Jump to content



MGS 5 : The Phantom Pain - PS360/PS4/X1/PC(?) -


GruntGR

Recommended Posts

Ναι καλα νταξει, οταν πουλανε τα αλλα "AAA" titles στα 60 ευρω με 4ωρο campaign δεν ανοιγει μυτη ! το 25$ demo του kojima σας πειραξε.

Υ.Γ : αμα πια με τον angry noob, παραδεχτειτε το πως τον βλεπετε για τα καραγκιοζιλικια που κανει στα βιντεο και οχι για τις γνωσεις / αποψεις του περι gaming, κανει μπαμ το παλικαρι οτι δεν "νιωθει" και πολυ, πρωτο του mgs το ground zeroes εν ετει 2014 και θεωρειται reviewer ! REALLY ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα νταξει, οταν πουλανε τα αλλα "AAA" titles στα 60 ευρω με 4ωρο campaign δεν ανοιγει μυτη ! το 25$ demo του kojima σας πειραξε.

Υ.Γ : αμα πια με τον angry noob, παραδεχτειτε το πως τον βλεπετε για τα καραγκιοζιλικια που κανει στα βιντεο και οχι για τις γνωσεις / αποψεις του περι gaming, κανει μπαμ το παλικαρι οτι δεν "νιωθει" και πολυ, πρωτο του mgs το ground zeroes εν ετει 2014 και θεωρειται reviewer ! REALLY ??

χαλάρωσε μαν για αρχή !

ένα game για να θεωρηθεί παιχνιδάρα κλπ πρέπει να έχει πλέον multiplayer κομμάτι ! εκτός από story mode εν έτος 2014

επίσης όταν το αγόρασε αυτός το πήρε 40$ για 2ώρες, απλά πολύ κοροϊδία (20$ την ώρα αν πχ πάει έτσι στο μέλλον φανταστείται στο Witcher 3 πόσο πρέπει να πληρώσουμε, είδη που παίζω wicher 2 έχω φτάσει τις 20 ώρες και είμαι 30% 20ώρες *20$την ώρα = 400$ , i like the way humans think) τώρα για τα 25$ που λες εσύ λογικά θα κατάλαβαν την πατάτα και έριξαν την τιμή ... ο άνθρωπος μπορεί να είναι μέγα ΝΟΟΒ αλλά αυτό που είπε εγώ δεν το είχα σκεφτεί !

για φαντάσου να πληρώνεις 20-40 ευρώ για ένα demo και μετά άλλα 50 ευρώ για το ολοκληρωμένο παιχνίδι .....

εγώ πιστεύω ότι εκεί πρέπει να κάξουμε και όχι για το τι έκανα ο kojima γιατί θα ακολούθησει φυσικά η EA και μετά ubi κλπ

παράδειγμα για το επόμενο BF 5

BF5 DEMOOOOOOOOOOOOOOO = 35-45 ευρώ

BF5 GAMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE= 50 ευρώ

first DLC ================= 15 ευρώ

+5 more dlc(premium) ================ 50 eurw

τα μπλε είναι τωρινές τιμές από origin EU και μην ξεκινήσετε ότι μπορείς να το βρεις φτηνότερα κλπ το ξέρουμε αλλά ποιος κάθεται να κάνει τον μεξικάνο

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα νταξει, οταν πουλανε τα αλλα "AAA" titles στα 60 ευρω με 4ωρο campaign δεν ανοιγει μυτη ! το 25$ demo του kojima σας πειραξε.

Υ.Γ : αμα πια με τον angry noob, παραδεχτειτε το πως τον βλεπετε για τα καραγκιοζιλικια που κανει στα βιντεο και οχι για τις γνωσεις / αποψεις του περι gaming, κανει μπαμ το παλικαρι οτι δεν "νιωθει" και πολυ, πρωτο του mgs το ground zeroes εν ετει 2014 και θεωρειται reviewer ! REALLY ??

Μαν δεν χρειαζεται να ειναι καποιος video games guru για να λεει 2-3 σωστα πραγματα.

Οπως πχ κριτικες για ταινιες δεν θελω να ακουω απο φλωρους κριτικους που εχουν σφηνωμενα στo κωλο παλουκια αλλα απλους ανθωπους ετσι και κριτικες για video games θελω να ακουσω απο απλους gamers.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Η αναλογια ευρω/ωρες δεν ειναι αφορμη για να θαψεις ενα παιχνιδι 6 ποδια κατω απο την γη, ειδικα οταν ο ιδιος ο Kojima ειχε δηλωσει στην Ε3 πως θα ητανε καλυτερα να βγαλει το ground zeroes μαζι με το phantom pain, ολοι ξερανε οτι το zeroes θα ειναι ενας προλογος για το MGS5 και τιποτα παραπανω.

