Jump to content



Amd fx και temps


AstraLgr

Recommended Posts

επειδή γνωρίζω ότι τα cpu τις amd έχουν κάποια θεματάκια μήπως γνωρίζετε εάν διορθώνεται. το max που βλέπω όταν παίζω games σε ζεστό "δωαματιο" max έχω δει 50 το cpu. με τα real temps ποσα ποσοστά είναι πάνω κάτω ?

Link to comment
Share on other sites

έχω την silver arrow extreme. θερμοκρασίες βλέπω μέσο aida 64 και core temp..

στο aida βλέπω μονο το cpu το έχω δει παίζοντας πολύ ώρα MetroLL έχει φτάσει μέχρι 50 και στο core temp ίδια στιγμή γραφει μέγιστο 44c... η cpu είναι stock ακόμα,

γενικα ειναι εμπιστα προγραμματα για amd? τα temps μου ειναι Ok? :-O

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι σε στοκ δεν εχεις θεμα..πολυ καλο το aida δοκιμασε και το HWiNFO64 ειναι πολυ καλο με πολυ αναλυτικα readings..επισης η asus συνιστα να εχεις ανοιχτο ενα προγραμμα για Monitoring του CPU διαφορετικα μπορει να εχεις απωλεια στην μετρηση( ASUSTeK Computer Inc.-Forum- M5A99X EVO R2.0 Sensor problem)

εχουμε και ιδιο Mobo:hehe:

Link to comment
Share on other sites

To hwinfo το χρησιμοποιω γιατι συνεργαζεται και με το σερβερ του afterburner και ειναι λιγο geeky να βλεπεις θερμοκρασιες και γενικα οτι θες στην οθονη

Οι θερμοκρασιες καλες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και βλεπω εχει και ψυξη στα μος η μητρικη αλλα επειδη καλοκαιρι ερχεται δε βολευεσαι να ρθει το φθινοπωρακι με αερα και αναπτυξη λογω κινεζων στο λιμανι να παρεις μια υδροψυξη κτλπ;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις να ασχοληθείς, ναι αξίζει. Θα περιορίσεις μέχρι και θα εξαλείψεις το μπουκάλι που τρως από την κάρτα σου σε πλείστα όσα παιχνίδια. Η ψύκτρα σου είναι καλύτερη σχεδόν απ όλες τις έτοιμες υδροψύξεις και υπολείπεται

λίγο από τις κορυφαίες. Δεν χρειάζεται αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις να ασχοληθείς, ναι αξίζει. Θα περιορίσεις μέχρι και θα εξαλείψεις το μπουκάλι που τρως από την κάρτα σου σε πλείστα όσα παιχνίδια. Η ψύκτρα σου είναι καλύτερη σχεδόν απ όλες τις έτοιμες υδροψύξεις και υπολείπεται

λίγο από τις κορυφαίες. Δεν χρειάζεται αλλαγή.

ρε Βαγγελη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ποιο μπουκαλι?

δεν τρωει απολυτως κανενα μπουκαλι...

ισα ισα που σε αναλυσεις 1920χ1080 καθονται και οι δυο..

μην λεμε οτι να ναι παλι

:)

το παιδι εχει 7970 με 8350

δεν εχει 6950 με g2020 για να τρωει μπουκαλι

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι μπουκάλι ή λαιμός μπουκαλιού; :nerd:

Μην ξεχνάτε πάντως ότι δε μιλάμε για τη συνηθισμένη ανάλυση 1920x1080. Μιλάμε για 1920x1080 @ 144Hz αν βλέπω καλά στην υπογραφή του ts! Για να έχεις σταθερά τόσο ψηλά fps θες κάρτες κτήνη και βαρβάτη cpu (για τα καινούρια παιχνίδια πάντα)!

