Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

εσυ ξερουμε κατι περημενεις τωρα απο σεπτεμβρη :hehe::hehe::hehe:

Παναγιωτη μου δεν ξαναδινω τοσα χρηματα για καρτα!!

Πλεον περιμενω 780 classified η καμια αντιστοιχη.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

E τοτε βρε Γιαννη αν δεν παιζει με Mod-αρισμενο bios το ab για να μπορεις να παιξεις με υψηλοτερο TDP Limit, δωρων αδωρον ειναι το overvoltage στις reference 780, μιας και το throttle θα παει "αερα-πατερα" σε πολλα bench και παιχνδια με τετοια ταση και τετοια ρολογια....

Πανο εγω θελω οταν τρεχω gpu-z να βλεπω nvidia και οχι κιτσος ....

iu2s.jpg

και ναι παιζει το gpu boost 2.0 που για καποιους ειναι @αλακια.

Τωρα τι εφερε το msi ab beta 14 ;

Για αυτους με το official bios εφερε

1) undervolting

2) επιλογη Core Voltage στο Auto.

ενα run απο Metro LL στο auto.

4liy.jpg

3) Μπορω να παω την καρτουλα μου πανω απο 1.187v που ηταν το μεγιστο.

Περι throttle ή δεχεσαι τα 265w της καρτουλας σου ...

vu86.jpg

ή την πας στον κιτσο και σου βαζει οσα watt θες εσυ. :hehe:

6kpr.jpg

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Γιαννη παρα πολυ ωραια ολα αυτα που λες περι Undervolting κτλ, αλλα......

Επισης καλα κανεις και δεν βαζεις κατι αλλο περα του official bios στην καρτουλα σου και συυμβιβαζεσαι με τα 265watt σαν maximun TDP, αλλα με ολα αυτα, ουσιαστικα, το overvoltage που προσφερει το ab ειναι ανουσιο, μιας και με 265watt ως max TDP το throttle θα παει συννεφο σε τοσο υψηλο Volt και σε τοσο υψηλους χρονισμους πυρηνα...

Εγω θελω οταν λεω δουλευει η καρτα μου στα 1300mhz πυρηνα να δουλευει παντου και παντα, οχι στα μισα bench να βλεπω πχ. καρφωτα 1300Mhz και στα αλλα μισα τα ρολογια να ανεβοκατεβαινουν συνεχως λογο TDP LIMIT....

Κρισιμη και πολυ σημαντικη ερωτηση:

Αν mod-αρεις το bios της καρτας σου ωστε να σου επιτρεπει υψηλοτερο TDP LIMIT, μπορεις να παιξεις με το τελευταιοα ab με 1,3volt, η κανοντας οποιαδηποτε "αλλαγη" στο μαμα bios, ουσιαστικα χανεις την δυνατοτητα του overvoltage στα 1,3volt??

Με λιγα λογια εμενα με ενδιαφερει το εξης:

Μπορεις να παιξεις στα 1,3volt πυρηνα με tdp Limit πανω απο 106%, ωστε να περιοριστει σε τεραστιο βαθμο το Throttle η κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Γιαννη παρα πολυ ωραια ολα αυτα που λες περι Undervolting κτλ, αλλα......

Επισης καλα κανεις και δεν βαζεις κατι αλλο περα του official bios στην καρτουλα σου και συυμβιβαζεσαι με τα 265watt σαν maximun TDP, αλλα με ολα αυτα, ουσιαστικα, το overvoltage που προσφερει το ab ειναι ανουσιο, μιας και με 265watt ως max TDP το throttle θα παει συννεφο σε τοσο υψηλο Volt και σε τοσο υψηλους χρονισμους πυρηνα...

Μην κοιτας μονο το max 1.3v

Οπως εγραψα η δικη μου καρτουλα τελειωνε στο 1.187v

Εδειξα λιγο πιο πανω γραφικη απο BF3@1300/1800 και ειδες throttle ακα Power Limit 1.

