Jump to content



Nvidia Geforce GTX 770


The Spirit

Recommended Posts

Έχουν γίνει δοκιμές στα 4.5ghz με 7870 και στα 5ghz και καμία διαφορά στο σύστημά μου.

Με 7950 με μία πάλι τα ίδια.

Μετά έγινε και στις δύο cf πάλι καμία διαφορά.

Μετά μπήκε μία και μετά και οι δύο στο σύστημα του wacko και πάλι καμία διαφορά.

Στο σύστημα του wacko έγιναν δοκιμές με μία 770 σε διάφορα ρολόγια και στο σύστημα του parisrx8 με τη δικιά του στις ίδιες συχνότητες και πάλι καμία διαφορά.

Μιλάμε πάντα για gpu score και όχι για συνολικό ή P score.

Στο valley, heaven πάλι η διαφορά ήταν στο 0.1 frame.Οπότε...

Κάναμε πολλές δοκιμές σε τρία διαφορετικά συστήματα και με διάφορες συχνότητες και το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιομε διαφορά +-100πόντους το πολύ σε κάνα 11,13 ή κάνα 0.1-0.3frames σε κάνα valley,heaven και εννοώ με cf,sli.

Τώρα αν αυτοί που το λένε ότι ανέβηκαν λόγο συχνότητας, να μην εννοούν από στοκ ή 3.5 στα 4.5 αλλά από 4.5 στα 5!Δλδ αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν ανεβάζεις τη συχνότητα σου δίνει κάτι αλλά από ένα σημείο και μετά το gain είναι σχεδόν μηδαμινό.Είναι και το πότε σταματάνε να τρώνε τοίχο οι κάρτες, το λεγόμενο bottleneck.Στην αρχή μπορεί όταν η συχνότητα είναι χαμηλή να ακούνε οι κάρτες και όντως να δίνουν μια διαφορά αλλά μιλάμε από 3.5 στα 4.5 για παράδειγμα.Αλλά από 4.5 στα 5 η διαφορά όπως είπα δεν υπάρχει καθώς οι κάρτες δε ζορίζονται και έχουν αέρα να δώσουν το 100% τους.Με λίγα λόγια από ένα σημείο και μετά που δεν υπάρχει bottleneck η συχνότητα του cpu δε δίνει gain με τους σύγχρονους επεξεργαστές.Εκτός αν ο άλλος μου είναι με καναν 920 ή amd πιο παλιό ή με 3 κάρτες titan.Γιατί και με 3 κάρτες 7870 πάλι τα ίδια ισχύουν τεσταρισμένα.Οπότε πως να ισχύει με δυο?!

Όλα αυτά θα τα δείξουμε και στο review.

Πάντως doc στο είπα και σε p.m. δύο άτομα ακόμη με την ίδια κάρτα με τη δικιά σου 770 και με 3820 ο ένας και 3770 ο άλλος και στα ίδια ρολόγια και με τους ίδιους οδηγούς στο valley βγάζουν το ίδιο ακριβώς σκορ ενώ εσύ μου δείχνεις σκορ με 2 frames(5%) πάνω!Σίγουρα κάτι είναι τροποποιημένο στον cp σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply
Έχουν γίνει δοκιμές στα 4.5ghz με 7870 και στα 5ghz και καμία διαφορά στο σύστημά μου.

Με 7950 με μία πάλι τα ίδια.

Μετά έγινε και στις δύο cf πάλι καμία διαφορά.

Μετά μπήκε μία και μετά και οι δύο στο σύστημα του wacko και πάλι καμία διαφορά.

Στο σύστημα του wacko έγιναν δοκιμές με μία 770 σε διάφορα ρολόγια και στο σύστημα του parisrx8 με τη δικιά του στις ίδιες συχνότητες και πάλι καμία διαφορά.

Μιλάμε πάντα για gpu score και όχι για συνολικό ή P score.

Στο valley, heaven πάλι η διαφορά ήταν στο 0.1 frame.Οπότε...

