Jump to content



Καρτα Γραφικων - Επεξεργαστη


MaZzzZ

Recommended Posts

Και 1.100 δεν με χαλαει, τοσα λεφτα διαθετω.

Aν σε βγάζει για 1100, παίρνεις i5 Κ like a boss :big_boss:

Αλλάζοντας μόνο επεξεργαστή-μητρική από τα από πάνω.

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 1150 GA-Z87-HD3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

PROCESSOR :: Intel Core i5 4670K 3.4 GHz Quad Core Socket 1150 84W Box (BX80646I54670K) - Visionstudio.gr

Και με i5/770 το σύστημά σου θα φυσάει για πολύ καιρό.

Μετρητό να υπάρχει, και όλα τα καλά χωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καλυτερο κουτι απο το προηγουμενο?

Εχμ δεν πολυ μου αρεσε.

Οσο αφορα τους σκληρους οχι δεν εχω.

Μονο SATA1 εχω που δεν ξερω αν τους βαλω.

Ελεγα να αγορασω ακομα εναν SATA3 η και SATA2 δεν ξερω.

Αλλα για αρχη ο SSD πιστευω να ειναι οκ.

Για Windows, παιχνιδια, προγραματα, πσιτευω να μου φτασει μιας και δεν θα περασω ποιος ξερει τι μεσα.

Επεξεργαστη δεν αλλαζω θα παρω τον 8350, θελω να πω μικροτερο σε AMD μπα δεν θα διαλεγα.

Και μιας και θα παρω AMD θα παρω τον 8350.

Για αρχη δεν σκεφτομαι να κανω καποιο OC.

Οσο για την 770 δεν ξερω, ειναι 120 ευρω παραπανω.

Η 760 δεν θα μου κανει δουλεια δηλαδη?

Η απλα θα παλιωσει γρηγορα και δεν θα παιζει παιχνιδια?

Καλη η 770 δεν λεω αλλα δεν θελω να κοψω κατι αλλο απο ολα τα αλλα.

Οποτε αν δεν κοψω παω αμεσως στα +120 ευρω και παω αμεσως στα 1.200 ευρω.

Κατι το οποιο δεν ειχα στο μυαλο μου.

Μονο αν κοψω απο τις RAM που γλυτωνω κανα 70 ευρω.

Αλλα δεν ξερω.

Σιγουρα ειναι υπερβολικο το 16GB?

Προτιμω να ειναι κατι παραπανω και να περισευει, παρα να ειναι μικροτερο και να μην φτανει.

Τα 8GB σιγουρα θα ειναι αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως ο 8350 ειναι σχετικα ιδιος με τον I5.

Καλα τοσο πολυ ξεφευγει δηλαδη ο I7?

Απφφ...

8350 η I5 τελικα?

Η Intel ειναι Intel το ξερω.

Αλλα ο AMD δεν θα μου κανει δουλεια δηλαδη?

Μην με τρομαζετε!

Μην παρω AMD και το μετανιωσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατακρίνω σε καμία περίπτωση αλλά μου φαίνεται κωμικοτραγικό για gaming υπολογιστή να διαθέσεις τέτοιο budget για RAM. Απλές 1600άρες Vengeance θα σε υπερκαλύψουν στα 8GB. Καλύτερες RAM δεν θα σου δώσουν καμία αληθινή διαφορά στο gaming.

Επειδή λέει ο 8350 οτί είναι 1866 native σημαίνει οτί αξιοποιεί στο full τέτοια ταχύτητα? Ούτε καν, αφού είναι υπερβολικά αργός για να ξεπεράσει το frequency και to latency limit της RAM έτσι κ αλλιώς. Οπότε την κατοστάρα (50κάνουν οι Vengeance) την ρίχνεις αλλού.

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν κανεις fotoshop και κάτι βαριές εφαρμογές δεν χρειάζεσαι ούτε intel ούτε 16gb,

η 770 είναι η καλλίτερη κάρτα που μπορείς να πάρεις τώρα αυτή τι στιγμή σε αυτά τα λεφτά.

άσε που εάν κόψεις τον intel και πάρεις 8gb ram κερδίζεις χρήματα να πάρεις η μεγαλύτερη κάρτα γραφικών η να σου βγει πιο φτηνά. ειδικά εάν το πάρεις για games θα έχεις ίδιες επιδόσεις μην τρελαίνεσαι ..

προσωπική γνώμη πάρε amd cpu και όσο πιο καλή κάρτα γραφικών μπορείς τα πιο πολλά games gpu θέλουν όχι cpu . μερικά mmo θέλουν cpu fast αλλα και amd πάλι κάνει δουλειά εδώ τι τρίχα τριχιά την κάνουν.

αυτά τα λέω πάντα σε on game καταστάσεις ούτε bench ούτε ονομαστικά ποσο μπορείς να κερδίσεις.

