Jump to content



Nvidia 760 - Φήμες λένε για 25 Ιουνίου


Volrath

Recommended Posts

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply
Μου'ρθε και μένα. Νταξ, καλή είναι. Κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο από όσο θα ήθελα στο load (εγώ είμαι κολλημένος όμως) αλλά όχι τίποτε τραγικό.

Έκανα 2-3 bench μαμά, oc μετά το καλοκαίρι. Με το default profile πάντως χτύπαγε 80ρες (αλλά ανέβαζε και τα ρολόγια στα 1250φεύγα). Πάω να παίξω κάνα παιχνίδι τώρα, 20 μέρες με το intel HD ούτε πασιέτζα δεν σήκωνε :p

Μυρίζομαι καλό κομμάτι :T:

Τι ASIC έχει; [MENTION=5325]Zenor[/MENTION] επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 71% ASIC.

Πάντως σε μερικά από τα benchmarks που έτρεξα μέχρι στιγμής παίζουν στα +50 +300 με default power target/voltage και οι δύο κάρτες.

Χωρίς fan profile χτυπάνε 80-82C αλλά δεν κάνουν θόρυβο. Με fan profile σε 70-80% ακούγονται αλλά τίποτε τραγικό.

Τελικά τα scores εντάξει φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω σύντομα, για την ώρα παρουσιάζετε ένα πρόβλημα και μερικές φορές κολλάνε τα ρολόγια σε 540mhz, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Έβγαλα τις κάρτες και τις τεστάρω μία μία σε κάθε από τις δύο PCIE και το κάνει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω σύντομα, για την ώρα παρουσιάζετε ένα πρόβλημα και μερικές φορές κολλάνε τα ρολόγια σε 540mhz, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Έβγαλα τις κάρτες και τις τεστάρω μία μία σε κάθε από τις δύο PCIE και το κάνει πάλι.

To 540 το βλέπεις στο precision ή στο gpu-z;

Με τι ρολόγια στο κάνει; Πόσο core offset + ;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και ένα Hitman με 8xAA γιατί το άλλο ήταν με 4!

+50 +400:

3opq.jpg

To 540 το βλέπεις στο precision ή στο gpu-z;

Με τι ρολόγια στο κάνει; Πόσο core offset + ;

Και στο gpuz και precision/afterburner. Δεν το κάνει πάντα αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Το κάνει και με default και με oc ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μερικά από μένα, δε την έχω πειράξει καθόλου τη κάρτα, χωρίς virtu μπινιές (ε, κ το συστηματάκι θα το ήθελε το format του ;))

Firestrike

firestrike-8694.jpg

Εδώ δε θυμάμαι αν επιλέγεις ανάλυση (desktop έχω 1920x1200)

Heaven

heaven-8695.jpg

Valley

valley-hd-8696.jpg

3dmark11 P

3dmark11-8692.jpg

Bioshock Infinite 2214 (ultradx11_ddof)

bio-8693.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μερικά από μένα, δε την έχω πειράξει καθόλου τη κάρτα, χωρίς virtu μπινιές (ε, κ το συστηματάκι θα το ήθελε το format του ;))

Firestrike

firestrike-8694.jpg

Εδώ δε θυμάμαι αν επιλέγεις ανάλυση (desktop έχω 1920x1200)

Heaven

heaven-8695.jpg

Valley

valley-hd-8696.jpg

3dmark11 P

3dmark11-8692.jpg

Τα ιδια bench-akia και με reference-καραμαμα gtx680 για να δουμε πως στεκεται η 760:)

Firestrike +12% (graphics score)

eezo.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Heaven 4.0 +15%

e0w3.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Valley +10%

17uw.jpg

Uploaded with ImageShack.us

3dmark 11 +11%(graphic score)

nzxj.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Σε στοκ καταστασεις out of the box(αν και απο οτι καταλαβα η συγκεκριμενη καρτουλα ειναι oc'ed μοντελο) η "μικρουλα" τα παει παρα παρα πολυ καλα, "μολις" 10-15% πισω απο μαμα 680:T:

Βεβαια αυτο που παρουσιαζει μεγαλυτερο ενδιαφερον κατ'εμε ειναι οι δυνατοτητες που εχει η καρτα στο oc και το gain που θα δει καποιος στην αποδοση...

Για παραδειγμα η 680, συγκριση με τα νουμερακια που βγαζει στοκ, μπορει να παρει ανετοτα με ενα καθημερινο 24/7 OC +15-20% παραπανω αποδοση, η 760 δεν εχουμε δει ακομη τι μπορει να κανει:)

Link to comment
Share on other sites

Κλοκάρουν αρκετά καλά. Εμένα π.χ χωρίς να πειράξω voltage/power target +50/+550 δεν κόλλησαν πουθενά. Και αυτό σε ήδη superclocked μοντέλο.

