Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Αυτη ειναι η διαφορα με μενα και σενα ... λατρεμενη μου απατη.

Εγω περιμενω να δω τo νεο προιον της κοκκινης και να το συγκρινω με την δικια μου καρτα και οχι με το δικο μου bios. :T:

z2cg.jpg

image.jpg

Παρε ενα screen απο τον Τιτανα μου και παρε την κουτση σου απο μπροστα μας!

Εvga GTX Titan εχω....

...

Oσο για το new bios που βγηκε πριν μερικους μηνες ειναι EVGA pure! ...και οχι απο asus!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@adpanos

Μιλάμε μου έχεις κάνει τρελό clopypaste από διπλανό στέκι :jester:

ή αλλιώς τις ίδιες ακριβώς σκέψεις έγραφα πριν δύο μέρες στο box :)

Που τα έχεις γράψει ?:banging:

Τα έχω ξαναγράψει παλαιότερα ειδικά σε ότι αφορά τα kaveri και τις μικρές descrete κάρτες, αλλά και για το DP .

Για την ανταγωνιστικότητα του μεγάλου πυρήνα της 780 έναντι της R9 2XX γράφω πρώτη φορά.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Πωλείται μια στο insomnia με απόδειξη απο mgmanager νομίζω...600 ευρώ δεν θα στην δωσει (γιατι ζητάει 800 ευρώ) αλλα ποτε δεν ξέρεις!

....ξερεις για ποιον λέω! Για προσπάθησε γιατι ειναι ανάλογα με τις μερες του!

Θα ξεχασω που ειχα παρει μια Νvidia Albatron απο το Πλαισιο και σκοτωνε σε OC κατι asus για πλακα!

Που την θυμήθηκες αυτή, υπάρχει ακόμα ?:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Που τα έχεις γράψει ?:banging:

Τα έχω ξαναγράψει παλαιότερα ειδικά σε ότι αφορά τα kaveri και τις μικρές descrete κάρτες, αλλά και για το DP .

Για τις ανταγωνιστικότητα του μεγάλου πυρήνα της 780 έναντι της R9 2XX γράφω πρώτη φορά.

AMD Radeon R9/R7, Οι πρώτες φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

χαχα... δεν το είχα δει ... Γενικά με την δουλειά μου να ζητάει 14ωρα τώρα τελευταία απέχω ...

Πάντως εσύ έχεις πιάσει και ARM κ.λ.π. ... πιο σφαιρικά τα πράγματα ...

Συμφωνώ πάντως με τα χίλια σε ότι λες ! :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λέμε σε βαθμό που αν ένας από τους δύο λεγόταν Apple θα είχαν σκάσει μηνύσεις :p

Πάντως μιας και μιλάτε για Albatron, μια από τις καλύτερες κάρτες που είχε πέσει στα χέρια μου ήταν μια 7600GT από Πλαίσιο. 200€ και οι μνήμες πηγαίνανε και πηγαίνανε και πηγαίνανε.... Από 1400MHz default αν θυμάμαι καλά με stock ρεύματα ψύξης κ.τ.λ. EDIT Έριξα μια ματιά σε παλιότερα posts, από 700MHz στα 870MHz με τον driver να τερματίζει στα 840MHz. Ο πυρήνας από 560Mhz στα 600MHz 1740+MHz. Ο πυρήνας δεν τράβαγε, αλλά οι μνημούλες που είχε η κάρτα ήταν λουκούμι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λέμε σε βαθμό που αν ένας από τους δύο λεγόταν Apple θα είχαν σκάσει μηνύσεις :p

Πάντως μιας και μιλάτε για Albatron, μια από τις καλύτερες κάρτες που είχε πέσει στα χέρια μου ήταν μια 7600GT από Πλαίσιο. 200€ και οι μνήμες πηγαίνανε και πηγαίνανε και πηγαίνανε.... Από 1400MHz default αν θυμάμαι καλά με stock ρεύματα ψύξης κ.τ.λ. EDIT Έριξα μια ματιά σε παλιότερα posts, από 700MHz στα 870MHz με τον driver να τερματίζει στα 840MHz. Ο πυρήνας από 560Mhz στα 600MHz 1640+MHz. Ο πυρήνας δεν τράβαγε, αλλά οι μνημούλες που είχε η κάρτα ήταν λουκούμι.

