Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Αυτες που εχει στο eshop της evga ειναι οι παλιοι κωδικοι χωρις το bios switch παντως.

Αν δεν φυγει το στοκ δεν βλεπω να βγαζουν τις καινουργιες..

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Στο αμερικα ειναι διαθεσημη αυτη EVGA | Products | EVGA GeForce GTX 780 Dual FTW w/ ACX Cooler | 03G-P4-3784-KR

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

O titanas πορτα?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Yeap. :T:

Η πρασινη δεν εδωσε και δεν θα δωσει αδεια σε τριτους για την κατασκευη του.

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Στο αμερικα ειναι διαθεσημη αυτη EVGA | Products | EVGA GeForce GTX 780 Dual FTW w/ ACX Cooler | 03G-P4-3784-KR

Καλα στο Αμερικα δεν προλαβαινει καν να μεινει στοκ!:)

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

O titanas πορτα?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Τι πόρτα, ντουβάρι!, στο κλάσιμο τον έχουν..Ετσι και βγάλει επίσημο Bios με +power + volt για την 780 την απλη η evga (γιατί για κατι τέτοιο βλέπω ετοιμάζεται) , γιατι να μην το πάρει κάποιος και να το flashάρει και στην μαμά 780 που έχει από asus, gigabyte, klp klp.

οπότε το throtlling για τις 780 πέθανε. κάτσε εσύ με τον ΤΙΤΑΝΑ να ψαχνεις τι BIOS να βάλεις από όλα τα πειραγμένα που κυκλοφορούν και παιξε κορωνα γράμματα την κάρτα σου...Τα νεύρα μου..

Link to comment
Share on other sites

From evga forums:

EVGA_JacobF

It is not expanded on 780 Classified. The secondary is already expanded.

Also, ONLY the parts listed on that page have double BIOS.

So your saying the secondary 780 classified is already done? 115 power target is it?

EVGA_JacobF

Yes, there will not be any OFFICIAL bios's that go higher than that.

:tongue::tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τσαμπα το καίμε καλυτερα να περιμενουμε της νεες καρτουλες της πρασινης (για κοκκινη δεν μιλαμε εννοείται) που πιθανόν να μην επαναλαβουν τα ιδια λάθη με τα ηλιθιοbios της και να δωσουν στο κοινο της μια σωστη καρτα που θα πουμε αξιζει τα λεφτα της και δεν την σκαλιζω

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , το "αφηνω" και εδώ μιας που αφορά ολες τις κάρτες με NCP4206 voltage regulators...

Κατεβασε το MSI Afterburner beta 14.

Πηγαινε στο "VEN_10DE&DEVμπλαμπλαμπλαμπα.cfg" αρχείο και πρόσθεσε τα κάτωθι (αμεσως μετα την τελευταία γραμμη του block "[startup]"):

[settings]

VDDC_Generic_Detection=0

VDDC_NCP4206_Detection=3:20h

Παίξε με το voltage (λογικά θα ειναι ή "Auto" ή όπου θέλεις μέχρι και τα 1.3V αλλά fixed/constant) και καλό σου Πάσχα αν και δεν ξερω κατα πόσο δουλευει με το modded bios που χρησιμοποιείς ούτε έχω επιβεβαιώσει με DMM οτι όντως ακουει πάνω απο τα 1.2V.

Καλου κακού έχε και κανέναν πυροσβεστήρα κοντά σου...

Φαινεται οτι δουλευει μεχρι ενα βαθμο τουλαχιστον απο οσο δοκιμασα (μαλιστα επιτέλους μπορεις να undervoltάρεις), δεν ηθελα να δοκιμασω πανω απο 1.2V (ακομα no vrm heatsinks) αλλα παίζει τουλαχιστον να δινει 1.212V αν οχι παραπάνω. Η δοκιμη απο την μερια μου ηταν συντομοτατη και με στοκ bios.

ΥΓ: use at your own risk

EDIT: αν δεν σου δουλεψει δοκιμασε και με "VDDC_NCP4206_Detection=4:20h"

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , το "αφηνω" και εδώ μιας που αφορά ολες τις κάρτες με NCP4206 voltage regulators...