Κάναμε πολλές δοκιμές σε τρία διαφορετικά συστήματα και με διάφορες συχνότητες και το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιομε διαφορά +-100πόντους το πολύ σε κάνα 11,13 ή κάνα 0.1-0.3frames σε κάνα valley,heaven και εννοώ με cf,sli.

Τώρα αν αυτοί που το λένε ότι ανέβηκαν λόγο συχνότητας, να μην εννοούν από στοκ ή 3.5 στα 4.5 αλλά από 4.5 στα 5!Δλδ αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν ανεβάζεις τη συχνότητα σου δίνει κάτι αλλά από ένα σημείο και μετά το gain είναι σχεδόν μηδαμινό.Είναι και το πότε σταματάνε να τρώνε τοίχο οι κάρτες, το λεγόμενο bottleneck.Στην αρχή μπορεί όταν η συχνότητα είναι χαμηλή να ακούνε οι κάρτες και όντως να δίνουν μια διαφορά αλλά μιλάμε από 3.5 στα 4.5 για παράδειγμα.Αλλά από 4.5 στα 5 η διαφορά όπως είπα δεν υπάρχει καθώς οι κάρτες δε ζορίζονται και έχουν αέρα να δώσουν το 100% τους.Με λίγα λόγια από ένα σημείο και μετά που δεν υπάρχει bottleneck η συχνότητα του cpu δε δίνει gain με τους σύγχρονους επεξεργαστές.Εκτός αν ο άλλος μου είναι με καναν 920 ή amd πιο παλιό ή με 3 κάρτες titan.Γιατί και με 3 κάρτες 7870 πάλι τα ίδια ισχύουν τεσταρισμένα.Οπότε πως να ισχύει με δυο?!

Όλα αυτά θα τα δείξουμε και στο review.

Πάντως doc στο είπα και σε p.m. δύο άτομα ακόμη με την ίδια κάρτα με τη δικιά σου 770 και με 3820 ο ένας και 3770 ο άλλος και στα ίδια ρολόγια και με τους ίδιους οδηγούς στο valley βγάζουν το ίδιο ακριβώς σκορ ενώ εσύ μου δείχνεις σκορ με 2 frames(5%) πάνω!Σίγουρα κάτι είναι τροποποιημένο στον cp σου.

Καταρχάς σου είπα ότι όντως στις πρώτες φώτο που σου έστειλα είχα ξεχάσει τις ρυθμίσεις πειραγμένες από δοκιμές που έκανα..την διαφορά με default ρυθμίσεις στις είπα επίσης και σήμερα θα σου στείλω και τα screenshots,θα τα τρέξω το μεσημεράκι.

Δηλαδή εγώ που σου λέω ότι πήρα 1.3 frames από τα 4.5 στα 4.8 λέω ********; Ποιος ο λόγος;

Δεν μίλησα για τα δικά σας συστήματα,μίλησα για το δικό μου που είμαι με παλιό board και κατώτερο cpu..

Αν έχετε αμφιβολίες για τα scores μου παίρνω τις κάρτες και στις φέρνω να τα δούμε παρέα στο pc σου..ξέρεις ότι δεν είμαι δήθεν και δεν έχω καμία όρεξη-ανάγκη να βγάλω καλύτερα scores εκεί που δεν τα έχω..

Όταν κάνω κάτι και το βλέπω με τα μάτια μου δεν δέχομαι να μου λένε το αντίθετο.-

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια βόλτα από το unigine valley thread να δεις ότι ο [MENTION=1278]aqua[/MENTION] με z87-4770k κάνει run στα 1346-1975 και παίρνει 109.7 frames.

Εγώ είμαι με z68 ακόμα και 3570k,στα ίδια ρολόγια ακριβώς είμαι γύρω στο 4-5% κάτω..όλα αυτά με τον επεξεργαστή στα 4.5Ghz..

