Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

...απο Σεπτεμβριο ολες θα πεσουν λογου Ultra (2880 core με χρονισμους 780gtx ενα 8% πανω απο Τιτανα)!

Οπως και με το νεο ετος παλι ολες θα πεσουν...

κυκλος ειναι αυτα!

Για μενα rpm εαν εισαι happy και δεν τρωγεσαι, περιμενε τα Maxwell (σε ενα monitor παίζεις εξάλλου)!

Μα δεν μιλαω για πτωση τιμης λογο ελευσης ultra!

Η 780 μου δινει την εντυπωση οτι πεφτει σταθερα καθε μερα και απο κανενα 2ευρω:p

Την πρωτη μερα κυκλοφοριας(πριν κανενα μηνα?) δεν υπηρχε κατω απο το 700αρι και τωρα σε καποια ξενα site ηδη εχουμε δει τιμες κατω απο 600 ευρω, δηλαδη ηδη η καρτα εχει παει ~100 ευρω κατω συγκριση με το launch day

Τωρα αν ελεγα οτι δεν ειμαι happy με 2χ680 σε 1080p θα ημουν τουλαχιστον τρελος:p

Βασικα κατα 99% για Maxwell θα αραξω, απλα ξερεις πως ειναι το σκουληκι, αν δω καμια τιμη της 780 ξαφνικα στο 500 αρικο, δεν ξερω αν θα κρατηθω η αν θα παρω 2 απο δαυτες:D

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Bασικα Γιαννη, το πιο ενδιαφερον για μενα στην 780, ειναι η τιμη της που εχει σταθερη...καθοδικη ταση:D

Αν σε λιγο καιρο απο τωρα φτασει στα 5,5 κατοσταρικα, 2 απο δαυτες στα 1100 ευρω (δηλαδη λιγα παραπανω απο οσα ζηταει ενας τιτανας) θα ειναι τρομερο deal...

Με μολις +~100 ευρω δηλαδη θα εισαι χαλαρα ενα +~60% πανω απο μια ΤΙΤΑΝ:D

Κοιτα το παιχνιδι με τις τιμες παντα υπαρχει.

Στο κομματι του gaming με την ελευση της 780 η titan απλα ξεχαστηκε.

Το fps/euro παραμενει παντα ψηλα στις υλοποιησεις cf/sli αλλα με τα γνωστα χιλιοειπωμενα προβληματα.

Να κοιτα τι εχουμε σημερα απο ενα μονο μαγαζι για να μην χανουμε την μπαλα .....

2048MB Palit GeForce GTX 770 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) 336euro

3072MB Gainward GeForce GTX 780 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) 556 euro

6144MB Gigabyte GeForce GTX Titan Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) 891euro

για δυο 780 θες +221euro σε σχεση με την titan.

εβαλα και την 770 στο παιχνιδι του multigpu για να σε ανακατεψω πιο πολυ. :D

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιλαω για πτωση τιμης λογο ελευσης ultra!

Η 780 μου δινει την εντυπωση οτι πεφτει σταθερα καθε μερα και απο κανενα 2ευρω:p

Την πρωτη μερα κυκλοφοριας(πριν κανενα μηνα?) δεν υπηρχε κατω απο το 700αρι και τωρα σε καποια ξενα site ηδη εχουμε δει τιμες κατω απο 600 ευρω, δηλαδη ηδη η καρτα εχει παει ~100 ευρω κατω συγκριση με το launch day

Τωρα αν ελεγα οτι δεν ειμαι happy με 2χ680 σε 1080p θα ημουν τουλαχιστον τρελος:p

Βασικα κατα 99% για Maxwell θα αραξω, απλα ξερεις πως ειναι το σκουληκι, αν δω καμια τιμη της 780 ξαφνικα στο 500 αρικο, δεν ξερω αν θα κρατηθω η αν θα παρω 2 απο δαυτες:D

Ετσι ειναι, αν δεν αντεξεις προχωρα το.... στην παραπανω δυναμη κανεις δεν λεει οχι!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και την 770 στο παιχνιδι του multigpu για να σε ανακατεψω πιο πολυ. :D

Τι να με ανακατεψεις παναθεμα σε με τις 770, δεν αλλαζω καλυτερα ενα logo στις δικες μου και απο 680 να το κανω 770, θα μου βγει και τσαμπα:p:hehe:

Για τις τιμες, θελω 780 στα 550 ευρω απο Ελληνικο καταστημα, πολλα ζηταω?:D

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ δυσκολο ....

gtx780 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr 628 εχει σημερα η τιμη στο χρηματιστηριο. :hehe:

Ωραια, σε καλο δρομο ειμαστε, μεχρι αρχες Ιουλιου θα εχουν φτασει εκει που θελω:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, σε καλο δρομο ειμαστε, μεχρι αρχες Ιουλιου θα εχουν φτασει εκει που θελω:hehe:

Ξερεις ομως τι σκεφτομαι;

Οι δικες σου 680 δεν εχουν παρει και αυτες την κατηφορα λογω 770;

Μηπως εισαι μια η αλλη δηλαδη στην σκατζα για 780;

Link to comment
Share on other sites

...απο Σεπτεμβριο ολες θα πεσουν λογου Ultra (2880 core με χρονισμους 780gtx ενα 10% πανω απο Τιτανα)!

