Jump to content



Αγορα σπιτικου NAS


chris2busy

Recommended Posts

δεν μπουκωνει το κινητακι απο τις πολλες συνδεσεις? αν εισαι συνδεμενος με 3 και κατεβαζεις με διακοσια απο τον καθενα τοτε οκ, αλλα αν εισαι συνδεμενος με 50 και κατεβαζεις και μοιραζεις σε αλλους 50 τοτε δυσκολα θα εχεις την ιδια ταχυτητα.

εκτος και αν το μπουκωμα εχει ερθει πιο νωρις απο το μοντεμ σου και ετσι δεν το καταλαβαινεις

μπορεις να δωσεις φωτογραφια απο το κινητο να κανει τετοιο διαμοιρασμο, πχ 50 συνδεσεις για ανεβασμα και 50 κατεβασμα ?

ε οχι βρε...ειπαμε..δεν ειναι web server.ενα download και 3 upload μαξιμουμ..ειμαστε και σε μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αν έχετε άκρη Αγγλία και με λίγο ψάξιμο θα βρείτε το νέο μοντέλο Microserver (54L) με 100 λιράκια cashback αυτή τη στιγμή. Βγαίνει ~90 λίρες μετά την επιστροφή (+ μεταφορικά σε εσάς). Nuff said.

Για δώσε link please

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

1) πρέπει να γίνει αγορά απο uk only?

2) το κοίταξα στα γρήγορα και μπορεί να λέω κάτι λάθος.

1)

This promotion is only available to end user customers based in the UK and does not apply where product will be resold or leased. Claims

must be submitted by the end user customer only. This offer is not open to employees of participating stockists or anyone connected with

the promotion. Resellers may not submit claims on behalf of their customers.

2) Στο μαγαζί που έδωσες έχει 0 στοκ, και 0 in order. Άρα το συγκεκριμένο κατάστημα δεν.

Link to comment
Share on other sites

To ψηνω να το παρω μονο και μονο για να κατσω να μαθω windows server κλπ που ζητανε σε πολλες δουλειες!

Μπορει να μου πει καποιος τι αλλα μπορουμε να κανουμε με αυτο εδω περα;

Αν εχω καταλαβει σωστα, βαζεις δισκους πανω για να κρατας αρχεια και να βλεπεις στο δικτυο σου ή μεσω απομακρυσμενης συνδεσης.

Επισης χρησιμευει για να κανεις backup.

Nα κατεβαζεις τορρεντ.

Τι αλλο;

Να παιζει ταινιες αντι του υπολογιστη; Το συνδεω κανονικα στην οθονη/τηλεοραση με το vga και παιζει ταινιες;

Απο καταναλωση τι παιζει;

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

windows server τα πετάς σε ένα vm και παίζουν άψογα.

Το θέμα δεν είναι τι κάνει αλλά τι έχει διάθεση να κάνεις. Από μόνο του μπορεί να είναι τόσο χαζό όσο ένα netbook. Ανάλογα με το sw πάνε και οι δυνατότητες.

Δεν κάνεις μια παραγγελία και για μένα (χιχιχιχιιχ)

Link to comment
Share on other sites

windows server τα πετάς σε ένα vm και παίζουν άψογα.

Το θέμα δεν είναι τι κάνει αλλά τι έχει διάθεση να κάνεις. Από μόνο του μπορεί να είναι τόσο χαζό όσο ένα netbook. Ανάλογα με το sw πάνε και οι δυνατότητες.

Δεν κάνεις μια παραγγελία και για μένα (χιχιχιχιιχ)

Άμα θες παραγγελία στείλε πμ.

Δώσε μερικά παραδείγματα να δω αν αξίζει τις εκατό λίρες....

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα εγώ θα έβαζα nas4free. ναι οκ μπαίνει και σε ένα απλό pc άλλα από θέμα όγκου και αξιοπιστίας είναι μακράν μπροστά ενας microserver. Φθηνότερο nas με τόσες δυνατότητες δεν νομίζω να υπάρχει.