Link to comment
Share on other sites

ρε Βαγγελη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το παιδι εχει 7970 με 8350

δεν εχει 6950 με g2020 για να τρωει μπουκαλι

:)

Tσίμπησες ε μπαγασάκο? :flower:

Δεν τρώει μπουκάλι η 6950 από τον g2020. Αέρα την πάει... :banging:

Link to comment
Share on other sites

akis_z80 για να πιάνει τα hz πρέπει να έχω 144 fps ? λάθος είσαι φιλε η μάλλον διαβάσεις χαλασμένα site (πλακα κάνω ) δεν ισχύει αυτό που λες ψάξω λίγο ... όσο αφορά το μπουκάλι στο 8350 ακόμα k στο minecraft κάνει botleneck :/ για αυτό παίζω μονο tetris..... μην το κάνουμε τόσο τραγικό μια χαρά pc είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Τα Ηz η οθόνη τα πιάνει έτσι και αλλιώς φίλε μου. Δεν είπα αυτό ;)

Απλά είναι άχρηστα αν παίζεις πχ στα 60-80fps.

Εντάξει οκ φαντάζομαι δε θα έχεις ghosting τουλάχιστον με αυτό το monitor.

Link to comment
Share on other sites

akis_z80 για να πιάνει τα hz πρέπει να έχω 144 fps ? λάθος είσαι φιλε η μάλλον διαβάσεις χαλασμένα site (πλακα κάνω ) δεν ισχύει αυτό που λες ψάξω λίγο ... όσο αφορά το μπουκάλι στο 8350 ακόμα k στο minecraft κάνει botleneck :/ για αυτό παίζω μονο tetris..... μην το κάνουμε τόσο τραγικό μια χαρά pc είναι :)

Άψογο είναι, όχι απλά μια χαρά. Άλλο αυτό κι άλλο ότι η κάρτα σου δεν αποδίδει πλήρως σε αρκετά games.

Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι εμφανές με το μάτι εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν είχα άποψη από τέτοια monitor ψηνομουν να πουλήσω τι παλιά μου 24ρα kαι να πάρο μια 27ρα... είδα κάπου αλλα δεν μπορώ να πω μου άρεσε τόσο η 27ρα μπορεί από συνήθεια.. δοκίμασα ενός φίλου μου monitor με 120 hz αλλη φάση είναι αξίζουν τα λεφτά τους, δύσκολα πας σε 60 hz μετά εάν σκεφτείτε για άλλο monitor σκεφτείτε kαι τέτοια monitor..

πάντως πως το γυρίσαμε το θέμα από amd temps στα monitor :p από τα ωραία του thelab είναι αυτά :woot::woot::woot::woot:

Link to comment
Share on other sites

...σε συστημα με 8350/asrock 990fx e.3 γυμνο χωρις κουτι με θερμοκρασια δωματιου 24-25 το HWinfo64 δειχνει 37-38 βαθμους στον επεξεργαστη και 50-51 στη μητρικη.

Το προβλημα ειναι οτι ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη φωναζει τρομακτικά πολυ, τη στιγμη που ο επεξεργαστης ειναι σχετικα κρυος! Γιατι συμβαινει αυτο?

Οσο η χρηση του επεξεργαστη ανεβαινει τοσο ανεβαινουν κ οι στροφες του ανεμιστηρα. Την ιδια στιγμη ο ιδιος φτανει μεχρι τους 40-41 βαθμους.

Μεχρι να παρω καποια aftermarket ψυκτρα ή υδροψυξη(ειμαι αναμεσα σε noctua U14S k H100i - τι θα διαλεγατε?) να χαμηλωσω τις στροφες του ανεμιστηρα χειροκινητα??

Link to comment
Share on other sites

H ASROCK στο bios δεν σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις το % πτώσης των στροφών και το max βαθμούς C για το cpu για να μην είναι τοσο ευαίσθητος ο ανεμιστήρας ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το επιτρεπει. Στον αυτοματο το εχω τωρα.

Αλλα τυχαινει κ εχω fan controller γι'αυτο κ επελεξα το χειροκινητο ελεγχο λογω ευκολιας.

Το θεμα ειναι οτι μπορω να ριξω τις στροφες, ειτε απο το bios ειτε χειροκινητα, αλλα θα ανεβει η θερμοκρασια του επεξεργαστη κ δε γνωριζω τους βαθμους λειτουργιας του σε idle k load ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα.

edit:[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] τι προτεινεις για ψυξη? Noctua U14S ή Η100i? η κατι αλλο περισσοτερο vfm? θα θελα τη γνωμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.