Jump to content



Game of Thrones - Spoilers μέχρι τρέχον επεισόδιο


Volrath

Recommended Posts

Επίσης για ποιο λόγο να σκαρφαλώσουν ενώ μπορούν να μπουν απο κάποια πύλη έχοντας σχετικά μικρές απώλειες;

Οι άλλες δίοδοι είναι βουλωμένες, το έχει αναφέρει και στη σειρά παλιότερα.

Για το ότι δεν σκαρφάλωσαν μερικές ντουζίνες από αλλού, είναι η πιο λογική απορία και δεν υπάρχει πλήρως ικανοποιητική απάντηση. Θα πρέπει να αρκεστούμε στο ότι υποτίθεται ότι το τείχος φυλάσσεται σε όλο του το μήκος και ότι το σκαρφάλωμα δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οι άλλες δίοδοι είναι βουλωμένες, το έχει αναφέρει και στη σειρά παλιότερα.

Για το ότι δεν σκαρφάλωσαν μερικές ντουζίνες από αλλού, είναι η πιο λογική απορία και δεν υπάρχει πλήρως ικανοποιητική απάντηση. Θα πρέπει να αρκεστούμε στο ότι υποτίθεται ότι το τείχος φυλάσσεται σε όλο του το μήκος και ότι το σκαρφάλωμα δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Εκεί βασίζω την άποψή μου εγώ, γιατί το τείχος δεν φυλάσσεται σε όλο το μήκος του για κανένα λόγο...

Επίσης αναφερόμουν στην πύλη που μπήκε ο γίγαντας.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι το τείχος φυλάσσεται σε όλου του το μήκος, απλά πολύ πιο αραιά από ό,τι παλιότερα. Αν οι σκοποί εντοπίσουν κάποιον να σκαρφαλώνει, η αναρρίχηση είναι τόσο αργή που επιτρέπει να καταφτάσουν ενισχύσεις. Προφανώς κατά καιρούς διάφορες ομάδες έχουν καταφέρει να σκαρφαλώσουν χωρίς να γίνουν αντιληπτές, αλλά δεν είναι και καθημερινό φαινόμενο. Στην πράξη πάτνως, κανείς δε θα έκανε αναρρίχηση κάτω από το φρούριο, αν χρειαζόταν μετά να κάτσει να πολεμήσει.

Για την πύλη που μπήκε γίγαντας έχει γίνει ολόκληρη συζήτηση μέσα στο επεισόδιο, 2 φορές. Ο Δενξέρωτίποτα το είχε προτείνει, αλλά τα αφεντικά αρνήθηκαν - για να δούμε και τι τακτική ιδιοφυΐα είναι το μπασταρδάκι. :) Οπότε, δεν είναι παράλειψη, είναι σεναριακή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτη την απορια ειχα αλλα μου λεει ενας φιλος μου οτι αυτη η πυλη ειναι απο την αλλη μερια του τοιχους(νοτια πυλη).

Και μετα θυμηθηκα οτι το γκομενακι με ολους τους αλλους ειχαν ηδη περασει το τοιχος.

Κανω λαθος?

Νταξ γενικα πολυ το αναλυεται το επεισοδιο (yeah εγω το λεω αυτο,problem?)

Ηταν ευχαριστο διασκεδαστικο,απλα ηταν η πιο χαζη αποτυχημενη πολυορκια ever.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτη την απορια ειχα αλλα μου λεει ενας φιλος μου οτι αυτη η πυλη ειναι απο την αλλη μερια του τοιχους(νοτια πυλη).

Και μετα θυμηθηκα οτι το γκομενακι με ολους τους αλλους ειχαν ηδη περασει το τοιχος.

Κανω λαθος?

Νταξ γενικα πολυ το αναλυεται το επεισοδιο (yeah εγω το λεω αυτο,problem?)

Ηταν ευχαριστο διασκεδαστικο,απλα ηταν η πιο χαζη αποτυχημενη πολυορκια ever.

The_Wall_Map.PNG

Με 1-17 απεικονίζονται όλα τα κάστρα που ήταν κάποτε επανδρωμένα. Τα τρία που ξεχωρίζουν είναι αυτά που είχαν κόσμο όταν ξεκίνησε το Game of Thrones (το Castle Black είναι στη μέση).

Οι άπλυτοι είναι από πάνω, εκτός αυτούς που σκαρφάλωσαν. Τα κάστρα είναι από κάτω. Οι πιο πολλές πύλες είναι βουλωμένες με μπάζα και πάγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστα μεταξυ Βορειων-Νοτιων. Μπουγατσες / τυρια / καλαμακια κλπ :hehe:
^^μλκ που να ανακαλύψουν τα αερόστατα. Φεράντζα θα πάνε όλο το westeros :hehe:

Στις κορυφαίες ατάκες ASAP!:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοι λενε οτι ηταν απο τα καλυτερα επεισοδια αλλα εμενα δεν με ξετρελανε. Ενταξει ειδαμε τους γιγαντες εν δραση και μια-δυο εντυπωσιακες αμυντικες τακτικες οπως πχ το δρεπανι. Ολα τα υπολοιπα ηταν λιγο πολυ χαραμισμα ενος επεισοδιου (δεν μου καιγεται καρφακι που χωριστηκε το ζευγαρακι)

Εχω πραγματικα απορια πως θα μπορεσουν να χωρεσουν ΟΛΑ τα υπολοιπα στο τελευταιο επεισοδιο.

EDIT: Ειλικρινα δεν μπορεσα να κρατηθω με εναν απο τους πολλους "συναισθηματικους" που σχολιαζουν την σειρα. Δακρυσα απο τα γελια...

"Κατά τα άλλα, τα εφέ ήταν καταπληκτικά, η σκηνοθεσία εξαιρετική, οι γίγαντες και τα μαμούθ επικά, και η σκηνή όπου οι άντρες της ΝΦ λένε τον όρκο τους, αντιμετωπίζοντας το γίγαντα που τους επιτίθονταν, έφερε δάκρυα στα μάτια μου."

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

"Κατά τα άλλα, τα εφέ ήταν καταπληκτικά, η σκηνοθεσία εξαιρετική, οι γίγαντες και τα μαμούθ επικά, και η σκηνή όπου οι άντρες της ΝΦ λένε τον όρκο τους, αντιμετωπίζοντας το γίγαντα που τους επιτίθονταν, έφερε δάκρυα στα μάτια μου."

Πού να τον π. κι ο γίγαντας. Εκεί να δεις κλάμα. Όποιος δεν είναι κάθαρμα του χειρίστου είδους έχει αποκεφαλιστεί, αλλά κατά τ' άλλα έχει γεμίσει ο κόσμος ευαίσθητους. :devil:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.