Οι fan λυσαξανε και επεμεναν να βγει ξεχωριστα, τωρα που εγινε αυτο γκρινιαζει ο καθε ασχετος γιατι του φαγανε το μπιφτεκι, δεν θελετε να αγορασετε ενα demo ? Ok μην το παρετε και περιμενετε για το full game του χρονου.

Τελος δεν νοειται να κανεις ground zeroes review χωρις να εχεις παρακολουθησει την ιστορια στο snake eater και peace walker, το 70% της ολης φασης ειναι να ικανοποιηθουν ολοι οι οπαδοι της σειρας που θυμουνται σαν χθες την ημερα που βαλανε το δισκακι στο psx και αφεθηκαν στο μεγαλειο του mgs1, με αλλα λογια πρωτος στοχος ειναι (και πρεπει να ειναι) το fanservice

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά ξέρετε η έχετε μόνο τα χαρτιά κορνίζα; Ο άνθρωπος δεν είπε πουθενα οτι το περιεχόμενο ειναι κακο, αντιθέτως είπε οτι ειναι οτι καλύτερο εχει παίξει και το phantom pain όταν βγει θα ειναι ενα ultimate badas game. Η μόνη του ένσταση ηταν οτι χρέωσαν 40$ ενα demo 7 λεπτών για να αρμέξουν τους fans του game και οτι αυτο δεν θέλει να περάσει στα υπόλοιπα παιχνίδια κατι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Δεν μπορεί να το πει αυτο επειδή δεν εχει βάλει το δισκάκι του mgs1 στο psx; Πιστεύω οτι κανεις πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω lower απο τα 14 και μιλαω/γραφω στα αγγλικα σχεδον καθε μερα, u mad bro ? :p

Απλα δεν παρακολουθησα το review γιατι ειμαι αρνητικα προκαταλειμενος απο τα 2 τελευταια βιντεο που ειχα παρακολουθησει στο συγκεκριμενο καναλι, το πρωτο ητανε το reaction του για το ps4 specs reveal οπου αραδιαζε οτι μπουρδες του κατεβαιναν απο το κεφαλι μονο και μονο για να προλαβει να κανει upload ενω το δευτερο ητανε που εβαλε 6/10 σε ενα καθαρα multiplayer παιχνιδι (titanfall ) επειδη το campaign του ητανε μετριο προς κακο και κρατησε μονο 4 ωρες.

Eχω μιλησει με ατομα που εκατσαν και ειδαν το review(χαρα στο κουραγιο τους :p), το ξερω οτι εχει δηλωσει ενθουσιασμενος με το gameplay, αλλα το ιδιο ενθουσιασμενο μπορει ειναι και ενα 11χρονο οταν δεν εχει παιξει ποτε fps και ξεκιναει το halo 5 / call of duty 15 πρωτη φορα στην ζωη του.

Εχει παιξει ο angry (average) joe καποιο αλλο mgs ? οχι ! μπορει να εχει η γνωμη του την ιδια βαρυτητα με καποιον αλλο που εχει παιξει απο stealth 2 thief 4 mgs και 3 splinter cell ? φυσικα και οχι !

Link to comment
Share on other sites

Βρε ξεκόλλα λέμε έχεις κολλήσει στην φάτσα του κοιτάς το δέντρο και όχι το δάσος .

Ποιο lower έχεις αν έχει από Αγγλία μεριά ισχύει για 4-5 χρόνια (´⊙ω⊙`)

Επίσης περιμένουμε ολόκληρο το παιχνίδι φαντομάς πεην

From mobile phone ....

