Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


adpanos

Recommended Posts

31watt με τις απώλεις του τροφοδοτικού 20% μέσα .... σε αυτό.

Δηλαδή το intel σύστημα τι idle κατανάλωση έχει ?

Θέλω πολύ να μάθω την διαφορά που λέει παραπάνω ...

Χεχεχε με το ίδιο wattoμετρο εγώ έχω με τον a10-6800k 44W ενώ με τον Intel 32W; Και ο 1ος μετά απο undervolt. Αλλιώς idle ήταν 50W o AMD. Σε load όμως δεν μας λές πόσο έχεις...Γιατί σε idle φυσικά και είναι αρεστός ο 6800k, έτσι κι αλλιώς σε αυτό συμφωνούμε όλοι και όλες οι μετρήσεις όπου και να δείς.

Edited: Σχετικά με το βλέπω λάθος την APU, το έτος 2013 εκεί που χρειάζεται ο CPU η GPU προς το παρών έρχεται σε 2η μοίρα. Ας κοιτάξει να βγάλει χρήμα από mobile, και θα δείξει ο καιρός αν κάνει καλά που θάβει το desktop. Που θα το επαναλάβω ακόμα μία φορά, ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ αλλά πρέπει να βγεί και αληθινή.

Και εγώ έχω φωτό btw.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χεχεχε με το ίδιο wattoμετρο εγώ έχω με τον a10-6800k 44W ενώ με τον Intel 32W; Και ο 1ος μετά απο undervolt. Αλλιώς idle ήταν 50W o AMD. Σε load όμως δεν μας λές πόσο έχεις...Γιατί σε idle φυσικά και είναι αρεστός ο 6800k, έτσι κι αλλιώς σε αυτό συμφωνούμε όλοι και όλες οι μετρήσεις όπου και να δείς.

Τι τροφοδοτικό έχεις στον A10 και τι στον I5 ?

από τι αποτελούνται τα 2 συστήματα ?

Να σου πω πως εγώ άλλαξα το ENERMAX GALAXY 850Watt με το THERMALTAKE 750 στο σύστημά μου και έχω 14 ολόκληρα watt σε idle αύξηση κατανάλωσης....

Αν θες να μετρήσεις μικρές διακυμάνσεις των συστημάτων για να συγκρίνεις βάλε ίδια parts και τροφοδοτικό.

Εμένα πάντως το σύστημα απ`όσο έχω δει σε review καίει σε idle ελαφρώς περισσότερο από τον 6800Κ = 31watt .

Σε load με FURMARKT και PRIME μαζί με τον 5800K είχα κατανάλωση γύρω στα 140-145Watt !

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

AMD: Seasonic 850W Bronze, 8GB ram 1600, 500GB HDD, Asrock Extreme4 FM2+, A10 6800K - Idle 44W - Load 133W

Intel: Coolermaster 450W (νομίζω bronze), 16GB ram 1600, SSD 120GB, HDD 500GB, Asrock H87Pro4, i5-4570 - Idle 32W - Load - 86W (εδώ όμως μόνο cpu στο τέρμα, μιας και δεν έχω windows)

Και εγώ σε review διάβασα διάφορα για τον 6800k, στην αρχή σκεφτόμουν τον 6700 αλλά μιάς και όλοι βγάζαν ότι είχε την ίδια κατανάλωση με τον 6800k, πήρα αυτόν. Δεν με χαλάει αλλά αν το είχα πάρει για μένα θα το μετάνιωνα γιατί με το gentoo και το virtualization το ζορίζω το μηχάνημα. Οπότε ο Intel ήταν καταλληλότερος. Στην περίπτωση του αδερφού μου που είναι μέσος χρήστης, ο 6800k έρχεται γάντι, ακόμα και για μέτριο gaming.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

AMD: Seasonic 850W Bronze, 8GB ram 1600, 500GB HDD, Asrock Extreme4 FM2+, A10 6800K - Idle 44W

Intel: Coolermaster 450W (νομίζω bronze), 16GB ram 1600, SSD 120GB, HDD 500GB, Asrock H87Pro4, i5-4570 - Idle 32W

Πολύ περίεργα τα νούμερά σου.

Στον A10-5800K αν αύξανα την συχνότητα των μνημών στα 2133Mhz με 1,65v τότε είχα +10watt αύξηση σε IDLE.

Εσύ μου λες δηλαδή πως σε IDLE το INTEL καταναλώνει μόλις 10watt ? +10watt μνήμες + 10watt τα υπόλοιπα , ενώ έχει διπλάσια μνήμη και SSD ?

Δεν νομίζω ξανακοίταξέ το...

