Jump to content



Nvidia 760 - Φήμες λένε για 25 Ιουνίου


Volrath

Recommended Posts

Metro Last Light:

(Maxed):cm3f.jpg

(PhysX Off - +50 +550):

ur05.jpg

Tomb Raider:

(Maxed 4xAA) +50 +550:

p426.jpg

Στο metro αυτο το αποτελεσμα ειναι με Physics on η off?

Αν ειναι με off, κατι δεν παει καλα, παιρνω 36-37fps με single 680 στο καθημερινο της oc, δεν γινεται εσυ να παιρνεις μολις 39.

Το ιδιο και με το tomp raider.

Με τα ιδια settings πηρα 41 fps με single card(maxed out, 4xssaa και tress fx on):hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Το πρώτο(39) είναι με PhysX on και χωρίς OC, το άλλο με off και oc. Δεν έχω περάσει κάποιο patch για το Metro...

Μπορεί να παίζει κάτι με SLI στο tomb raider, εσύ πόσο βγάζεις με sli;

Γενικά περιμένω και νέους drivers να δούμε για το θέμα των επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ οτι έχουν ίδια τιμή οι EVGA με ACX ή χωρίς. Μπορεί κάποιος με λίγα λόγια να αναφέρει τις διαφορές στην πράξη ? (Θόρυβος,overclock)

Κάνω quote τον EVGA-JacobF(Product Manager)

Both the ACX and Blower version (except the 670 "small PCB" version) are identical on hardware/VRM.

As far as noise level they are similar, cooling performance is better on ACX though.

Αν πας για μία κάρτα η ACX π.χ είναι καλύτερη επιλογή, αλλά όλες οι κάρτες σαν και αυτήν βγάζουν την θερμότητα μέσα στο κουτί με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω quote τον EVGA-JacobF(Product Manager)

Αν πας για μία κάρτα η ACX π.χ είναι καλύτερη επιλογή, αλλά όλες οι κάρτες σαν και αυτήν βγάζουν την θερμότητα μέσα στο κουτί με ότι αυτό συνεπάγεται.

Γιαυτό κάπου πήρε το μάτι μου οτι αν σχεδιάζουμε SLI καλύτερα να πάμε για την κλασσική. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να παίζει κάτι με SLI στο tomb raider, εσύ πόσο βγάζεις με sli;

Το sli δουλευε εξαιρετικα στο tomp raider, με τις 680 τουλαχιστον.

Δυστηχως πλεον ομως ειμαι μονοκαρτος (η δευτερη καρτα πηρε ποδι) οποτε δεν μπορω να σου πω με τα settings που με ρωτας (4χSSAA) στο συγκεκριμενο τι framerate δινει το 680sli.

Για να εχει ομως ενα μετρο συγκρισης, δες τι framerate δινανε οι 2χ680oc στο συγκεκριμενο με

1920x1080+ ultimate preset(tress fx on)+fxaa

Link to comment
Share on other sites

Το sli δουλευε εξαιρετικα στο tomp raider, με τις 680 τουλαχιστον.

Δυστηχως πλεον ομως ειμαι μονοκαρτος (η δευτερη καρτα πηρε ποδι) οποτε δεν μπορω να σου πω με τα settings που με ρωτας (4χSSAA) στο συγκεκριμενο τι framerate δινει το 680sli.

Για να εχει ομως ενα μετρο συγκρισης, δες τι framerate δινανε οι 2χ680oc στο συγκεκριμενο με

1920x1080+ ultimate preset(tress fx on)+fxaa

Περίεργο, λες να είναι θέμα του τροφοδοτικού μου; Αλλά δε νομίζω αφού τα scores σωστά βγαίνουν. Ίσως κάτι παίζει με τον driver ή το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, λες να είναι θέμα του τροφοδοτικού μου; Αλλά δε νομίζω αφού τα scores σωστά βγαίνουν. Ίσως κάτι παίζει με τον driver ή το παιχνίδι.