Θα δοκιμάσω και στα 5Ghz να δω αν θα αλλάξει κάτι,πάντως πολλά άτομα στο ocn λένε ότι σε cf-sli με το ανέβασμα του επεξεργαστή πήραν αρκετά frames :)

Και πάλι πιστεύω πως το ιδανικό είναι να γίνουν όλα τα test στο ίδιο board..

Anyway επανέρχομαι με score στα 5Ghz να δούμε διαφορά μεταξύ των 4.5Ghz στα 1346-1975!

EDIT: Από τα 4.5 στα 4.8 ανέβηκα 1.3 frames λογικά λόγο board-επεξεργαστή δεν πήρα πολύ,θα μπορείς να πάρεις περισσότερο gain λογικά με καλύτερο setup..τρέχει και x8 το sli μου με αυτή την μητρική.

Πάντως διαφορά υπάρχει ότι και να λέμε,μιλάω πάντα για mGPU setup και όχι single :)

To valley με nvidia κάρτες είναι το χειρότερο τεστ που μπορείς να συγκρίνεις. Υπάρχουν ρυθμίσεις προφίλ μέσα από το control panel των οδηγών που μεταβάλλουν το σκορ και κάνουν το αποτέλεσμα μη συγκρίσιμο ακόμα και με το ίδιο σύστημα. Όπως το σκορ που μας έστειλες. 57,1 με την κάρτα στα 1320-1950. Εγώ με την 770 μου έβγαζα 54 με τις ίδιες συχνότητες αλλά είχα λίγο παλιότερους οδηγούς. Τρέξαμε όμως και με του φίλου Πάρη την 770 Lightning με τους ίδιους οδηγούς με το δικό σου run και έβγαλε 53,5. Πως γίνεται το δικό σου σκορ να είναι τόσο μεγαλύτερο? Απλά. Με ρύθμιση από τους οδηγούς. Κάπως όπως έκαναν παλιά με το tesselation στις amd κάρτες. Κάπως έτσι θα έβγαλε και ο aqua 109,7 γιατί να το πήρε από τον επεξεργαστή απλά αποκλείεται.

Εμείς τρέξαμε όλα τα runs με τς 7870 cf και 7950 cf με τον 3820 στα 4,5 και στα 5 και η διαφορά ήταν στα όρια του στατιστικού λάθους. Κάποια σκορ ήταν και λίγο χειρότερα. Και μάλιστα σε μητρική με δύο 16ρια pci express που φαντάζομαι ότι η διαφορά θα μεγενθυνόταν ακόμα περισσότερο αν πραγματικά υπήρχε.

Εννοείται ότι το ιδανικό είναι να γίνουν οι μετρήσεις στο ίδιο σύστημα, αλλά αυτό δυστυχώς δεν ήταν εφικτό για πολλούς λόγους.

EDIT: Τώρα είδα τις απαντήσεις ενώ εγώ προσπαθώ εδώ και 20 λεπτά να απαντήσω στο προηγούμενο μήνυμα του doc και όλο μου λέει ότι το token has expired.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι θα έβγαλε και ο aqua 109,7 γιατί να το πήρε από τον επεξεργαστή απλά αποκλείεται.

Αυτό εδώ είναι ο λόγος που έπαιζα με τις ρυθμίσεις του cp και τις ξέχασα πειραγμένες στα screenshots που σας έστειλα..

Και πάλι με πειραγμένες ρυθμίσεις δεν τον έφτανα με την καμία..άρα έχει να κάνει και με το σύστημα μου,εκεί θέλω να καταλήξω ;)

Και btw επειδή το έδειξα και στον Γιάννη..με default ρυθμίσεις από cp έβγαλα 55.9..