Link to comment
Share on other sites

Θες να με quotarω για να δείς ότι αναφέρω ότι η 8670d είναι καλή κάρτα γραφικών και ότι ο λόγος που επέλεξα για τον αδερφό μου τον a10-6800k είναι καθαρά ο συντελεστής gaming; Αλλά ο επεξεργαστής μέρα με νύχτα. Απλά τα πράγματα.

Ήμουν και είμαι amd fanboy, αλλά μην εθελοτυφλούμε. Αν μπορεί να παίξει μπάλα μόνο με τα γραφικά η amd, καλώς τότε και παρατάει το desktop. Το ανέφερα και νωρίτερα. Διαβάζετε τι γράφω.

Edited: Και την 4600 δεν της λές απλή. Αλλά in the end, ο επεξεργαστής μετράει.

αν νομιζεις οτι εθελοτυφλω, κανεις λαθος. δεν εχω κανενα κολλημα (και εγω ειμαι φαν AMD, φαινεται... αλλωστε..) αλλα δεν εχω κολλημα, οπως και το εχει κανει αρκετες φορες, να προτεινω i5-i7 σε συστηματα..!

αυτο που δεν καταλαβες, ειναι οτι αφενος συγκρινεις εναν APU με εναν CPU με ενσωματωμενα γραφικα, και αφετερου κανεις συγκριση τα W μεταξυ τους λες και ειναι ιδια κατηγορια...!!!

οι διαφορες στην καταναλωση δεν λενε τιποτα οταν συγκρινεις διαφορετικα πραγματα..!!

αν παρατησει η δεν παρατησει το desktop κομματι η AMD, δεν το γνωριζω. ευχομαι οχι, γιατι αλλιως χαθηκαμε...!!!

το μονο που μπορω να πω, ειναι οτι ετσι οπως πανε τα πραγματα, στο μελλον ισως οι επεξεργαστες να μην χρειαζονται τοσο πολυ..!!! και η AMD να (πονταρει και να) πηγαινει ηδη προς τα εκει..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργα τα νούμερά σου.

Στον A10-5800K αν αύξανα την συχνότητα των μνημών στα 2133Mhz με 1,65v τότε είχα +10watt αύξηση σε IDLE.

Εσύ μου λες δηλαδή πως σε IDLE το INTEL καταναλώνει μόλις 10watt ? +10watt μνήμες + 10watt τα υπόλοιπα , ενώ έχει διπλάσια μνήμη και SSD ?

Δεν νομίζω ξανακοίταξέ το...

Δεν το λέω μόνο εγώ το λένε όλοι. Ο Haswell σε C7 state είναι σαν να είναι κλειστός.

O AMD τρέχει σε windows ο intel σε gentoo linux, btw.

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION]: Δεν συγκρίνω διαφορετικά πράγματα τα έχω και τα 2, και τα βλέπω στην πράξη. Ξέρω γιατί πήρα APU.

Χρόνια τώρα υποστήριζα την AMD σε ότι αγορά και αν έκανα, γιατί κοίταγα την τσέπη μου, και μέχρι πρόσφατα αποφάσισα να δώ με βάσει το budget μου που να κινηθώ, εεε στα 250€ για cpu+mobo η Intel είναι μονόδρομος, δυστυχώς.

Btw, adpanos δεν προσπαθώ να σε πείσω man, ούτε περιμένω να με πείσεις, τα έχω τα συστήματα και ακόμα και αν έδειχνε μ@...ίες το wattoμετρο θα έκανε 2 φορές λάθος όχι μία. Πάντως είμαι ικανοποιημένος τόσο απο τον i5-4570 όσο και από τον 6800k.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω μόνο εγώ το λένε όλοι. Ο Haswell σε C7 state είναι σαν να είναι κλειστός.

O AMD τρέχει σε windows ο intel σε gentoo linux, btw.

@cabdik: Δεν συγκρίνω διαφορετικά πράγματα τα έχω και τα 2, και τα βλέπω στην πράξη. Ξέρω γιατί πήρα APU.

Χρόνια τώρα υποστήριζα την AMD σε ότι αγορά και αν έκανα, γιατί κοίταγα την τσέπη μου, και μέχρι πρόσφατα αποφάσισα να δώ με βάσει το budget μου που να κινηθώ, εεε στα 250€ για cpu+mobo η Intel είναι μονόδρομος, δυστυχώς.

Btw, adpanos δεν προσπαθώ να σε πείσω man, ούτε περιμένω να με πείσεις, τα έχω τα συστήματα και ακόμα και αν έδειχνε μ@...ίες το wattoμετρο θα έκανε 2 φορές λάθος όχι μία. Πάντως είμαι ικανοποιημένος τόσο απο τον i5-4570 όσο και από τον 6800k.

