Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Που σε κηπουρέ για ριξε μια ματια στα screens πανω για την καταναλωση μνημης σε ATI και NVIDIA στο F1 με Χ8ΜSAA και μετα ελα πες μου για τα 2GB που αναφερεις μεσα εδω με τετοιο παθος, ουτε ο Αλεξης του Τσιριζα δεν κανει ετσι!

Αλλα τι λεω, τωρα μας το παίζεις ψευτογαιοκτήμονας με τα κουτσαδακια που δεν εγιναν Τιτανες :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Που σε κηπουρέ για ριξε μια ματια στα screens πανω για την καταναλωση μνημης σε ATI και NVIDIA στο F1 με Χ8ΜSAA και μετα ελα πες μου για τα 2GB που αναφερεις μεσα εδω τετοιο παθος, ουτε ο Αλεξης του Τσιριζα δεν κανει ετσι!

Αλλα τι λεω, τωρα μας το παίζεις ψευτογαιοκτήμονας με τα κουτσαδακια που δεν εγιναν Τιτανες :hehe:

Οτι και να μου γραφεις εγω θα σε διαβαζω. :T:

Για την Τιταν πολλά μπορείς να πεις... δεν είναι ομως απλα μια καρτα γραφικών!

Ειναι ενα εργο τεχνης της σύγχρονης τεχνολογίας....

....και όποιος προσπαθεί να μειώσει τη δύναμη της θα αισθανθεί την οργή της!

Μαιμου gtx780 με το bios του svl7.

infernom.jpg

1137MHz/1.137v :hehe:

metroinferno.jpg

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Που σε κηπουρέ για ριξε μια ματια στα screens πανω για την καταναλωση μνημης σε ATI και NVIDIA στο F1 με Χ8ΜSAA και μετα ελα πες μου για τα 2GB που αναφερεις μεσα εδω τετοιο παθος, ουτε ο Αλεξης του Τσιριζα δεν κανει ετσι!

Δεν έχει να λέει. Ότι συγκρίσεις έχω πετύχει πάνω στο θέμα από ξένα forum δείχνουν ίδια νούμερα με διαφορές απόκλισης λάθους. Μπορεί η διαφορά να είναι ότι στο σημείο εκείνο η 7970 έχει πιο "απασχολημένη" εικόνα.

πχ. Games Listed by Video Memory Usage - Overclockers UK Forums

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω η τιμή αυτή υπάρχει περίπτωση σε κανα 3 μηνο να πέσει τουλάχιστον ενα 50ρικο ή χλωμό; αρχικά μηλούσαμε για τιμές πάνω απο 700 ευρώ αλλα τελικά μάλλον η nvidia αποφάσησε να μην μας τα πάρει χοντρα προς το παρόν.[ame=http://www.amazon.co.uk/EVGA-03G-P4-2781-KR-Nvidia-PCI-Express-Graphics/dp/B00CYHX7BQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1370611793&sr=8-1&keywords=gtx+780]EVGA 03G-P4-2781-KR Nvidia GTX 780 3GB GDDR5 PCI-Express Graphics Card: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame] αυτή η έκδοση αξίζει ή να περιμένουμε κάποια mh reference;απο θόρυβο είναι αεροπλάνο η σε λογικά πλαίσια;

γνωρίζουμε κάτι για 780ti; ενα που δεν περίμενα να δω είναι η κατρακύλα της gtx 680 στα πατώματα....390 ευρώ του κουτιού;τουλάχιστον η 7970 Ghz είναι ακόμα πάνω απο τα 410....Βέβαια λόγω νεοτερης γενίας και δύναμης θέλω να πιστεύω πως μεσα σε 1-1.5 χρόνο να μην ξεφτυλιστεί και η τιμή της 780 τόσο πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα πέσει η τιμή. Όσο για τα άλλα:

Δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει 780ti. Η "μεγαλύτερη" ti που θα βγει θα είναι η 760.