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

[offtopic]Απο το cambridge το FCE ειναι, ειχα δωσει εξετασεις μεσα στο καλοκαιρι οταν τελειωσα το γυμνασιο, εσυ μιαπουταναφεραμε τι βαθμο ειχες στην εκθεση ? εχω 2 φιλους δυσλεκτικους που ξερουν καλυτερη συνταξη και ορθογραφια απο σενα :p [/offtopic]

Τα 7 λεπτα διαρκεια απλα δεν ισχυει, εκτος αμα πασχεις απο ADHD και οπου βλεπεις διαλογους πατας τον κυκλο, ΚΑΝΕΙΣ δεν παιζει mgs με αυτον τον τροπο. Επισης τι να το κανω το 9 ωρες single player campaign (μεγαλο για τα σημερινα δεδομενα) αμα το replay value ειναι μηδενικο ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παραδέχομαι όμως ότι δεν έχω ούτε καλή σύνταξη ούτε καλή ορθογραφία , επίσης όταν γράφω από κινητό τα κάνω ακόμα πιο μαντάρα, αν και έγραψα 14 στις πανελλαδικές .

Επίσης δεν το θεωρώ πρόβλημα διότι το σχολείο μου έμαθε τα μισά και εξηγώ για να μην παρεξηγούμε ότι το σχολείο πλέον δεν σου μαθαίνει αυτά που πρέπει αλλά όλα αυτά που θα σε κάνουν να απακρυνθεις από την Ελλάδα , όσο για την δυσλεξία όλοι δυσλεξικοι είμαστε εδώ στην Ελλάδα!

Το Cambridge πρέπει να το ανανεώσεις να ξέρεις δεν ισχύει μετά το πέρασμα 5 χρόνων

Have a nice day sir!

From mobile phone ....

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λετε τα 40$ για ενα demo ειναι άρμεγμα. Δεν εχει καμία σημασία ούτε ποιος το λεει ή αν εχει παίξει το ενα και το δυο αν εχει παίξει thief η οχι, ούτε για το αν το παιχνιδι ειναι φτιαγμένο για τους φανς. Κοιτα μη σε δώ στο thread του bf5 και μιλάς για ληστείες :whip:

Link to comment
Share on other sites

Ενα demo με γραφικά αρχαιολογίας και με ενα snake που τον εχουμε χιλιοβαρεθει με τα video του....

Ουτε λεφτα για ρωσικο steam key δεν θα εδινα για τουτο!

Τα console boys εχουν να φανε μπολικη χλαπατσα σε αυτη την γενια...

Link to comment
Share on other sites

Ενα demo με γραφικά αρχαιολογίας και με ενα snake που τον εχουμε χιλιοβαρεθει με τα video του....

Ουτε λεφτα για ρωσικο steam key δεν θα εδινα για τουτο!

Τα console boys εχουν να φανε μπολικη χλαπατσα σε αυτη την γενια...

Χα, δε χειριζόμαστε τον Snake, αλλά τον 'πατέρα' του Big boss.

To story των MGS 1, 2 και 4 είναι άσχετο μ' αυτό το παιχνίδι.

Εντάξει, ο Kojimaς πρέπει να είναι ο μόνος που ξέρει πώς σκηνοθετούν βιντεοπαιχνίδια με άποψη.

Τα γραφικά είναι απ' τα top που έχω δει στο 360. Φωτισμός ο καλύτερος μακράν. Τα εφέ είναι λίγο πεσμένα (εκρήξεις κλπ), η βροχή τα σπάει, όπως και οι υφές. Οι χώροι ελαφρώς άδειοι, τα textures κάποια είναι απλά, κάποια έχουν τρελή λεπτομέρεια (όπως των χαρακτήρων), το tesselation κάνει το παιχνίδι να φαίνεται next gen, τα animations ό,τι καλύτερο έχουμε δει σε MGS, καθώς έχει γίνει πιο ρευστή η σύνδεσή τους. Τα χρώματα φαίνονται ξεπλυμμένα ελαφρώς, με το draw distance δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Στην άκρη στο γκρεμό βλέπεις τη θάλασσα. Όλα τα υπόλοιπα μες στο στρατόπεδο φαίνονται από οπουδήποτε.

Το θέμα είναι ότι μάλλον μιλάμε ότι το gameplay έχει εξελιχθεί σε simulator. Έχει προσθέσει πολύ καλές ιδέες σε σχέση με το 4. Έχει πάρει όλα τα καλά κι έχει προσθέσει κι άλλα, όπως είναι τα κυάλια (μου θύμισε Far Cry/Crysis), οι prisoners και τα extractions είναι από το Peace Walker και οι χαρακτήρες που έχει μέσα είναι όλοι από εκεί για όσους δεν το έχουν παίξει (έχω παίξει λίγο την αρχή). Στο τέλος έφαγα ένα τρελό σπόιλερ και τώρα δε μου κάνει αίσθηση να το αγγίξω το Peace Walker.