Εμενα δεν μου κάνει εντύπωση τόσο η μικρή κατανάλωση του intel που αναφέρεις .

Μου κάνει εντύπωση η μεγαλύτερη idle του AMD που αναφέρεις .

Παίζει να έχεις μεγαλύτερες απώλειες σε μικρά φορτία από το μεγάλο τροφοδοτικό στον AMD . Δεν ξέρω πόσες είναι αλλά όσο μεγαλύτερο τροφοδοτικό έχεις τόσο σε μικρά φορτία έχει απώλειες μεγαλύτερες.

Πάντως και 10watt διαφορά να έχεις δεν νομίζω πως αντικατοπτρίζει τίποτα απολύτως.

Hass δεν έχει πέσει στα χέρια μου έως τώρα . Με αυτό που μου είπες θα επιδιώξω να βρω έναν να πάρω μετρήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου κάνει εντύπωση τόσο η μικρή κατανάλωση του intel που αναφέρεις .

Μου κάνει εντύπωση η μεγαλύτερη idle του AMD που αναφέρεις .

Παίζει να έχεις μεγαλύτερες απώλειες σε μικρά φορτία από το μεγάλο τροφοδοτικό στον AMD . Δεν ξέρω πόσες είναι αλλά όσο μεγαλύτερο τροφοδοτικό έχεις τόσο σε μικρά φορτία έχει απώλειες μεγαλύτερες.

Πάντως και 10watt διαφορά να έχεις δεν νομίζω πως αντικατοπτρίζει τίποτα απολύτως.

Hass δεν έχει πέσει στα χέρια μου έως τώρα . Με αυτό που μου είπες θα επιδιώξω να βρω έναν να πάρω μετρήσεις .

Και εγώ απογοητεύτηκα λίγο, η αλήθεια είναι-αν και είχα δεί σε κάποιο review πάνω απο 40W σε idle.(γιαυτό και έγινε undervolt, όχι ότι γλίτωσα και πολλά πράγματα από αυτό) Όμως οι επιδόσεις του αν σκεφτείς ότι αντικατέστησα έναν x3 720, είναι πολύ καλές.

Αν βρείς hass και μπορείς να κάνεις μετρήσεις και με το τροφοδοτικό σου ώστε να δούμε διαφορές από ακριβώς ίδιο psu, γιατί βαριέμαι να κάνω τράμπα τα τροφοδοτικά προς το παρών. Ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή βέβαια.

Με ανυπομονησία περιμένω τους kaveri, να δώ αν αξίζει η αλλαγή του 6800k.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω μόνο εγώ το λένε όλοι. Ο Haswell σε C7 state είναι σαν να είναι κλειστός.

O AMD τρέχει σε windows ο intel σε gentoo linux, btw.

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION]: Δεν συγκρίνω διαφορετικά πράγματα τα έχω και τα 2, και τα βλέπω στην πράξη. Ξέρω γιατί πήρα APU.

Χρόνια τώρα υποστήριζα την AMD σε ότι αγορά και αν έκανα, γιατί κοίταγα την τσέπη μου, και μέχρι πρόσφατα αποφάσισα να δώ με βάσει το budget μου που να κινηθώ, εεε στα 250€ για cpu+mobo η Intel είναι μονόδρομος, δυστυχώς.

Btw, adpanos δεν προσπαθώ να σε πείσω man, ούτε περιμένω να με πείσεις, τα έχω τα συστήματα και ακόμα και αν έδειχνε μ@...ίες το wattoμετρο θα έκανε 2 φορές λάθος όχι μία. Πάντως είμαι ικανοποιημένος τόσο απο τον i5-4570 όσο και από τον 6800k.

βρε, δεν διαφωνω. καλα εκανες και επελεξες 4570, αφου νομιζεις οτι αυτος σου κανει.

αλλα... παλι μιλας για W..!! αυτο προσπαθω να σου εξηγησω. δεν συγκρινεις διαφορετικα πραγματα..!! αλλο τα μηλα, αλλο τα πορτοκαλια...!!!

ο HASWELL οντως πεφτει σε ναρκη σε IDLE. γι αυτο αλλωστε υπηρξε και θεμα με τα τροφοδοτικα. οταν μπαινει σε IDLE MODE δεν τραβαει πολυ ρευμα και υπηρξαν crushes επειδη πολλα τροφοδοτικα δεν μπορουσαν να κρατησουν τοσο χαμηλα τα ρευματα..!!