53.5 για κανένα λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν. Κι εμείς μιλάμε όπως κι εσύ άλλωστε με πράγματα που είδαμε με τα μάτια μας. Πιθανώς το σύστημα σου να παίζει το ρόλο του αλλά προτού σκεφτούμε να ποστάρουμε το review θέλαμε να κάνουμε κάτι σωστό. Φυσικά και αναμφισβήτητα θα ήταν καλύτερα να γίνουν όλες οι δοκιμές σε ένα σύστημα. Εφόσον όμως, στις δικές μας μετρήσεις τουλάχιστον, δεν υπήρχαν διαφορές όσο οι επεξεργαστές ήταν από 4,5 και πάνω, αποφασίσαμε ότι μπορούμε να το παρουσιάσουμε χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν. Κι εμείς μιλάμε όπως κι εσύ άλλωστε με πράγματα που είδαμε με τα μάτια μας. Πιθανώς το σύστημα σου να παίζει το ρόλο του αλλά προτού σκεφτούμε να ποστάρουμε το review θέλαμε να κάνουμε κάτι σωστό. Φυσικά και αναμφισβήτητα θα ήταν καλύτερα να γίνουν όλες οι δοκιμές σε ένα σύστημα. Εφόσον όμως, στις δικές μας μετρήσεις τουλάχιστον, δεν υπήρχαν διαφορές όσο οι επεξεργαστές ήταν από 4,5 και πάνω, αποφασίσαμε ότι μπορούμε να το παρουσιάσουμε χωρίς πρόβλημα.

Ναι αλλά αν πάρουμε τις κάρτες μου και τις βάλουμε στο σύστημα σου και βγάλουν 2-3 frames παραπάνω από ότι σε εμένα;

Anyway μέχρι τις πέντε θα τρέξω και τα valley που χρωστάω στον Γιάννη με default ρυθμίσεις στον cp για να το ανεβάσετε όποτε είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο μην αρπάζεσαι...αυτό που λέει και ο γιατρός...:beer:

Ρε συ ξερεις οτι ειμαι σαν εσενα σε αυτο το θεμα,αμα ξερω κατι και το εχω δοκιμασει δεν μπορω να ακουω το αντιθετο,ειναι σαν να λεω ψεματα..

Εγω ο ιδιος δεν σου ειπα οτι οι ρυθμισεις ηταν πειραγμενες απο λαθος μου και θα σου στειλω τα κανονικα;

Τεσπα δεν υπαρχει λογος παραπανω αναλυσης,σε λιγες ωρες θα δειτε τι λεω επ'ακριβως ;)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις περίπου 54 με τη μία που είναι το λογικό (όσο έβγαζα κι εγώ στο σύστημα μου), γιατί να διαφέρουν οι δύο μεταξύ των δύο συστημάτων?

Γιατι αν για καποιο λογο το συστημα μου τρωει μπουκαλι θα το τρωει με τις 2 καρτες και οχι με την μια!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον ακουγεται το review που αποφασισατε να κανεται,αν και προσωπικα θα προτιμουσα review σε stock ρολογια και απο τις 2 καρτες,το overclock το θεωρω bonus που σε αλλον καθεται και αλλος παιρνει τη μπανανα του,κριτηριο μου παντα πριν προβω σε οποιαδηποτε αγορα ειναι οι εργοστασιακες ρυθμισεις και τι δινει εκει το καθε κομματι hardware.

@Doc 1355 παιζει και μεγαλυτερο σκορ απο το 110 αλλα δεν ασχοληθηκα το θεωρω αχρηστο,το stock τους ειναι 96-97 στο valley αναλογως τον driver και αυτο μετραει στη κριση μου.

