Jump to content



Ηλεκτρικές σκούπες: κατηγορίες, απόδοση κ.α.


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

περίεργο θέμα το ξέρω, αλλά μιας και απ' ότι έχω καταλάβει έχουμε άτομα που ξέρουν απ' όλα εδώ μέσα, είπα να σας εμπιστευτώ για άλλη μια φορά. :p

Λοιπόν εδώ και 3 χρόνια είχαμε αυτήν τη σκούπα. Τις προάλλες πάνω στο σκούπισμα έκανε ένα τζιζ και έβγαλε καπνούς, οπότε και δεν ξαναδούλεψε.

Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση για νέα σκούπα και τα ερωτήματα μου αρκετά:

1. Αξίζουν οι σκούπες κυκλωνικού τύπου;

2. Ποιες εταιρείες είναι οι πιο αξιόπιστες;

3. Πως μπορώ να καταλάβω από τα χαρακτηριστικά μιας σκούπας πόσο θόρυβο θα κάνει;

4. Τι διαφορά έχει το φίλτρο HEPA από το φίλτρο άνθρακα και το απλό φίλτρο και πόσο με επηρεάζει αυτό;

5. Πως γίνεται κάποιες σκούπες να απορροφούν και γυαλί και κάποιες όχι (ενώ έχουν και οι δύο σακούλα και όχι κάδο);

6. Τι είναι η απορροφητικότητα πέλματος και ποιες τιμές και πάνω θεωρούνται ικανοποιητικές;

Από το λίγο ψάξιμο που έκανα και με ταβάνι τα 100€ βρήκα 2 κυκλωνικές που δεν ξέρω αν αξίζουν:

Μία και δύο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Παρε ετουτη. Πολυ δυνατη και τραβαει τα παντα ! (Την εχω 2 χρονια...)

https://www.skroutz.gr/s/269518/Karcher-WD-3-500-P.html

Ίσως έπρεπε να αναφέρω ότι μένω σε ένα διαμέρισμα 70 τετραγωνικών. 17L κάδου δεν είναι πολλά; Δεν μοιάζει τόσο με σκούπα για το σπίτι...

Έχω 2 τέτοιες (SLI διάταξη) και ρουφάνεεεεε! Τρομερή διαφορά στην απόδοση από τις κλάσικές ρουφήχτρες που είχα κατά καιρούς.

Dyson DC29

300€ για σκούπα; :p

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα απο τοτε που ειμουν μονος σε σπιτι 64τμ. Θες καλη σκουπα γιατι οταν γινει η μ@λακια, πρεπει να καθαριζεται γρηγορα, ειτε ειναι στερεο, ειτε υγρο !

Και φυσικα κραταει μια ζωη !

Link to comment
Share on other sites

Θες καλη σκουπα γιατι οταν γινει η μ@λακια, πρεπει να καθαριζεται γρηγορα, ειτε ειναι στερεο, ειτε υγρο!

winston-wolfe-ydin_zpse62d81e3.jpg

και ψαχνοντας για pic του Mr.Wolf....

@Κωστακης beat it!

bonus material for authorized use only

tumblr_m94gwnGIVK1rsuwlgo1_500.jpg

Έγινε επεξεργασία από Κοπρίτης
Link to comment
Share on other sites

10-12€ το πακετο. Εχει μεσα 2 η 3, αλλα δεν θυμαμαι 100%.

Ηλιουπολη βρηκα εγω.

EDIT:

Δες εδω ..

http://www.karcher.gr/gr/Online_shop/Home__Garden/Accessories.htm?&accGrNm=10002118__%CE%A3%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%82#outputstart

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] πως και τραβάει τόσο καλά μόνο με 1400W; Περίμενα οι "καλές" να είναι πάνω από 2k

[MENTION=10229]dunkel_Stern[/MENTION] εκτός αν σκουπίζει μόνη της, δε δίνω 300€ για σκούπα :p

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδανικές σκούπες είναι αυτές που δεν έχουν σακούλα, αλλά κάδο νερού. Σε αυτή την κατηγορία παίζουν λίγες και συνήθως είναι και ακριβές. Τα πλεονεκτήματα του νερού είναι πάρα πολλά, με σημαντικότερα τη σταθερή ισχύ αναρρόφησης (αφού δε μπουκώνει) και την έλλειψη αποβολής μικροβίων και μικροοργανισμών από την εξαγωγή αέρα. Όσο καλή σακούλα κι αν έχεις, περνάνε μικροοργανισμοί. Μειονέκτημά τους είναι, ότι έχουν μια διαδικασία για να τις βάλεις μπροστά και να τις καθαρίσεις μετά, οπότε δεν κάνουν για κάτι γρήγορο, όπως πχ σκίστηκε η σακούλα με το αλεύρι ή τη ζάχαρη.

Βασική επιλογή στην Ελλάδα και οικονομική παράλληλα είναι η Karcher DS 5600, περίπου στα 300€. Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο, 5500, που διαφορές έχει μόνο στο σχήμα. Η ισχύς τους δεν είναι τόσο μεγάλη, αλλά η απορροφητικότητα απλά δε συγκρίνεται με τις σκούπες σακούλας.

H κορυφή στο χώρο είναι η Rainbow, αλλά ξεφεύγει σε κόστος (~1000€). Βέβαια δεν είναι απλά σκούπα, αλλά μηχανισμός καθαρισμού, αφού μπορεί να λειτουργεί αθόρυβα μέσα στο σπίτι και να καθαρίζει ακόμα και τον αέρα. Πρέπει να δείτε επίδειξη για να καταλάβετε πόσο εκπληκτικά πράγματα κάνει και επίσης πόσο μεγάλη διαφορά έχει από τις άλλες σκούπες, ακόμα κι αν είναι επαγγελματικές. Το κορυφαίο δε είναι, να τη βάλετε να καθαρίσει το στρώμα σας, αφού έχει ένα ειδικό εξάρτημα που τινάζει το στρώμα, ενώ παράλληλα ρουφάει. Δε μπορείτε να φανταστείτε τι βρώμα βγάζει κι ας το έχετε μόλις 2-3 χρόνια... :...:

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με την πρόταση karcher και θα την πάω ένα βήμα παρακάτω.

Έχω αυτή 3 χρόνια τώρα και δεν το έχω μετανιώσει. Είναι για στεγνά (με σακούλα) και υγρά και έχει και τον ψεκασμό για άλλες δουλειές (Καρέκλες, αμάξι, καναπές κλπ).

και μην βλέπεις τα 1400w, ρουφάει νερό λες και είναι αντλία

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.