Κοιτα εδω απο το Metro LL με Power Limit 1 αν βουτηξε ο μπουμπουνας.

hgl9.jpg

Καλες οι γραφικες αλλα μην τρελλαθουμε κιολας.

Εγω θελω οταν λεω δουλευει η καρτα μου στα 1300mhz πυρηνα να δουλευει παντου και παντα, στα μισα bench να βλεπω πχ. καρφωτα 1300Mhz και στα αλλα μισα τα ρολογια να ανεβοκατεβαινουν συνεχως λογο TDP LIMIT....

Εδω εχουμε διαφορα.

Εγω δεν θελω να βλεπω MHz αλλα καρε.

Θεωρω μεγαλη μαγκια της πρασινης το Boost 2.0 και ηταν ενας απο τους λογους που πηρα 780.

Ολες μα ολες οι καρτες εχουν throttling.

Φορεθηκε πολυ φετος η λεξη μιας και η titan εχει απο τα μαμα της.

Η πρασινη πηρε τα κουφια/τζουφια MHz και τα διαχειριστηκε.

Με την 7970 στα 1150/1800 ειχα καλυτερα καρε απο πολλους με καρτες στα 1250/1800.

Η καρτουλα σε παιχνιδια οπως το metro πανω απο τα 1150MHz κουδουνιζε(throttling) αλλα δεν μου το εδειχνε οπως φετος η πρασινη.

[MENTION=2962]Κρισιμη και πολυ σημαντικη ερωτηση:

Αν mod-αρεις το bios της καρτας σου ωστε να σου επιτρεπει υψηλοτερο TDP LIMIT, μπορεις να παιξεις με το τελευταιοα ab με 1,3volt, η κανοντας οποιαδηποτε "αλλαγη" στο μαμα bios, ουσιαστικα χανεις την δυνατοτητα του overvoltage στα 1,3volt??

Με λιγα λογια εμενα με ενδιαφερει το εξης:

Μπορεις να παιξεις στα 1,3volt πυρηνα με tdp Limit πανω απο 106%, ωστε να περιοριστει σε τεραστιο βαθμο το Throttle η κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο??

Για αυτα ρωτα τον [MENTION=58]Freedom[/MENTION]

Οτι ισχυει για την titan ισχυει και για την 780.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με τα μαιμουδοbios ειχες 1.212v

Τωρα με 1.3v δεν θα πρεπει ο μαιμουδιαρης να σου δωσει παραπανω οριο στο TDP απο το ηδη αυξημενο ;

Θελεις λοιπον μια καρτα να παιρνει 1.3v χωρις προβληματα throttling ;

Διαλεγεις αναμεσα σε μαιμουδες titan/780 καρτες ή πας και παιρνεις μια 780 classified/lightning.

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Moυ απαντας δικηγοριστικα ομως, οχι ξεκαθαρα:p

Εγω δεν θελω να βλεπω MHz αλλα καρε.

Το ιδιο και εγω δεν διαφωνουμε...

Αν υπαρχει throttle ομως, μονο τα mhz μενουν, τα καρε δεν ειναι τα αναμενομενα αν τα ρολογακια δεν μενουν σταθερα:flag:

Διαλεγεις αναμεσα σε μαιμουδες titan/780 καρτες ή πας και παιρνεις μια 780 classified/lightning.

Mα για αυτο σε ρωτησα αν δουλευει το overvoltage στο ab με "μαιμουδο-bios" η αν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις μονο το ofiicial/stock Bios για να μπορεις να δωσεις παραπανω ταση με ab...

Αν μπορω να κανω την δουλεια μου με μαιμουδες bios και reference 780, σαφως θα προτιμησω αυτη την επιλογη και τα ~100 ευρω περιπου που ζητα η class στην τσεπη...

Αν δεν το εχεις δοκιμασει και δεν γνωριζει οκ!

Y.G Τον [MENTION=58]Freedom[/MENTION] τι να τον ρωτησω , TITAN o ανθρωπος οχι 780, μπορει να μην γνωριζει..

Για αυτο και ρωτησα εσενα!

