Jump to content



Πρόβλημα με αντλία


Strategos

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σκεφτόμουν για αναβάθμιση αλλά πρώτα ήθελα να δω αέρα ή να κρατίσω το νερό. Το θέμα είναι ότι θέλω block με ρακορ 1/2" για 1150 αν και για κάποιο λόγο βλέπω όλοι πήγανε στο 1/4".

Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτή την στιγμή έχω να αλλάξω το νερό 2.5 χρόνια και ενω φαίνεται στο μάτι καθαρό το tank έχει πιάσει κάτι πρασινάδες στο διαχωριστικό και αυτό που με απασχολεί είναι η αντλία(d5) γιατί εδώ και καιρό κάνει έναν θόρυβο για 5 sec σαν να ζορίζεται να τραβήξει το νερό μετά για 5 sec ξεμπουκώνει και μετά πάλι τον ίδιο κύκλο.

Τώρα ή θέλει καθάρισμα, ή φταίνε οι λίγο διπλωμένοι σωλήνες ή η αντλία τα φτύσε. Προφανός κάποιος με εμπειρία να του έχει ξανατύχει και να ξέρει τι φταίει αλλά σήμερα το βράδυ λέω να δοκιμάσω τώρα στο τρέχων σύστημα να το λύσω και να το καθαρίσω με ξύδι ή viacal(αφρόοοοοοοοοοος) να δώ πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

post-4594-1416077450,9561_thumb.jpg

έβαλα ξιδια , έβαλα λεμόνι με σόδα έβαλα οτι ειχα αλλα οι μύκητες μύκητες δεν καθαρίζουν με τπτ ειδικά απο απο το τανκ αλλα δεν λεει να δώσω 30 ευρω για αλλο

post-4594-1416077451,0712_thumb.jpg

τελικά ομως τουλαχιστον η αντλια που μούλιασε στο ξύδι και στην σόδα με λεμόνι μετα δεν κανει ποια θόρυβο στο 5

post-4594-1416077451,125_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

post-4594-1416077450,9112_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να εννοείτε οτι το έλυσα και στο τέλος αφου άφησα πανω του σοδες κτλπ και δεν έφευγαν αυτές οι μιξες με τιποτα το εκανα με κατσαβιδι. Δεν ξερω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω το μπλοκ και στο μέλλον να αλλάξω και το τανκ οταν σπάσει.. Η να δώσω τα ιδια λευτα για h100i.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να εννοείτε οτι το έλυσα και στο τέλος αφου άφησα πανω του σοδες κτλπ και δεν έφευγαν αυτές οι μιξες με τιποτα το εκανα με κατσαβιδι. Δεν ξερω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω το μπλοκ και στο μέλλον να αλλάξω και το τανκ οταν σπάσει.. Η να δώσω τα ιδια λευτα για h100i.

Sent from my iPhone using Tapatalk

το μπλοκ του 11 δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για 1150,υπαρχει διαφορα στην αποδοση αναμεσα σε αυτο και σε ενα καινουριο, μπορεις να πουλησεις τα παρτς που εχεις και να παρεις ενα h100i.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια αντλία. Την έχεις λύσει να την καθαρίσεις; Το περιστρεφόμενο μέρος της εδράζεται πάνω σε ένα κεραμικό (; ) μπαλάκι. Αυτό είναι σε καλή κατάσταση;

Αμα αυτο ηταν χαλασμενο..θα γινοταν πανικος...εχω εμπειρια..:p

Link to comment
Share on other sites

μολις την αφησα στο ξυδι και μετα στο λεμονι με σοδα τουλαχιστον σταματησε ο θορυβος. τωρα απο ροη δεν ξερω... σκεφτομαι απλα να αλλαξω τα σφιχτηρακια με την βιδα με δεματικα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις; 4 φορές απάνω στην τιμή το ένα;:slap:

Εγώ δηλαδή στο setup μου που έχω 8, έπρεπε να δώσω 11 ευρώ;; Καλύτερα των 30 λεπτών από το σιδεράδικο και βάψιμο με σπρέι.

καλα δεν εχεις και αδικο , 2 του πα να επαιρνε για το μπλοκ που φαινεται
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.