Jump to content



αγορά νέου υπολογιστή


tony1416003616

Recommended Posts

Χολα προς όλους.Για να είμαι πιο σωστός η αγορά αφορά του 1ου μου υπολογιστή.μερικά στοιχεία για σας

1 είμαι τελείως άσχετος

2 η χρήση του υπολογιστή θα είναι για browsing, μουσική ταινίες και gaming

3 θέλω ένα γρήγορο υπολογιστή για να παίζω απαιτητικά παιχνίδια σε καλές αναλύσεις,δεν θα κάνω overclocking, δεν με ενδιαφέρει μελλοντικά για sli ή crossfire,και γενικώς να μην χρειαστώ κάποια αναβάθμιση για κάνα 2 χρόνια

Τα εξαρτήματα που έχω ήδη είναι το case- fractal design window r4 ,το psu- 750 watt Silverstone και θα ήθελα γνώμες για το υπόλοιπο σύστημα

1 μητρική : σκέφτομαι μάρκες πχ gigabyte και Asus με μέγιστο ποσο τα 200 ευρώ, μερικά μοντέλα που κοιτάζω είναι τα z77x-d3h,z77x-ud3h,Asus p8z77-v-le plus,p8z77-v,z77x-ud4h,z77x-up4.τώρα με βάση της χρήσης που χρειαζομαι θα ήθελα την καλύτερη/οικονομικότερη επιλογή....

2 επεξεργστης : Intel i5 4 πυρηνο, ποιο προτείνεται? οχι overclocking όπως προανέφερα

3 HDD : 1tb caviar blue ή caviar black ? .για ssd θα κοιτάξω μελλοντικά όταν θα μπορώ οικονομικα να πάρω έναν 500 gb για να αντικαταστήσω τελείως τον εσωτερικό hdd

4 κάρτα γραφικών : 7950 ή7970....σκέφτομαι την gigabyte....αξίζουν τα 100 κοντά ευρώ διάφορα για την 7970 ?

5 ram : corsair 1600 8gb

6 cooler : hyper 212 η hyper 412s ?

Θα ήθελα τις γνωμες- προτάσεις κ αλλαγές για το παραπάνω σύστημα γιατί ως άσχετος ίσως να προσανατολιζομαι σε υπερβολικά και κοστοβορα προϊόντα από αυτά που χρειαζομαι.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χολα προς όλους.Για να είμαι πιο σωστός η αγορά αφορά του 1ου μου υπολογιστή.μερικά στοιχεία για σας

1 είμαι τελείως άσχετος

2 η χρήση του υπολογιστή θα είναι για browsing, μουσική ταινίες και gaming

3 θέλω ένα γρήγορο υπολογιστή για να παίζω απαιτητικά παιχνίδια σε καλές αναλύσεις,δεν θα κάνω overclocking, δεν με ενδιαφέρει μελλοντικά για sli ή crossfire,και γενικώς να μην χρειαστώ κάποια αναβάθμιση για κάνα 2 χρόνια

Τα εξαρτήματα που έχω ήδη είναι το case- fractal design window r4 ,το psu- 750 watt Silverstone και θα ήθελα γνώμες για το υπόλοιπο σύστημα

1 μητρική : σκέφτομαι μάρκες πχ gigabyte και Asus με μέγιστο ποσο τα 200 ευρώ, μερικά μοντέλα που κοιτάζω είναι τα z77x-d3h,z77x-ud3h,Asus p8z77-v-le plus,p8z77-v,z77x-ud4h,z77x-up4.τώρα με βάση της χρήσης που χρειαζομαι θα ήθελα την καλύτερη/οικονομικότερη επιλογή.... Εφόσον δεν θα κάνεις o/c δεν χρειάζεσαι τέτοιες μητρικές, δεν σου προσφερουν κάτι παραπάνω. Δες αυτήν: Asus P8H77-V | Skroutz.gr

2 επεξεργστης : Intel i5 4 πυρηνο, ποιο προτείνεται? οχι overclocking όπως προανέφερα i5 3470

3 HDD : 1tb caviar blue ή caviar black ? .για ssd θα κοιτάξω μελλοντικά όταν θα μπορώ οικονομικα να πάρω έναν 500 gb για να αντικαταστήσω τελείως τον εσωτερικό hdd Blue. Mε τα λεφτά που γλυτώνεις από τη μητρική πάρε από τώρα έναν 120αρη ssd όπως ο samsung 840

4 κάρτα γραφικών : 7950 ή7970....σκέφτομαι την gigabyte....αξίζουν τα 100 κοντά ευρώ διάφορα για την 7970 ?

Tα 100 ευρώ δεν αξίζουν όχι. Δες την gigabyte 7950.

5 ram : corsair 1600 8gb Τις φτηνότερες 1600αρες που θα βρεις.

6 cooler : hyper 212 η hyper 412s ? Η 412s είναι λιιιγο καλύτερη αλλά εφόσον δεν κλοκάρεις δεν έχει νόημα για τον 1 βαθμό κάτω που πιθανώς να σου έδινε. Πάρε την 212 που είναι και λιγο φτηνότερη.

Θα ήθελα τις γνωμες- προτάσεις κ αλλαγές για το παραπάνω σύστημα γιατί ως άσχετος ίσως να προσανατολιζομαι σε υπερβολικά και κοστοβορα προϊόντα από αυτά που χρειαζομαι.ευχαριστω

Ποιά είναι η οθόνη σου?

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι μια 23' LG led-tv monitor full hd....αλλά σκέφτομαι να συνδέσω τον υπολογιστή σε 32 led τηλεόραση μελλοντικά.αυτό γίνεται ? Και αν ναι θα έχω πρόβλημα στις αναλύσεις κυρίως στα games. ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θα κάνεις overclocking γιατί να δώσεις τα εξτρα χρήματα? Δεν είναι καλύτερη ποιτικά επειδή είναι ακριβότερη. Κράτα αυτά τα 30-40 ευρώ για να τα προσθέσεις στο μπάτζετ του ssd.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.