Link to comment
Share on other sites

Τον [MENTION=58]Freedom[/MENTION] τι να τον ρωτησω , TITAN o ανθρωπος οχι 780, μπορει να μην γνωριζει..

Για αυτο και ρωτησα εσενα!

Οτι ισχυει για την titan ισχυει και για την 780.

Απο τον ManuelG :

From our finding, the soft mod does not actually do anything. The program is not reporting the actual voltage.

When we tried it, the actual voltage of the GPU did not exeed 1.2.

Custom VBIOS is another story and can damage your GPU.

Just reporting our findings for the soft mod.

Nvidia GeForce GTX TITAN Owners' club - Page 1379

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ManuelG :

From our finding, the soft mod does not actually do anything. The program is not reporting the actual voltage.

When we tried it, the actual voltage of the GPU did not exeed 1.2.

Custom VBIOS is another story and can damage your GPU.

Just reporting our findings for the soft mod.

Nvidia GeForce GTX TITAN Owners' club - Page 1379

Ουσιαστικα λεει οτι με software mod δεν γινετε να δωσεις ταση πανω απο 1,2volt σε reference καρτα αν καταλαβα σωστα?

Τοτε αφου ουσιαστικα δεν ανεβαινει η ταση, γιατι τα Mhz του πυρηνα παιρνουν την ανηφορα?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια τι θα έλεγε το τυπάκι μεσα απο την nvidia οτι τα μαιμουδοbios κανουν ζημιά σιγα μην παραδεχτούν τις μαμακιες τους σχετικα με το μαμα bios που εχουν οι τιτανες και κοιμούνται όρθιοι και παρ ολο αυτο συνεχιζουν να κοροϊδεύουν τον κοσμο.ειναι σαν να ακουω τον Σαμαρα να μιλαει για το χρεος της Ελλαδας ολο πιπες λεει.Αλλα στο threat του overclock.net δεν απανταει πως εφόσον το ΑΒ στην ουσια δεν δινει τα εξτρα voltage οπως λεει για πιο λογο ομως οι καρτες γκαζονουν ενώ πριν κρασαρανε στις ιδιες συχνότητες. Κριμα δεν μας τα λεει καλα η πρασινη και πιο κριμα που η κόκκινη κατέβασε βρακια και το εχει μονοπολειο η πρασινη αλλιως θα σου λεγα

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα λεει οτι με software mod δεν γινετε να δωσεις ταση πανω απο 1,2volt σε reference καρτα αν καταλαβα σωστα?

Τοτε αφου ουσιαστικα δεν ανεβαινει η ταση, γιατι τα Mhz του πυρηνα παιρνουν την ανηφορα?:hmm:

Απο τον Unwinder

Interesting and fishy news, NVIDIA rep bothered to comment NCP4206 voltage control:

"Originally Posted by ManuelG_at_NVIDIA View Post

From our finding, the soft mod does not actually do anything. The program is not reporting the actual voltage. When we tried it, the actual voltage of the GPU did not exeed 1.2. Custom VBIOS is another story and can damage your GPU. Just reporting our findings for the soft mod."

I'd love to see two simple questions answered right from NV:

- That "does not actually do anything" is actually target VID write to NCP4206 VOUT_COMMAND register and setting VID_EN bits of two config registers, which conforms to NCP4206 voltage override specs. Do you want to say that your NCP4206 are some special editions that cannot be programmed according to standard NCP specs?

- That "not reporting the actual voltage" is actually readback from NCP4206 READ_VOUT register. Assuming that programming voltage simply doesn't work and mod does nothing, do you also want to say that the chip itself is improperly measuring its output voltage? And which is magically changing only when you "do not actually do anything"?

