Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

E, καλά, και από αμαζόνιο η φτηνότερη 680 στα 430 παίζει. Δεν είναι μόνο στο ελλαδιστάν.

Εφ'όσον πάει η 770 στα 4, αναρωτιέμαι άμα θα ρίξουν τις τιμές στις 6ΧΧ.

4 κατοστάρικα η 770, 350? η 680, η 670 θα πρέπει να πέσει κάτω από τα 3 κατοστάρικα και η 660ti στα 2.

Καιρός για κάρτα νομίζω ;)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ή αναμενεται μεγαλη πτωση στη τιμη των 680 ή ισχυει αυτο που εγραψα. Θα συνεχισουν να πουλανε 680 σε κοσμο αψαχτο που θα υποθετει κατευθειαν οτι το x80 ειναι γρηγοροτερο απο το y70.

Link to comment
Share on other sites

EVGA | Products

429 OC απο κουτα και καλυτερο cooler :dance3:

παντως καλες τιμες σχετικα για Ελλαδα... δε το περιμενα

Link to comment
Share on other sites

Eλα, ελα γκρινιάρη, αφου ξερεις πλεον τα κολπα...2 μπαρουλες υποθεση ειναι και καθαρισες, κανε και ενα profile, βαλε και το Precision να ξεκινάει κανοντας αυτο apply στην εκκινηση και εισαι ζουπερ... ;)

Επειδή ειναι πολυ πιο πιθανο σε αυτή την ταξη τιμης να υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι υποψηφιοι αγοραστες απο οτι η Titan, πες στα παιδια λιγα λογακια για το σε ποιες στροφες θεωρεις εσυ οτι ειναι αποδεκτος ο θορυβος κοκ και οτι αλλες εντυπωσεις θεωρεις οτι θα κανουν τον υποψηφιο αγοραστη να πατήσει το submit ή να κλεισει την σελίδα του ιντερνετικου shop... ;)

Η καρτουλα ειτε στα μαμα της ειτε o/c χωρις να πειραξεις ταση πρεπει να δουλευει μεχρι τους 75c.

Πανω απο εκει ξεκινανε οι βουτες.

Αναλογα το κουτι που εχεις τις θερμοκρασιες περιβαλλοντος ο καθενας πρεπει να κανει τα κουμαντα του.

Το μεσημερι επρεπε να ανεβασω το fan στο 75% για να τρεχει σωστα η καρτουλα.

Ο θορυβος ειναι ενοχλητικος για τα αυτια μου.

3dmark780.jpg

Σε αυτα τα ρολογια το Boost της καρτας ειναι 1215MHz και δινει ενα 20% plus στις επιδοσεις της χωρις καν να ασχοληθεις με ρευματα.

Μεχρι σημερα μια καλη custom προταση ειναι της evga EVGA | Products με τα θετικα και αρνητικα που εχει μια non reference καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα μια καλη custom προταση ειναι της evga EVGA | Products με τα θετικα και αρνητικα που εχει μια non reference καρτα.

reference pcb ειναι... αυτο ειναι το βασικο!

Μια χαρα εισαι Γιαννη μεχρι να ερθουν τα Maxwell!

Link to comment
Share on other sites

reference pcb ειναι... αυτο ειναι το βασικο!

Μια χαρα εισαι Γιαννη μεχρι να ερθουν τα Maxwell!

Μια χαρα ειναι Ορεστη σκεψου οτι την καρτουλα την εχω πραγματικα διπλα μου στο χυμα.

Κοιτωντας και τα νουμερα της μεγαλης αδελφης εδω http://www.thelab.gr/1063467656-post49.html αν δεν θες τα +3GB VRAM η 780 ειναι μια καλη επιλογη.

1215/1800

3dmark11780.jpg

NVIDIA GeForce GTX 780 video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS V GENE score: P13404 3DMarks

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι Ορεστη σκεψου οτι την καρτουλα την εχω πραγματικα διπλα μου στο χυμα.

