Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

Δεν βλέπω ουτε 1250Mhz ούτε φλατ line.

Μάλλον γερνάω...

Περνα το bios του τετοιου (πες το ρε [MENTION=10015]csaris[/MENTION]) να δεις το 99% καρφωμένο και τα ρολογια σε ευθεια γραμμή....

Οσο για τα ρολογια εκει ειναι, δεν διαβαζει ακριβως το valley απο οσο θυμαμαι! Απο gpuz ηταν τοσο 1245-1250!

... και το bios επιτρεπει το undervolting με 1.137v τρεχω την καρτα μου μεχρι τα 1050mhz χωρις προβληματα. Με 1.150v τα 1180 mhz!

Για τους 780gtx εχεις κανενα tool για επιπλέον shaders, σκαλωσανε χαμηλα τα αγορια και θα την σκασουν την κουτση!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Περνα το bios του τετοιου (πες το ρε [MENTION=10015]csaris[/MENTION]) να δεις το 99% καρφωμένο και τα ρολογια σε ευθεια γραμμή....

Μαστορακο μου μαλλον θα πρεπει να σου υπενθυμισω οτι το bios του "τετοιου" (τοσο την 1η όσο και την 2η εκδοση που μου εκανε την χάρη να κάνει το auto fan profile πιο επιθετικο) το χρησιμοποιησα πρώτος εδω περα μεσα οπότε μαλλον (λολ) ξερω ακριβώς τι είναι και τι κανει όσον αφορά το power. ;)

Οσο για τα ρολογια εκει ειναι, δεν διαβαζει ακριβως το valley απο οσο θυμαμαι!

Ε και γιατι δεν δίνεις μια γραφικουλα του Precision (GPU %, GPU freq, voltage, power, fan κοκ) να θαυμάσουμε και οι υπολοιποι τοσο τα 1250Mhz όσο και το flat line? ;)

(ειμαι φετιχιστής με τις γραφικές :jester: )

ΥΓ: ε και αφου θα κανεις τον κοπο, ριξε μετα και 3 λουπακια 3dmark13 firestrike xtreme να δουμε και αυτες τις γραφικουλες. Μην ανησυχεις, τα νουμερα/αποτελεσματα των benchmarks προσωπικα δεν με ενδιαφερουν. ;)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Μαστορακο μου μαλλον θα πρεπει να σου υπενθυμισω οτι το bios του "τετοιου" (τοσο την 1η όσο και την 2η εκδοση που μου εκανε την χάρη να κάνει το auto fan profile πιο επιθετικο) το χρησιμοποιησα πρώτος εδω περα μεσα οπότε μαλλον (λολ) ξερω ακριβώς τι είναι και τι κανει όσον αφορά το power. ;)

Ε και γιατι δεν δίνεις μια γραφικουλα του Precision (GPU %, GPU freq, voltage, power, fan κοκ) να θαυμάσουμε και οι υπολοιποι τοσο τα 1250Mhz όσο και το flat line? ;)

Πιο επιθετικο τι εννοεις ?

Οταν τραβαω bench το εχω στο 100%

Στα games το εχω ρυθμισει μεχρι εκει που το θεωρω ανεκτό στα 1100mhz και να μου την κραταει κατω απο 80 βαθμους δηλαδη στο 80%.

Mε fan profile το εχω λοιπον με 50% μεσα στα windows μεχρι τους 60 βαθμους και 80% αφου τους περασει...

Στα games που το παρακολουθω ποτε μα ποτε δεν το κουναει ρουπι απο τα mhz που του εχω δωσει.

Δεν δινεις και ενα κλειδάκι για να τρεξω το extreme....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Πιο επιθετικο τι εννοεις ?

To fan curve/slope. Τότε (όταν οι θερμοκρασιες στο σπιτι ηταν ακομα 25C) περισσοτερο παράταγα το auto-fan να κανει την δουλεια του και σε ακραιες περιπτωσεις εβαζα fixed rpms. Ειμαι αρκετα τεμπελης για να φτιαξω custom fan curve. Οταν ειχα δοκιμασει την 1η του εκδοση του το ειχα αναφέρει. Στην επομενη (V2) εκανε το auto-fan profile πιο επιθετικο, ανεβαζε στροφές πιο γρήγορα όσο ανεβενε η θερμοκρασία (περίπου οπως στο stock bios ίσως και λιγο πιο γρήγορα).