Η 680 λογικό να πέσει κάτω από 4 κατοστάρικα, αφού η gtx 770 - που είναι μια γρηγορότερη 680 με ακριβότερο cooler - πάει στα 400.

Σε όλες τις μεγάλες θα ξεφτυλιστεί η τιμή τους μετά από 1 χρόνο. Άμα δε θες να χάσεις πολύ value πας σε μεσαία. Π.χ. gtx 760 / 760 ti στα ~2-2.5 κατοστάρικα. Μετά από 1-1.5 χρόνο άντε να χάσουν κάνα 70ρι -100ρι από την αξία τους.

7970GE δεν αξίζει να πας τώρα. Καλή κάρτα με καλό value άμα έχει το bundle μέσα, αλλά όσο να'ναι είναι "παλιά" κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα πέσει η τιμή. Όσο για τα άλλα:

Δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει 780ti. Η "μεγαλύτερη" ti που θα βγει θα είναι η 760.

Η 680 λογικό να πέσει κάτω από 4 κατοστάρικα, αφού η gtx 770 - που είναι μια γρηγορότερη 680 με ακριβότερο cooler - πάει στα 400.

Σε όλες τις μεγάλες θα ξεφτυλιστεί η τιμή τους μετά από 1 χρόνο. Άμα δε θες να χάσεις πολύ value πας σε μεσαία. Π.χ. gtx 760 / 760 ti στα ~2-2.5 κατοστάρικα. Μετά από 1-1.5 χρόνο άντε να χάσουν κάνα 70ρι -100ρι από την αξία τους.

7970GE δεν αξίζει να πας τώρα. Καλή κάρτα με καλό value άμα έχει το bundle μέσα, αλλά όσο να'ναι είναι "παλιά" κάρτα.

Λες να πάει κάτι σαν titan 2; πολύ φοβάμε πως ή θα γίνει κάτι τέτοιο ή θα ρίξουν αρκετα τις τιμές..με τρώει το χέρι μου να χτυπήσω την evga 780 αλλα θέλω την OC δεν θέλω μεσα σε λίγες εβδομαδες να χάσω 100-150 ευρώ...ειδικά οταν Titan και 7990 δεν τις έχουμε δει καν στο τι είναι ικανές να κάνουν σαν μονές gpu(τρόπος του λέγειν)και κατευθείαν μας πηγαίνουν σε νέα γενία...μήπως είναι καθαρα θέμα πωλήσεων και καλύτερα να μένουμε σε οτι έχουμε και να περιμένουμε για κάτι που θα κάνει το μπαμ;:patsak: Ξεκίνησα την αναζήτηση για κάρτα πριν καιρό αναμεσα σε 660 και 7870 κατέληξα να πάρω 680 και μετά απο περιπου 2 εβδομάδες 7970 τώρα έμεινα πάλι με την αθάνατη HIS 4890 TURBO η οποία με ξελασπώνει κάθε φορά οταν ξεμένω...Δεν θέλω πάλι να μπλέκω με αγοροπωλησείες θέλω να πάρω μια δυνατή και καλή και τέλος..θα αντέξει στο χρόνο η 780 ή θα φάω πάλι φόλα...απο την ΑΤΙ και θα ψάχνω πάλι για αντοιστοιχο μοντέλο;:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Τρελό value for money για κάποιον που δε θέλει να χαλάσει πάνω απο 380 ευρώ είναι η GTX 770, είναι κάπου -15-20% πάνω απο 7970 και 680 ( φυσικά απο εξωτερικό ) ;)

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Τρελό value for money για κάποιον που δε θέλει να χαλάσει πάνω απο 380 ευρώ είναι η GTX 770, είναι πάνω απο 7970 και 680 ( φυσικά απο εξωτερικό ) ;)

και απο Ελλαδα με τιμολογιο μια χαρούλα την τσιμπάς ακόμα ποιο φθηνα και απο εξωτερικό!

