Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Eχουμε κανα λινκ με το bios που λες για titan freedom? Θα ξέρεις πιο είναι το καλό εσύ. Γτ έχουμε νερά εδω και θέλω να δω τι γίνεται:hehe:

Δεν υπαρχει καλο και κακο βρε, το τι θελεις εσυ ειναι το θεμα. Οτι 350άρι και να βαλεις το θροτλιν το σκιζει. Απο εκει και περα αν εσυ θελεις να μπουσταρεις μονιμως στα 1.1212V ή αλλη τιμη βαζεις το Χ , αν θελεις να ξεφορτωθεις το GPU Boost 2 και να εχεις πληρη ελεγχο voltage κλπ βαζεις το Υ κοκ...

Υπαρχει ποικιλια παντως, λολ...

Εδω εισαι:

Downloads

Link to comment
Share on other sites

1.3Ghz με 1.162V???

WTF man?

Και lightning να βγει αν δεν "ανοιξουν" το TDP απλα θα θροτλαρει σαν να μην υπαρχει αυριο οπότε...

ΥΓ: οταν εχεις κανα νέο για το που θεωρείς οτι η καρτα σου ειναι σταθερή, ενημερωσε μας... ;)

Παρα πολυ ενδιαφερον (φακ, βλεπω να πεφτει πολύ αγγελια απο Τιτανες παιδες, κατι τετοια βλεπω και μου ερχεται ο διατανος καβάλα, λολ)

Μεχρι εδω καλα παει ... πιο πανω εχω θεματα ... :hehe:

1333s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι εδω καλα παει ... πιο πανω εχω θεματα ... :hehe:

1333s.jpg

:blink: Φακ μι σαϊντγουέϊς...

Να σε πω, δεν αφήνεις στην ακρη την παπαρια της EVGA και να δοκιμασεις απλα με loops 3dmark13 πρώτο τεστ, extreme?

Για να ειναι και λιγο ρεαλιστικό το όλο θέμα (trust me)...

Ξεκινα Cusrtom, Fire Strike, λοοπ μονο το πρωτο τεστ και ρυθμιζε on the fly (και επελεξε windowed).

Οταν κρασαρει, restart και απο την αρχή...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λέω οτι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχω titan στα 700 ευρω (απο τα 850 που έδωσα κάτι ειναι και αυτο).

Ποιά 700... άστο ευτυχώς το έργο το είδα παρά τέταρτο! +1 εδώ

Δεν ξέρω αν η ύπαρξη της titan ήταν για να προετοιμάσει το έδαφος για να βγει η 780 στα 650ευρω, εγω ξέρω το εξής. Οταν βγάζεις ενα προϊόν με Α τιμή και τάδε επιδόσεις και λες οτι σε λίγο καιρό θα βγάλεις προϊόν Β και τιμή Β με επιδόσεις χαμηλότερες του προϊόντος Α και στο τέλος και τα δυο προϊόντα σου ειναι το ίδιο και το αυτο με άλλο όνομα και διαφορετική τιμη, τότε για μένα, οι κάτοχοι του προϊόντος Α πρεπει να μαζευτούν όλοι και να κάνουν μια ωραία μυνησουλα στην εταιρία για εξαπάτηση και να απαιτήσουν η την αλλαγή αυτού που έχουν με το προϊόν Β η την χρέωση του Α στην τιμη του Β.

1) Άνετα...

2) Ποτέ μήνυση θα τελειώσεις σε καμιά 5ετία το λιγότερο...

είσαι ρομαντικός, το ξέρεις ότι δεν πρόκειτε να συμβεί ;) Έτσι κι αλλιώς υπάρχει και ένα ποσοστό διαφοράς στις επιδόσεις, δεν τις λες και ακριβώς ίδιες, ώστε να ικανοποιήσει και τους ποιο hardcore users. Στο μέλλον ίσως σταματήσει η παραγωγή της (ή μειωθεί κατα πολύ) -με την έλευση των νέων AMD- διότι εξετέλεσε το σκοπό της.

Και με το παραπάνω.. ΟΥΤΕ η Nvidia δεν το πιστεύει οτί έκανε τόσες πωλήσεις titan!

Περιμένετε και θα δείτε.