Πιο επιθετικο τι εννοεις ?

Οταν τραβαω bench το εχω στο 100%

Στα games το εχω ρυθμιση μεχρι εκει που το θεωρω ανεκτό στα 1100mhz και να μου την κραταει κατω απο 80 βαθμους δηλαδη στο 80%.

Mε fan profile το εχω λοιπον με 50% μεσα στα windows μεχρι τους 60 βαθμους και 80% αφου τους περασει...

Στα games που το παρακολουθω ποτε μα ποτε δεν το κουναει ρουπι απο τα mhz που του εχω δωσει.

Δεν δινεις και ενα κλειδακι για να τρεξω το extreme....

Βρε μανα μου καλά κανεις και τα τρεχεις ετσι οπως τα τρεχεις δεν αντιλεγω. Πόσταρε και καμια γραφικουλα ομως, ειπαμε υπαρχουν (ναι οκ, προφανως μονο εγω) και φετιχιστές με τις γραφικές... ;)

Στον Χρησταρα βρε πες το, αφου καθε Titan τότε "ερχοταν" (επρεπε να κανεις μια διαδικασια ιντερνετικα για να σου ερθει το κλειδι με email) και ενας κωδικος για το 3dmark13. Του φουστη, ο Χρηστάρας πρεπει να έχει εναν κωδικο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ανεβασω ενα γραφικό με τα ρολογια μεσα στη μερα... σε παιχνίδια 1200/1800 ειναι καλα ?

Ουφ, με κουραζεις.

Τι να τα κανουμε τα ψωρο(λολ)1200Mhz ωρέ?

Το θεμα ειναι να δουμέ κάτι που δεν βλέπουμε καθε μερα (οπως τα 1250Mhz)... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, με κουραζεις.

Τι να τα κανουμε τα ψωρο(λολ)1200Mhz ωρέ?

Το θεμα ειναι να δουμέ κάτι που δεν βλέπουμε καθε μερα (οπως τα 1250Mhz)... ;)

Εσυ θες να με κουρασεις τσαμπα :p

1200 flat line...έκλεισε!

Δεν θα κάτσω να ψιψιρίζω τα mhz και το ποσο σταθερός ειμαι στο καθε πρόγραμμα...

Mην ξεχνας τα διαγραμματα τα βλεπω live στο +1 monitor...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εσυ θες να με κουρασεις τσαμπα :p

1200 flat line...έκλεισε!

Οσι και ζεν παιζω!!!

Σέλω Valley 1250Mhz (δηλαδη 1254Mhz) και flat line!!! :jester:

Θείο μου το έταξες, κανονισε γιατι θα σου ζητησω PS4...

Δεν θα κάτσω να ψιψιρίζω τα mhz και το ποσο σταθερός ειμαι στο καθε πρόγραμμα...

Case closed, εφυγες για μπάνιο στην θάλασσα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οσι και ζεν παιζω!!!

Σέλω Valley 1250Mhz (δηλαδη 1254Mhz) και flat line!!! :jester:

Θείο μου το έταξες, κανονισε γιατι θα σου ζητησω PS4...

Case closed, εφυγες για μπάνιο στην θάλασσα... ;)

Καλυτερα θάλασσα .... Στο κέντρο της Αθήνας το «βασίλειο της μαϊμούς» | Greek National Pride :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οσι και ζεν παιζω!!!

Σέλω Valley 1250Mhz (δηλαδη 1254Mhz) και flat line!!! :jester:

Θείο μου το έταξες, κανονισε γιατι θα σου ζητησω PS4...

Case closed, εφυγες για μπάνιο στην θάλασσα... ;)

Eπειδη πλακωσανε οι απεγνωσμένοι κουτσοι με τις σαπιες...

Εσυ τι πρόβλημα εχεις με τον Τιτανα ? Eχεις throttling ? To μονο που ειπες ηταν για επιθετικό ανεμιστήρα!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι πρόβλημα εχεις με τον Τιτανα ?