Mε τα ιδια settings που το ειχα τρεξει εγω στις 2χ680 στο λινκ που εδωσα παραπανω, τι average framerate εχεις?

Link to comment
Share on other sites

73 fps. Αν πάω στις ρυθμίσεις πριν τρέξω το παιχνίδι στην επιλογή display μου έχει μόνο μία 760. Μήπως γι αυτό;

Δεν γνωριζω τι μπορει να φταιει.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα 73fps δεν ειναι φυσιολογικο αποτελεσμα για αυτες τις καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα ο τυπος στο review τρεχει με Tress fx κλειστο και βγαζει 138fps.

Εσυ με κλειστο το Tress fx τι βγαζεις?

Το tress fx ετσι και αλλιως εχει τεραστιο hit στις επιδοσεις.

Με tress fx κλειστο, τα 126καρε των 680sli Oc'ed, γινοτανε σχεδον 200fps.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς tressfx έβγαλα τώρα 163 average.

Πάντως κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι η μία κάρτα είναι 5-10c πιο ζεστή, παίζει τόση διαφορά στα κομμάτια;

Την δοκίμασα και μόνη της. Εσένα οι 680 που είχες είχαν τόση διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5325]Zenor[/MENTION] ετσι δουλεουν οι καρτες σε sli 5-10 βαθμους διαφορα ανάλογα και το παιχνιδι και το usage τις κάρτας συν οτι παντα η πρωτη καρτα τραβαει πιο πολύ ρεύμα.Δοκιμασε να βάλεις εκει που εχεις την πρωτη την δευτερη και εκει που εχεις την δευτερη να βάλεις την πρωτη.Υπαρχει μια περιπτωση να μειωθεί η διαφορα θερμοκρασίας μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς tressfx έβγαλα τώρα 163 average.

Πάντως κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι η μία κάρτα είναι 5-10c πιο ζεστή, παίζει τόση διαφορά στα κομμάτια;

Την δοκίμασα και μόνη της. Εσένα οι 680 που είχες είχαν τόση διαφορά;

Παντα η πανω η καρτα (η καπακωμενη) ειναι πιο ζεστη. επειδη τραβαει το ζεστο αερα της κατω καρτας και δεν μπορει να παρει ευκολα "φρεσκο" αερα.

Και μενα η πανω καρτα σε παιχνιδια, ητανε απο 5 εως και 7 βαθμους πιο ζεστη σε σχεση με την δευτερη καρτα.

Δεν ειναι κατι αυτο φυσιολογικο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Και με νερα βουτηγμενες να τις εχεις παντα η πρωτη ειναι πιο ζεστη το περασα και αυτο οποτε ολα καλα αν και πιστευω οτι ο λογος της θερμικης διαφορας ειναι η παραπανω κατανάλωση ρεύματος και αν ειναι και με αερα ειναι και αυτο που ειπε πιο πανω ο [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι την έβαλα και μόνη της, και στα δύο slots και πάλι είχε την διαφορά. Είναι θέμα κάρτας νομίζω, αλλά θα δούμε.

Πάντα η πάνω κάρτα είναι πιο ζεστή. Ακόμα και μόνη της να την έχεις μη ξεχνάς ότι είναι δίπλα στον επεξεργαστή και ότι ο ζεστός αέρας είναι πιο ελαφρύς από τον κρύο οπότε το κουτί χαμηλά είναι πιο δροσερό από ψηλά. Βάλτην στο κάτω pcie slot και δες temps. Πάντως ναι παίζουν κ διαφορές από κάρτα σε κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω κάτω λες; αυτό είναι x4 οπότε δεν το ακουμπάω λόγο bottleneck φαντάζομαι; Τώρα παίζουν σε x8 dual.

Όχι εννοώ άμα δοκιμαστικά βάλεις τις κάρτες στο ίδιο pcie το πιο πιθανό είναι ότι θα έχουν την ίδια temp.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.