Jump to content



ΧΒΟΧ ΟΝΕ vs PS4 - H μάχη


Recommended Posts

Aκουσα οτι έχουν παιχτεί πειράγματα στη ποιότητα εικόνας...δε γνωρίζω αν ισχυεί και προσωπικά αν δε τις δοκιμάσω ο ίδιος δε μπορώ να πω.

Δες εδώ ίδια ποιότητα 360-ps4

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3MUsYJVbsCQ]Assassin's Creed 4 - Xbox 360 vs PS4 Gameplay Comparison - Eurogamer - YouTube[/ame]

Forget About Titanfall Ever Coming to PlayStation [update]

Link to comment
Share on other sites

Aκουσα οτι έχουν παιχτεί πειράγματα στη ποιότητα εικόνας...δε γνωρίζω αν ισχυεί και προσωπικά αν δε τις δοκιμάσω ο ίδιος δε μπορώ να πω.

Δες εδώ ίδια ποιότητα 360-ps4

Forget About Titanfall Ever Coming to PlayStation [update]

Κάτσε να δούμε στην πράξη το PS4, τέτοιες συγκρίσεις είναι άτοπες προς το παρόν.

Σχετικά με το Titanfall, θα το παίξουμε στο PC μας, σιγά το exclusive του XNONE

Link to comment
Share on other sites

Confirmed: Call of Duty Ghosts at Lower Resolution on Xbox One

Hey, been on the road last couple weeks so haven't had a chance to update, but wanted to confirm that for Xbox One we're 1080p upscaled from 720p. And, we're native 1080p on PS4. We optimized each console to hit 60 FPS and the game looks great on both. Still on the road, but glad to see the great reception to Extinction. Can't wait for next week's launch.

Link to comment
Share on other sites

Aκουσα οτι έχουν παιχτεί πειράγματα στη ποιότητα εικόνας...δε γνωρίζω αν ισχυεί και προσωπικά αν δε τις δοκιμάσω ο ίδιος δε μπορώ να πω.

Δες εδώ ίδια ποιότητα 360-ps4

Forget About Titanfall Ever Coming to PlayStation [update]

Δεν είναι στο ίδιο επίπεδο οι σκιές με το ps4. Τί να λέμε όμως τώρα; Απλησίαστο VFM το xbox 360 απέναντι σε οτιδήποτε. Σαν να βλέπεις σύγχρονο μεσαίο pc απλά σε χαμηλότερη ανάλυση και frame rate.

vzmq.jpg

8j8m.jpg

Στο ps4 βλέπεις soft shadows από τα όπλα στην πόρτα του ανσανσέρ. Ξεκάθαρο προβάδισμα γιατί αυτό είναι λίαν απαιτητική διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και γω το λιθαράκι μου στη συζήτηση

Αναφέρω ότι για την controllerless χρήση των κονσολών, το PS4 θα έχει μια νέα έκδοση του eye

[ame]

[/ame]

PS4 Controller and Camera Unboxing - Arm Length Interviews - YouTube

Απότι φαίνεται έχει 2 κάμερες. Ακόμα δε ξέρω κατά πόσο θα χρησιμοποιεί στερεοσκοπία ή όχι, αλλά θα ήθελα να το μάθω. ΤΟ σίγουρο είναι ότι θα έχει πολύ χαμηλή τιμή για μια (ή μαλλον 2) πολύ καλή κάμερα. Η κάμερα του ps3 λειτουργεί φοβερά σαν webcam. Ίσως η καλύτερη κάμερα που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για computer vision, που με ενδιαφέρει σαν ερευνητικός τομέας.

Το δε Xbox θα έχει μια νέα έκδοση του kinect

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Hi5kMNfgDS4]New Xbox One - Kinect: Exclusive WIRED Video - YouTube[/ame]

Απ'ότι λένε δουλεύει με τεχνολογία ToF (δε τους πιστεύω) αλλά σίγουρα με πολύ καλύτερη ανάλυση από αυτή του kinect, χρησιμοποιώντας τεχνολογία ενεργού δομημένου φωτισμού.

Προσωπικά μ'αρέσει η όλη φάση με τις εναλλακτικές μεθόδους ελέγχου στις 2 κονσόλες.

