Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

Εχει νεο revision αρα και σιγουρα καλυτερο GK110, το θεμα ειναι τα vrms της εαν αντεχουν! Για 1.40-1,45v....

Ολα αυτα με σωστο bios εννοειται....

Ορέστη δεν μου λεει κατι το νεο revision δεν σημενει οτι θα ειναι πιο γρηγορη απο kpe και δεν το βλέπω.Σε σχεση με την απλη την ti σε καποια παιχνιδια η διαφορα της ειναι 2 frames το πολύ υπερ της μαυρης.

Στην ουσια εγω βλεπω μια ti oc με 6giga μνημη.Μην μου αρχίσεις τα περι 2φλοπς και τέτοια γιατι όπως αποδείχτηκε απο την πρωτη τιταν στα παιχνιδια και στα μπεντς κανανε ενα τιποτα.Εαν δεν δω διαφορα της ταξεως 5-7frames στα παιχνιδια σε σχεση με την 780 τι την απλη παντα...Δεν θα δωσω στη πρασινη το χιλιαρικο.Θα παω μια και καλη στον δυνατο maxwell. Γιατι οποιος έχει τιτανα και γενικα gk110 με τα bios τα καστομ που εχου βγει εχει πανω κατω επιδοσεις της μαυρης+.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ορέστη δεν μου λεει κατι το νεο revision δεν σημενει οτι θα ειναι πιο γρηγορη απο kpe και δεν το βλέπω.Σε σχεση με την απλη την ti σε καποια παιχνιδια η διαφορα της ειναι 2 frames το πολύ υπερ της μαυρης.

Στην ουσια εγω βλεπω μια ti oc με 6giga μνημη.Μην μου αρχίσεις τα περι 2φλοπς και τέτοια γιατι όπως αποδείχτηκε απο την πρωτη τιταν στα παιχνιδια και στα μπεντς κανανε ενα τιποτα.Εαν δεν δω διαφορα της ταξεως 5-7frames στα παιχνιδια σε σχεση με την 780 τι την απλη παντα...Δεν θα δωσω στη πρασινη το χιλιαρικο.Θα παω μια και καλη στον δυνατο maxwell. Γιατι οποιος έχει τιτανα και γενικα gk110 με τα bios τα καστομ που εχου βγει εχει πανω κατω επιδοσεις της μαυρης+.

To νεο revision GK110 σιγουρα ειναι καλυτερο, ισως να εχει και καλυτερες μνημες.

Το θεμα ειναι οτι το pcb αντεχει ? H Κingpin pcb εχει δυνατο....

Δεν μιλαμε να μπεις σε διαδικασία να πουλάς....ηρέμησε σου εχω πει! Ασκοπα τα πεταξες και μεχρι τωρα, με το kepler κλείσαμε, παμε για Maxwell!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Απο όσο είδα παίδες φοράει hynix memory modules για 7+GHz..

Τα μαμά vrm είναι πανομοιότυπα με της original Titan.

Λογικά με τα non-official bios θα τραβάει καλά... αλλά θα θέλει να τρώει κάμποσες μπανανίτσες την μέρα..:hehe:

Η τιμή της είναι σε λογικά πλαίσια (Εδώ γελάμε :sarcastic:)

Απο επιδόσεις out of the box φυσικά δείχνει τα χιλιο-αναμενόμενα..

Τέλος λόγο νέου revision πρέπει να έχει λίγο καλύτερο efficiency στο ρεύμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αλλα αργησε να βγει...

εκτος αν το επομενο maxwel που θα ειναι πανω απο gk110 σε επιδοσεις ερθει του χρονου οποτε παιρνω πισω αυτη τη δηλωση

αλλα τι να λεμε θα χει χρεωκοπησει η nvidia μεχρι τοτε :p

Link to comment
Share on other sites

αλλα τι να λεμε θα χει χρεοκοπήσει η nvidia μέχρι τοτε :p

Θα την αγοράσει η A-M-D :hehe:

Mετα την καταβολη του ενοικίου το Δεκεμβριο θα κανει προταση εξαγοράς στην Nvidia. Το πολυ πολυ θα βαλει τον Τσιπρα να τυπωσει πληθωριστικές δραχμες απο τα λεφτοδεντρα!

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Καλη αλλα αργησε να βγει...

