Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


adpanos

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό, που πρότεινα AMD FM2 system για αυτούς που θέλουνε ένα SOHO PC με λογικό budget.

Πότε άξιζε πραγματικά τελευταία φορά ?

Δυστυχώς όταν top ήταν ο Athlon FX-52 ( ή 53 ? έχω ξεχάσει τα νούμερα :D ).

Είμαι 100% σίγουρος πως αναλογικά οι πωλήσεις ενός I7 είναι 1/10 σε σχέση με έναν I3 και 1/30 με έναν Pentium/Celeron....

To θέμα φίλε μου ΔΕΝ είναι ποιος κατασκευαστής έχει το τοπ προϊόν στην αγορά .

Το θέμα είναι ποιος σου προσφέρει για το πορτοφόλι που διαθέτεις κάτι αξιόλογο.

Με συγχωρείς κιόλας αλλά η AMD όλα αυτά τα χρόνια είχε και έχει αρκετά CPU/APU τα οποία πρόσφεραν πολλά για αυτά που ζητούσαν.

Αλλά αυτό που ζητούσες εσύ και μερικοί άλλοι είναι να ρίξει τις τιμές της για να πάρεις φτηνότερα Intel .... και μετά συνεχίζετε να μιλάτε για έλλειψη ανταγωνιστικότητας κ.λ.π.

Εν συντομία .... Πριν μερικές ημέρες ανακοινώθηκε το πρώτο APU που θα φέρει HUMA/ HSA και ένα κάρο νέα features true audio, 4k, κ.λ.π. ... και το thelab είχε σαν πρώτο θέμα το νέο COOLERMASTER και review του SCYTHE ανεμιστηροκοντρόλερ ....

Ξεκίνησα κοιτάζοντας ένα ένα τα φόρουμ να πάρω μια ιδέα και ενημέρωση και μπαίνοντας εδώ τίποτα ....

Η FM2+ πλατφόρμα παρουσιάστηκε από όλους τους κατασκευαστές στην αγορά με A88 chip κ.λ.π. και στο thelab δεν υπήρξε ούτε αναφορά.

Έπρεπε να ποστάρω εδώ, για να φανεί πως υπάρχει ...

Μιλάμε για την πλατφόρμα που έρχεται HSA και KAVERI ... η οποία είναι κάτι άκρως ανταγωνιστικό.

Εν τέλη, το θέμα μόνος μου το άνοιξα , όποιος θέλει συμμετέχει, όποιος δεν θέλει ....

Από Q3 2006 μέχρι σήμερα μόνο Intel είναι viable.

Ναι βρε, μας χαλάει ένας 8320 στα 135€, ένας 6300 στα 100€ και ένας 5600 στα 78€ .... υπάρχουν πιο ανταγωνιστικά προϊόντα ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αφού το ξέρεις τώρα όλοι τα παίρνουν από την ιντελ κάτω από το τραπέζι :hehe:

Μπα πλέον δεν χρειάζεται ... Όταν χρειάστηκε έγινε και αυτό. Το έδειξαν τα δικαστήρια.

Αλλά να μου πεις ποιος δεν τα παίρνει ...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα παιξεισ τα παιχνιδακια σου με ενα amd επεξεργαστη!!. εδω οτιδηποτε παιχνιδι εχω παιξει σε single player δεν ειχα ποτε πανω απο 65% cpu used εκτοσ απο το bf3 που εχω φτασει μεχρι και 90 % cpu used με ενα ταπεινο επεξεργαστη 965 στα 3,8mhz.. κυριοι να γνωριζετε τα παιχνιδια που βγαινουν θελουν πυρηνεσ , ακομα και οι 4 σε λιγο δεν θα φτανουν!!! ο 8320 για μενα ειναι η καλυτερη δυνατη λυση απο αποψη τιμησ επιδοσεων για multi καταστασεισ .. αυτα που δινει σε σχεση με την τιμη του ειναι μπομπα!!!!

ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι είναι χάλια οι FX adpanos, αλλά η κατανάλωση τους και οι επιδόσεις τους για κόστος πάνω απο 150€ δεν αξίζουν με τίποτα. (αυτό είπε ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION])

Και επειδή πρόσφατα έστησα 2 μηχανήματα με μέγιστο κόστος τα 250€(cpu+mobo), ένα για μένα(i5 4570+asrock h87 pro4) και ένα για τον αδερφό μου(a10-6800k με FM2+ mobo), σίγουρα υστερεί σε επιδόσεις η hd4600 απέναντι στην 8670d αλλά η κατανάλωση του μεν δεν συγκρίνεται, ο 4570 είναι πολύ πιο πράσινος και με καλύτερες επιδόσεις.

Δυστυχώς γιατί για χρόνια ήμουν υποστηρικτής της πράσινης στην μεσαία κατηγορία, και φαίνεται ότι και εκεί χάνει πολύ έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

πρασινα ειναι τα μαρουλια:pleasantry: λεω εγω....

