Jump to content



Αναβάθμιση σε AMD ή Intel υλοποίηση


idonthave

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

φιλαρακι,σου ειπε ο δεινος τι να παρεις κατα την γνωμη του.παρε το βαπορι απο αμαζον στα 283 η την 7950 dual X στα 256 που ερχεται και τα υπολοιπα φατα σε γυρους,μην σκας.

Υ.Γ εχω το βαπορι και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος τοσο στο o/c και στον θορυβο και στις θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

παρε το βαπορι απο αμαζον στα 283 η την 7950 dual X στα 256 που ερχεται και τα υπολοιπα φατα σε γυρους,μην σκας.

:sarcastic::smoke:το βαπόρι απ' την Περσία. Tα σουβλάκια είναι πολλά,σε μπύρες καλύτερα :beer: O trexx αυτό που λέει είναι σωστό, αλλά με την sapphire Εγώ δεν τα πάω και τόσο καλά :blink:

Έβαλα δυο παραγγελίες σε ποια απ'τις 2 λέτε να πάω?

1)850W XFX XXX Edition Modular 80+ Silver 99e (το είχε σε προσφορά, 750αρι έχει στα 90e)

Asus Radeon HD 7950 DirectCuII TOP 290e

Akasa FC06 v2 3.52x 2χUSB3 17e

Core i7 4770K 4x 3.50GHz 289e

Gigabyte Z87X-UD4H Z87 172e ---------- 900e

--------------------------------------------------------------------------------------

2)Core i7 4770K 4x 3.50GHz 289e

Gigabyte 2GB GeForce GTX 770 OC 353e

ASRock Z87 Extreme6 Intel Z87 164e ---------- 839e (και το τροφοδοτικό το παίρνω από εδώ με κάρτα)

Για την Gigabyte GTX770 OC τροφοδοτικό με 750w με καλύπτει ή και με 650άρι κάνω την δουλειά μου?

Link to comment
Share on other sites

Προσπερνάω τα ταρό και την ονειρομαντία

*Αν βγάλει η asus καμια 760 στην τιμή της gigabyte 770, ξέρεις εσύ: Απλά χτυπάς την asus.

:sarcastic::sarcastic::sarcastic::sarcastic::sarcastic:

άμα ήταν στα ίδια λεφτά όχι η 760 αλλά η 770(asus) θα την χτύπαγα!

Σοβαρά τώρα , τον 4770κ με την asrock z87 και την gtx770 ?

Ακούω απόψεις!!!Ποια από τις δύο?

**asus έβαλα μόνο την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις, άλλωστε εγώ ζήτησα τις απόψεις σας, αλλά πιστεύω για τον χρόνο που έχω αφιερώσει σ'όλα τα rewiews για το σύστημα ψύξης,θερμοκρασίες, θόρυβο για την καθεμία υλοποίηση και από τα σχόλια πού έχω διαβάσει το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο που έχετε αφιερώσει, τα δεδομένα αλλάζουν. Τα πράγματα θα τα πάρω από εδώ, τα λεφτά για την κάρτα γραφικών

θα τ'αφήσω στην άκρη για τις καινούργιες gpu που θα βγούνε από φθινόπωρο. Οπότε έχουμε :

** Ι7-4770Κ ~ 325-330e

MB θα πάω σε φθηνή και αργότερα αν δεν με καλύπτει την αλλάζω όταν οι τιμές θα πέσουν σε λογικά επίπεδα (ούτως η άλλως oc θα κάνω αργότερα όταν χρειαστεί)

* Asrock H87 Pro4 | Skroutz.gr 100e

* Asus Z87-K | Skroutz.gr 120e

* Gigabyte GA-Z87-HD3 | Skroutz.gr 120e

είμαι ανάμεσα στην asrock και gigabyte, ποια λέτε εσείς ή τι άλλο έχετε να προτείνετε?

**Τροφοδοτικό 750w corsair γύρω στα 100e και μια ψήκτρα low profile λόγω του κουτιού γύρω στα 30-50e

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 4770k επεξεργαστή με Η87 mobo?

Σκεφτόμουν να πάω στην πιο φθηνή αλλά με καλά χαρακτηριστικά μητρική,δεν θα κάνω κάποιο oc τώρα. Αργότερα που οι τιμές θα πέσουν σε λογικά επίπεδα,

παίρνω μια καλή z87 για oc. Με το σκεπτικό αυτό έβαλα την H87. (Αυτήν που θα πάρω τώρα την βάζω αργότερα σ'άλλο σύστημα)

Link to comment
Share on other sites

Αν η πιο φθηνη με καλα χαρακτηριστικα ειναι και ζ87...παρε αυτην.

Οι τιμες δεν ειναι σε παραλογα επιπεδα για να περιμενεις τα λογικα.

Μονο προσφορα αν θα βρεις.

Χωρια που δεν βρισκω λογικη "αγοραζω 330Ε cpu και περιμενω να πεσω οι τιμες στις μητρικες"

Y.Γ

To οc ειναι 2-3 κλικ υποθεση...Το να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα ειναι πιο συνθετο πλεον.

(το να βρεις τη μεγιστο oc ειναι το δυσκολο κομματι).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που λες

Χωρια που δεν βρισκω λογικη "αγοραζω 330Ε cpu και περιμενω να πεσω οι τιμες στις μητρικες"

δεν λέω για αγορά μητρικής άμεσα

αυτή είναι η παραγγελία που έχω βάλει απ'έξω, αλλά δεν θέλω να πάρω τα πράγματα απ'τους γερμανούς

post-29341-1416077464,8758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα επρεπε να περιοριστουμε στο τι θα αγορασεις τελικα?