Το έργο έχει αρχίσει να προβάλλεται σιγά σιγά... it's just a matter of time!

Σχόλιο: Με όλα αυτά που παίζουν στο NET για το TDP titan/780 δλδ το ότι είναι σαφώς λίγα τα 265W για να παίξουν οι κάρτες στο Maximum (Βλέπε BIOS στα 350W) μπαίνω πλέον σε προβληματισμό και σκέφτομαι... Γιατί της AMD η HD7990 θεωρείται πολύ ενεργοβόρα κάρτα?? Βγάζει πολλά περισσότερα FPS... και είναι και DUAL GPU με πόσα TFLOPS δύναμης. Με λίγα λόγια αν είναι να κοροιδεύω τον εαυτό μου με την κατανάλωση καλύτερα να μην το κάνω και να πάρω μια HD7990 με ότι αυτό συνεπάγεται να μην έχω άγχος με το ρεύμα αλλά μόνον με τους drivers... :hehe::haha:

Link to comment
Share on other sites

Σχόλιο: Με όλα αυτά που παίζουν στο NET για το TDP titan/780 δλδ το ότι είναι σαφώς λίγα τα 265W για να παίξουν οι κάρτες στο Maximum (Βλέπε BIOS στα 350W) μπαίνω πλέον σε προβληματισμό και σκέφτομαι... Γιατί της AMD η HD7990 θεωρείται πολύ ενεργοβόρα κάρτα?? Βγάζει πολλά περισσότερα FPS... και είναι και DUAL GPU με πόσα TFLOPS δύναμης. Με λίγα λόγια αν είναι να κοροιδεύω τον εαυτό μου με την κατανάλωση καλύτερα να μην το κάνω και να πάρω μια HD7990 με ότι αυτό συνεπάγεται να μην έχω άγχος με το ρεύμα αλλά μόνον με τους drivers... :hehe::haha:

Μοσχοπούλησε το 7990 :p.... να το χαίρεται η ΑΤΙ, αλλα μαμακες δεν ειναι ο κοσμος! Εκει πανω παιζει μονη της η Nvidia! Γιατι σου προσφερει τα παντα απόλυτα λειτουργικά...

Ειπαμε απλα πραγματα για την Nvidia ειναι πυρηνική φυσικη για την ΑΤΙ!

Link to comment
Share on other sites

Σχόλιο: Με όλα αυτά που παίζουν στο NET για το TDP titan/780 δλδ το ότι είναι σαφώς λίγα τα 265W για να παίξουν οι κάρτες στο Maximum (Βλέπε BIOS στα 350W) μπαίνω πλέον σε προβληματισμό και σκέφτομαι... Γιατί της AMD η HD7990 θεωρείται πολύ ενεργοβόρα κάρτα?? Βγάζει πολλά περισσότερα FPS... και είναι και DUAL GPU με πόσα TFLOPS δύναμης. Με λίγα λόγια αν είναι να κοροιδεύω τον εαυτό μου με την κατανάλωση καλύτερα να μην το κάνω και να πάρω μια HD7990 με ότι αυτό συνεπάγεται να μην έχω άγχος με το ρεύμα αλλά μόνον με τους drivers... :hehe::haha:

Αν με διαβαζες θα καταλαβαινες γιατι πηγα στην 780 και οχι στην 7990.

και εξω απο τον χαβαλε που κανουμε το πιο σημαντικο αρνητικο εκτος της τιμης μεχρι στιγμης της 7990 ειναι αυτο εδω ...

So what gives then? We think that the intended specification of a 375W TDP video card simply results in this less than expected performance compared to Radeon HD 7970 GHz Edition CrossFire with two separate video cards. Keeping the TDP this low, to minimize temperature, and create a silently cooled video card hampers performance. With two separate Radeon HD 7970 GHz Edition video cards, you have two separate video cards with a TDP of 250W each, meaning a total combined higher TDP of 500+ Watts. Hence why our power numbers on the previous page are much higher with two Radeon HD 7970 GHz Edition video cards. These were able to demand more power, and thus give us better performance. The fact that PowerTune has no affect just means the video card is already operating at its threshold and cannot go any higher in that regard to TDP. So it seems to us that changing this is out of the users’ hands.

