Jump to content



Χτιζοντας εναν αθόρυβο υπολογιστη.


chris2busy

Recommended Posts

Αν είναι από ευρώπη, δεν παίζει θέμα τελωνίου. Από αμερικές, ασίες κλπ, για τόσο μεγάλο αντικείμενο όπως κουτί, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μπλέξεις με τελωνίο. Ασφαλής επιλογή είναι το αγγλικό amazon.co.uk :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από ευρώπη, δεν παίζει θέμα τελωνίου. Από αμερικές, ασίες κλπ, για τόσο μεγάλο αντικείμενο όπως κουτί, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μπλέξεις με τελωνίο. Ασφαλής επιλογή είναι το αγγλικό amazon.co.uk :)

Α ! ευκαιρια για να το χρησιμοποιησω για κατι περισσοτερο απο cd και θηκες για κινητο :rolleyes:

Το κουτακι το ειδα στο site του public.μου φαινεται θα τσιμπησω αυτο απο εκει, και μια ψυκτρα για αρχη και μετα αν ολα δεν τριζουν, τοτε οκ, αλλιως τα παιρνω απο amazon.co.uk .

Link to comment
Share on other sites

Καλα σαν ελικοπτερο δεν κανει ..αλλα οκ..

Υποθετω εχεις τα τελευταια χρονια τις μαμα ψυκτρες ανεγγιχτες στα κουτια τους..γιατι μαλλον θα εκπλαγεις πως ειναι ενας 3225 (ή 2120 που εχω) με την μαμα ψυκτρα.

Aκουγεται μονο οταν κλεισω το ποδοσφαιρακι για ενα λεπτο μεχρι να πεσει κατω απο τους 40-45 βαθμους..

Το silencio 650 παρτο αν εχεις καμποσους μηχανικους δισκους.

Ο πισω ανεμηστηρας ενδεχεται να μην τον ακους ιδιως αν τον συνδεσεις στη μητρικη.Βοηθαει επισης αν "θαψεις" το κουτι μεσα σε κανενα επιπλο-γραφειο.

Τους μπροστα και με τα ρυθμιστικα στο χαμηλο (συνδεονται σε πλακετα) προσωπικα τους ακουγα.Οχι ενοχλητικα..αλλα ακουγονται.

Το ηχοαπορροφοτικο θα σου κοψει απο τους σκληρους..αλλα τα υπολοιπα θα βρασουν..

Και μιας και ειναι κλειστο κουτακι ..εκει μαλλον τη θες τη ψυκτρα.

(εχει και μια αλλη βλακεια το silencio που με χαλασε..αλλα οκ..δεν αφορα τον θορυβο).

Για δικο μου κουτακι.και ξεροντας τι βαζω μεσα..θα προτιμουσα fractal arc mini .

(καλες επιλογες και τα "μικρα" corsair obsidian 350d ,300r).

H ιδεα κατι που να επιτρεπει την εξοδο ζεστου αερα απο πανω (χωρις fan)..

Η τελευταία stock cooler που με ενθουσίασε ήταν μια από έναν C2D που όντως ήταν αθόρυβη σε χαμηλές στροφές και καλούτσικη σε απόδοση/θόρυβο σε υψηλές.

Τις περισσότερες τις έχω στα κουτιά τους. Η πρώτη επαφή έγινε με i3 530 socket 1156. Οι ψύχτρες και στους 1155 που έχουν είναι ακριβώς οι ίδιες. Δοκιμές που έκανα με dual pentium και i5 έδειξαν την ίδια συμπεριφορά τουλάχιστον σε sandy bridge. Καλή συμπεριφορά σε idle αλλά "ελικόπτερο" σε full load. Η λέξη αυτή δεν είναι δικός μου χαρακτηρισμός αλλά της κοπελιάς μου. Μόλις άκουσε το pc να δουλεύει σε ένα game μόνη της το χαρακτήρισε ως ελικόπτερο έτοιμο προς απογείωση από το θόρυβο του cooler.

Γενικά πάντα έδινα κάτι παραπάνω για αθόρυβα αξεσουάρ και δεν περίμενα να έχουν πέσει τόσο πολύ οι stock cooler. Είναι βέβαια ΠΟΛΥ βολικές για όσους φτιάχνουν low profile htpc και μέχρι εκεί.

Το δικό μου σύστημα δυστυχώς είναι πάνω στο γραφείο. Τόσα χρόνια δεν έχω καταφέρει να το κατεβάζω κάτω. Επίσης σε αντίθεση με το silenzio σε αρκετά σημεία έχει mesh επένδυση οπότε δεν χάνεις τίποτα ακουστικά από τα θορυβώδη fans. Αυτή τη στιγμή είμαι με noctua και BeQuiet fans 120/140 αν αυτό λέει κάτι. Το υπόλοιπο σύστημα αυτό της υπογραφής. Όλα τα fans είναι κάτω από 20 db και ορισμένα και κάτω από 18 db.

Link to comment
Share on other sites

η τρεχουσα μου θηκη παντως οχι σε ντεσιμπελ, σε ριχτερ μετραται :D

Οπότε η silenzio που δεν σκοπευω να της κοτσαρω και εξτρα ανεμιστηρια, θα ναι μια χαρα..

Ασε που τη ζαχαρωνω και οπτικα..αλουμινενια και σε στωικο υφος !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοι οι ανεμηστηρες..ειχα μπει στο τρυπακι να ψαχνομαι παλια που ειχα και νερα..

Πλεον στο cosmos S που ειναι τρυπιο και αεριζεται μονο του εχω μονο το φαν της μαμα ψυκτρας ιντελ..και το μπροστινο που ειναι για τους δισκους συνδεδεμενο στη μητρικη και δεν ακουγεται τιποτα οταν κλεισουν οι μηχανικοι.Εχω ενα 400αρι φανλες τροφοδοτικο απο παλια απο το οποιο ζητημα χρειαζομαι 80watt κατα το bootarisma και μονο.

Οτιδηποτε αλλο απλα περιττευει για το υπαρχον συστημα.

Οι δουλειες του ειναι νετ-ταινιες-μουσικη-photoshop και κανα ποδοσφαιρακι σπανια...

Εν ολιγοις το συστημα πλεον ειναι πιο αθορυβο χωρις να ασχοληθω καθολου με ανεμηστηρες-αντλιες-δισκους-κουτια που ασχολιομουν και τα πληρωνα παλιοτερα.

Οσο για τα stock cooler σπανια μου γεμιζουν το ματι..ακομα και τωρα.Εκεινο που με εκπλησει ειναι οι νεοι επεξεργαστες.Το μονο που μενει να συνηθισει ο χρηστης ειναι τις ελαφρως αυξημενες θερμοκρασιες.Πχ με νερα ειχα @ιδλε οτι 1-2 βαθμους πανω απο την θερμοκρασια δωματιου(οτι cpu και αν ειχα οσο oc και αν ειχα).Πλεον με την μαμα ψυκτρα στο συγκεκριμενο επεξεργαστη φτανω τους 10.(24 δωματιο 34 cpu.)Ουτε που με νοιαζει ..ακομα και οταν φτανει 60??@games(δε το εχω κοιταξει).Σε οτιδηποτε αλλο απλα παιζει στους 40 και πιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.