"While the Ivy Bridge CPUs had a minimum power consumption of 0.5 A in a C6 or C7 state, the next generation of processors would require only as little as 0.05 A, a 10x reduction. The problem is that a number of older or lower-quality power supplies are unable to deliver such low loads at stable voltages, meaning that the system could crash due to unstable voltages when in C6 or C7 state."

Link to comment
Share on other sites

βρε, δεν διαφωνω. καλα εκανες και επελεξες 4570, αφου νομιζεις οτι αυτος σου κανει.

αλλα... παλι μιλας για W..!! αυτο προσπαθω να σου εξηγησω. δεν συγκρινεις διαφορετικα πραγματα..!! αλλο τα μηλα, αλλο τα πορτοκαλια...!!!

ο HASWELL οντως πεφτει σε ναρκη σε IDLE. γι αυτο αλλωστε υπηρξε και θεμα με τα τροφοδοτικα. οταν μπαινει σε IDLE MODE δεν τραβαει πολυ ρευμα και υπηρξαν crushes επειδη πολλα τροφοδοτικα δεν μπορουσαν να κρατησουν τοσο χαμηλα τα ρευματα..!!

"While the Ivy Bridge CPUs had a minimum power consumption of 0.5 A in a C6 or C7 state, the next generation of processors would require only as little as 0.05 A, a 10x reduction. The problem is that a number of older or lower-quality power supplies are unable to deliver such low loads at stable voltages, meaning that the system could crash due to unstable voltages when in C6 or C7 state."

Και σκέψου ότι έχω ένα coolermaster 450W, και τα πάει αρκετά καλά. Αν άλλαζα και το psu τότε θα το ξανασκεφτόμουν για Intel. :...::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τι efficiency έχει το Seasonic 850W Bronze στο 5% της ισχύος και τι efficiency το Coolermaster 450W στο ίδιο ποσοστό;

Πιστεύω αν βάλεις το Coolermaster στον amd θα δεις μείωση μερικά W.

Ναι παίζει πολύ αυτό το ενδεχόμενο, αν και δύσκολο να δώ 10W διαφορά. Προς το παρών μένω ως έχω(μέχρι να δοκιμάσω την τράμπα), αλλά και πάλι το load είναι κομματάκι τσιμπημένο κατα την γνώμη μου. Βέβαια σημειώνω πάλι ότι δεν ζόριζα και την 4600 στην μέτρηση του Intel.

Link to comment
Share on other sites

αν το τροφοδοτικο ειναι ποιοτικο, δεν εχεις προβλημα..! ειναι ΚΑΙ αυτα που γλυτωνεις, οταν αγοραζεις ενα καλο και ποιοτικο τροφοδοτικο..!!!

παντως εχω απορια..., τον 4570 τον πηρες για τα λινουξ, ή και για αλλο λογο?

Link to comment
Share on other sites

αν το τροφοδοτικο ειναι ποιοτικο, δεν εχεις προβλημα..! ειναι ΚΑΙ αυτα που γλυτωνεις, οταν αγοραζεις ενα καλο και ποιοτικο τροφοδοτικο..!!!

παντως εχω απορια..., τον 4570 τον πηρες για τα λινουξ, ή και για αλλο λογο?

Τρέχει 3 λειτουργικά ταυτόχρονα με kvm hypervisor. Και το ψήνω και για 4ο(μάλλον windows) :)

Link to comment
Share on other sites

SABERTOOTH 990FX R2.0 BIOS 2103

Support new CPUs. Please refer to our website at: ASUSTeK Computer Inc. -Support- CPU Support

Να θυμίσω πως οι FX 9370 και FX9590 υποστηρίζονται από το 1708 bios και μετά.

Τι θέλει να πει ο ποιητής ?

Link to comment
Share on other sites

αν το τροφοδοτικο ειναι ποιοτικο, δεν εχεις προβλημα..! ειναι ΚΑΙ αυτα που γλυτωνεις, οταν αγοραζεις ενα καλο και ποιοτικο τροφοδοτικο..!!!

παντως εχω απορια..., τον 4570 τον πηρες για τα λινουξ, ή και για αλλο λογο?

Και πάλι από την στιγμή που συγκρίνει με 2 διαφορετικά τροδοφοτικά προσθέτει "σφάλμα" στις μετρήσεις. Δεν λέω οτι ξαφνικά ο amd θα πέσει στα 20W αλλά από την στιγμή που το έχουμε κάνει θέμα για μια διαφορά των 12W, (αμελητέα για εμένα, όλο τον χρόνο να μείνουν ανοικτά σε αυτή την κατάσταση, πάνω από 15€ κόστος ρεύματος δεν θα έχουν) ας μετρήσουμε σωστά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.