Jump to content



SuperNouva The Project


jkanaks

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Leak test in progress

Αυτο το frozenQ πολυ σκουπίδι, ειναι το μονο που μου δημιουργεί πρόβλημα. Αν το γεμισω μεχρι πανω μπαίνει νερο στο κεντρικο σωληνα που ειναι η γυμνή uv λαμπα. Έτσι για να μη το ρισκάρω εβγαλα τη λαμπα απο μέσα, αν μου κανει βραχυκύκλωμα θα τα παρω ολα στο χερι :-! Κρίμα και μου άρεσε το εφέ

post-23742-1416077696,7485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Leak test in progress

Αυτο το frozenQ πολυ σκουπίδι, ειναι το μονο που μου δημιουργεί πρόβλημα. Αν το γεμισω μεχρι πανω μπαίνει νερο στο κεντρικο σωληνα που ειναι η γυμνή uv λαμπα. Έτσι για να μη το ρισκάρω εβγαλα τη λαμπα απο μέσα, αν μου κανει βραχυκύκλωμα θα τα παρω ολα στο χερι :-! Κρίμα και μου άρεσε το εφέ

Έχεις τίποτε καλές φωτό* με τον υπαίτιο "σφαγμένο" να δούμε πως είναι μέσα μπας και κατέβει καμιά ιδέα! :)

{Και link μας κάνει, αρκεί να δείχνει λεπτομέρεια!}

Link to comment
Share on other sites

Τα χω πάρει με το κολορεζ στο άνοιξε κλείσε της τρόμπας χανει απ τη τρυπα της λάμπας ήμαρτον, το πατσαρα προσωρινά αλλά παω για νέο ρες με τη πρωτη ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, άμα δεν δω ....

Αν κατάλαβα καλά:

1. Η κεντρική σωλήνα που φιλοξενεί την λάμπα, έχει κακή στεγανοποίηση με το πάνω καπάκι του της δεξαμενής!

2. Η σωλήνα στο κάτω καπάκι της δεξαμενής δεν έχει θέμα στεγανότητας.

Είναι διαφορετικός ο τρόπος που συναρμόζει η σωλήνα στο κάτω καπάκι από ότι στο πάνω?

Μήπως η κακή στεγανότητα οφείλεται σε μικροτραυματισμό του χείλους της σωλήνας αυτής?

Πάντως είναι πολύ "χοντρό", δε παίζει με τίποτε η κανονική εφαρμογή της κατασκευαστικής διαδικασίας να "ανακατεύει" νερά και ρεύματα!:-O

Αλλά και πάλι, φωτο , η έστω σκίτσο, αλλιώς . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, άμα δεν δω ....

Αν κατάλαβα καλά:

1. Η κεντρική σωλήνα που φιλοξενεί την λάμπα, έχει κακή στεγανοποίηση με το πάνω καπάκι του της δεξαμενής!

2. Η σωλήνα στο κάτω καπάκι της δεξαμενής δεν έχει θέμα στεγανότητας.

Είναι διαφορετικός ο τρόπος που συναρμόζει η σωλήνα στο κάτω καπάκι από ότι στο πάνω?

Μήπως η κακή στεγανότητα οφείλεται σε μικροτραυματισμό του χείλους της σωλήνας αυτής?

Πάντως είναι πολύ "χοντρό", δε παίζει με τίποτε η κανονική εφαρμογή της κατασκευαστικής διαδικασίας να "ανακατεύει" νερά και ρεύματα!:-O

Αλλά και πάλι, φωτο , η έστω σκίτσο, αλλιώς . . . :)

Στέλιο το έπιασες,

ο κόκκινος εσωτερικός κύλινδρος δεν έχει καλή στεγανοποίηση στο πάνω μέρος, πριν τη τοποθέτηση το είχα σφίξει οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα χαλαρού δεσίματος, είχα δει παρόμοια περίπτωση και στο OCN μόνο που το παιδί είχε και τη λάμπα μέσα και έκατσε στραβή.

attachment.php?attachmentid=58147&stc=1&d=1379353529

Το περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο στο on/off της τρόμπας και όχι κατά τη λειτουργία του κυκλώματος.