Τον μεγάλο ρόλο παίζουν οι θερμοκρασίες, εμένα κάτω από 82c δεν κάνουν throttle.

Σε σύγκριση με την 660ti μου δηλαδή που έχει και καλύτερη ψύξη καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Κλοκάρουν αρκετά καλά. Εμένα π.χ χωρίς να πειράξω voltage/power target +50/+550 δεν κόλλησαν πουθενά. Και αυτό σε ήδη superclocked μοντέλο.

Τον μεγάλο ρόλο παίζουν οι θερμοκρασίες, εμένα κάτω από 82c δεν κάνουν throttle.

H δικη μου reference 680, παιζει σταθεροτατα με στοκ ταση, boost clock 1267mhz και 1752Mhz memory δηλαδη +144/+500

Ουσιαστικα εκει δουλευει καθε μερα η καρτουλα συνεχως, εννοειτε σταθεροτατα και απροβληματιστα.

Σε αυτα τα ρολογια τα πιο πανω νουμερα παιρνουν μια αυξηση ~+15-20% θα ηθελα να δω και νουμερακια 760 με ενα καλο καθημερινο/σταθερο Oc, ωστε να δουμε τι gain θα παρει στην αποδοση της η καρτα!

Υ.Γ Φυσικα καταλαβαινω οτι μιλαμε για καρτες που βρισκονται σε εντελως διαφορετικο price range, απλα θελω να δω την αποδοση της 760 συγκριση με μια πιο δυνατη καρτα.

Ετσι και αλλιως η αποδοση της 760 για τα λεφτα που ζητα ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου reference 680, παιζει σταθεροτατα με στοκ ταση, boost clock 1267mhz και 1752Mhz memory δηλαδη +144/+500

Ουσιαστικα εκει δουλευει καθε μερα η καρτουλα συνεχως, εννοειτε σταθεροτατα και απροβληματιστα.

Σε αυτα τα ρολογια τα πιο πανω νουμερα παιρνουν μια αυξηση ~+15-20% θα ηθελα να δω και νουμερακια 760 με ενα καλο καθημερινο/σταθερο Oc, ωστε να δουμε τι gain θα παρει στην αποδοση της η καρτα!

Υ.Γ Φυσικα καταλαβαινω οτι μιλαμε για καρτες που βρισκονται σε εντελως διαφορετικο price range, απλα θελω να δω την αποδοση της 760 συγκριση με μια πιο δυνατη καρτα.

Ετσι και αλλιως η αποδοση της 760 για τα λεφτα που ζητα ειναι σουπερ!

Κοίτα, από ότι πιστεύω κάρτες με πολλά sp/cuda cores και "χαμηλά" ρολόγια πάντα έχουν καλύτερη απόδοση με την αύξηση στις συχνότητες από αυτές με λίγα sp/cuda αλλά ψηλά ρολόγια. Πες ότι κάνεις δλδ ίδιο %oc στις 670 και 760 και πες για μια στιγμή ότι είχαν ίδια απόδοση stock, η 670 θα έχει καλύτερη απόδοση overclocked.

Νταξ βέβαια είναι πολλοί παράγοντες, η μηχανή γραφικών/benchmark άμα αξιοποιεί περισσότερο τα cores ή τις συχνότητες, πόσο overclockable είναι οι κάρτες κτλ.

Πάντως να σου πω, για 221€ στο σπίτι σου και 3 χρόνια εγγύηση είναι μια χαρά. Το Σεπτέμβρη που θα πάρω 2560x1440 monitor θα πάρω άλλη μία.

Παρεπιπτώντος δε κατάλαβαίνω ακριβώς το νόημα του να ανεβάζεις τις συχνότητες σε αυτές τις κάρτες. Άμα βάλεις καλύτερο fan profile, μεγαλύτερο tdp (volt κ target range) δε θα τις ανεβάσει αυτόματα το boost 2.0;

Όχι τίποτε άλλο, αλλά είδα συχνότητες 1293 στον πυρήνα σε κάποια φάση, και δεν έχω πειράξει τίποτε..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μόνο του θα τις ανεβάσει απλά χειροκίνητα μπορείς να βρεις και τα όρια της κάρτας για να πάρεις το μέγιστο σε απόδοση.

Ειδικά αν έχεις και υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σου πω, για 221€ στο σπίτι σου και 3 χρόνια εγγύηση είναι μια χαρά. Το Σεπτέμβρη που θα πάρω 2560x1440 monitor θα πάρω άλλη μία.

Αυτο ειναι σιγουρο!

Απλα προσωπικα θα ηθελα να δω τι κανει και με ρολογακια σηκωμενα (πυρηνας/μνημες) πες το προσωπικη ανωμαλια:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.