Πάντως έκανα 2 ώρες και κάτι να βγάλω την αποστολή (παίζω αργά stealth και με πολλά restart checkpoint) και έχει σκορ στο τέλος της αποστολής ανάλογα με το πόσους έσωσες, πόσα alerts, πόσους θανάτους κλπ.

Πραγματικά είναι για άπειρα playthroughs καθώς έχει πάρα πολλούς τρόπους για να προχωρήσει κάποιος. Είναι ένα στρατόπεδο όλο το παιχνίδι με 4-5 κομβικά σημεία. Έχει και 4 side ops. Όποιος είχε δει τα βίντεο απ' το gameplay του παιχνιδιού (αυτά που ήταν κάνα τέταρτο) ξέρει τι να περιμένει καθώς ήταν η αρχή της αποστολής αυτά που έδειχναν.

Ο Sutherland το περίμενα ότι θα με ξενίσει και η αλήθεια είναι ότι όσο και να λατρεύω Bauer, είναι ψιλοαχρηστάκος. Το καλό είναι ότι του ταιριάζει ο ρόλος, παίζει λίιιιγο πιο καλά απ' τον Hayter, αλλά το βασικό είναι ότι αν έχεις συνηθίσει το Snake με φωνή σήμα κατατεθέν εδώ και πόσα χρόνια, δε σου κάθεται καλά άλλη φωνή. Είναι σα να βλέπεις σπικάζ στην τηλεόραση. :hehe: Θα πάρει πολλές ώρες να ακούω/βλέπω το Snake να μιλάει για να τον συνηθίσω.

Τέλος, όσον αφορά την αμφιλεγόμενη τιμή του. Καλά κάνει ο κόσμος και κράζει και του αξίζει ό,τι βαθμολογίες και να πάρει. Ακόμα και 10 ώρες να κρατάει για 1000ρικο/15 chievos (λογικά θα παίρνει λιγότερο), το υλικό του είναι για 10-15Ε, όσο ένας arcade τίτλος το πολύ. Και αυτό γιατί έχει τον τεχνικό τομέα που δε βλέπεις σε arcade. Κατά τ' άλλα η διάρκειά του δεν αξίζει σε καμία περίπτωση 30Ε.

υγ. Μ' αυτά τα mechanics που παρουσιάστηκαν σ' αυτόν τον... πρόλογο, αν έχει έστω και το μισό σε ποιότητα σενάριο που είχαν τα προηγούμενα, θα είναι το καλύτερο MGS, το Phantom Pain.

Γενικά τέτοια μεγέθους παιχνίδια δυστυχώς για κάποιους, ευτυχώς για τα fanboya τα βλέπουμε μόνο σε κονσόλες και είναι κρίμα να τα 'χάνει' κάποιος λόγω επειδή δεν έχει κονσόλα.Δεν μπορουν να καταλάβουν, όσο περισσότεροι, τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rnkXACgXAug]Metal Gear Solid V : The Phantom Pain E3 2014 Official Trailer Konami 'Nuclear' - YouTube[/ame]

edit: ^^ το βιντεο κατεβηκε

εναλλακτικο

http://www.dailymotion.com/video/x1yxhuq_videogames?start=2

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

ένα game για να θεωρηθεί παιχνιδάρα κλπ πρέπει να έχει πλέον multiplayer κομμάτι ! εκτός από story mode εν έτος 2014

Απλα αυτο ηθελα να σχολιασω..σεβαστη η αποψη σου προφανως αλλα πιστευω πως ενα game απλα ειναι παιχνιδαρα οταν στεναχοριεσε στους τιτλους του τελους οπως γινοταν με αλλα πολλα του παρελθοντος που δεν βλεπαμε τα benches και το επιπεδο γραφικων (Αν και το mgs1 ειχε πολυ καλα γραφικα για την εποχη του)οσο το ποσο μας συνεπερνε το story του. Το multi ειναι αλλο κομματι, οχι απαραιτητο για να ειναι ενα game καλο αλλα απαραιτητο για να παιζεται αρκετο καιρο.Παρολο που εχω δει το 5 μπορω ευκολα να ξαναπαιξω το 1 με τις επικες σκηνες με sniperwolf,psychomantis κτλ..Νομιζω καταλαβαινεις τι λεω και δεν θα διαφωνισεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.