Και επειδή βαρέθηκα το leak test το έβαλα μπροστά, τώρα απ το πισάκι γράφω!

idle Cpu 34, Gpu 29

attachment.php?attachmentid=58148&stc=1&d=1379353917

edit

2 περιπτώσεις

900x900px-LL-5897f8d4_20130519_124402wnpln.jpeg

900x900px-LL-3f4485a6_DSCN9977.jpeg

post-23742-1416077696,9205_thumb.jpg

post-23742-1416077696,9988_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά (αν το 'φτιαχνα εγώ δηλαδή :) ) στο πάνω καπάκι η σωλήνα πρέπει να μπαίνει σφηνωτά μέσα σε μια εσοχή όπου περιμετρικά και χωνευτό στην εσοχή, θα υπάρχει ένα o-ring που θα εξασφαλίζει την στεγανοποίηση!

Τώρα τι έχει κάνει ο σχεδιαστής του δικού σου, θεός κι η ψυχή του που λέμε και στο χωρίο μου!

Τώρα αυτό που λες ότι στο κάνει στο ξεκίνημα και στο σταμάτημα του κυκλοφορητή, φυσιολογικό μου φαίνεται γιατί το σύστημα αλλάζει κατάσταση εκείνη τη στιγμή.

Πάντως άμα δε βαριέσαι βρες καμιά φωτό από λινκ που να δείχνει το εσωτερικό , την συναρμογή δηλαδή! :)

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί θα του χάριζε πολύ ωραία το σπιράλ μέσα στο ρεζεβουάρ!

Πάντως από ότι κατάφερα να υποθέσω από την galery που έχει ο ένας εκ των δύο, αυτό το σωληνάκι είναι και άξονας του σπιράλ, και είναι ανοιχτό και από τις δύο πλευρές !!!! (θα τους αρκούσε να είναι σαν δοκιμαστικός σωλήνας, αλλά τότε θα κόστιζε κάτι παραπάνω!

Δεν διακρίνω τον μηχανισμό στερέωσης, ο φωτογράφος άλλα είχε κατά νου! :)

Πάντως αν είναι όπως υποθέτω, με ένα σφράγισμα του σωλήνα στην κάτω μεριά με καλή σιλικόνη ( η εποξική κόλα) και ένα μόνιμο κόλλημα στο πάνω μέρος , να στερεώσεις μόνιμα στο πάνω καπάκι , μάλλον λύνεται το πρόβλημα, βέβαια αυτό σημάνει ότι δεν θα πολύ-σφηνώνει στο κάτω καπάκι για να μπορείς να το λύνεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εντυπωσιαστεί απ της δυνατότητες της υδρόψυξης. Εκτός απ την αθόρυβη λειτουργία οι θερμοκρασίες είναι αρκετά καλές (ειδικά στη GPU ~45max) και το OC αρκετά πιο εύκολο, με λίγο παιχνίδι στο EVGA PrecisionX είδα μεγάλη διαφορά χωρίς να παιδευτώ ιδιαίτερα :jump:

Stock

attachment.php?attachmentid=58186&stc=1&d=1379445419

+135Mhz Core +600Mhz memory

attachment.php?attachmentid=58205&stc=1&d=1379535986

Edit: Ανέβηκε το σωστό bench γιατί στο άλλο σύγκρινα τα σύκα με τη σκάφη :crazy:

post-23742-1416077705,0357_thumb.jpg

post-23742-1416077710,3865_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επίσης τσέκαρε τα ίδια settings στο Αnisotropy

Καλα πως τα κατάφερα και το άλλαξα, μάλλον μετά απο κρασάρισμα κάτι έκανα:tomato: ευχαριστώ [MENTION=5271]sstav[/MENTION], άκυρο το bench, πάω για νέο με V4.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.