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδεσ παντοσ αν και στην αρχη εκλεινα για ps4 τωρα κλεινω προσ το xbox one.. φυσικα θα περιμενω κανα 2 χρονια μετα την πρωτη κυκλοφορια, να δουμε αν θα βγαλει κανα προβλημα η κονσολα!! :rofl: ναι σαι αυτο η ms εχει ιστορια , οπωσ και τιτλουσ,..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το περιμενα σε μεγαλυτερη τιμη στην Ελλαδα.Γυρω στα 500-600ευρο αλλα αν σκεφτει κανεις οτι στην Βραζιλια θα το πουλανε 1200ευρο πρεπει να λεμε και ευχαριστω.Παρολα αυτα δεν νομιζω να παω σε αγορα του μιας και ειμαι καλυμενος με το ps3 προς το παρον και το pc μου.Ισως μετα απο 2-3 χρονια κυκλοφοριας να το ψαξω για καποια αγορα

Link to comment
Share on other sites

Περί ανάλυσης, είναι περίεργη η φάση. Από την μία, θα "μάθουν" τις κονσόλες οι devs περισσότερο οπότε όσο περνάει ο καιρός θα μπορούν να στραγγίξουν περισσότερη απόδοση.

Από την άλλη, όσο παιρνάει ο καιρός θα έχουν και περισσότερα εφέ τα παιχνίδια οπότε παίζει να μη βγαίνουν οι ΑΑΑ τίτλοι σε 1080p αφού δε τα καταφέρνουν τώρα με τους υπάρχοντες τίτλους.

Για τις χρωματικές διαφορές σε κάποια παιχνίδια στις κονσόλες κάποιο θέμα υπήρχε με το ps4 ή το xbox δε θυμάμαι, αλλά θα διορθωθεί πριν βγουν οι κονσόλες στην αγορά.

Πάντως για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δε μου φαίνονται και τόσο "next gen" οι κονσόλες. Το leap μεταξύ των προηγούμενων είναι πολύ μικρό, ιδιώς άμα συγκρίνεις με τα τελευταία παιχνίδια του ps4/xbox. Είμαι σίγουρος βέβαια ότι αυτό θα αλλάξει με την πάροδο του χρόνου, απλά περίμενα περισσότερο "ουάο" και όχι κομμένες αναλύσεις με το καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

τόσα χρόνια τα σκ@τά τα τρώγαν οι pc gamers επειδή τους κρατούσαν οι κονσολές τώρα θα τα φάνε και αυτοι που θα πάρεις new gen κονσολα για οσο βγαινοουν cross platform παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Next gen είναι ένα game που υπερέχει ποιοτικά τόσο πολύ που δεν μπορεί να γίνει downscale σε παλιό HW χωρίς είτε α) να γίνει εντελώς ακαλαίσθητο είτε β) να απαιτηθεί εκ νέου μεγάλος όγκος δουλειάς.

Το BF4 είναι μια οριακή βελτίωση του 3 στα γραφικά(χώρια τα physics). Τα αληθινά next gen θα μοιάζουν με τα σημερινά tech demo και θα βγουν σε ένα με δύο χρόνια.

Σωστός πάντως o Volrath για το ξεκίνημα. Θυμάμαι όμως ότι και το 360 δεν είχε εντυπωσιάσει αρχικά. Αν και έτρεχε στα 1080p ακόμα και το στοιχειώδες anisotropic ήταν κομμένο.

Next gen...my arse...και μερικοί ΄λένε ότι θα είναι δυνατότερα από PC...yeah right

Battlefield 4: Next-Gen vs. Current-Gen - IGN Video

Σόρυ αλλά άμα δεις προσεκτικά το βίντεο εκτός από το "σκοτάδι" στο old gen έχου κοπεί τελείως προηγμένα features. Όπως reflections στα νερά, godrays, φτωχότερα particles κτλ.

Για αυτές τις βελτιώσεις δεν δίνεις 700€ κάθε χρόνο; Για τέτοιες βελτιώσεις(και λιγότερες ακόμη) δεν λες ότι το pc ήταν next gen εδώ και καιρό;

Τελικά αποφάσισε, υπάρχει ουσιαστική διαφορά 360/πps3 με αυτό που έβλεπες στον υπολογιστή σου το τελευταίο διάστημα ή απλά πέταγες 700€ τη διετία για "ψίχουλα";

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.