Jump to content



Προβολέας με υψηλή φωτεινότητα σε HD / Full HD ?


adpanos

Recommended Posts

Mεγαλο gain θελεις οταν χρειάζεσαι μεγάλη φωτεινοτητα.

Σε εξωτερικό χώρο χρειάζεται , σε οικιακο σιγουρα οχι.

Το συγκεκριμένο πανί θα το έχω μόνιμα στην ταράτσα ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Αν και ο w1070 έχει ενα μικρο (διρθωτικού τύπου) κάθετο lans shift , να προσέξεις σε τι απόσταση θα τον τοποθετήσεις , αν μπορεί να σου δώσει τις ιντσες που επιθυμείς , και φυσικα να προσέξεις το offset του φακού σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει το κάθετο lens shift.

Οριζόντια , ο προβολέας υποχρεωτικά πρεπει να είναι κεντραρισμένος με το πανί.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πας σε 1080p ανάλυση πάντως οπωσδήποτε. Εχει μεγάλη σημασία να δουλεύεις σε native ανάλυση.

Καλύτερη έναν μεταχειρισμένο 1080p προτζέκτορα παρά 720p κανούριο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πανί θα το έχω μόνιμα στην ταράτσα ...

Mε gain 1.2 θα είσαι μια χαρά (δεν λέω μεγαλύτερο οχι γιατί δεν θα κάνει , αλλα επειδή δύσκολα θα βρεις και τα κόστη ειναι δυσανάλογα).

Οπωσδήποτε να ειναι 16/9 οπως και ο προβολέας... Μην πάρεις τετράγωνο πανί , ακόμα και να το βρεις οικονομικότερα.

Θα χάσεις πολύ σε αίσθηση και contrast , κάτι που κάνει μπαμ σε εξωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πας σε 1080p ανάλυση πάντως οπωσδήποτε. Εχει μεγάλη σημασία να δουλεύεις σε native ανάλυση.

Καλύτερη έναν μεταχειρισμένο 1080p προτζέκτορα παρά 720p κανούριο.

Ναι αλλά μεταχειρισμένο που βρίσκεις ? :beer:

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στα forums του ελληνικού και εξαιρετικού www.avclub.gr (δεν ξερω αν φαίνονται οι αγγελίες χωρις register)

Θα βρεις και εναν να δινει μεταχειρισμένο w1070 λίγων μηνών μεταξύ πολλών άλλων....

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στα forums του ελληνικού και εξαιρετικού www.avclub.gr (δεν ξερω αν φαίνονται οι αγγελίες χωρις register)

Θα βρεις και εναν να δινει μεταχειρισμένο w1070 λίγων μηνών μεταξύ πολλών άλλων....

Αξίζει λες ο 1070 μεταχειρο τα 680€ που τον δίνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα pm κατά πάσα πιθανότητα αν δεν τον έχουν κλείσει θα τον πάρω !

Κατα την αγορά θα τσεκάρεις τα ακόλουθα:

1)Pattern (την κλασσική σκακιέρα) για να δεις αν ο φακος και ειδικά η εστίαση του εναι σωστή

2)Θα εχεις μαζί σου 3 jpg's (καθαρό λευκο,κοκκινο και πράσινο) τα οποία θα δεις σε full screen.Θα παρατηρήσεις τυχόν σκιές ή σκόνες (μετά απο πολύωρη χρήση ειναι λογικό αφου πλέον στους οικονομικούς προβολείς τα light paths μονο σφραγισμένα δεν είναι και λείπουν και φίλτρα).Αν δεις καποια extreme σκιά (πχ απο ακρη σε άκρη) η τρίχες σκόνης , απλά συζήτα το κόστος καθαρισμού (περί 50-70€ στον ενα και μονο ειδικό που υπάρχει).

Καλές αγορές και προβολές !

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αγορά θα τσεκάρεις τα ακόλουθα:

1)Pattern (την κλασσική σκακιέρα) για να δεις αν ο φακος και ειδικά η εστίαση του εναι σωστή

2)Θα εχεις μαζί σου 3 jpg's (καθαρό λευκο,κοκκινο και πράσινο) τα οποία θα δεις σε full screen.Θα παρατηρήσεις τυχόν σκιές ή σκόνες (μετά απο πολύωρη χρήση ειναι λογικό αφου πλέον στους οικονομικούς προβολείς τα light paths μονο σφραγισμένα δεν είναι και λείπουν και φίλτρα).Αν δεις καποια extreme σκιά (πχ απο ακρη σε άκρη) η τρίχες σκόνης , απλά συζήτα το κόστος καθαρισμού (περί 50-70€ στον ενα και μονο ειδικό που υπάρχει).

Καλές αγορές και προβολές !

Δεν νομίζω πως θα μπορέσω να κάνω όλα τα παραπάνω από την στιγμή που ο άνθρωπος είναι επαρχία ... Μάλλον θα βασιστώ σε ότι μου πει.

Εσύ τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα μπορέσω να κάνω όλα τα παραπάνω από την στιγμή που ο άνθρωπος είναι επαρχία ... Μάλλον θα βασιστώ σε ότι μου πει.

Εσύ τι λες ?

Μάλλον θα ειναι οκ,χωρίς φυσικά να μπορώ να ξέρω.Το καλό ειναι οτι οι αγορασμένοι απο Ελλάδα εχουν 3 ετη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος!

Τώρα το επόμενο φλέγον ζήτημα είναι πολυθρόνα στην ταράτσα ή αιώρα ? :happy2:

Κοιτάζω και τις παρακάτω οθόνες προβολής !

ROLL SCREEN 240X135 16:9 ΧΕΙΡΟΚΙΝ.OΡΟΦΗΣ PSEA108 L... - Easy Buy World

και περισσότερο αν και μου φαίνεται ακριβή :

reflecta Οθόνη Οροφής/Τοίχου Crystal-Line Rollo 300x208.(16:9)

Για ρίξτε καμιά γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δες πρωτα αν μπορεις να συνδυάσεις τις ίντσες που θες , με το μέρος που θα βάλεις τον προβολέα.Υπολόγισε το offset στις ιντσες και δες την απόσταση θέασης να δεις το ευρος της εικόνας που μπορείς να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω απο ένα σχετικά λείο τοίχο.

Εγω σε ασπατουλάριστο κίτρινο τοίχο και η ευκρίνεια όπως και τα χρώματα είναι εκπληκτικά.

Δεν εχω τοίχο

η περγολα στην ταράτσα είναι κάπως έτσι και το πανι θα το κρεμάσω σε ένα δοκάρι ! Η απόσταση είναι 4,2m από δοκάρι σε δοκάρι (προβολέας - πανί).

Από την πλευρά τοι τοίχου δώματος υπάρχει τζαμαρία ....

images?q=tbn:ANd9GcRjv2Rui7zXvFSBvFYfWQI7U4gj9v1J6bi3ogyiBh18ID6_j0Ed

Σκέφτομαι να φτιάξω μια γρήγορη κατασκευή με ντίζες από το ακριανό δοκάρι πρωτο προς το επόμενο όπου επάνω του θα σύρεται η βάση του προβολέα ώστε να πετύχω κεντράρισμα της εικόνας στο κάδρο. Τι λέτε με παίρνει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.