Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


adpanos

Recommended Posts

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

FM2A88X%20Extreme6+(m).jpg

FM2A88X%20Extreme6+(m).jpg

  • A-Style : Home Cloud, Purity Sound™, HDMI-In
  • Supports Socket FM2+ 95W / FM2 100W processors
  • Premium Gold Capacitor Design, Digi Power, 8 + 2 Power Phase Design
  • Supports Dual Channel DDR3 2600+(OC)
  • 2 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x16, 2 x PCIe 2.0 x1, 2 x PCI
  • Supports AMD Quad CrossFireX™, 3-Way CrossFireX™, CrossFireX™ and Dual Graphics
  • Integrated AMD Radeon HD 8000/7000 series graphics in A-series APU
  • Multi VGA Output Options : D-Sub, DVI-D, HDMI, DisplayPort
  • Supports Quad Monitor with FM2+ CPU.
  • 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC1150 Audio Codec), Supports DTS Connect
  • 7 x SATA3, 1 x eSATA, 6 x USB 3.0 (2 Front, 4 Rear), 8 x USB 2.0
  • Supports A-Tuning, XFast 555, X-Boost, Easy Driver Installer, FAN-Tastic Tuning, USB Key

http://www.asrock.com/mb/AMD/FM2A88X%20Extreme6+/index.us.asp

FM2A88M%20Extreme4+(m).jpg

  • A-Style : Home Cloud
  • Supports Socket FM2+ 95W / FM2 100W processors
  • All Solid Capacitor Design
  • Supports Dual Channel DDR3 2600+(OC)
  • 1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1, 1 x PCI
  • Supports AMD Quad CrossFireX™, CrossFireX™ and Dual Graphics
  • Integrated AMD Radeon HD 8000/7000 series graphics in A-series APU
  • Multi VGA Output Options : D-Sub, DVI-D, HDMI
  • 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec)
  • 8 x SATA3, 4 x USB 3.0 (2 Front, 2 Rear), 10 x USB 2.0
  • Supports A-Tuning, XFast 555, X-Boost, Easy Driver Installer, FAN-Tastic Tuning, USB Key

http://www.asrock.com/mb/AMD/FM2A88M%20Extreme4+/index.us.asp Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

AMD has announced that it collaborated with software company Mixamo in the production of the newly launched 'Face Plus' plug-in application for Unity games developers. Mixamo's Face Plus is designed to make 3D character facial expression animation fast (in real-time) and realistic using just a standard webcam and a computer that supports OpenCL 1.1 or newer, like a PC powered by an AMD A-Series APU or GPU.

"It runs optimally on AMD APUs and GPUs; a system powered by an AMD A10-4600M APU was capable of up to 42 frames-per-second captures in real-time with GPU-acceleration enabled, a 13X performance improvement when compared to using CPU processing alone," read yesterday's AMD press release. The chipmaker also thought this technology could make its way into video games and video conferencing via real-time avatar animations.

AMD collaborates with Mixamo for real-time 3D face animation - Graphics - News - HEXUS.net

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

o 8320 για overclocker ειναι μια τιμια αγορα σε καινουριο-σφραγισμενο προιον. Δεν ειναι μονοδρομος, ενας καινουριος 4670k εχει αλλα να προσφερει και κερδιζει σε πολλα σημεια, αλλα και ο 8320 ειναι τιμιος αν τον πας στα 4.5 για τα λεφτα του...

Αυτο συμβαινει κυριως επειδη εχει 8 threads σε αυτην την τιμη που σιγα σιγα ολο και πιο χρησιμα γινονται...ενω σε intel για να πας σε 8 threads καινουριο πρεπει να σκασεις την 300αρα...

Ωστοσο για εμας εδω στο forum που κινουμαστε και σε μεταχειρησμενα, πραγματικα οι sandy bridge ειναι που τον κανουν πολυ λιγοτερο δελεαστικο...

Δηλαδη με τις τιμες των sandy να εχουν πεσει κατω απο 200ε για 2600k, και με το αριστο OC που κανουν, τους κλεινουν το σπιτι των 8320/8350...

