Jump to content



εξωτερική κεραια wifi


vasilisx

Recommended Posts

γεια σας παιδες. θα ηιελα την βοηθεια απο τος γνωστες του ειδους!

είμαι μέλος του Π.Σ. του χωριού μου, και θελουμε να τοποθετησουμε εξωτερική κεραια για να πιανει ολο το χωριο ιντερνετ απο την γρσμμη του Πολιτιστικού Συλλόγου. το κτηριο του συλλογου βρησκετε στο κεντρο-πλατεια του χωριου, αρα θέλουμε κεραια που να εκπέμπει 360 μοιρες.

η απόσταση απο το ρουτερ μέχρι την ταρατσα του κτηριου είναι περίπου 25 μετρα. μας είχε κάνει δωρεα ενας χωριανος όλο το πακετο και είχαμε βάλει απο το ρουτερ αυτο

PER.535055.jpg

και με καλωδιο εθερνετ είχε παει ως την ταρατσα όπου είχε βάλει μια κεραια

images?q=tbn:ANd9GcTY05qenAKoodwp_Wzl9seYiD5WCLtlv4L6QnQOIH9OdrviygFx

και επαιρνε ρευμα και το σημα μεσω του καλωδιου εθερνετ, αλλα πριν μια βδομαδα ηρθε και τα πηρε ολα,τι να πεις ωραια δωρεα.

αυτο που θελω ειναι να μου προτεινετε, τι να παρω για να ξαναβαλουμε ιντερνετ στο χωριο οπως πριν με καλυτερο σημα και πιο οικονομικα, γιατι αυτα πιανουν καπου 70€ περιπου ολα μαζι χωρις το καλωδιο εθερνετ (που μας το πηρε και αυτο). παντως με το παλιο συστημα επιανε καλο σημα, και μεσα στα σπιτια των κατοικων, αν και ειχαμε καμια φορα 3/5 σημα και δεν συνδεοταν. η αποσταση του πιο μακρινου σπιτιου απο το κτηριο του Συλλογου ειναι περιπου 700-800 μετρα υπολογιζω, που και με τετοια αποσταση ειχανε σημα (με την χρηση εξωτερικής κεραιας απο τους χρηστες)

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ubiquiti bullet 2 + omni κεραια ειχε ο τυπος. Υπολογισε κανενα 100€ συνολικα.

2050522400_1356955828.jpg

Απλα να πιανουν με απλους υπολογιστες απο τοση αποσταση ειναι αδυνατον. Πρεπει να βαλλουν και οι χρηστες κατι αναλογο, πχ nanostation να κοιταζει την κεραια τη δικια σας. Γι αυτο καμια φορα ενω ειχατε σημε δεν συνδεοταν, γιατι ενω μπορουσε να εντοπισει το δικτυο, δεν ειχε την απαραιτητη ισχυ ωστε να επικοινωνησει μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ubiquiti bullet 2 + omni κεραια ειχε ο τυπος: ναι σωστα αυτα ειχαμε πριν

σας ευχαριστω για την βοηθεια, μπορειτε να μου προτεινετε κανενα απο καποιο καταστημα; ελληνικο ή και απο ebay; να στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ubiquiti bullet 2 + omni κεραια ειχε ο τυπος: ναι σωστα αυτα ειχαμε πριν

σας ευχαριστω για την βοηθεια, μπορειτε να μου προτεινετε κανενα απο καποιο καταστημα; ελληνικο ή και απο ebay; να στε καλα!

Ubiquiti Bullet2, 802.11b/g AP-CPE | 173-2.4GHz | 172-Outdoor Wireless LAN | 14-ΔΙΚΤΥΑΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ | ΤΕΡΚΕΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ε.Ε - ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ, ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ, WIFI, HOTSPOT, ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΔΙΚΤΥΑΚΑ, TP

δες και το high power που ειναι πιο ακριβο ομως.

το μαγαζι αυτο ειναι αξιοπιστο, απο κει ψωνιζω εγω. Μπορεις να παρεις εκει τηλεφωνο να περιγραψεις την κατασταση και να σου προτινουν προιοντα. Πες μας μετα εδω να σου πουνε και οσοι γνωριζουν καλυτερα και αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην δώσεις χρήματα για omni, είναι πανεύκολο να φτιάξεις μία με ελάχιστα χρήματα.

Δες εδώ:

Easy Homemade 2.4 Ghz Omni Antenna - Gumph

Αν την κάνεις 1.3 μέτρα θα σου βγει 10db και θα κοστίσει 3 ευρώ το LMR-400 2 ευρώ το βύσμα και 5 ευρώ τα πλαστικά.

Είχε κάνει παλιά το AWMN σεμινάρια για το πως να τις κατασκευάζουμε, 1~2 ώρες θα σου πάρει.

Το ubiquiti είναι ιδανική λύση για να μην μπλέξεις με server στην ταράτσα και ακριβά ομοαξονικά καλώδια αλλά δεν θα αντέξει πολλούς πελάτες πάνω του. Πόσοι συχωριανοί σου ήταν ενεργοί πελάτες, θυμάσαι καθόλου;

Edit: +1 για το xpatit, είναι Νέα Μάκρη που μένω και τα παιδιά 2 φορές που χρειάστηκα κάτι έκτακτο για τις κεραίες μου το είχαν ετοιμοπαράδοτο.

Link to comment
Share on other sites

ταυτοχρονα μπαινουν ως 5-6 ατομα, οχι παραπανω. ειναι δυσκολο για μενα να το κανω ολο αυτο, μου φαινετε βουνο και το κοστολογιο δεν θελουμε να ανεβει και πολυ, κατι σαν αυτη την κεραια δεν θα κανει δουλεια; 2 4GHz 25dBi WiFi Yagi Antenna RP SMA for Rounter WiFi for PCI Card Modem Router | eBay

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι κατευθυντική όχι πολυκατευθυντική που θες, δεν σου κάνει.

Για να πάρεις μια omni καινούργια θες 30 ευρώ, αν την κάνεις μόνο σου θες 10. Πού μένεις; Αν είσαι κοντά στην Αττική μπορείς να κρατάς τα υλικά και να έρθεις απο το σπίτι μου να στην κατασκευάσω εγώ.

Για τόσα άτομα είναι μια χαρά το Ubiquiti.

Αν έχεις κάποιο παλιό access point μπορείς να γλυτώσεις και άλλα χρήματα. Αγοράζεις ένα pigtail Ν-type to RP-SMA και το βάζεις σε πλαστικό κουτάκι κάτω από την κεραία. Η σύνδεση πάει: OMNI -> Pigtail -> AP -> Ethernet -> Router. Το κακό είναι οτι πρέπει να μακρύνεις το καλώδιο που θα δίνει ρεύμα στο AP γιατί σε αντίθεση με Ubiquiti δεν δουλεύει με POE.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να είσαι τυχερός... Γεννάει η εξαδέρφη μου στο Ηράκλειο το Πάσχα και ίσως κατέβω και από το χωριό στη Μεσσαρά. Αν τελικά τα καταφέρω και έρθω στο νησί και είσαι κοντα στο δρόμο μου με χαρά να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να είσαι τυχερός... Γεννάει η εξαδέρφη μου στο Ηράκλειο το Πάσχα και ίσως κατέβω και από το χωριό στη Μεσσαρά. Αν τελικά τα καταφέρω και έρθω στο νησί και είσαι κοντα στο δρόμο μου με χαρά να σε βοηθήσω.

καλη λευτερια!! να σαι καλα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.