εκτος αν το επομενο maxwel που θα ειναι πανω απο gk110 σε επιδοσεις ερθει του χρονου οποτε παιρνω πισω αυτη τη δηλωση

Κοιτα helly πολυ φοβαμαι οτι ο Τιτανας θα πρεπει να κλεισει ενα σεβαστο χρονικο διαστημα στην πρωτη θεση για την πρασινη.

Δηλαδη δεν πιστευω οτι θα δουμε δυνατοτερο Maxwell απο τον Titan Black out of the box πριν την συμπλήρωση τουλαχιστον 6μηνου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει επιβεβαθωθει οτι παμε Maxwell μετα τον Ιουνιο. Εννοειται οτι η 880 θα ειναι 20% πανω απο την 780ti-Black.

Δεν εχει νοημα να βγει αν δεν ειναι ετσι.

Tιποτα δεν εννοείται και να μην είσαι σίγουρος το τι ακριβώς θα φέρει η Nvidia...

Link to comment
Share on other sites

Οτι φερνει παντα θα φερει. Οτι ειχαμε με την 780 εναντι της 680, με την Titan, με την 780ti με λιγα λογια ξερει τι κανει. Περιμενω ενα 20% με 35% improvement.

Δεν ειμαι θεος για να ξερω, αλλα εκει το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Οτι φερνει παντα θα φερει. Οτι ειχαμε με την 780 εναντι της 680, με την Titan, με την 780ti με λιγα λογια ξερει τι κανει. Περιμενω ενα 20% με 35% improvement.

Δεν ειμαι θεος για να ξερω, αλλα εκει το βλεπω

Προσεξε οτι η GTX Titan ηρθε στην αγορα μετα απο 10 μηνες απο την 680gtx

Επισης η 780 gtx ηρθε μετα απο 13 μηνες απο την 680gtx!

Η gtx titan εχασε την πρωτη θεση μετα απο 9 μηνες απο την 780ti.

Bλεπεις οτι κρατάει αποστάσεις.... AN KAI OI KAΡΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ! Οπως και το GK110! Αλλο που εφτασε σε Gtx Titan μορφη μετα απο αρκετους μηνες σε εμας!

Καλυτερη καρτα out of the box σειράς Maxwell που να περνάει 780ti και Τιtan black ισως να αργήσει λιγο παραπάνω....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Απλα ο Kepler τραβηξε πολυ και η Black ειναι αχρειαστη και θα χασει γρηγορα τα πρωτεια. Εβγαλε 25 διαφορετικες Kepler καρτες, ειλικρινα το παρακανε.

....και αμα φερει και την 790gtx kepler based τον Μαρτιο μπλεκονται τα πραγματα!

Γιατι να κανει dual vga με kepler cores οταν εχει ετοιμους τα Maxwell cores....

....εχουν μπλεχτει τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Πφφ τελειως περιττη η 790. Αλλα οπως φαινεται θα κυκλοφορησει αρχες Μαρτιου. Οσο πουλανε θα βγαζουν. Προσωπικα παντως δεν βλεπω καποιο game που να χρειαζεται παραπανω απο την Titan Black, ουτε θα ερθει μεχρι τον Οκτωβρη. Και να βγει η σειρα 8xxx Σεπτεμβρη δε θα υπαρχει καποια αναγκη αγορας της. Δεν κυκλοφορει κανενα benchmark game.

Και ας ειμαστε μεταξυ μας λογικοι. Πωλησεις κανουν τα videogames. Αν περιμενε να πουλησει απο τους benchάδες θα ειχε κλεισει πριν ανοιξει η nVidia

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον το επομενο μεγαλο launch AMD-NVIDIA Pirate Islands - Maxwel 20nm να ειναι ταυτοχρονο.

Επισης δε θα παραξενευτω αν το gm110 η οπως το ονομασουν αυτο το midrange που θα βγει φετος ειναι στα επιπεδα επιδοσεων ti-titan.

Τα καλα πραγματα μαλλον τελος του ετους η αρχες επομενου δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θελω να καθυστερησει ο maxwell γιατι δεν υπαρχει λογος να βγει συντομα. Οι καρτες αυτες ειναι για gaming και δεν νεα πιο απαιτητικα τους επομενους μηνες.

Μια χαρα θα ειναι ti και black για highest end gaming

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.