???

Πρέπει να έχω πρόβλημα ντε και καλά?

wtf? :jester:

Eχεις throttling ? To μονο που ειπες ηταν για επιθετικό ανεμιστήρα!

Aν μιλας για το bios του "τετοιου", δεν το χρησιμοποιω αυτη την στιγμη (θα δοκιμασω την V3 οταν την βγαλει και για SC παντως) και δεν ξερω αν θα το ξαναβαλω μονιμα. Τωρα εχω ενα σχετικα μεγαλυτερο power headroom με το στοκ λογω wc οποτε δεν βρισκω τον λογο.

Αντε να το βαλω για καμια 40αρια μετρησεις για το θρεντ για το scaling του 2600Κ αλλα μεχρι εκει.

Throttling με 350W χλωμο αν και σαν απολυτη τιμη παρα-τριχα να τα πιασω ενα δυο φορες (φυσικα ολα εξαρτώνται και απο το ποσο σωστο ειναι το power reporting αυτο καθαυτο αλλα αστο προς το παρον)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

???

Πρέπει να έχω πρόβλημα ντε και καλά?

wtf? :jester:

Aν μιλας για το bios του "τετοιου", δεν το χρησιμοποιω αυτη την στιγμη (θα δοκιμασω την V3 οταν την βγαλει και για SC παντως) και δεν ξερω αν θα το ξαναβαλω μονιμα. Τωρα εχω ενα σχετικα μεγαλυτερο power headroom με το στοκ λογω wc οποτε δεν βρισκω τον λογο.

Αντε να το βαλω για καμια 40αρια μετρησεις για το θρεντ για το scaling του 2600Κ αλλα μεχρι εκει.

Throttling με 350W χλωμο αν και σαν απολυτη τιμη παρα-τριχα να τα πιασω ενα δυο φορες (φυσικα ολα εξαρτώνται και απο το ποσο σωστο ειναι το power reporting αυτο καθαυτο αλλα αστο προς το παρον)

Ωραιος τοτε...

Link to comment
Share on other sites

no hard mods, no party.

Ελάτε να σας τις μοντάρω να τις ευχαριστηθείτε.

Άντε, γιατί θα φτάσουνε οι GTX 780 Hall of Fame και θα σας κάνουνε ρεντίκωλο οι τσίπιδες με τις "κομμένες" που λέει ο sebastian χάρη στα voltage controls ( full, like old times ) και το power monitoring hardmod ( είναι ήδη modded από μαμάς το σύστημα προστασίας και ελέγχου κατανάλωσης )... 1400MHz benching on air δίχως να αγγίξω κολλητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος τοτε...

Ναι βρε, no prob.

Με το TI Bios (αν και μου φαινεται οτι το εχω ηδη αναφερει εδω περα μεσα) τα μονα θεματα που θα αντιμετωπισει καποιος ειναι γυρω στα 2 secs καθυστερηση στο ποστάρισμα και το γεγονος οτι αν καποιος γουσταρει το συγκεκριμενα MSI Afterburner δεν θα μπορει να ρυθμισει το voltage (τουλαχιστον μεχρι καποια beta 1x που ειχα δοκιμασει). Απο εκει και περα GPU Boost 2 στα σκουπιδια και όλα οκ.

Αρχικά 3d ρολογα στην εκδοση SC, 928Mhz.

OC αλά Fermi (οχι πουστ και λαλακιες), τοσο βαζεις, τοσο παιρνεις, παπαλα. Φυσικα ριχνει συχνοτητα/volts σε 2d/Desktop.

Max volts=1.212V

100% power=350W

Max fan rpms 100% (και οι ωτοασπίδες δωρο)

Το έχω λειτουργήσει σε 3 διαφορετικες καρτες απο τις 8/5/2013 και για πολυυυ καιρο χωρις κανένα απολύτως θέμα.

Για οσους ειναι με την μαμά ψύξη λιγη προσοχη στις θερμοκρασιες γιατι θα είναι (για προφανεις λογους, no throttling=no downclocking/downvolting=τζίζ) πιο υψηλες και καλή υπομονή με τον θορυβο, λολ.

