Jump to content



Game of Thrones - Spoilers μέχρι τρέχον επεισόδιο


Recommended Posts

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ερώτηση και συγνώμη αν το έχεις απαντήσει. Τα βιβλία τα έχεις διαβάσει;

Moi? Ναι. Πρέπει να το έχω πει ή υπαινιχθεί, αλλά δε γουστάρω να ξεκινάω κάθε πρόταση "εγώ που έχω διαβάσει τα βιβλία", γιατί όποτε το ακούω θέλω να ρίξω μπουνιά.

Η αλήθεια είναι ότι και στην ανάγνωση πέφτει το ενδιαφέρον σταδιακά. Ειδικά κατά το τελευταίο βιβλίο (5ο) είχε καταντήσει πολύ φλύαρο. Σε σημείο που αποφάσισα και το έβαλα σε audio book για να με παίρνει ο ύπνος, αλλά και να προχωράω καμιά 30ρια σελίδες.

Φταίει βέβαια ότι τα έχει χωρίσει και γεωγραφικά (1 βιβλίο ανατολή, 1 βιβλίο δύση), οπότε χάνει τους μισούς αναγνώστες. Εκεί που πριν έλεγα "άντε να φάμε στη μάπα την Καλίσι, να γυρίσουμε λίγο στα ενδιαφέροντα", μας απαύτωσε.

Εξαιρώντας το τελευταίο επεισόδιο που αναμένεται δυνατό, εσύ διαφωνείς ότι η 4η σεζόν ήταν λίγο τζούφια; Κατά τη γνώμη μου περισσότερο κι από όσο δικαιολογεί η μεταφορά στην τιβί.

Διαφορά με το βιβλίο του τελευταίου επεισοδίου

Α, και για το προηγούμενο θέμα με το σαδισμό του Αρ Αρ, θυμίζω αυτό που είπα προχτες: τους επώνυμους αδερφούς στο τείχος τους έφαγε λάχανο ο σεναριογράφος, για να κάνει οικονομία στο καστ βάζοντας κομπάρσους. Στο βιβλίο ζουν και παίζουν ρόλο κι αργότερα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΥΡΙΟΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ, To βουνό πεθαίνει, η Αrya δίνει επιτέλους το νόμισμα και αρχίζει το τζέρτζελο, ο tywin lannister σκοτώνεται απ'το γιο του, οι βόρειοι των ήπιαν απ'τον στανις και άντε να περιμένεις τώρα 1 χρόνο :-O

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο έγινε όλο σε ένα μέρος και αυτό πήγε 3 φορές πάνω κάτω το Westeros :)

Από πλευράς υπόθεσης τα περιμέναμε και δεν μπορεί να έχει κανείς παράπονο...

Δε σας φάνηκε όμως ότι έδωσε δυσανάλογα λίγο χρόνο σε κάποιες από τις ιστορίες?

Link to comment
Share on other sites

To βουνό πεθαίνει

Δε δείχνει κάτι τελεσίδικο για κανέναν από τους Κλιγκαίν.....

Η πιο fail ήττα του GoT so far πάντως ανήκει στον σκύλο. Όχι από γκόμενα ο γ@μάω δολοφόνος ρε πούστη. Που νταξ, γκόμενα δε τη λες αλλά τέσπα.

Γίνεται να ζήσουν και τα 2 αδέρφια ώστε να σκοτωθούν μεταξύ τους αργότερα;;; Ε Μάρτιν;;; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Πανικός !!. Αλλά δεν ήταν για 66 λεπτά το επεισόδιο. Σε κάποιες φάσεις βαρέθηκα ολίγον τι. Αλήθεια όσοι έχετε διαβάσει το βιβλίο, σας άρεσε το επεισόδιο ?

Όπως είπα ήδη, εγώ θα προτιμούσα να είχε προσεγγίσει διαφορετικά κάποια σημεία, πχ:

Η μάχη στο τείχος και το πώς εμφανίζεται ο Stannis είναι λίγο ξεκάρφωτα στη σειρά - ακόμα και μια μικρή (spoiler-free) σκηνή λίγων λεπτών οποτεδήποτε από το Braavos που πήραν τα φράγκα μέχρι το Τείχος που προστάτεψαν το Βασίλειο θα ήταν χρήσιμη.

Επίσης στο μυαλό μου είναι πιο δραματική η σκηνή Tyrion/Shae/Tywin, αλλά μικρή διαφορά έχουν όλα αυτά στην πλοκή.

