Jump to content



3930K @ 4.2 μετρησεις!


Groovetreatment

Recommended Posts

Απ ότι θυμάμαι το μηχάνημα το έχεις για δουλειά οπότε η γνώμη μου είναι να τα γυρίσεις όλα στοκ.

Όχι για τον κίνδυνο να πάθει κάτι (δεν θα πάθει αν δεν δώσεις άλλο ρεύμα) αλλά επειδή το οποιοδήποτε όφελος πάει χαμένο αν είναι να τρέχεις ένα project

και να φας ξαφνικά bsod και να τα χάσεις όλα.

Και πίστεψέ με, μπορεί να είσαι "σταθερός" τώρα αλλά με τα ίδια settings να φας

bsod σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο. Ή να είσαι σταθερός σε κάτι "βαρύ" και να φας

άκυρο εκεί που δεν το περιμένεις (σε ένα παιχνίδι ας πούμε).

Όταν παίζεις με settings εκτός των default, δεν υπάρχει η έννοια της "απόλυτης

σταθερότητας". Όταν λέμε ότι 10 ώρες prime + linx avx + ό,τι άλλο αρκούν, σημαίνει

αρκούν μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Τουλάχιστον αυτή είναι η δικιά μου γνώμη.

ΥΓ. Μάλλον είχα συμμετάσχει στο θέμα σου σε γειτονικό φόρουμ όταν χτίζονταν το pc.

Γενικά εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι θυμάμαι το μηχάνημα το έχεις για δουλειά οπότε η γνώμη μου είναι να τα γυρίσεις όλα στοκ.

Όχι για τον κίνδυνο να πάθει κάτι (δεν θα πάθει αν δεν δώσεις άλλο ρεύμα) αλλά επειδή το οποιοδήποτε όφελος πάει χαμένο αν είναι να τρέχεις ένα project

και να φας ξαφνικά bsod και να τα χάσεις όλα.

Και πίστεψέ με, μπορεί να είσαι "σταθερός" τώρα αλλά με τα ίδια settings να φας

bsod σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο. Ή να είσαι σταθερός σε κάτι "βαρύ" και να φας

άκυρο εκεί που δεν το περιμένεις (σε ένα παιχνίδι ας πούμε).

Όταν παίζεις με settings εκτός των default, δεν υπάρχει η έννοια της "απόλυτης

σταθερότητας". Όταν λέμε ότι 10 ώρες prime + linx avx + ό,τι άλλο αρκούν, σημαίνει

αρκούν μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Τουλάχιστον αυτή είναι η δικιά μου γνώμη.

ΥΓ. Μάλλον είχα συμμετάσχει στο θέμα σου σε γειτονικό φόρουμ όταν χτίζονταν το pc.

Γενικά εντυπώσεις;

Ναι ειχες συμμετασχει.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το pc ειχα μονο προβλημα με την μητρικη την πρωτη γιατι δεν εκανε ποστ αλλα μου εδωσαν καινουργια και ολα κομπλε.Το μονο που θα αγορασω ειναι καρτα γραφικων κατα τον σεπτεμβριο με την νεα σειρα και θα παρω τωρα σε λιγο καιρο ακομα εναν σκληρο.Το pc ειναι τελειος αθορυβο και γενικα ολα καλα.Το μονο δεν ξερω αν ειναι προβλημα που παρουσιαζει ειναι ενας σφυριχτος ηχος που κ που αποτι διαβασα ειναι κατι με coil wine δν ξερω ακριβως τι ειναι αυτο αλλα αποσα διαβασα πρεπει να το συνηθισω και οφειλετε η σε καρτα γραφικων η στην μητρικη,αν κ το κανει σπανια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποσο διαβασα για το vcore offset καταλαβα τα εξης και αν ειμαι λαθος ας με διορθωση καποιος.Στο core temp to VID σε full φτανει τα 1.3361v το vcore manual τοχω στα 1.25 οποτε για να το πετυχω αυτο με offset πρεπει να (1.3361-1.25= 0.0861) βαλω το offset se -0.0861 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποσο διαβασα για το vcore offset καταλαβα τα εξης και αν ειμαι λαθος ας με διορθωση καποιος.Στο core temp to VID σε full φτανει τα 1.3361v το vcore manual τοχω στα 1.25 οποτε για να το πετυχω αυτο με offset πρεπει να (1.3361-1.25= 0.0861) βαλω το offset se -0.0861 σωστα?

Σωστά, -0.085 (το VID αντίστοιχα που έχεις είναι 1.335)

έχει υπόψιν σου όμως τη ρύθμιση του LLC, αν το ψείρίζεις ώστε να βρείς την ελάχιστη τάση που δουλεύει σταθερά, να το ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ, για να μην ψάχνεσαι γιατί πετάει BSOD το σύστημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, -0.085 (το VID αντίστοιχα που έχεις είναι 1.335)

έχει υπόψιν σου όμως τη ρύθμιση του LLC, αν το ψείρίζεις ώστε να βρείς την ελάχιστη τάση που δουλεύει σταθερά, να το ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ, για να μην ψάχνεσαι γιατί πετάει BSOD το σύστημα. ;)

Τι εννοεις να το χαλαρωσω?Τωρα το lcc τοχω στο high.να το παω στο medium εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μειωνεις την διαρκεια ζωης του απο 150 Χρονια σε 130 Χρονια ;)

Χαχαχαχα με τις παραπανω ρυθμισεις δεν εχεις κανενα προβλημα...... απο 1.4+ VCore εχεις "προβληματα" διαρκειας ζωης CPU ;)

Στρατο τρεχω το prime95 με blend/custom με φουλ ραμ τις τελευταιες 7.5ωρες χωρις errors και max θερμοκρασιες 75βαθμους να το αφησω να τρεξει κ αλλο η ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.