Αναμενουμε το review,καθοτι εκει θα φανουν και οι οποιαδηποτε διαφορες υπαρχουν και αν υπαρχουν απο πλατφορμα σε πλατφορμα,τωρα για συγκριση 7970 vs 770 δεν μπορω να παρω το μερος της 770 καθοτι δεν δουλεψα ποτε 7970 να εκφερω αποψη,πιστευω το review σας να μας βοηθησει σε τυχον αποριες ποια ειναι γρηγοροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μα σε στοκ δεν έχει κανένα νόημα η σύγκριση. Η 770 που είναι 300MHz ψηλότερα ο πυρήνας θα ξεπερνάει χαλαρά τις υπόλοιπες. Εγώ για παράδειγμα όταν αγοράζω κάρτα λαμβάνω υπόψη μου σχεδόν κατ'αποκλειστικότητα το oc potential που έχουν οι κάρτες, αν φυσικά συνοδεύεται και από αντίστοιχες επιδόσεις. Ο λόγος που δεν κράτησα την 770 είναι ότι τότε δε μπορούσες να δώσεις παραπάνω τάση και άρα να φτάσεις πολύ ψηλότερες συχνότητες που ενώ η κάρτα μπορούσε άνετα να τις πετύχει, η nvidia σου το απαγόρευε. Μετά βγήκε ο rbby258 και σου το επέτρεπε. Η 7970 δεν έχει κανέναν τέτοιο περιορισμό και εκτός αυτού είναι και πολύ γρήγορη κάρτα ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι έτοιμα τα αποτελέσματα και τα έστειλα στον Γιάννη,τα scores με τη μία κάρτα είναι και πάλι σε x8 καθώς δεν είχα βγάλει την δεύτερη κάρτα από την μητρική.

Αν την βγάλω έχω διαφορά 0,2-0,5 στα frames. Δεν το θεωρώ διαφορά δηλαδή :p

Σε λίγη ώρα και ένα bonus!

Link to comment
Share on other sites

Το x8 δεν έχει επίσης διαφορά από το x16 ούτε σε sli, crossfire. Ιδίως όταν είναι pci express 3.0 όπως εδώ. Και x4 να ήταν, ενδεχομένως να μην είχε μεγάλη διαφορά. 0,3 fps στα 54 είναι 0,5% δηλαδή στα όρια του στατιστικού λάθους.

Έχω έναν αντάπτορα pci express x1 σε x16 και δοκίμασα από περιέργεια μια gtx260 που έχω και κάθεται, πάνω στο x1 και βρήκα ότι η διαφορά από το x16 είναι "μόλις" 40%. Μπορεί βέβαια σε πιο καινούριες κάρτες να είναι παραπάνω αλλά μου έκανε εντύπωση. Μιλάμε για τεράστια διαφορά σε bandwidth.

Σε x4 η 260 δεν είχε καμμία διαφορά από x16. Και κάρτα που είναι pci express 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Η 770 επρεπε ναι παιζει στο 300αρι και η 780 max 500αρικο.Εκει τις βλεπω να καταληγουν αν βγαλει κατι σοβαρο η ΑΜD

Κάποιος έβλεπε μπροστά :p

Τα αξίζει τα λεφτά της η Classi η καλύτερα μια ACX απλή και κλοκάρισμα του θανατά??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση! Αν θέλω να αγοράσω 770 πχ την Asus GTX 770-DC2OC-2GD5 από ελληνικό κατάστημα θα πάρω τα 3 games που λέει η nvidia? ρώτησα σε 1-2 μαγαζιά και δεν ήξεραν αν ισχύει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον Code δεν νομίζω να έχουν. Λέω μήπως από registration στην εταιρία(assus) ή στην Nvidia μου δώσουν από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση! Αν θέλω να αγοράσω 770 πχ την Asus GTX 770-DC2OC-2GD5 από ελληνικό κατάστημα θα πάρω τα 3 games που λέει η nvidia? ρώτησα σε 1-2 μαγαζιά και δεν ήξεραν αν ισχύει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον Code δεν νομίζω να έχουν. Λέω μήπως από registration στην εταιρία(assus) ή στην Nvidia μου δώσουν από εκεί.

στο site της nvdia γραφει τους seller που ισχυει η προσφορα αυτη εγω Ελληνικο κατατστημα δεν ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να ρωτησεις σε οσα καταστηματα εχουν την υλοποιηση που σε ενδιαφερει ωστε να δεις τι και αν!!!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.