Είναι πλέον οφθαλμοφανές πως η NVIDIA ότι και να κάνει θα μείνει τρίτος παίκτης στα γραφικά.

Αυτό φαίνεται και σήμερα όπου αν και έχει 780, TITAN και μια καλή γκάμα προϊόντων , δεν μπορεί να περάσει την AMD σε πωλήσεις στην αγορά.

Αν θυμάμαι καλά η AMD είναι στο 19% και η Nvidia στο 16% . Αυτό οφείλεται κατά βάση στα APU και στα φορητά.

Link to comment
Share on other sites

image.jpg

Παρε ενα screen απο τον Τιτανα μου και παρε την κουτση σου απο μπροστα μας!

Εvga GTX Titan εχω....

...

Oσο για το new bios που βγηκε πριν μερικους μηνες ειναι EVGA pure! ...και οχι απο asus!

Εγω ενα gpuz ξερω για την τατιανα.

16062166.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πλέον οφθαλμοφανές πως η NVIDIA ότι και να κάνει θα μείνει τρίτος παίκτης στα γραφικά.

Αυτό φαίνεται και σήμερα όπου αν και έχει 780, TITAN και μια καλή γκάμα προϊόντων , δεν μπορεί να περάσει την AMD σε πωλήσεις στην αγορά.

Αν θυμάμαι καλά η AMD είναι στο 19% και η Nvidia στο 16% . Αυτό οφείλεται κατά βάση στα APU και στα φορητά.

η AMD με cpu στην αγορα και gpu δεν μπορει να περασει την intel στα γραφικα

και στις discreet gpu εκει επικρατει το χαος!

πλακα μας κανεις τωρα?

προς το παρων υπαρχει φημη οτι δεν θα βγαζει νεους fx.Αντε και του χρονου δεν θα βγαλει gpu

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

η AMD με cpu στην αγορα και gpu δεν μπορει να περασει την intel στα γραφικα

και στις discreet gpu εκει επικρατει το χαος!

πλακα μας κανεις τωρα?

προς το παρων υπαρχει φημη οτι δεν θα βγαζει νεους fx.Αντε και του χρονου δεν θα βγαλει gpu

Η AMD δεν μπορεί να περάσει σε πωλήσεις στα γραφικά την intel γιατί πολύ απλά κάθε I CORE της intel υπολογίζεται και σαν GPU μέρος . Εκεί η Intel έχει το μεγάλο μερίδιο από την στιγμή που στα έτοιμα συστήματα πουλάει σαν κουλουράκια ακόμα και τα celeron ...

Ανέκαθεν η intel είχε υψηλό μερίδιο στα γραφικά (έστω και ενσωματωμένα) ακόμα σε σε εποχές S775 socket με τα μάπα ipg.

Αυτό όμως δεν δείχνει δυναμική μιας εταιρίας στον τομέα των γραφικών που θα ωθήσει σε αύξηση των πωλήσεων, γιατί πολύ απλά τον I CORE δεν τον αγοράζεις για τα γραφικά του αλλά για το CPU του.

Σε αντίθεση με τα τη intel τα AMD APU τα αγοράζεις για τα γραφικά τους . Άρα η αγορά θα συμπτυχθεί στις χαμηλές κατηγορίες καρτών από την στιγμή που η AMD θα καταφέρει να έχει APU στην αγορά με γραφικά μικρομεσαίας κάρτας στιλ 7770 + !!!

Αυτό θα αυξήσει τις πωλήσεις της AMD και θα μειώσει αντίστοιχα τις πωλήσεις της Nvidia. Εκεί θα χάσει και η AMD στις εξωτερικές κάρτες αλλά το κέρδος στα APU θα είναι μεγαλύτερο.