HARDOCP - Conclusion - AMD Radeon HD 7990 Video Card Review

Link to comment
Share on other sites

Μοσχοπούλησε το 7990 :p.... να το χαίρεται η ΑΤΙ, αλλα μαμακες δεν ειναι ο κοσμος! Εκει πανω παιζει μονη της η Nvidia! Γιατι σου προσφερει τα παντα απόλυτα λειτουργικά...

Πώς να πουλήσει ρε συ... ήρθε ΠΟΛΥ καθυστερημένα......

Άμα θές να μάθεις πραγματικά τι είμαστε (ο κόσμος) ρώτα την Nvidia να σου δώσει τον πίνακα με τα έσοδα για το τελευταίο 3μηνο!

Δεν λέω βγάζει ΟΝΤΩΣ λειτουργικές κάρτες +1, αλλά να εύχεσαι να κάθονται και άλλοι στο τραπέζι των GPUs για δεν μας βλέπω καλά στο μέλλον...

Αν με διαβαζες θα καταλαβαινες γιατι πηγα στην 780 και οχι στην 7990.

Σε διαβάζω.

Αν θυμάσαι έδωσα σε προήγουμενο ποστ +1 για την αγορά της 780 για καθάρα λειτουργικούς λόγους. (FPS Consistency κτλ.)

Όσο για την HD7990 θα μπορούσες και να την πάρεις... Εξάλου η κ@υλα είναι κ@υλα... Προσωπικά με το software που οδηγεί την κάρτα έχω πρόβλημα όχι με την κάρτα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Σε διαβάζω.

Αν θυμάσαι έδωσα σε προήγουμενο ποστ +1 για την αγορά της 780 για καθάρα λειτουργικούς λόγους. (FPS Consistency κτλ.)

Όσο για την HD7990 θα μπορούσες και να την πάρεις... Εξάλου η κ@υλα είναι κ@υλα... Προσωπικά με το software που οδηγεί την κάρτα έχω πρόβλημα όχι με την κάρτα!

Αν μου εδινε τις επιδοσεις 7970CF θα την ειχα παρει.

We are seeing between 12-26% better performance with Radeon HD 7970 GHz Edition CrossFire versus the new Radeon HD 7990.

HARDOCP - Conclusion - AMD Radeon HD 7990 Video Card Review

Εχει μπει για τα καλα στην μοδα το TDP και στις δυο εταιριες. :D

Link to comment
Share on other sites

Μοσχοπούλησε το 7990 :p.... να το χαίρεται η ΑΤΙ, αλλα μαμακες δεν ειναι ο κοσμος! Εκει πανω παιζει μονη της η Nvidia! Γιατι σου προσφερει τα παντα απόλυτα λειτουργικά...

Ειπαμε απλα πραγματα για την Nvidia ειναι πυρηνική φυσικη για την ΑΤΙ!

"απόλυτα λειτουργικά..." ήθελα να γελάσω με αυτό, που σήμερα έφαγα όλη μου τη μέρα να φτιάχνω την 670 για να παίζει lag free στα ultra. σύντομα ποστάρω screenακια

Οι drivers της nvidia πλεον έχουν πάρει διαζύγιο με παιχνίδια όπως BF3, Far Cry 3 , Black Ops 1-2

Link to comment
Share on other sites

Αν μου εδινε τις επιδοσεις 7970CF θα την ειχα παρει.

We are seeing between 12-26% better performance with Radeon HD 7970 GHz Edition CrossFire versus the new Radeon HD 7990.

HARDOCP - Conclusion - AMD Radeon HD 7990 Video Card Review

Εχει μπει για τα καλα στην μοδα το TDP και στις δυο εταιριες. :D

Έτσι καθαρά απο περιέργεια,

Ας δώσουμε λίγο χρόνο στο κόκκινο team να επανασχεδιάσει τους οδηγούς... (Γενικά για όλη την σειρά που χρησιμοποιεί την GCN).Να δούμε τι θα γίνει εν τέλη με το θέμα απόδοσης, stuttering κτλ. Ποτέ δεν ξέρεις...