Το βασικο μειονεκτημα (και αυτο σχετικο ειναι, πιο πολυ ψυχολογιας και για το μελλον) των sandy ειναι η απουσια pci-e 3.0. Αλλα αυτο δε το εχουν ουτε οι FX , οποτε μιλωντας για τον εαυτο μου που προσφατα βρεθηκε σε αυτο το διλλημα (μετα απο μια αποτυχημενη αγορα Haswell και θελοντας να παρω κατι φτηνο αυτη τη φορα, και οντας fan της AMD μεσα μου) ειχα να διαλεξω αναμεσα σε :

160ε καινουριο 8320 + ~100ε καινουρια/μεταχειρο 990fx του κιλου και OC στα 4.5-4.6

ή

160-180ε μεταχειρο 2600k/2700k + ~100ε μεταχειρο Maximus IV/V Gene και OC στα 4.7-4.8

Μπορει να ειναι ανιση η συγκριση γιατι ειναι καινουρια vs μεταχειρησμενων, αλλα εν μερει αυτο αναιρειται απο την αδυναμια να βρεθει ευκολα μεταχειρησμενος 8320/8350 και καλη μητρικη AMD γιατι εχουν πουλησει πολυ λιγοτερο ενω ταυτοχρονα αποτελουν την τρεχουσα γενια οποτε δεν ψαχνονται και οι λιγοι κατοχοι για αναβαθμιση.

Αλλα για χαρη της συγκρισης ας πουμε εχω δει που και που και αγγελιες με 8350 και sabertooth 990fx στα ~270ε

Δηλαδη πανω κατω και οι 3 αυτες περιπτωσεις εχουν το ιδιο κοστος...

Σε αποδοση ομως, εχουν ολοι τα ιδια threads(8) και η αποδοση του sandy ειναι ηδη ανωτερη και πιανει και 200mhz ψηλοτερο clock κατα μεσο ορο...αρα ηταν no-brainer για μενα...

Bottomline, τιμια επιλογη ο 8320 αλλα μονο στην αγορα των καινουριων, οταν μπουνε στο παιχνιδι τα μεταχειρησμενα, ο sandy (δυστυχως) του κλεινει το σπιτι...

+1

Σίγουρα ο 2600Κ είναι το καλύτερο cpu των τελευταίων χρόνων και ίσως και ένα απο τα καλύτερα όλων των εποχών όπως εξελίσεται η αγορά σήμερα. Και εγώ ήθελα να πάρω έναν - μια που είχα την 1155 platform για 2 χρόνια - δυστυχώς μόνο με i5, αλλά όλη αυτή η επιθετικότητα κατά των fx με έκανε να αγοράσω για να δω με τα μάτια μου αν είναι τόσο χάλια. Ελπίζω πάντως η amd να κάνει αυτό που έγραψα παραπάνω και να έχουμε στην σειρά 9xx steamroller.

PS. http://www.anandtech.com/show/6201/amd-details-its-3rd-gen-steamroller-architecture

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
+1

Σίγουρα ο 2600Κ είναι το καλύτερο cpu των τελευταίων χρόνων και ίσως και ένα απο τα καλύτερα όλων των εποχών όπως εξελίσεται η αγορά σήμερα. Και εγώ ήθελα να πάρω έναν - μια που είχα την 1155 platform για 2 χρόνια - δυστυχώς μόνο με i5, αλλά όλη αυτή η επιθετικότητα κατά των fx με έκανε να αγοράσω για να δω με τα μάτια μου αν είναι τόσο χάλια. Ελπίζω πάντως η amd να κάνει αυτό που έγραψα παραπάνω και να έχουμε στην σειρά 9xx steamroller.

PS. AnandTech Portal | AMD's Steamroller Detailed: 3rd Generation Bulldozer Core

τελικα, τι ειδες με τα ματια σου?

συμφωνω με τα υπολοιπα, αλλα να κανω και μια διευκρινηση-παρατηρηση.

οταν θελησεις να παρεις εναν 2600Κ -που οντως ειναι καταπληκτικος επεξεργαστης- θα πρεπει να συνυπολογισεις, οτι θα χρειαστεις και μια αντιστοιχα καλη μητρικη..! γιατι ενας επεξεργαστης μονος του, δεν λειτουργει. αν λοιπον βαλεις και το κοστος μιας καλης μητρικης, βλεπεις την διαφορα με την AM3+..!! συν του οτι μιλαμε για μεταχειρισμενο 2600Κ vs καινουριου FX-8***, με οτι αυτο συνεπαγεται στις εγγυησεις...!!!

αρα, πρεπει να δεις σαν συνολο Μητρικη-επεξεργαστη, αν συμφερει η οχι..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

τελικα, τι ειδες με τα ματια σου?