Και FX να μην βγάλει που δεν ξέρω αν έχει βάση 100% αυτό δεν θα την επηρεάσει και πολύ μιας και στηρίζεται στα APU εδώ και αρκετό καιρό. +47% έκανε στους φορητούς με τα νέα APU και τα KAVERI δεν έχουν έρθει ακόμα.

To θέμα δεν είναι αν η AMD θα περάσει την intel στα γραφικά, αλλά αν θα κερδίσει πωλήσεις από τα APU μειώνοντας το μερίδιο της Nvidia, ίσως και της intel με την επικράτηση του opencl. Αυτό για μια εταιρία σαν την Nvidia που έχει περιορισμένο τομέα (μόνο descrete) είναι ζήτημα ζωής.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Η AMD δεν μπορεί να περάσει σε πωλήσεις στα γραφικά την intel γιατί πολύ απλά κάθε I CORE της intel υπολογίζεται και σαν GPU μέρος . Εκεί η Intel έχει το μεγάλο μερίδιο από την στιγμή που στα έτοιμα συστήματα πουλάει σαν κουλουράκια ακόμα και τα celeron ...

Ανέκαθεν η intel είχε υψηλό μερίδιο στα γραφικά (έστω και ενσωματωμένα) ακόμα σε σε εποχές S775 socket με τα μάπα ipg.

Αυτό όμωςδεν δείχνει δυναμική μιας εταιρίας στον τομέα των γραφικών που θα ωθήσει σε αύξηση των πωλήσεων, γιατί πολύ απλά τον I CORE δεν τον αγοράζεις για τα γραφικά του αλλά για το CPU του.

Σε αντίθεση με τα τη intel τα AMD APU τα αγοράζεις για τα γραφικά τους . Άρα η αγορά θα συμπτυχθεί στις χαμηλές κατηγορίες καρτών από την στιγμή που η AMD θα καταφέρει να έχει APU στην αγορά με γραφικά μικρομεσαίας κάρτας στιλ 7770 + !!!

Αυτό θα αυξήσει τις πωλήσεις της AMD και θα μειώσει αντίστοιχα τις πωλήσεις της Nvidia. Εκεί θα χάσει και η AMD στις εξωτερικές κάρτες αλλά το κέρδος στα APU θα είναι μεγαλύτερο.

Και FX να μην βγάλει που δεν ξέρω αν έχει βάση 100% αυτό δεν θα την επηρεάσει και πολύ μιας και στηρίζεται στα APU εδώ και αρκετό καιρό. +47% έκανε στους φορητούς με τα νέα APU και τα KAVERI δεν έχουν έρθει ακόμα.

Αρχισες παλι τις θεωρειες του λιακοπουλου μωρε?

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

κατσε να ερθουν και βλεπουμε!

Αρχισες παλι τις θεωρειες του λιακοπουλου μωρε?

Δεν είναι θεωρίες. Είδη γίνεται αυτό που λέω και σου το έδειξα με τα νούμερα στο πρώτο ποστ μου. Με τις κάρτες που έριξε η Nvidia στην αγορά τους τελευταίους 6 μήνες θα έπρεπε το ποσοστό της AMD να είναι στο 10% ...

Όμως δεν έπεσε λόγο του ότι η AMD στηρίχτηκε σε μια αγορά όπου η nvidia δεν παίζει. Ακριβώς όπως στηρίζει το μερίδιο της η intel αν και δεν έχει καν GPUs .

Το ζητούμενο για την Nvidia είναι το τι θα κάνει όταν είναι δέσμια σε μια αγορά όπου διαρκώς συρρικνώνεται .

Και να ξέρεις το χρήμα δεν έρχεται από τα κορυφαία μοντέλα αλλά από τα μικρά που παίρνει και η γειτόνισσα ... και δεν θέλουν νέες τεχνολογίες και ανάπτυξη. Εκεί θα υπάρξει πρόβλημα για την nvidia αν τα APU δυναμώσουν αρκετά.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θεωρίες. Είδη γίνεται αυτό που λέω και σου το έδειξα με τα νούμερα στο πρώτο ποστ μου.