Προς το παρόν μένουμε στο thread GTX780!!! :banging:

Link to comment
Share on other sites

"απόλυτα λειτουργικά..." ήθελα να γελάσω με αυτό, που σήμερα έφαγα όλη μου τη μέρα να φτιάχνω την 670 για να παίζει lag free στα ultra. σύντομα ποστάρω screenακια

Οι drivers της nvidia πλεον έχουν πάρει διαζύγιο με παιχνίδια όπως BF3, Far Cry 3 , Black Ops 1-2

Με το auto OC στο CPU κοίτα μην βρεθείς ξυπόλιτος στα αγκάθια...

2 διαφορετικά συστήματα εδώ ( 1 GTX 680, 1 GTX Titan, και τα 2 σε maximus v gene + 3770K ) problem-free both.

Το ίδιο και σε φίλων και ξαδερφών μου, μια χαρά με τον 320.XX και 2600K, 3570K.

Link to comment
Share on other sites

"απόλυτα λειτουργικά..." ήθελα να γελάσω με αυτό, που σήμερα έφαγα όλη μου τη μέρα να φτιάχνω την 670 για να παίζει lag free στα ultra. σύντομα ποστάρω screenακια

Οι drivers της nvidia πλεον έχουν πάρει διαζύγιο με παιχνίδια όπως BF3, Far Cry 3 , Black Ops 1-2

εγω το παιζω στα ultra σε surround χωρις κανενα προβλημα...ποτε δεν με εχει πεταξει εξω, δεν εχω lags....

1 ωρα ανα δυο μερες παιζω και δεν εχω δει κατι περιεργο....

Link to comment
Share on other sites

εγω το παιζω στα ultra σε surround χωρις κανενα προβλημα...ποτε δεν με εχει πεταξει εξω, δεν εχω lags....

1 ωρα ανα δυο μερες παιζω και δεν εχω δει κατι περιεργο....

Μπορείς να ποστάρεις screen με render.perfoverlayvisible 1 ανοιχτό, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ποστάρεις screen με render.perfoverlayvisible 1 ανοιχτό, ευχαριστώ :)

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] για ριξε μια ματια.... Giga 690gtx

με ULTRA + X4MSAA

με VSYNC ON

IMAG0005.jpg

με VSYNC OFF

IMAG0006.jpg

ετσι παιζω, εχω lags ? Βασικα δεν εχω ψαξει το θεμα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] για ριξε μια ματια.... Giga 690gtx

με ULTRA + X4MSAA

με VSYNC ON

IMAG0005.jpg

με VSYNC OFF

IMAG0006.jpg

ετσι παιζω, εχω lags ? Βασικα δεν εχω ψαξει το θεμα....

Ντάξει είσαι , δοκίμασε και σε 64 άτομα.

Εμένα έφτιαξε το παιχνίδι με τις ακόλουθες ρυθμίσεις ( ΓΙΑ GTX 670-570 )

yo8yvfr.png

ezowfhl.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Συνονόματε έχω κάποιες απορίες...

1)Στα 1332 είσαι με στοκ τάση?

2)Γιατί παρόλο που δίνεις +38mv σου ανεβαίνει τόσο λίγο?

3)Throtlάρει όταν πιάνει 75 βαθμούς είπες,ε?Αυτό γίνεται με το φαν στο auto ή στο 100% και πιάνει 75?Γιατί άμα είναι στο auto, γιατί δεν το βάζεις 100% και να δεις πόσο πάει η κάρτα και με παραπάνω τάση?

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει είσαι , δοκίμασε και σε 64 άτομα.

Εμένα έφτιαξε το παιχνίδι με τις ακόλουθες ρυθμίσεις ( ΓΙΑ GTX 670-570 )

Single display perf και maximum performance τα εχω παντα σε καθε game...ασχετα εαν το παιζω surround or single monitor!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας ανεβασα την καρτα στα +185/+400 με max boost 1189.

00001vm.jpg

Η καρτουλα κενταει Μπραβο Χρηστο τωρα περιμενουμε και την δευτερη :happy2:

Κατσε βρε [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] Τακη η δικια μου δλδ δεν κενταει; :p

heaven20130601003011426.jpg

Link to comment
Share on other sites

zpaf πρεπει να μας δωσεις ποσοστα εμανα,sebastian,csaris,και τακης πα :hehe:

βλεπω στην υπογραφη σου nvidia δεν το πιστευω, και ζηλευω :hehe:

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.