Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Ρε παιδιά σιγά τα jaggies. 1920x1080 παίζω και σπάνια ενεργοποιώ AA. Κυρίως γιατί αρκετές μορφές AA(συνήθως οι "φθηνές" θολώνουν την εικόνα ή τα textures. Άλλες φορές πάλι επειδή το παιχνίδι είναι competitive και θέλω να έχω όσο μικρότερο frametime γίνεται(το AA αυξάνει το frametime και το Input lag. όσοι καμένοι με CS ταυτίζεστε :neo: ).

Μετά από τόσα χρόνια χωρίς AA δεν παρατηρώ καν τα jaggies πια όταν παίζω. Και δε πιστεύω να τα παρατηρεί κάποιος όταν παίζει Online εναντίων 32+ παικτών που θέλουν να τον σκοτώσουν. Όταν σκάνε γύρω μου βλήματα από άρματα μάχης, rpg, hellfire, missiles, grenades, 1000 σφαίρες να σφυρίζουν πάνω από το κεφάλι μου, 2 τανκ να με ψάχνουν, ένα Απάτσι να κόβει βόλτες από πάνω μου, τοίχοι ανατινάζονται γύρω μου και να βουίζουν τα αυτιά μου από όλα αυτά παραπάνω και να μην βλέπω τίποτα από το suppression και την σκόνη, εεε δεν κοιτάω να δω αν θα βρω jaggies στις άκρες των κτιρίων. Κοιτάω μπας και βρω κανέναν recon που θέλει να μου φυτέψει μια στο κεφάλι μαζί με όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε 3240*1920 και πανω οτιδηποτε απο απλο SMAA η ακομα και FXAA σε μερικα παιχνδιαια(αν και δε γουαταρω τη θολουρα προσωπικα που βαζει το 2ο)ειναι περιττο.Δε βλεπεις διαφορα εκτος αν κολησεις το κεφαλι στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα ειπα το προφανες γιατι μου εκανε μπαμ το κακοσχηματισμενο κτιριο απο τα jaggies. Γενικοτερα τεινω να ενενργοποιω 2x MSAA και τιποτα παραπανω, καθως δεν βλεπω διαφορες απο εκει και πανω.

Αλλα απο το 0ΑΑ με 2xAA, ο καθενας μπορει να διακρινει διαφορες. Απο εκει και περα ειναι στη συνηθεια του καθενος αν τον ενοχλει η οχι!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα αλλα προφανως αν εσυ με το σεταπ της υπογραφης σου επαιζες σε 3 οθονες, οχι ΑΑ δεν θα έβαζες γιατι θα μπέτωνε το παιχνιδι αλλα και θα εριχνες ουκ ολιγα settings για να το κάνεις playable (ή απλα θα επαιζες σε μια και θα τελειωνε η υποθεση αλλα αντε να πείσεις τον αλλον που έχει γευτει ήδη την εμπειρια απο triple monitor να παιξει σε ενα για να βαλει ΑΑ και να μην βλεπει πριονια σε ενα παιχνιδι που προφανως δεν κάθεσαι να χαζευεις το ηλιοβασίλεμα).

Το αν θα βαλεις ΑΑ και αν θα δεις τα αποτελεσματα ειναι υποκειμενικο, εσυ δεν βλεπεις πανω απο ΑΑχ2, εγω προσωπικά π.χ. Farcry3 με ΑΑχ2 δεν παιζω με τιποτα, τα πριόνια απο τα πρωτα δευτερολεπτα μου βγαζουν τα ματια οποτε ειμαι στο χ8 (τωρα που μπορώ).

Προφανως οταν το επαιξα με την GTX580 το μαξιμουμ που μπορουσα να βαλώ ήταν χ2, τι να κανουμε. Τωρα μπορω χ8, οι διαφορες για μενα κανουν μπαμ (για τους αλλους ποσώς με ενδιαφέρει) ετσι το ευχαριστιέμαι, έχω την δυνατοτητα να το κάνω με το σεταπ μου (αλλιως θα συμβιβαζομουν) και παπαλα.

Το πως σου αρέσει να παιζεις ενα παιχνιδι είναι ένα θεμα, το που ειναι playable είναι τελειως διαφορετικη συζητηση, οπως και το πως το ευχαριστιεται ο καθενας (3 μονιτορς χωρις ΑΑ ή ενα μονιτορ με τιγκα ΑΑ) πάντα αναλόγως με το σεταπ σου και τις δυνατοτητες του απαιτουνται συμβιβασμοι, μου φαινεται οτι πιο κατανοητο δεν γινεται.

Αν βάλει λοιπον ο ανθρωπος με αυτη την ανάλυση ΚΑΙ ΑΑ τότε το performance hit θα ειναι μεγάλο και όντας competitive game δεν θέλει καποιος να πηγαινει καρε-καρε.