απο το οτι δεν θα ξαναβγαλει gk110 η nvidia και το οτι μελλον στα gaming cpu ειναι οι 8πυρινοι fx,φτασαμε στο να χαριζουν τους fx και στο ΙΣΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ

τωρα αλλαξαμε σεναριο! τα 4 πυρινα apu θα σαρωσουν την αγορα!

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

απο οτι δεν θα ξαναβγαλει gk110 η nvidia και οτι το μελλον στα gaming cpu ειναι οι 8πυρινοι fx,φτασαμε στο να χαριζουν τους fx και στο ΙΣΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ

τωρα αλλαξαμε σεναριο!

1) Αν βρεις να χαρίζουν πουθενά FX στείλε pm ...

2) Δεν θα σταματήσει η ανάπτυξη για καμιά εταιρία. Απλά οι πόροι για την ανάπτυξη έρχονται από χαμηλά. Αν μειωθούν οι πωλήσεις στα χαμηλά, μειώνονται και οι πόροι. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις τι να σου πω.

3) FX μπορεί και να μην βγουν αυτή την στιγμή. Για εμένα κακώς. Απλά μια ετιαρία κοιτάζει τις πωλήσεις και μάλλον για αυτό και η AMD προωθεί τα APU πάνω απ` όλα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Η Nvidia είναι τελειωμένη κάτω από τα 100€. Θα παίζει πλέον μόνο στην Intel πλατφόρμα ως ανταγωνιστής της AMD στις discrete κάρτες γραφικών. Βέβαια στα laptops και στην Intel πλατφόρμα έχει το τεράστιο αβαντάζ του Optimus.

Link to comment
Share on other sites

Η Nvidia είναι τελειωμένη κάτω από τα 100€. Θα παίζει πλέον μόνο στην Intel πλατφόρμα ως ανταγωνιστής της AMD στις discrete κάρτες γραφικών. Βέβαια στα laptops και στην Intel πλατφόρμα έχει το τεράστιο αβαντάζ του Optimus.

Πεθαίνει αυτό! ....στα νεα mac book pro θα μπει το Intel Iris Pro 5200 που σκοτώνει (κορυφαία απόδοση με κορυφαία κατανάλωση)

http://www.anandtech.com/show/6993/intel-iris-pro-5200-graphics-review-core-i74950hq-tested/10

Στα 14nm από τον Broadwell θα δούμε παπάδες στον τομέα της GPU μιας και εκει θα κανει την επανασταση! Απο CPU refresh το Hasw θα ειναι...Ολα θα φανουν στην πραξη! Απέχουμε ακομα ομως στο να δουμε τα νεα απο AMD και Intel

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Πεθαίνει αυτό! ....στα νεα mac book pro θα μπει το Intel Iris Pro 5200 που σκοτώνει (κορυφαία απόδοση με κορυφαία κατανάλωση)

AnandTech | Intel Iris Pro 5200 Graphics Review: Core i7-4950HQ Tested

Στα 14nm από τον Broadwell θα δούμε παπάδες στον τομέα της GPU μιας και εκει θα κανει την επανασταση! Απο CPU refresh το Hasw θα ειναι...

Ποιο αυτό που κάνει 600€ μόνο το CPU με την edram επάνω?

Περίμενε και έχει να γίνει της Πόπης στα APU ... Η AMD το μόνο που θέλει είναι nm.... Μετά θα υπάρξει το χάος ... Πραγματικό χάος ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ποιο αυτό που κάνει 600€ μόνο το CPU με την edram επάνω?

Περίμενε και έχει να γίνει της Πόπης στα APU ... Η AMD το μόνο που θέλει είναι nm.... Μετά θα υπάρξει το χάος ... Πραγματικό χάος ...

περιμενουμε να γινει και της Μαρινας,εσυ δεν περιμενεις κι ολο ΘΑ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.