ένα παράδειγμα με nas4free

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα εγώ θα έβαζα nas4free. ναι οκ μπαίνει και σε ένα απλό pc άλλα από θέμα όγκου και αξιοπιστίας είναι μακράν μπροστά ενας microserver. Φθηνότερο nas με τόσες δυνατότητες δεν νομίζω να υπάρχει.

ένα παράδειγμα με nas4free

Σ'ευχαριστώ..... λογικά θα το πάρω.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

σκεψου αυτο

Synology USB Station 2 | Skroutz.gr

σιγουρα δεν ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει στον τομεα των ΝΑΣ, αλλα τα λεφτα ειναι εκει που ειχες ζητησει κ ολο κ καποιος εξωτερικος usb θα υπαρχει διαθεσιμος να τον κουμπωσεις πανω να κανεις τη δουλεια σου. Αμφιβαλλω κατα ποσο θα μπορεις να streamαρεις αρχεια βιντεο. Θεωρητικα μπορεις βασει των μετρησεων της εταιρειας, αλλα δεν ορκιζομαι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα εγώ θα έβαζα nas4free. ναι οκ μπαίνει και σε ένα απλό pc άλλα από θέμα όγκου και αξιοπιστίας είναι μακράν μπροστά ενας microserver. Φθηνότερο nas με τόσες δυνατότητες δεν νομίζω να υπάρχει.

ένα παράδειγμα με nas4free

Έχω από msdnaa Windows server 2012 και 2008. Δεν είναι καλύτερα από αυτό που λες?

Μπορώ πχ να είμαι έξω και να του δίνω εντολή από το κινητό να ανοίγει και να πάρω κάποιο αρχείο? Ή να του δίνω εντολή να ανοίξει και να του βάλω ένα torrent να κατέβει? Γενικά με ενδιαφέρει ο απομακρυσμένος έλεγχος...

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις για NAS, τότε τα Windows server μάλλον δεν είναι καλύτερα...

Προφανώς και μπορεις να το διαχειριστείς πλήρως από απόσταση, συν ότι το κάνει λίγο πιο εύκολο, καθώς είναι προσαρμοσμένο στη συγκεκριμένη λειτουργία και αρκετά πιο ελαφρύ.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις για NAS, τότε τα Windows server μάλλον δεν είναι καλύτερα...

Προφανώς και μπορείς να το διαχειριστείς πλήρως από απόσταση, συν ότι το κάνει λίγο πιο εύκολο, καθώς είναι προσαρμοσμένο στη συγκεκριμένη λειτουργία και αρκετά πιο ελαφρύ.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4 Beta

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

HP 704941-421 ProLiant MicroServer N54L | ServersPlus

Και αλλού παίζει, μέχρι 30 του μήνα νομίζω.

Δυστυχώς δεν στέλνουν Ελλάδα.

Μονο αμα χρησιμοιποιηθεί κάποιος dispatcher αλλα θα στοιχίσει ακριβά. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Έχω από msdnaa Windows server 2012 και 2008. Δεν είναι καλύτερα από αυτό που λες?

Μπορώ πχ να είμαι έξω και να του δίνω εντολή από το κινητό να ανοίγει και να πάρω κάποιο αρχείο? Ή να του δίνω εντολή να ανοίξει και να του βάλω ένα torrent να κατέβει? Γενικά με ενδιαφέρει ο απομακρυσμένος έλεγχος...

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Είναι διαφορικά πράγματα.

Άσχετα αν μπορούν να κατεβάζουν torrent τα winserver, δεν είναι αυτό το αντικείμενο τους.

Το nas4free έχει φτιαχτεί με την ιδέα του web control, σχεδόν όλα γίνονται από ένα browser.

Ίσως τα server home ή 2012 Essentials να είναι λίγο ποιο κοντά στο nas4free αλλά και πάλι είναι ένα λειτουργικό Server edition. Δοκίμασε τα και τα 2 να δεις το περιβάλλον και τι δυνατότητες σου προσφέρουν που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.