Συνολικά (και αναμενόμενα) ένα από τα καλύτερα επεισόδια της σεζόν...

Link to comment
Share on other sites

Το επεισόδιο μάμησε!

1) Είδαμε undeads

2) Ο John Snow έμαθε κάτι τελικά

3) Τα αδέρφια ξαναπηδήχτηκαν

4) Είδαμε δράκους

5) Είδαμε το Tree of Life

6) Είδαμε fireball spells

7) Ψόφησαν τρία άτομα

8) Valar Morghulis

Btw, έπαιξε rains of castemere σε ΧΕΣΤΡΑ.

Οχι.

Γράψε για τον κομμουνισμό εσύ! :p

Link to comment
Share on other sites

καλο επισοδειο , αλλα μου φανηκε τοσο γεματο που η ωρα περασε για την πλακα . Ωραιο κλασσικο τελος σεζον που σε κανει να περιμενεις σαν τον μπουφο εναν χρονο :fist:

το βρηκα χαζο για τον πως εμφανιστηκε ο Stannis , μα καλα , κανεις δεν πηρε χαμπαρι τοσα αλογα ? Α σκυλος πεθαινει η μηπως την βγαζει καθαρη , η τον παρατησε η αρυα ως τιμωρια για αυτα που εχει κανει ?

και τελος.... ο γερος η απο πεσιμο , η απο χεσιμο :p

Link to comment
Share on other sites

Μολις το τελειωσα.

Απο τις ελαχιστες φορες στην σειρα που με διαπερασε ενα ριγος εκει στο τελος με την αρια.

Ωραιο το επεισοδιο αλλα(οχι που θα σας αφηνα ετσι):

Φανηκε λες και θυμηκαν στο τελευταιο επεισοδιο οτι εχουν αφησει ενα σκασμο πραγματα ανοιχτα και ετρεχαν να προλαβουν και εβαλαν και ενα 20λεπτο παραπανω.

Μπορουσαν πααααρα πολυ ευκολα αντι να τον επαιζαν με αδιαφορα πραγματα μεσα στην υπολοιπη σεζον να απλωναν καπως το σεναριο του τελευταιου:whistle2:

Ειχα επισης την εντυπωση οτι θα γινοταν μαχη στο τοιχος με τον στανισ.Γινεται στο βιβλιο?

Η σεζον απαραδεκτη στο μεγαλυτερο κομματι της το τελευταιο επεισοδιο super.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Το σβησα.Γκρινιαρη.

Ψηθειτε να ανοιξουμε ενα νηματακι να μιλαμε χυμα εντελως.

"Game of Thrones -Για αυτους που εχουν διαβασει τα βιβλια,εχουν διαβασει ολο το wikigot,τους εχουν λιωσει στα spoilers φιλοι τους":p

Πεθαινω να σχολιασω κατι πανω στην σεζον αλλα θα πεσουν ολοι να με φανε ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Το σβησα.Γκρινιαρη.

Ψηθειτε να ανοιξουμε ενα νηματακι να μιλαμε χυμα εντελως.

"Game of Thrones -Για αυτους που εχουν διαβασει τα βιβλια,εχουν διαβασει ολο το wikigot,τους εχουν λιωσει στα spoilers φιλοι τους":p

Πεθαινω να σχολιασω κατι πανω στην σεζον αλλα θα πεσουν ολοι να με φανε ζωντανο.

Σορρυ δεν ήθελα να το παίξω σπαστικός. Αλλά δεν είναι κρίμα;;

Υπήρχε ρε συ απλά είχε πάει στα "αζήτητα"

http://www.thelab.gr/off-topic/a-song-ice-fire-spoiler-free-zone-123317.html

Link to comment
Share on other sites

α) Που βρήκε ο κατακαημένος Στάνις όλους αυτούς τους ιππείς;

β) Πόσο αποδοτικοί είναι ιππείς μέσα σε δάσος...απέναντι σε 100.000 κόσμο (ο οποίος μετατράπηκε σε 100 άτομα);

γ) Πότε θα έρθει ο μαμώ-χειμώνας;

δ) Πότε θα γίνω μάνα;

Η άλλη η χωριατοπούλα η Daenerys τι μυξοκλαιγόταν με τους δράκους; Πάρτους μωρή Μαγδάλω και Αστρολαβόψησε κανέναν στρατό.

Περίμενα πολλά περισσότερα η αλήθεια είναι από αυτό το επεισόδιο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.