Alexey Nicolaychuk aka Unwinder, RivaTuner creator

Guru3D.com Forums - View Single Post - MSI Afterburner 3.0.0 Beta 14(2013-08-16)

to be continued .... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Mα εδω μιλαμε για μαγικά πράγματα τελικα εχουμε τσιπακια που ξυπνανε μονα τους και γενικα μιλαμε οτι εχουν και νοημοσύνη. Σε λιγο θα κανουν και oc απο μόνες τους με το κατάλληλο ρεύμα εμεις θα καθόμαστε και θα τα κανουν ολα μονες τους καλο ειναι να τα δει και η intel και amd να βαλουν αυτη τη τεχνολογια στα cpu τους:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22714]osfp1980[/MENTION] αδελφουλη εγω ξερω πως οι καρτες ειναι μια χαρα με το μαμα βιος αλλα με το μαιμουδοbios δουλευουν οπως πρεπει να δουλέψουν και ασε τους αλλους της πρασινης να λένε. Τα ιδια εννοειτε οτι ισχυουν και για ολες τις σειρας 7χ οτι θελουν ρευμα οι καρτες για να δωσουν αυτα που πρεπει αλλιως κοιμούνται

Link to comment
Share on other sites

@osfp1980 αδελφουλη εγω ξερω πως οι καρτες ειναι μια χαρα με το μαμα βιος αλλα με το μαιμουδοbios δουλευουν οπως πρεπει να δουλέψουν και ασε τους αλλους της πρασινης να λένε. Τα ιδια εννοειτε οτι ισχυουν και για ολες τις σειρας 7χ οτι θελουν ρευμα οι καρτες για να δωσουν αυτα που πρεπει αλλιως κοιμούνται

κατσε να ρθεις πρωτα ο θεος κ θα τα δουμε ολα :T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Τι κακο και αυτο με το TDP max στο 106%.

Ουτε ενα render test στα 1411/1700 δεν μπορουμε να κανουμε. :hehe:

Μην βαλεις μαιμουδo-bios για μεγαλυτερο TDP θα κατεστραφει η καρτα το ειπε ο nvidia-man:P

Επισης και τα 1400+mhz ειναι "ψεμα", μιλαμε για Mhz "φαντασμα" αφου πανω απο 1,2 volt δεν γινετε να δωσεις στην καρτα σου, Nvidia speaking:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις μαιμουδo-bios για μεγαλυτερο TDP θα κατεστραφει η καρτα το ειπε ο nvidia-man:P

Επισης και τα 1400+mhz ειναι "ψεμα", μιλαμε για Mhz "φαντασμα" αφου πανω απο 1,2 volt δεν γινετε να δωσεις στην καρτα σου, Nvidia speaking:hehe:

Ολα ενα ψεμα Πανο ..... :hehe:

2q8c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα την εχω χεσμενη την πρασινη πλεον με μαϊμουδοbios θα παιζω και αν τις τιναξω έχω εγγύηση αν δεν με καλυψει η εγγυηση πράμα δύσκολο γατι αν κλασουν οι καρτες πως θα δουν τι bios ειχα μεσα να μαστε καλα και θα παρουμε αλλες αλλα οχι τιταν/780 και γενικα απο δω και περα ετσι οπως φέρονται στο αγοραστικό κοινο δεν θα ξαναπαρω και εγω και σιγουρα αλλοι το τοπ της σειρας θα αγοραζουμε το πιο κατω π.χ 770 που μια χαρα κανει την δουλειά της σε ολα... και θα βαζουμε το περισευμα στην τσεπη.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

To Ηitman σε 5760χ1080 χωρις ΑΑ βαραει ταβανια στην κουτση!!! :hehe:

image.jpg

HMA_2013_08_23_21_38_50_841.jpg

HMA_2013_08_23_21_45_40_406.jpg

3.300mb - 3.500mb με x16AA και (very high image quality απο driver)

Kυπουρε να σου δωσω μερικα gb να κανεις δουλεια! Shaders δεν χαριζω... :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω σε 4-5 μέρες να έρθει η EVGA GTX 780 ACX Classified. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω, να διαβάσω οπωσδήποτε;

Καλορίζικη σαν αρχη η καρτουλα που πηρες μονο καρτουλα δεν ειναι απλα ειναι υπερτουμπανο. Δεν υπαρχει κατι το οποιο θελει διαβασμα το μονο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι χρονιζει τρελααααα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.