σιγα το ρευμα που θα καψει για μια 1-2 ωρες που θα μπεις να παιξεις ενα game....

οι οικολογικες :fight: θα μας φανε.

Πάλι καλά που ο υπολογιστής είναι μόνο για 1-2 ώρες που θα μπείς να παίξεις ένα game... :suicide::suicide:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει τις καταναλώσεις σε idle ; :hmm:

Εσύ τις έχεις δεί απέναντι σε intel;

Δεν το συνεχίζω γιατί το performance per watt της amd είναι επιεικώς απαράδεκτο. Και επειδή εγώ αφήνω σε μόνιμη βάση το πισί ανοιχτό(λόγω virtualization), με ενδιαφέρει αυτό. Απλά και όμορφα.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τις έχεις δεί απέναντι σε intel;

Δεν το συνεχίζω γιατί το performance per watt της amd είναι επιεικώς απαράδεκτο. Και επειδή εγώ αφήνω σε μόνιμη βάση το πισί ανοιχτό(λόγω virtualization), με ενδιαφέρει αυτό. Απλά και όμορφα.

Εμπειρία από πρώτο χέρι δεν έχω, αλλά από τα διάφορα reviews που κυκλοφοράνε βλέπω ελάχιστες διαφορές στο idle.

power-idle.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από πρώτο χέρι δεν έχω, αλλά από τα διάφορα reviews που κυκλοφοράνε βλέπω ελάχιστες διαφορές στο idle.

power-idle.gif

Εγώ όμως έχω εμπειρία από πρώτο χέρι, έχω και τον a10-6800k(στο πισί του αδερφού μου) και τον i5-4570(haswell) όπως αναφέρω πιο πάνω, και η διαφορά τους είναι λίγο παραπάνω από 10W idle(θα ήταν παραπάνω αλλά στους amd συνηθίζω να κάνω undervolting, ενώ στον Intel δεν χρειάστηκε). Νικητής φυσικά ο Intel.(και να σημειωθεί ότι η διαφορά τους στα υποσυστήματα που κουβαλάνε είναι ότι ο Intel έχει +ssd, αμελητέα κατανάλωση βέβαια) Καλά σε load εκεί χάνεται η μπάλα, και εκεί είναι ίσως το μοναδικό σημείο που νιώθω ευχαριστημένος από την αγορά μου, επειδή χρησιμοποιώ το λειτουργικό που φαίνεται στην υπογραφή μου, και πιο γρήγορο το compile και πιο οικονομικό.

Btw, ο a10-6800k δεν είναι κακός αλλά λόγω κόστους υστερεί κατά την γνώμη μου. Βέβαια εγώ δεν θέλω τόσο τα graphics γιαυτό και επέλεξα για μένα Intel και για τον bro AMD.

Για μένα είναι πολύ κακό να μην μπορεί να παίξει μπάλα στο mid-high range desktop η AMD, αλλά θεωρώ επίσης ότι και το desktop έχει ψοφήσει οπότε ίσως κάνει και καλά που δεν αναλώνεται σε αυτό. Βέβαια η Intel προβλέπεται ότι θα μας σκίσει με το roadmap της, θα είναι πιό αργό και από χελώνα χωρίς ανταγωνισμό, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως έχω εμπειρία από πρώτο χέρι, έχω και τον a10-6800k(στο πισί του αδερφού μου) και τον i5-4570(haswell) όπως αναφέρω πιο πάνω, και η διαφορά τους είναι λίγο παραπάνω από 10W idle(θα ήταν παραπάνω αλλά στους amd συνηθίζω να κάνω undervolting, ενώ στον Intel δεν χρειάστηκε). Νικητής φυσικά ο Intel.(και να σημειωθεί ότι η διαφορά τους στα υποσυστήματα που κουβαλάνε είναι ότι ο Intel έχει +ssd, αμελητέα κατανάλωση βέβαια) Καλά σε load εκεί χάνεται η μπάλα, και εκεί είναι ίσως το μοναδικό σημείο που νιώθω ευχαριστημένος από την αγορά μου, επειδή χρησιμοποιώ το λειτουργικό που φαίνεται στην υπογραφή μου, και πιο γρήγορο το compile και πιο οικονομικό.

Btw, ο a10-6800k δεν είναι κακός αλλά λόγω κόστους υστερεί κατά την γνώμη μου. Βέβαια εγώ δεν θέλω τόσο τα graphics γιαυτό και επέλεξα για μένα Intel και για τον bro AMD.

Για μένα είναι πολύ κακό να μην μπορεί να παίξει μπάλα στο mid-high range desktop η AMD, αλλά θεωρώ επίσης ότι και το desktop έχει ψοφήσει οπότε ίσως κάνει και καλά που δεν αναλώνεται σε αυτό. Βέβαια η Intel προβλέπεται ότι θα μας σκίσει με το roadmap της, θα είναι πιό αργό και από χελώνα χωρίς ανταγωνισμό, δυστυχώς.

