Jump to content



Βαψιμο σπιτιου


ea6gka

Recommended Posts

παιδες σορρυ για το παντελως ασχετο του θεματος αλλα καποιος εχει γνωσεις θα μπορουσε να με βοηθησει λιγο?

Για να γινει ομοιομορφο το βαψιμο , πρεπει οι κινησεις μου να ειναι πανω-κατω αυστηρα, κατι σαν το ντανιελσον στο καρατε κιντ? Το νεφτι βγαζει τα σημαδια που πεφτουν σε πατωματα κλπ? Τα κουφωματα και οι πορτες βαφονται με το πλαστικο χρωμα που βαζω στο τοιχο? Τα ακρυλικα ειναι για εξωτερικους χωρους μονο??

ευχαριστω για οποια βοηθεια:D

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ομοιόμορφο το βάψιμο πρέπει να ακολουθείς την ίδια φορά, πάνω-κάτω ή δεξια-αριστερά. Αν το κάνεις δεξιά-αριστερά ετοιμάσου για ένα νέο σετ χέρια! :jump:

Ότι σημάδια σου πέσουν στο πάτωμα, με λίγο ξύσιμο με μία σπάτουλα κατά 90% θα βγουν, αν όχι με λίγο νεφτάκι όλα γίνονται!

Κουφώματα και πόρτες συνήθως γίνονται με λαδομπογιά. Λίγο μεγαλύτερος κόπος. Μην δοκιμάσεις να βάλεις πλαστικό πάνω σε λαδομπογιά ή το αντίθετο...

Μέχρι εδώ ξέρω να σε βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λογω της προσφατη εμπειριας μου στο στρατο (βαψαμε με ενα φιλαρακι ολο το λοχο, πορτες/κασαδουρες, ντουλαπες κλπ κλπ :mad: :mad: ) θα σου προτεινα να ακολουθησεις την μεθοδο "ντανιελσον" και να περασεις οπωςσδηποτε την επιφανεια 2 χερια για καλυτερα αποτελεσματα.. Με νεφτι,διαλυτικο ή και απλλη βενζινα μπορεις ευκολα να βγαλεις τα σημαδια απο τις μπογιες....Οσο αναφορα τις πορτες εμεις τις βαψαμε με λαδομπογια...αυτο μας φερανε, αν ειναι σωστο ενας θεος ξερει...παντως βγηκε ωραιο.......:D :D

Υ.Γ 1. Ελπιζω να σε βοηθησα καπως

2. Χαλαλι οι 6 μερουλες τιμητικη που πηρα για το βαψιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, καλό είναι τα πάνω και τα κάτω μέρη των τοίχων σου (κοψίματα) να τα κάνεις με ένα πινέλο, για να μην τα κάνεις αχτ@ρμα με το ρολλό. Καλό θα ήταν να πεις σε κάποιον που ξέρει να σου δείξει λίγα πράματα, πρίν αρχίσεις τις δοκιμές!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Επίσης, καλό είναι τα πάνω και τα κάτω μέρη των τοίχων σου (κοψίματα) να τα κάνεις με ένα πινέλο, για να μην τα κάνεις αχτ@ρμα με το ρολλό. Καλό θα ήταν να πεις σε κάποιον που ξέρει να σου δείξει λίγα πράματα, πρίν αρχίσεις τις δοκιμές!

εβαλα χαρτοταινια πλατια εκει περα. θα τη ξεκολησω και θα κανω τα διορθωματα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα Γιωργηηηηη!!!!!

Με γεια το νεο σπιτικο.προσεχτικα ρε συ!!!!!μην βαφεις στα σκοταδια θα γινει σιγουρα η μαμακια.

Το μυστικο ειναι να εχεις υπομονη και οργανωση.Αν κανεις και μια μερα παραπανω δεν χαθηκε ο κοσμος........και παλι με το καλο το νεο σου σπιτικο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Ότι σημάδια σου πέσουν στο πάτωμα, με λίγο ξύσιμο με μία σπάτουλα κατά 90% θα βγουν, αν όχι με λίγο νεφτάκι όλα γίνονται!