Ωραιος ο τυπακος, στην καρδιά μου τον έχω...

Για οσους ΔΕΝ ειναι benchers και έχουν μια φοβία για το αν παθει κατι η κάρτα τους και το RMA, καντε συγκριση του στοκ και του Ti σε πραγματικες συνθηκες στις συχνοτητες που σας ενδιαφερουν και αποφασίστε μονοι σας αν αξίζουν οι διαφορες στην αποδοση (been ther, done that)...that's all. ;)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε ολα...

Εγω εβαλα το bios και τελος δεν ασχολουμε με τιποτα...τα ρολογακια μου πανε τεζα! Δεν εχω δει ίχνος απο throttle!

...και το βασικο δεν εχω το gpu boost αλλα ενα ρολοι αυτο που καθοριζω εγω απο το Evga Precision X!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμένα δεν μου αλλάζει το ρεύμα οτι και να βάλω. Πάω στο precision να αλλάξω το voltage και οτι και να βάλω οι κάρτες τρέχουν η πρώτη στα 1.162 και η δεύτερη στο 1.137 και οι δυο στα 1006. Το bios ειναι του τέτοιου που λέτε και εσείς, θέλω να Κατεβασω και τη δεύτερη στα 1.137 αλλα ν κατεβαίνει. Καμία ιδέα τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμένα δεν μου αλλάζει το ρεύμα οτι και να βάλω. Πάω στο precision να αλλάξω το voltage και οτι και να βάλω οι κάρτες τρέχουν η πρώτη στα 1.162 και η δεύτερη στο 1.137 και οι δυο στα 1006. Το bios ειναι του τέτοιου που λέτε και εσείς, θέλω να Κατεβασω και τη δεύτερη στα 1.137 αλλα ν κατεβαίνει. Καμία ιδέα τι φταίει;

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις τιποτα μαν.

2 απο τις 3 καρτες που δοκιμασα ξεκιναγαν απο τα 1.162 και η άλλη απο τα 1.137. Φοβάμαι οτι "πάει" με την κάρτα. Δυστυχώς undervoltage τουλαχιστον με τις V1 και V2 εκδόσεις δεν μπορουσες να κανεις.

Κατέβασε την V3 εκδοση (δεν έχει βγάλει για SC/928Mhz ακομα, αν δεν σε πειραζει κατέβασε την τρεχουσα) που συμφωνα με τον ιδιο επιτρέπει και undervolting.

Nvidia GTX Titan - 'OC edition' VBIOS (update: v03)

Downloads

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να αφήσουμε τα μαϊμουδοbios και να δοκιμασουμε το καινούργιο Afterburner το οποιο κανει παπάδες απο οτι λενε στο overclock.net και ολοι εχουν αρχησει και φλασαρουν το μαμα bios πάλι εφόσον κανουν δουλεια με το ΑΒ με 1.3v παρακαλώ και οι καρτες πανε σε ρολόγια στον θεο

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να αφήσουμε τα μαϊμουδοbios και να δοκιμασουμε το καινούργιο Afterburner το οποιο κανει παπάδες απο οτι λενε στο overclock.net και ολοι εχουν αρχησει και φλασαρουν το μαμα bios πάλι εφόσον κανουν δουλεια με το ΑΒ με 1.3v παρακαλώ και οι καρτες πανε σε ρολόγια στον θεο

Πφφφφφ...περσινά ξινα σταφυλια...λολ :jester:

Βρε υπάρχει περιπτωση καποιος που θελει να παιξει με 1.3V και πανω απο 1200Mhz να αφησει το "μαμα" με τα 265W μαξ TDP οταν υπο συγκεκριμενες συνθηκες δεν ειναι καν αρκετο για στοκ volts και freq? ;)

Ισα ισα που τωρα που εχουν την δυνατοτητα για πανω απο 1.212V αρχίζει να παιζει το φλασαρισμα της αρκουδας για να μην power-θροτλάτουν πριν καν πατησουν το κουμπακι του benchmark, lol...

Οποτε κρατα το bios του "τετοιου", βαλε το ΑΒ, κανε και την χακιά και καλη σου τυχη... ;)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.