Δε λεω ..και εγω κατα καιρους κοιταω τι προσφερει η ευρωπη και η αμερικη σε διαφορα ειδη..αλλα εντελει μενω απλα στο να τα κοιταω.

Τι θα "παρεις" απο μια μητρικη 160Ε(στη γερμανια) που δεν θα στο "δωσει" μια των 120Ε(στην ελλαδα)?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω τα ίδια, ο λόγος που επέλεξα αυτήν άσχετα αν κάνει καλύτερη διαχείριση στο oc απ'αυτήν των 120, είναι ότι το πίσω panel της μητρικής είναι πιο πλούσιο,έχει έξτρα panel για usb3

(που το κουτί μου δεν έχει καμία έξοδο για usb3)(θα μου πεις ένα panel έχει γύρω στα 10e,το ξέρω αυτό) με ενδιαφέρουν και τα sata, θα θελα να έχει παραπάνω από 6sata.

Κάποια αντίστοιχη μητρική έχει διαφορά 60-80e.

Link to comment
Share on other sites

K επεξεργαστής και H87 μητρική δεν έχει νόημα όπως δεν έχει νόημα να αλλάξεις μετά

την μητρική επειδή μόνο και μόνο μπορεί να θελήσεις να κάνεις o/c. +1 σε @NTG

Κατά τα άλλα γιατί διάλεξες τη συγκεκριμένη ψύκτρα; Και γιατί παιρνεις extra πάστα;

Link to comment
Share on other sites

Για την μητρική οκ z87, τα 20e δεν είναι τίποτα.

Η ψήκτρα είναι low profile και θα απέχει από το πλαϊνό του κουτιού 10 πόντους σε σχέση με κάποια άλλη που θα είναι ψηλότερη. Καθαρή απόσταση από την μητρική με το πλαϊνό(και το fan) είναι γύρω στους 16-17 πόντους. Έχω θέμα με το πλαϊνό του κουτιού αυτός είναι ο λόγος. Την πάστα για να την έχω όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευεις να χρησιμοποιησεις αμεσα 10 δισκους?(9-8?)

Η το παιρνεις με το σκεπτικο "ας υπαρχουν"?

Μαζι με το παραπανω εχεις 4(3) εξωτερικους usb3?

Γενικα αν εχει θεμα με τοσους δισκους θα προτεινα καποιο hot-swapping doc να ξενοιασεις.

Ετσι δουλευω τους 4 δισκους που καθονται στο γραφειο στα αντιστατικα σακουλακια τους.Στο pc υπαρχουν αλλοι 3 ..και αν και εχω θεσεις να κουμπωσω 2 ακομα ,δεν προκειται.

Το θεωρω πολυ πιο βολικο -για μενα παντα εε- απο το να τους στοιβαξω ολους μεσα μαζι με το εξτρα καλωδιομανι που θα χρειαστουν -και να κρυψω- και τον εξτρα ανεμηστηρα για τη ψυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Για την μητρική οκ z87, τα 20e δεν είναι τίποτα.

Η ψήκτρα είναι low profile και θα απέχει από το πλαϊνό του κουτιού 10 πόντους σε σχέση με κάποια άλλη που θα είναι ψηλότερη. Καθαρή απόσταση από την μητρική με το πλαϊνό(και το fan) είναι γύρω στους 16-17 πόντους. Έχω θέμα με το πλαϊνό του κουτιού αυτός είναι ο λόγος. Την πάστα για να την έχω όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Αν έχεις πλαϊνό fan θα σου πρότεινα να το βγάλεις. Ακόμα όμως και να μην το βγάλεις, μια χαρά χωράει μια

καλύτερη ψύκτρα με βαση τις διαστάσεις που αναφέρεις. Δεν βλέπω κανένα λόγο για την shuriken, δεν στήνεις

htpc.

Κατά τα άλλα

Πολύ καλές και vfm:

Thermalright Macho PCGH Edition - Hardware, Notebooks & Software

be quiet! Shadow Rock PRO SR1, BQ SR1-46-120 - Hardware,

Thermalright True Spirit 120 M AMD und Intel - Hardware,

CoolerMaster Hyper212 Evo - Hardware, Notebooks & Software von

Άριστες σε εξαιρετική τιμή:

Noctua NH-U9B SE2 AMD und Intel S1156, AM2(+), AM3, 1366

Thermalright Silver Arrow SB-E AMD und Intel - Hardware,

Βασικά με βάση τις τιμές και την απόδοση, πας κατευθείαν στην noctua.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 6 δίσκους,2 οπτικά και τον ssd(4 δίσκους και τα 2 οπτικά είχα συνδεδεμένα), επίσης έχω και hot-swapping doc είναι βολικό αλλά το έχω με usb καλώδιο. Γενικά οποιαδήποτε συσκευή σύνδεα με e-sata στην μητρική

δεν δούλευε και άνοιγα το πλαϊνό και έβαζα το δίσκο όταν ήθελα να μεταφέρω μεγάλο όγκο γρήγορα.

Θα δω και για τις ψήκτρες,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις λίγο την τοποθέτηση των συσκευών. Το καλύτερο είναι να μπει

ο ssd στην πρώτη native sata3 της μητρικής, 4 δίσκοι στις υπόλοιπες native sata3, το ένα

οπτικό πάλι σε native sata. Στον controller βάζεις τους δύο δίσκους που απομένουν και το άλλο οπτικό.

Γενικά ο ssd θα είναι πάντα σε native sata3

και για τα υπόλοιπα ισχύει ότι sata του chipset > sata του εξωτερικού controller.

Το ένα οπτικό καλό θα είναι να το έχεις στον controller του chipset για να μην αντιμετωπίσεις θέμα με πιθανό

πρόβλημα στο μπουτάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.