Ή απλωνεις μια σειρα εφημεριδες περιμετρικα στα δωματια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Το βαψιμο των ταβανιων γινεται με υδροχρωμα. Των τοιχων με πλαστικο. Το ταβανι οπωσδηποτε θελει 2 "χερια"(περασματα). Οι τοιχοι αν θα βαφτουν ΠΑΛΙ με το ιδιο χρωμα τοτε θελουν ενα "χερι". Αν ειναι διαφορετικο τοτε 2.

Σε περιπτωση που βαψεις την κουζινα ή το μπανιο τοτε ακομα και οι τοιχοι ΠΡΕΠΕΙ να βαφτουν με υδροχρωμα και οχι πλαστικο. Το πλαστικο θα "φουσκωσει" απο τους υδρατμους και θα σκασει γρηγορα με αποτελεσμα σε λιγοτερο απο χρονο να θελει βαψιμο.

Οι πορτες και οτι αλλο ξυλινο υπαρχει βαφεται με λαδομπογια.

Η λαδομπογια βγαινει με νεφτι οπως επισης και το πλαστικοχρωμα απο το δαπεδο.

Το υδροχρωμα βγαινει με νερακι του Θεου.

Tip: Την ωρα που βαφεις το ταβανι και τους τοιχους, αν δεν εχεις στρωσει κατω εφημεριδες, κανε το εξης: Παρε μια σφουγγαριστρα και εναν κουβα με νερο, και βαλε την γυναικα σου/φιλο σου να σφουγγαριζει εκει που βαφεις αφηνοντας παντα μεγαλη ποσοτητα νερου. Το νερο με το στρωμα που δημιουργει πανω στο πατωμα δεν αφηνει το υλικο(υδροχρωμα,πλαστικο) να κολλησει στο πατωμα με αποτελεσμα, να δημιουργουνται κυλιδες στο πατωμα οι οποιες ομως δεν εχουν κολλησει σε αυτο. Μετα με ενα απλο σκουπισμα φευγουν.

Tip2: Για τα "κοψιματα" στις γωνιες θα χρειαστεις ενα χοντρο πινελο και μεγαλο σε μεγεθος, σπαστό. Να εχει μπολικη τριχα ετσι ωστε να κραταει αρκετο χρωμα στις μυτες απο τις τριχες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα περνάω ένα χέρι μόνο γιατί βάζω την Kraft bright white , είναι πιό ακριβή από τις άλλες αλλά έχει τέλεια καλυπτότητα . Επίσης δεν το νερώνω όσο λέει , βάζω πολύ λίγο , ίσα ίσα να δουλεύεται . Εχει καλύτερο αποτέλεσμα και καλύπτει και τις μικροατέλειες . Για τις πόρτες και κουφώματα έχουν βγεί καινούργιες μπογιές πιά , πολύ πιό εύχρηστες από τις λαδομπογιές , διαλύονται με νερό . Ετσι και δεν βρωμάει νέφτι και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο . Υπάρχουν πιά και ρολλά που δεν τρέχουν . Καλή επιτυχία .

Τι τραβάμε γμτ για να μην πληρώνουμε μεροκάματα στα Αλβανά !

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα! λοιπον υποτιμησα τις ικανοτητες μου, κατι μαστορια που βαζανε τα κλιματιστικα και εντυπωσιαστηκαν με τη δουλεια μου! Ολο το σπιτι ασπρο το εκανα εκτος απο ενα τοιχο (εκει που θα βαλω το πισι) που τον εβαψα μπλε ανοιχτο:D Ενα κολπο για να κρατας τα μερη που δεν θελεις να λερωσεις καθαρα ειναι η χρηση χαρτοταινιας. ΕΙναι πολυ αποτελεσματικο. ΕΠισης για να γλυτωνεις χρονο βαλτε οσο λιγοτερο νερο στο χρωμα. Με μια σπατουλιτσα βγαινουν ολα τα στιγματα πανευκολα απο πλαστικο χρωμα

Κουραστηκα αλλα κατα καποιο τροπο... μου αρεσε η ολη φαση, εβαλα τη πινιελα μου που λενε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.