δεν είναι η 770 καν στην σκέψη μου κυρίως γιατί ουσιαστικά είναι οπως τα λες σε επιπεδα παρομοια με αυτα των 680/7970 βέβαια αν βγάλει εκδόσεις οι οποιες θα σπέρνουν όπως κάποιες συγκεκριμένες 670 non reference τότε ναι ίσως να κοιτούσα και την 770!

Link to comment
Share on other sites

και απο Ελλαδα με τιμολογιο μια χαρούλα την τσιμπάς ακόμα ποιο φθηνα και απο εξωτερικό!

δεν είναι η 770 καν στην σκέψη μου κυρίως γιατί ουσιαστικά είναι οπως τα λες σε επιπεδα παρομοια με αυτα των 680/7970 βέβαια αν βγάλει εκδόσεις οι οποιες θα σπέρνουν όπως κάποιες συγκεκριμένες 670 non reference τότε ναι ίσως να κοιτούσα και την 770!

Πολύ καλή φαίνεται η gigabyte oc 770 windforce με τα 3 fans. 350 ευρώ την είχε σήμερα μεγάλο Γερμανικό κατάστημα - τώρα ανέβηκε πάλι 379.

Άποψη μου: γενικά πιστεύω ότι για κάρτες γραφικών δεν αξίζει να χαλάσει κάποιος πάνω απο 400 ευρώ. Εκτός και αν έχει σύστημα με 3 οθόνες κλπ κλπ πολλά pixel πάνω από full hd κλπ κλπ οπότε εκεί θα είναι μονόδρομος μια 780/titan

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 10 μερες ψαξιματος/παιξιματος η καρτουλα ειναι σταθερη σε οτι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα με αυτα τα ρολογια/τασεις.

stable1.jpg

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Τρελό value for money για κάποιον που δε θέλει να χαλάσει πάνω απο 380 ευρώ είναι η GTX 770, είναι κάπου -15-20% πάνω απο 7970 και 680 ( φυσικά απο εξωτερικό ) ;)

Θα ελεγα οτι τρελ value for money αυτη τη στιγμή ειναι οι μεταχειρισμενες 7970 και 680 που τρεχετε να πουλησετε για να προλαβετε τις τρελες επιδόσεις του τιτανα, 780 και rebrand του 680!!! Με 300€ εχεις επιδόσεις 770 οι οποιες ειναι υπεραρκετες για 1080π...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτους που δεν ενδιαφερονται να δωσουν παραπανω ταση στην καρτουλα τους παρα μονο να ξεφυγουν απο το tdp throttling υπαρχει ενας πολυ απλος τροπος.

Σωζετε το original bios της καρτας σας.

Το ανοιγετε με το kepler bios tweaker και ανεβαζεται οπως στην εικονα το Max (mW) απο το 106% στο 110%.

Save BIOS

FLASH

Ειστε ετοιμοι. :T:

biost.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε τα min/def/max στο ίδιο value ( 275W π.χ. ) και έτσι θα κάνεις την κάρτα σαν απλή 7970/480/580, δηλαδή θα τρέχει σταθερά στην max boost συχνότητα ( αλλάζοντας το boost limit ή τα base clocks, όπως γουστάρεις πράττεις ) εκτός και αν περάσεις το temp και triggerάρει το thermal throttling ( raise fan speed, bye bye throttle προφανώς ).

Link to comment
Share on other sites

Που σε κηπουρέ για ριξε μια ματια στα screens πανω για την καταναλωση μνημης σε ATI και NVIDIA στο F1 με Χ8ΜSAA και μετα ελα πες μου για τα 2GB που αναφερεις μεσα εδω με τετοιο παθος, ουτε ο Αλεξης του Τσιριζα δεν κανει ετσι!

Αλλα τι λεω, τωρα μας το παίζεις ψευτογαιοκτήμονας με τα κουτσαδακια που δεν εγιναν Τιτανες :hehe:

Ελα ρε Ορεστη μην camperιαζεις .... δεν εισαι με το δικουτσο πια να φοβασαι μπας και μεινεις απο VRAM. :hehe:

bf320130610100714671.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.