Jump to content



Αγορα σπιτικου NAS


chris2busy

Recommended Posts

Καλησπερα κυριοι και κυριες.

Ενδιαφερομαι να στησω ενα φθηνο και αξιοπιστο NAS για το σπιτι..

Θελω βασικα να κατεβαζει τορεντ οταν λειπω, ωστε να μη χρειαζεται να εχω αλλο μηχανημα ανοιχτο π.χ τα βραδια η οταν λειπω και να μπορω να εχω προσβαση στα αρχεια μου απο οπουδηποτε..

Εχω στο νου μου το παρακατω μηχανηματακι που φαινεται να πληρει τα κριτηρια που ανεφερα και σε ενα λογικο κοστος..επειδη ομως σε οτι αφορα NAS, ειμαι ασχετος δεν μπορω να κανω ερευνα αγορας ευκολα..

Ψαχνω λοιπον για κατι που πληρει τα παραπανω με κοστος < ή = με ενα 100αρικακι.. (που να μην καει στο χρονο π.χ) :p

D-Link ShareCenter 1-Bay Network Attached Storage DNS-315 No HDD | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

το dlink 320 που εχω εγω , μπορει να ειναι τιμιο για τα λεφτα του και απο τα πιο αξιοπιστα , αλλα στο τομεα του torrent client δε με ικανοποιει.Γτ παρουσιαζει προβλημα με τους private trackers.Δε λειτουργει.

υποψιαζομαι πως ετσι θα ειναι και αυτο πυο κοιτας

Link to comment
Share on other sites

το dlink 320 που εχω εγω , μπορει να ειναι τιμιο για τα λεφτα του και απο τα πιο αξιοπιστα , αλλα στο τομεα του torrent client δε με ικανοποιει.Γτ παρουσιαζει προβλημα με τους private trackers.Δε λειτουργει.

υποψιαζομαι πως ετσι θα ειναι και αυτο πυο κοιτας

Κατα τα αλλα πως συμπεριφερεται?ζεσταινεται?ειναι ηχυρο? τα ανεμιστηρια ακουγονται?απο καταναλωση ενεργεας εχεις δει καμια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

στα χρηματα αυτα του Ντι-Λινκ δεν εχεις πολλες επιλογες. Υπάρχουν και κατι σαπια Σιγκατε/Γουεστερν που βγαινουν στα λεφτα αυτα αν βαλεις μεσα και τον δισκο. εβγαλε και η Σατλ ενα σαπιο που ειναι στα χρηματα αυτα, το πρωτο της και φαινεται πατατα. Κοιτας για Μπαφαλο, ΝτιΛινκ, Ζαιξελ αλλά ....

..δες και το TιΕς 112 της Κιουναπ, που κανει τα διπλα αλλα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη private tracker αλλά το zyxel NSA310 είναι πιο αργό από PC αλλά λειτουργεί. Από κατανάλωση δεν τρώει και πολλά. Το fan ακούγεται ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που χτυπάει 30-35άρια η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις καλυτερες λυσεις o Microserver...Βρες καναν N40L η και 36L μεταχειρισμενο.

Εχ..ειναι λογικο να ναι..δεδομενου οτι κανει 350αρα καινουργιο..

Ηλπιζα για πιο φθηνες λυσεις, αλλα απ οτι φαινεται ειναι περιορισμενες σε αυτο το μπατζετ..

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχει λογος. Αν θελει να κανει σωστη δουλεια. Τα υπολοιπα δεν θα τον καλυψουν 100%. Για να κανει ιδια δουλεια με nas θελει καπου τα ιδια λεφτα ισως κ παραπανω.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε άκρη Αγγλία και με λίγο ψάξιμο θα βρείτε το νέο μοντέλο Microserver (54L) με 100 λιράκια cashback αυτή τη στιγμή. Βγαίνει ~90 λίρες μετά την επιστροφή (+ μεταφορικά σε εσάς). Nuff said.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν το ντι λινκ δεν ειχε προβλημα με πραιβετ τρακερς , θα του προτεινατε αυτο?

Ναι.

Δεν έχουμε τίποτα να κερδίσουμε απο καμία HP ή synology.

Και εγώ δεν έχω αγοράσει ήδη το D-Link γιατί έχει θέμα με trackers και δε πιάνει τις ταχύτητες του pc σε DL.