Tα έχω πεί και ξαναπεί, είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν περίμενα να πατήσω κάτω τους ακριβούς ίντελ των 300+ ευρώ αλλά στα λεφτά του και το παιχνίδι που προσφέρει αν είσαι overclocker δεν πιάνεται, τώρα απο gaming με έκανε να αμφισβητώ τα reviews απο τα μεγάλα site αν και έχουν μια βάση γιατί στα default δεν είναι πολύ γρήγορος, αλλά με 50% overclock και καλό στήσιμο σε fsb/HT/Northbridge speed και μνήμες μεταμορφώνεται, βέβαια ποτέ δεν είδα ένα review με καλοστημένη fx cpu. Oταν κάνουν ΟC κάνουν μια αδερφίστικη αλλάγη multi

και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Tα έχω πεί και ξαναπεί, είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν περίμενα να πατήσω κάτω τους ακριβούς ίντελ των 300+ ευρώ αλλά στα λεφτά του και το παιχνίδι που προσφέρει αν είσαι overclocker δεν πιάνεται, τώρα απο gaming με έκανε να αμφισβητώ τα reviews απο τα μεγάλα site αν και έχουν μια βάση γιατί στα default δεν είναι πολύ γρήγορος, αλλά με 50% overclock και καλό στήσιμο σε fsb/HT/Northbridge speed και μνήμες μεταμορφώνεται, βέβαια ποτέ δεν είδα ένα review με καλοστημένη fx cpu. Oταν κάνουν ΟC κάνουν μια αδερφίστικη αλλάγη multi

και τέλος.

ετσι ακριβως. γι αυτο πλεον, εγω τουλαχιστον, εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στα TEST-REVIEWS που γινονται. κι αν δεν δω με τα ματια μου, δεν πιστευω τιποτα..!!

το real life working με το πισι, δεν συγκρινεται με κανενα τεστ..!!

Link to comment
Share on other sites

Tα έχω πεί και ξαναπεί, είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν περίμενα να πατήσω κάτω τους ακριβούς ίντελ των 300+ ευρώ αλλά στα λεφτά του και το παιχνίδι που προσφέρει αν είσαι overclocker δεν πιάνεται, τώρα απο gaming με έκανε να αμφισβητώ τα reviews απο τα μεγάλα site αν και έχουν μια βάση γιατί στα default δεν είναι πολύ γρήγορος, αλλά με 50% overclock και καλό στήσιμο σε fsb/HT/Northbridge speed και μνήμες μεταμορφώνεται, βέβαια ποτέ δεν είδα ένα review με καλοστημένη fx cpu. Oταν κάνουν ΟC κάνουν μια αδερφίστικη αλλάγη multi

και τέλος.

χμμμμ... θα μπορούσαμε να έχουμε ένα θέμα με αυτές τις ρυθμίσεις OC κλπ και λίγα νούμερα; απλά για να μας ανοίξουν τα μάτια... Δεν είμαι ειρωνικός, απλά θέλω να μάθω. :T:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... θα μπορούσαμε να έχουμε ένα θέμα με αυτές τις ρυθμίσεις OC κλπ και λίγα νούμερα; απλά για να μας ανοίξουν τα μάτια... Δεν είμαι ειρωνικός, απλά θέλω να μάθω. :T:

καλα εσυ εδω που μπηκες θελεις να μαθεις? :laughing:

θα παραμαθεις,εχει πολυ λιακοπουλο εδω μεσα!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... θα μπορούσαμε να έχουμε ένα θέμα με αυτές τις ρυθμίσεις OC κλπ και λίγα νούμερα; απλά για να μας ανοίξουν τα μάτια... Δεν είμαι ειρωνικός, απλά θέλω να μάθω. :T:

και ειρωνικος να ησουν (υποθετικα), ειναι σωστη η ερωτηση-περιεργεια σου.

αλλα να θυμασαι οτι ρωτας κι εναν ανθρωπο που προερχεται απο ΙΝΤΕΛ, και μαλιστα με προσφατη πλατφορμα (1155).

δεν ειναι κανενα φανμποι..!! (θελω να πιστευω τουλαχιστον...!!!!)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... θα μπορούσαμε να έχουμε ένα θέμα με αυτές τις ρυθμίσεις OC κλπ και λίγα νούμερα; απλά για να μας ανοίξουν τα μάτια... Δεν είμαι ειρωνικός, απλά θέλω να μάθω. :T:

πολυ καλη η ιδεα σου tavlaban!Θελω κΑΙ εγω να κανω ενα συγκριτικο αλλα εχω 2*5870....ειναι "παλιες" για τα νεα παιχνιδια!Απο δευτερα που θα ειναι πισω θα μπω και εγω στο παιχνιδι!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως αν έδειχνε ο φίλος ρυθμίσεις στο βιος και κάποια επεξεργαστικα bench eg cinebench θα ήμουν καλυμένος. Αν έβαζε και κατανάλωση απλά υπερκαλυμένος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.