αντιπροσωπευτικη της αγορας) αλλα σιγουρα τοτε δεν υπηρχε η ιδια απαξιωση. Ναι μπορει μετα απο 4 χρονια να την πουλησα στο 20% της αξιας αγορας, αλλα για 3 χρονια επαιζε τα παντα στο max! Εδω οντως υπαρχει διαφορα, σημερα δε νομιζω οτι μπορει να γινει αυτο με καρτα...

Link to comment
Share on other sites

Fingers crossed, με το Mantle η 7970 θα πετάει στο BF4@1080p !!

Απ τη στιγμή που η ΕΑ υποστηρίζει Mantle, τα μισά σχεδόν games τις χρονιάς θα έχουν υποστήριξη Mantle! :p

Άντε μπας και αναγκαστούν και τα ταγάρια στην nVidia να κάνουν κάτι αντίστοιχο, open source, και να αφήσουν κατά μέρος την υπεροψία...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.