πολυ ωραια τα λες, αλλα δεν λαμβανεις υποψη σου, μια μικρη "λεπτομερεια".

ο μεν 4570 εχει μια απλη καρτα γραφικων, σχεδον υποτυπωδη θα ελεγα, με τα σημερινα δεδομενα, ενω ο 6800Κ εχει μια σχεδον κανονικη 6670..!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τα λες, αλλα δεν λαμβανεις υποψη σου, μια μικρη "λεπτομερεια".

ο μεν 4570 εχει μια απλη καρτα γραφικων, σχεδον υποτυπωδη θα ελεγα, με τα σημερινα δεδομενα, ενω ο 6800Κ εχει μια σχεδον κανονικη 6670..!!!

Θες να με quotarω για να δείς ότι αναφέρω ότι η 8670d είναι καλή κάρτα γραφικών και ότι ο λόγος που επέλεξα για τον αδερφό μου τον a10-6800k είναι καθαρά ο συντελεστής gaming; Αλλά ο επεξεργαστής μέρα με νύχτα. Απλά τα πράγματα.

Ήμουν και είμαι amd fanboy, αλλά μην εθελοτυφλούμε. Αν μπορεί να παίξει μπάλα μόνο με τα γραφικά η amd, καλώς τότε και παρατάει το desktop. Το ανέφερα και νωρίτερα. Διαβάζετε τι γράφω.

Edited: Και την 4600 δεν της λές απλή. Αλλά in the end, ο επεξεργαστής μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τις έχεις δεί απέναντι σε intel;

Δεν το συνεχίζω γιατί το performance per watt της amd είναι επιεικώς απαράδεκτο. Και επειδή εγώ αφήνω σε μόνιμη βάση το πισί ανοιχτό(λόγω virtualization), με ενδιαφέρει αυτό. Απλά και όμορφα.

Πόση είναι η IDLE κατανάλωση ενός

AMD A10-5800K

KINGSTON 8GB DDR3 1866Mhz

KINGSTON V300 120GB SSD

CAVIAR BLUE 1TB SATA III

2X DVD-RW SATA

Με τροφοδοτικό BEQUIET SYSTEM POWER 7 80plus ?

Θέλω να μου πεις ILDE κατανάλωση που νομιζεις πως έχει !!

Εγώ έχω και :snap: αν θες ...

Απλά πες μου για να καταλάβω που καταναλώνεται αυτό το τεράστιο ποσό ενέργειας.... και πόση idle κατανάλωση έχει το intel ...

Από εκεί και πέρα όταν μιλάς για APU δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ κάρτας γραφικών και επεξεργαστή για να μετρήσεις την απόδοση ξεχωριστά ....

Το APU με την μορφή που το παρουσιάζει η AMD ΔΕΝ είναι επεξεργαστής !!!

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Πόση είναι η IDLE κατανάλωση ενός

AMD A10-5800K

KINGSTON 8GB DDR3 1866Mhz

KINGSTON V300 120GB SSD

CAVIAR BLUE 1TB SATA III

2X DVD-RW SATA

Με τροφοδοτικό BEQUIET SYSTEM POWER 7 80plus ?

Θέλω να μου πεις ILDE κατανάλωση που νομιζεις πως έχει !!

Εγώ έχω και :snap: αν θες ...

Απλά πες μου για να καταλάβω που καταναλώνεται αυτό το τεράστιο ποστό ενέργειας....

max 35 watt.

Link to comment
Share on other sites

max 35 watt.

31watt με τις απώλεις του τροφοδοτικού 20% μέσα .... σε αυτό.

Δηλαδή το intel σύστημα τι idle κατανάλωση έχει ?

Θέλω πολύ να μάθω την διαφορά που λέει παραπάνω ...

Link to comment
Share on other sites

Θες να με quotarω για να δείς ότι αναφέρω ότι η 8670d είναι καλή κάρτα γραφικών και ότι ο λόγος που επέλεξα για τον αδερφό μου τον a10-6800k είναι καθαρά ο συντελεστής gaming; Αλλά ο επεξεργαστής μέρα με νύχτα. Απλά τα πράγματα.

Ήμουν και είμαι amd fanboy, αλλά μην εθελοτυφλούμε. Αν μπορεί να παίξει μπάλα μόνο με τα γραφικά η amd, καλώς τότε και παρατάει το desktop. Το ανέφερα και νωρίτερα. Διαβάζετε τι γράφω.

Edited: Και την 4600 δεν της λές απλή. Αλλά in the end, ο επεξεργαστής μετράει.

Η 8670D είναι ΣΥΝΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ στα APU και συνυσφέρει στο performance/watt . Βλέπεις λάθος το APU .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.