Πόσο περισσοτερη ανάλυση χρειάζεται...αλλο το θέλω, άλλο το μπορώ, έχουμε ακόμα ψωμι να φτάσουμε σε μια single gpu τόσο δυνατη που να οδηγει ανα πασα στιγμη 3 μονιτορς με 7 καντάρια ΑΑ και ολα τσιτα (και δεν μιλαω για παιχνιδια του στυλ F1 2012).

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Φακιν ορθογραφικο...
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9802]takis-pa[/MENTION]

Για να δουμε σε τι πεσαμε :)

2m4vk7c.jpg

Δεν ειχε καμια reference το MG Manager... και πηρα την CU II OC :p

Βγηκαν τα καβουρια στην τσεπη και δεν πηρα σημερα τη δευτερη... :tomato:

Ειχες δικιο στο οτι στην φερνουν την ιδια μερα ;)

Πηγα 12.30 και στις 16.00 την ειχα στα χερια μου :T:

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε σε τι πεσαμε :) Δεν ειχε καμια reference το MG Manager... και πηρα την CU II OC :p

Βγηκαν τα καβουρια στην τσεπη και δεν πηρα σημερα τη δευτερη... :tomato:

Ειχες δικιο στο οτι στην φερνουν την ιδια μερα ;)

Πηγα 12.30 και στις 16.00 την ειχα στα χερια μου :T:

Ωραιος Κιμων, μια χαρα ειναι η καρτουλα, την αλλη να την παρεις απο εδω.

Asus GeForce GTX 780 3GB GDDR5 GTX780-DC2OC-3GD5

Αντε και καλα κλοκια.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν λεει κατι αυτο :p

fncx2v.png

Για δωσε αποτελεσματα να δουμε ολοι μαζι εαν λεει κατι...:hmm:

Να δουμε και σε σχεση με του [MENTION=9603]firekiller[/MENTION] την καρτα που ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ..:jump:

Έγινε επεξεργασία από Da_KiLLA
Link to comment
Share on other sites

Mεχρι εδω παει ο πυρηνας με 1.2V

Εντελως προχειρα...

Καλοδουλευτη. :T:

Μην τεζαρεις την καρτουλα με ταση αν θες να μεινεις με το official bios.

Τσεκαρε που τελειωνουν οι μνημες γιατι το valley παιρνει αρκετα απο αυτες.

eqek.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση από μένα τον άσχετο....Τεζάρεις τις μνήμες αρχικά ...βρίκεις memmax..τεζάρεις gpu ...βρίσκεις gpu max....Σε συνδυασμό mem max & gpu max έχετε throttle λόγω κλειδωμένου Power target στο 106-110%? To ίδιο συμβαίνει και στην σειρά 6χχ;

Link to comment
Share on other sites

Πετα το τραγικο μαμα bios στα σκουπιδια.Η μαιμου ειναι ωραια εχει φτασει στην 3η γενια απογονων και κοροιδευει με στυλ και ουσια :upside:

...μην τα λες αυτά γιατί σε ακούει η οσία μεγαλοπαρθενα([MENTION=2962]zpaf[/MENTION]) του forum :hehe:

Το real time hacking bios του evga precision και afterburner που έχουν ένα σωρό προβλήματα είναι καλύτερα :p ? Για games παιδια μακρια απο τετοια πραγραμματα! Προκαλουν stuttering... επισης πολλα προβλήματα σε προγράμματα με πλατφόρμες.

Βαλτε ενα ωραιο bios με τα ρολογια που θελετε και τελος....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το real time hacking bios του evga precision και afterburner που έχουν ένα σωρό προβλήματα είναι καλύτερα :p! Για games μακρια! Προκαλουν stuttering...

Kαλα ρε, μεχρι τωρα μας τα ειχες κανει τσουρεκια με τα μαιμουδοβιοσ και τετοιο εχεις ακομα πανω στην τατιανα, τωρα μας λες οτι εχουν θεματα και αυτα και οτι ειναι για πεταμα??:hehe:

Τετοια κωλοτουμπα εσυ και ο billpepas στο αλλο thread, μια μας λει οτι η 290χ θα ξεβρακωνει και θα κανεi σεχ στην τιταν, μια οτι μπορει να ειναι πισω απο 780:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Kαλα ρε, μεχρι τωρα μας τα ειχες κανει τσουρεκια με τα μαιμουδοβιοσ και τετοιο εχεις ακομα πανω στην τατιανα, τωρα μας λες οτι εχουν θεματα και αυτα και οτι ειναι για πεταμα??:hehe:

Τετοια κωλοτουμπα εσυ και ο billpepas στο αλλο thread, μια μας λει οτι η 290χ θα ξεβρακωνει και θα κανεi σεχ στην τιταν, μια οτι μπορει να ειναι πισω απο 780:hehe:

Προβλήματα προκαλούν τα evga prec και afterburner... αυτό λέω!

Ογκονσουτιζεις ?

Βασικα ευθύνομαι και εγω ετσι οπως το διατύπωσα :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.