Οπως και με το νεο ετος παλι ολες θα πεσουν...

κυκλος ειναι αυτα!

Αποψη μου rpm εαν εισαι happy και δεν τρωγεσαι, περιμενε τα Maxwell (σε ενα monitor παίζεις εξάλλου)!

Εμεις με 3 μόνιτορ κυνηγάμε το frame με το τουφεκι....

Ορεστη το fail της πρασινης ειναι το throttling σε ενα κορυφαιο προιον που λεγεται ΤΙΤΑΝ... Μαιμουδολυσεις υπαρχουν απειρες αλλα καμια μεχρι στιγμης official.

Φαντασου τωρα στο ultra αν/οταν βγει που θα ειναι ακομα πιο φορτωμενο απο το ΤΙΤΑΝ τι θα γινεται..

Ας περιμενουμε ομως γιατι θα βγει και η σειρα 8* της απΑΤΙ και τοτε μαλλον θα πεσουν κι αλλο οι τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Το throttling Χρηστο θα το δεις σε πολυ λιγοτερο βαθμο και στην 780 αν τεζαρεις ρευματα 1.187v - 1.2v αναλογα την καρτα (max οριο official 780 titan)

Μην κοιτας που με το μαιμουδοbios πας το power target πανω απο το 106% και μαζευεις την κατασταση.

Οταν επαιξα με το μαιμουδοbios στην 780 μου κατεληξα στο εξης περι tdp throttling :

Η πρασινη πρεπει να μας δωσει καρτουλες με μικροτερη μαμα ταση απο το 1.162v που ειναι σημερα.

Δεν ξερω αν τους περιοριζει λογω προτυπου η αυξηση του Power Target πανω απο το 106%.

Στο OCN εχουνε μπει καποιες 780 με default ταση το 1.15v

Η δικη μου 780 μπορει και παιζει με 1.137v στα 1176MHz σταθερα.

Αν ειχαμε πιστευω official titan με default ταση στο 1.137v δεν θα μιλαγαμε σημερα περι tdp throttling.

Link to comment
Share on other sites

Csaris συμφωνω οτι εκαναν πατατια με την Τιταν και το κουφο ανευ λογου throttling της αλλα να σου πω κατι και τις 2χ580 gtx με μαιμουδοBios απο τον Billpepa τις έτρεχα και παίζανε ρολόι!

Αφου υπαρχει λυση, who cares! Το προβλημα θα υπήρχε εαν δεν είχε δοθεί λύση...

Pc εχουμε και οχι κονσολες!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Csaris συμφωνω οτι εκαναν πατατια με την Τιταν και το κουφο ανευ λογου throttling της αλλα να σου πω κατι και τις 2χ580 gtx με μαιμουδοBios απο τον Billpepa τις έτρεχα και παίζανε ρολόι!

Αφου υπαρχει λυση, who cares! Το προβλημα θα υπήρχε εαν δεν είχε δοθεί λύση...

Pc εχουμε και οχι κονσολες!

Αλλο να υπαρχει official λυση και αλλο με την καθε μαιμουδια που κυκλοφορει... Για να ριχνει ρολογια η Τατιανα το κανει για καποιο λογο και ο λογος αυτος ειναι να προστατευθει η καρτα απο τα πολλα watt που τραβαει.

Καλα ειναι τα μονταρισμενα bios αλλα μελλοντικα δεν ξερεις αν αυτο το override που κανουν στο tdp δημιουργησει καποιο προβλημα στην καρτα.. λεμε τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι η κατασταση ομως Χρηστο και με αυτες τις επιλογες.

Εγω προσωπικά οταν ειδα στο Dead Space III να μου περνει την κατηφορα απο τους 60 βαθμους στραβωσα... και απο την αλλη ολο αυτο με τα boost ρολογια δεν μου αρεσει.

Θελω ενα ρολοι και να κανω oc. Oπως και τα 580 gtx μου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς που παραγγείλατε στα 150€ είχατε καμιά εξέλιξη;

εγώ περιμένω ακόμα...δεν μου έχουν στείλει κάποιο απαντητικό e-mail...αλλά ελπίζουμε :p

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι είμαι μείον 145,74 ευρό στον λογαριασμό μου...και έχω λάβει απόδειξη από την τράπεζα ότι έγινε η συναλλαγή...τους το έστειλα κιόλας με mail και απάντηση λογικά θα λάβω την επόμενη εβδομάδα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.