Γιαυτό στήνω custom pc για να μου καλύψει και τα υπόλοιπα χούγια μου εκτός απο DL machine.

Link to comment
Share on other sites

Παντως βλεπω γενικα για πολλα κομματια ΝΑΣ, να ακουγεται πως ειναι αργα..

Εδω τα κινητα πλεον κατεβαζου/ανεβαζουν τορρεντ, κανουν ad-hoc, wifi direct κτλπ σε ταχυτητες ιδιες με desktop..πως μπορει αυτα, απο την αλλη να χουν αργες ταχυτητες μεταδοσης??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση, είναι πολυπαραγοντικό πρόβλημα:

Παίζουν ρόλο: ο αριθμός των δίσκων, η διάταξη των δίσκων (raid ή όχι), το σύστημα αρχείων, το είδος σύνδεσης (Gbps+πόσες, USB, άλλο), το πρωτόκολλο διαμοίρασης κλπ.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα αν μπορείς για ένα σπιτικό NAS να πετύχεις 50MB/s (~400Mbps) είσαι ευχαριστημένος.

Βέβαια με ένα κινητό με τίποτα δεν πιάνεις τέτοιες ταχύτητες...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου (Zyxel NSA310) με wd red 3TB έχει ταχύτητες 45-48ΜΒ/sec σε μεταφορά αρχείων βίντεο αρκετών GB.

Όλα τα NAS πλέον έρχονται με Gigabit ethernet αν και ζορίζονται αρκετά να αξιοποιήσουν αυτές τις ταχύτητες. Στο δικό μου NAS ο περιοριστικός παράγοντας είναι η ταχύτητα του ίδιου του δίσκου. Το d-link λογικά μπορεί να στήσει και RAID-0 αλλά μετά ο controller που έχει πάνω αρχίζει και ζορίζεται και δύσκολα ξεκολλάει από τα 50-60ΜΒ/sec αν θυμάμαι καλά.

Τώρα για torrent παίζουν πολλά σε θέματα συμβατότητας. Πάντως και με χαμηλότερη ταχύτητα σε download εφόσον είναι μια συσκευή που δουλεύει 24/7 δεν πρέπει να υπάρχει θέμα. Η ταχύτητα μπορεί να είναι μικρότερη αλλά είναι καλή συγκρινόμενη με αυτές που πιάνεις σε PC με latest torrent client που υποστηρίζει ένα κάρο επιπλέον τεχνολογίες για καλύτερη απόδοση.

Το d-link πάντως μου γυάλιζε και μένα σε κάποια φάση για στήσιμο raid-1 για ασφάλεια των αρχείων και ευκολία πρόσβασης από Home Theater.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση, είναι πολυπαραγοντικό πρόβλημα:

Παίζουν ρόλο: ο αριθμός των δίσκων, η διάταξη των δίσκων (raid ή όχι), το σύστημα αρχείων, το είδος σύνδεσης (Gbps+πόσες, USB, άλλο), το πρωτόκολλο διαμοίρασης κλπ.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα αν μπορείς για ένα σπιτικό NAS να πετύχεις 50MB/s (~400Mbps) είσαι ευχαριστημένος.

Βέβαια με ένα κινητό με τίποτα δεν πιάνεις τέτοιες ταχύτητες...

για τορεντ μιλουσα..οχι για μεταδοση αρχειων μεσω ασυρματου δικτυου..και ναι, με το galaxy s 2 πιανω τις ιδιες ταχυτητες που πιανω με τον υπολογιστη μου στα τορρεντ.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπουκωνει το κινητακι απο τις πολλες συνδεσεις? αν εισαι συνδεμενος με 3 και κατεβαζεις με διακοσια απο τον καθενα τοτε οκ, αλλα αν εισαι συνδεμενος με 50 και κατεβαζεις και μοιραζεις σε αλλους 50 τοτε δυσκολα θα εχεις την ιδια ταχυτητα.

εκτος και αν το μπουκωμα εχει ερθει πιο νωρις απο το μοντεμ σου και ετσι δεν το καταλαβαινεις

μπορεις να δωσεις φωτογραφια απο το κινητο να κανει τετοιο διαμοιρασμο, πχ 50 συνδεσεις για ανεβασμα και 50 κατεβασμα ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.