Κοιτωντας και τα νουμερα της μεγαλης αδελφης εδω http://www.thelab.gr/1063467656-post49.html αν δεν θες τα +3GB VRAM η 780 ειναι μια καλη επιλογη.

1215/1800

3dmark11780.jpg

NVIDIA GeForce GTX 780 video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS V GENE score: P13404 3DMarks

Οχι απλα καλη επιλογη.....ΤΡΙΚΑΛΗ ειναι ;):jump:

Link to comment
Share on other sites

Eγω βλεπω οτι η καρτα δεν εχει throttling και αυτο ειναι το πιο σημαντικο!

Τα νουμερα που δινει ο zpaf για μενα ειναι +100mhz core, +100mhz mem πανω κατω με τη διαφορα οτι ο Τιτανας για να παιξει πιο ψηλα πρεπει να παιξεις με modded bios για να μην εχεις throttling!

Aς στρωσει λιγο τον πατο της η πρασινη να λυση το θεμα με την Τατιανα γιατι ειναι τραγικο εως απαραδεκτο η μικρη να περναει την μεγαλη!

Link to comment
Share on other sites

690 gtx (+50,+450) -> 13.313

image.jpg

Ορεστη τελειωνε αγορι μου με το δικουτσο. :p

Ενα 16% πανω εισαι και δεν της εχω βαλει ακομα δακτυλο της μικρης. :hehe:

1215/1800

Link to comment
Share on other sites

Eγω βλεπω οτι η καρτα δεν εχει throttling και αυτο ειναι το πιο σημαντικο!

Τα νουμερα που δινει ο zpaf για μενα ειναι +100mhz core, +100mhz mem πανω κατω με τη διαφορα οτι ο Τιτανας για να παιξει πιο ψηλα πρεπει να παιξεις με modded bios για να μην εχεις throttling!

Aς στρωσει λιγο τον πατο της η πρασινη να λυση το θεμα με την Τατιανα γιατι ειναι τραγικο εως απαραδεκτο η μικρη να περναει την μεγαλη!

Στα λεγα Χρηστο δεν στα λεγα.Δεν πιστευω να κατσουν να ασχολη8ουν με οδηγους για να στρωσουν οι τιτανες.Παιξανε εναντιον μας και κερδισαν οκ πηραμε τιτανες αβερτα και τωρα στα @@ της η πρασινη.Για αυτο και 8α τις βαλω στο νερο και μετα αν κανον ακομα νερα 8α παιξει και ενα custom bios.Απλα την επομενη προσοχη και υπομονη στις αγορες μας!Αλλιως απο μενα πρωσοπικα η πρασινη 8α παρει τα @@ μου οχι οτι τα εχει αναγκη αλλλα μετα απο μενα 8α ακολου8ησουν και αλλοι!ΑΠΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο ψαξιμο ακομα για το max boost της καρτουλας.

boost1.jpg

boostc.jpg

H "Καρτουλα"βλεπω οτι ανεβαζει σαν τρελη!!!!Αυτη 8α πρεπε να ειναι ΤΙΤΑΝ!!!Γιατι αυτες που πηραμε εμεις ειναι ΤΑΤΙΑΝEΣ!!! ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να σε ρωτήσω κάτι ακόμη...

Το max πριν της κάρτας (1254) το πέτυχες με αύξηση ή όχι της τάσης?

Χωρις αυξηση ειναι ... φαινεται αλλωστε και στο gpuz VDDC 1,162v

Προσπαθω να εξοικειωθω με τα power/temp target και τα gpu/mem offset.

Μια πρωτη εικονα που ειδα ειναι οτι αν και εβαλα το power target στο 106% μαζι με το temp target στους 92c η καρτουλα ειχε την ιδια συμπεριφορα (throttle) οπως πριν.

Ενω ξεκιναει με 1006MHz με το παταει τους 77c ξεκινανε οι βουτες που φτανουν στα 862MHz.

Πρωτο συμπερασμα λοιπον για την δικη μου καρτουλα ειναι ...

... κανε τα κουμαντα σου zpaf και κρατα την καρτουλα μεχρι τους 75c αν θες να βλεπεις καρεδακια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.