εκτος εάν θέλεις 3 monitor σε games και cf η sli θέλεις νομίζω κατά t η γνώμη μου intel και όχι amd πάνε καλλυτερα εκεί

Link to comment
Share on other sites

Οκ και οσο αφορα την μητρικη?

Να κρατησω αυτην που εχω βαλει την Asrock?

Η να παω σε μια Asus?

MOTHERBOARD :: Asus Socket AM3+ M5A99X EVO R2.0 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asus Socket AM3+ M5A99X EVO GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Ποια η διαφορα απο αυτες τις δυο?

Η να μην παω καν σε αυτες και να παρω την Asrock?

Απλα προτιμω σαν ονομα την Asus για αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερο σκληρό δίσκο θα πας σε αυτόν HDD :: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EZEX SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr

Δε ξέρω γιατί έχεις κολλήσει με τον 8350.Ουσιαστικά πληρώνεις 40 ευρω για τον εργοστασιακό συγχρονισμό ο οποίος ειναι 4.0ghz (8350) και 3.5ghz (8320) και με μια ψύκτρα όπως αυτή τον φτάνεις πολύ άνετα.Απο την άλλη, θέλεις το μηχάνημα να είναι για gaming και κόβεις επιδόσεις απο το σημαντικότερο κομμάτι του, εκτός και αν μπορείς να δώσεις κιάλλα λεφτά για να καλύψεις τη διαφορά τους και να πάρεις 8350+770.

Εγώ σου είπα την άποψή μου, απο κει και πέρα δες benchmarks και δοκιμές στο internet ανάμεσα σε 8320-8350 και 760-770 στη χρήση που θα κάνεις, ρώτα και σε άλλα forums αν θέλεις και αν πιστεύεις οτι αξίζει να χάσεις έστω και λίγο απο gpu για να πάρεις επεξεργαστή σε περισσότερη εργοστασιακή επίδοση κάντο.

Προσωπικά, αν πήγαινα για καινούριο pc και χωρούσε στο budget μου gtx 770 με 8320 δε θα το άλλαζα :p

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι για την 770.

Σκεφτομαι να την βαλω.

Οσο αφορα τον σκληρο δισκο, γιατι Blue?

Ρωταω επειδη δεν θυμαμαι ποιες η διαφορες Blue Green και Black.

Οσο αφορα την μητρικη.

Να αφησω την Asrock οπως εχω?

Η να παω σε μια Asus.

Εβαλα δυο Asus πανω αλλα δε μπορω να καταλαβω τι διαφορες εχουνε.

Αυτο εδω τι ωραιο μωρο που ειναι.

VISION STUDIO COMPUTERS -

Αλλα αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για αυτην?

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι για την 770.

Σκεφτομαι να την βαλω.

Οσο αφορα τον σκληρο δισκο, γιατι Blue?

Ρωταω επειδη δεν θυμαμαι ποιες η διαφορες Blue Green και Black.

Οσο αφορα την μητρικη.

Να αφησω την Asrock οπως εχω?

Η να παω σε μια Asus.

Εβαλα δυο Asus πανω αλλα δε μπορω να καταλαβω τι διαφορες εχουνε.

Αυτο εδω τι ωραιο μωρο που ειναι.

VISION STUDIO COMPUTERS -

Αλλα αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για αυτην?

Χοντρικά, ο green είναι για αποθήκη γιατί είναι αργός και ο black μπαίνει κάποιες φορές αν δε βάλεις ssd (είναι ακριβός αλλά γρηγορότερος).Οπότε ο blue θα κάνει τη δουλειά και των 2 μαζί (προγράμματα + αποθήκη) με εναν ssd για λειτουργικό και 1-2 παιχνιδάκια :p

Για μητρική προτίμησε Asus/gigabyte γιατί είχα διαβάσει για κάτι προβλήματα που έβγαζε η asrock και πρέπει να αφορούσαν το overclocking.Αυτές που έδειξες δεν είδα τι διαφορά έχουν γιατί τα κοίταξα βιαστικά, μπορείς να το googlareis αλλά δε πιστεύω να έχουν τίποτα τρομερό.

Για αυτή που έδειξες θα σε γελάσω, είμαι και 'γω καινούριος στο άθλημα και δεν τα έχω πολυψάξει :whistling

Πάντως πιστεύω πως είναι για πιο 'βαρύ' σύστημα (SLI, περισσότερο overclocking).

Αυτά απο μένα, καλό απόγευμα! :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια χαρά είναι οι ΑSRock, και σε oc και στα πάντα, πλέον είναι μια πολύ γρήγορα αναπτυσσόμενη εταιρεία χωρίς παιδικές ασθένειες, με πολλές ευκολίες και πολύ όμορφο bios interface χωρίς να κουράζει.

Μην ξεχνάμε ότι όλα στάμπες είναι καθώς κατασκευάζονται απο την Foxconn.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.