Φαινεται οτι δουλευει μεχρι ενα βαθμο τουλαχιστον απο οσο δοκιμασα (μαλιστα επιτέλους μπορεις να undervoltάρεις), δεν ηθελα να δοκιμασω πανω απο 1.2V (ακομα no vrm heatsinks) αλλα παίζει τουλαχιστον να δινει 1.212V αν οχι παραπάνω. Η δοκιμη απο την μερια μου ηταν συντομοτατη και με στοκ bios.

ΥΓ: use at your own risk

EDIT: αν δεν σου δουλεψει δοκιμασε και με "VDDC_NCP4206_Detection=4:20h"

Τζαμπα εκαιγα τοσο καιρο την καρτουλα στα μαμα της με 1.161v.

Απο Unigine Heaven 4.0

y9py.jpg

:T:

Link to comment
Share on other sites

Yeap το undervolting δουλευει 101%, μολις τελειωσα τα τεστς (F1 2012 καμια 30αρια γυρους, καρτα στο 1V ακριβώς, underclocked, η πτώση θερμοκρασιας συμφωνει με data μου).

Link to comment
Share on other sites

Yeap το undervolting δουλευει 101%, μολις τελειωσα τα τεστς (F1 2012 καμια 30αρια γυρους, καρτα στο 1V ακριβώς, underclocked, η πτώση θερμοκρασιας συμφωνει με data μου).

Και το overvolting μια χαρα παιζει. :D

Παλι απο Unigine Heaven 4.0 ....

oobo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το overvolting μια χαρα παιζει. :D

Παλι απο Unigine Heaven 4.0 ....

oobo.jpg

Τι 1,25v και 1306 πυρηνα??:suicide2:

Απο ποτε παιζει over voltage πανω απο ~1,200 volt στις reference καρτες??

Εχω χασει επεισοδια?:jester:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι vdroop...

Aν διαβαζω καλα την γραφικη ωραιοτατο throttle ειναι:p

Βρε vdroop σου λεω οτι ειναι ....

gl6k.jpg

Για εξηγησε τι καινουργιο παιζει με το overvoltage?:hmm:

Added NCP4206 voltage regulators support to provide compatibility with future custom design MSI graphics cards

Improved voltage control layer architecture provides better compatibility with automatic voltage control on NCP4206 voltage

MSI Afterburner 3.0.0 Beta 14 Download

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Γιαννο αν σηκωσεις και μνημη παιζει πολυ θροτλ;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Λιγο πολυ το θεμα ειναι οτι αναλογα το παιχνιδι παιζει.

Το καλυτερο νουμερο (56 καρε) στο benchmark του Hitman Absolution το πηρα ετσι ....

coi3.jpg

Κανα Fluke εχεις να δουμε αν εχει μεινει τιποτε απο τα vrm ; :hehe:

kjo6.jpg

If you have your cards in a bench rig, or can see the pcb backside where the red rectangle is below... and... IF you have an IR thermometer (like a Fluke 62 mini) scan this area for temps.

It's the back of the VRM mounts and without the volt mod the PCB reaches 62+ degrees C running Valley for example with water cooled titans.

An hour of gaming and this location (again, temp of the PCB, so the VRMs are much hotter) is in the 50s.

I think if you were to monitor the temperature in this area you can at least know when the VRMs are getting too hot.

Nvidia GeForce GTX TITAN Owners' club - Page 1358

Link to comment
Share on other sites

Κάθισα και διαβασα ολο το threat απο το overclock.net αν κατάλαβα καλα το καινούργιο ΑΒ σε αφηνει να ανεβάσεις το voltage πιο πανω στα 1.3 η αυτο γίνεται μονο αν την εχεις ήδη φλασαρισμενη την καρτα

Link to comment
Share on other sites

Κάθισα και διαβασα ολο το threat απο το overclock.net αν κατάλαβα καλα το καινούργιο ΑΒ σε αφηνει να ανεβάσεις το voltage πιο πανω στα 1.3 η αυτο γίνεται μονο αν την εχεις ήδη φλασαρισμενη την καρτα

Εγω ειμαι με το official bios και δουλευει κανονικα.

Νομιζω οτι στα 'αλλα' bios δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.