Jump to content



3930K @ 4.2 μετρησεις!


Groovetreatment

Recommended Posts

Πολυ καλος ..... φυσικα μπορεις να "φτιαξεις" και το Vdroop σου λιγακι γιατι κανεις αρκετα μεγαλη βουτια .

Απο το bios δοκιμασε να αλλαξεις το "CPU Load-line Calibration" απο Auto σε High ;) και κατεβασε το VCore σε 1.28v

130611162915.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος ..... φυσικα μπορεις να "φτιαχεις" και το Vdroop σου λιγακι γιατι κανεις αρκετα μεγαλη βουτια .

Σευχαριστω.Το ειχα στο regular.θα κανω αυτο που ειπες.Καμια αλλη ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι ΚΑΙ εκει ;)

Φυσικα το να δοκιμασεις και με Vcore 1.26 δεν χανεις τιποτα...... αλλα το βλεπω λιιιιιγο "μακρια"..... αν το πετυχεις τοτε το CPU-δακι σου ειναι "κουκλι" ;)

Οχι πως και τωρα δεν ειναι ;)

Για αλλες ρυθμισεις εισαι λιγο "μακρια" λογο Αεροψυξης .... οποτε δεεεεεν σου προτεινω κατι ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι ΚΑΙ εκει ;)

Φυσικα το να δοκιμασεις και με Vcore 1.26 δεν χανεις τιποτα...... αλλα το βλεπω λιιιιιγο "μακρια"..... αν το πετυχεις τοτε το CPU-δακι σου ειναι "κουκλι" ;)

Οχι πως και τωρα δεν ειναι ;)

Για αλλες ρυθμισεις εισαι λιγο "μακρια" λογο Αεροψυξης .... οποτε δεεεεεν σου προτεινω κατι ;)

5 κυκλους στο high interlburntest pass με 1.26 να παω 1.255? μεχρι να γινει bsod?

Link to comment
Share on other sites

Εκει με τι θερμοκρασιες "παιζεις" ?

O CPU σου "βουταει" στα 1.22v και ειναι stable ...... με 1.26 VCore και High Load-line Calibration εισαι μια χαρα ;)

απολαυσε το "θηριακι" σου τωρα......χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εκει με τι θερμοκρασιες "παιζεις" ?

O CPU σου "βουταει" στα 1.22v και ειναι stable ...... με 1.26 VCore και High Load-line Calibration εισαι μια χαρα ;)

απολαυσε το "θηριακι" σου τωρα......χαχαχαχα

screenpc3.png

Οποτε το αφηνω οπως ειναι κ τρεχω ενα prime95 για κανα 10ωρο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ειδες διαφορα? Τωρα η "βουτια" σου βρισκεται στα 1.24 ;)

Κατ'εμε εισαι μια χαρα εκει.......

Απο εκει και περα δοκιμαζεις παντα προς τα κατω φυσικα.....χαχαχαχα

Αν και πιστευω το πιο stable setup ειναι αυτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειδες διαφορα? Τωρα η "βουτια" σου βρισκεται στα 1.24 ;)

Κατ'εμε εισαι μια χαρα εκει.......

Απο εκει και περα δοκιμαζεις παντα προς τα κατω φυσικα.....χαχαχαχα

Αν και πιστευω το πιο stable setup ειναι αυτο ;)

Με πορωσες τωρα αχαχα θα το παω οσο κατω παει και θα ξαναποσταρω το τελικο vcore αυτες τις μερες μολις φτασω στο κατωτερο σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ....ετσι ειναι οταν εχεις CPU πυροβολο...... ;)

Δεν εχω δουλεψει 3930Κ αλλα οι idle θερμοκρασιες σου με αυτην την πολυδιαφημισμενη ψυκτρα με εκπλησουν λιγακι......αρνητικα :to_pick_ones_nose3: .

Φυσικα δεν γνωριζω και θερμοκρασια δωματιου .... !!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ....ετσι ειναι οταν εχεις CPU πυροβολο...... ;)

Δεν εχω δουλεψει 3930Κ αλλα οι idle θερμοκρασιες σου με αυτην την πολυδιαφημισμενη ψυκτρα με εκπλησουν λιγακι......αρνητικα :to_pick_ones_nose3: .

Φυσικα δεν γνωριζω και θερμοκρασια δωματιου .... !!

Ρωτησα σε intel support και μου απαντησαν οτι οι θερμοκκρασιες ειναι πολυ καλες.Αλλα περα απο αυτο θερμοκρασια δωματιου δεν ξερω εχει ζεστη αλλα οχι παρα πολυ αυτη την στιγμη,air condition δεν εχω.Η μονη μου ερωτηση ειναι αν μαυτες τις ρυθμισεις θα μειωσω την διαρκεια ζωης του επεξεργαστη γτ θελω να τον κρατησω στα 4.2 μονιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μειωνεις την διαρκεια ζωης του απο 150 Χρονια σε 130 Χρονια ;)

Χαχαχαχα με τις παραπανω ρυθμισεις δεν εχεις κανενα προβλημα...... απο 1.4+ VCore εχεις "προβληματα" διαρκειας ζωης CPU ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μειωνεις την διαρκεια ζωης του απο 150 Χρονια σε 130 Χρονια ;)

Χαχαχαχα με τις παραπανω ρυθμισεις δεν εχεις κανενα προβλημα...... απο 1.4+ VCore εχεις "προβληματα" διαρκειας ζωης CPU ;)

Οκ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφήσεις εκεί.

1ον)Γιατί άμα μπορεί και με χαμηλότερη τάση, γιατί όχι!

και

2ον)Άμα μπορεί με την ίδια τάση πιο ψηλά δλδ 4.3ghz,γιατί όχι!!!

Για μένα κούμπωσε 1.27 και τσέκαρε για τα 4.3ghz.Οι θερμοκρασίες σου σου το υπέρ-επιτρέπουν.

[MENTION=25128]kimon_ma[/MENTION]

Με το load line calibration μειώνεται το vdroop!Με αποτέλεσμα η τάση που έχει idle στα windows να έχει μικρότερη διαφορά και η πτώση στο full load να είναι μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

πχ τον δικο μου CPU στα 4,4GHz, τoν εχω με offset voltage (-0.055V) και το LLC στο regular, ειναι τοσο σημαντικος παραγοντας το να μην υπαρχει αυτη η βουτια στο OC? ή τουλαχιστον πρεπει να ειναι η ελαχιστη δυνατη?

11snqeg.png

και σε idle:

qxklj9.png

Link to comment
Share on other sites

πχ τον δικο μου CPU στα 4,4GHz, τoν εχω με offset voltage (-0.055V) και το LLC στο regular, ειναι τοσο σημαντικος παραγοντας το να μην υπαρχει αυτη η βουτια στο OC? ή τουλαχιστον πρεπει να ειναι η ελαχιστη δυνατη?

Μπορει να με βοηθησει καποιος πως ρυθμιζω το offset? για να μην τρωει ρευματα και ο δικος μου σε idle?γτ τν περισσοτερη ωρα σε idle ειναι.Μονο το offset ειναι υπεθυνο γιαυτο η πρεπει να απανεργοποιησω και speedstep ktl?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.