Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αδερφε αυτό ο καθένας μπορεί να το τεσταρει μόνος του στο συστημα του, έχεις ήδη τις κάρτες οπότε δοκίμασε σε διαφορες συχνοτητες, διαφορα παιχνιδια και οτι ρυθμισεις σε ενδιαφέρουν.

Το κερδίζω 5 FPS δεν λέει τιποτα.5 FPS σε ποιο παιχνίδι, με τι ρυθμίσεις και στα πόσα συνολικά FPS? 5 FPS στα 140 FPS δεν είναι τίποτα. 5 FPS στα 50 FPS π.χ. στο Crysis 3 με SMAAx4 ε κάτι είναι, +10% για την ακρίβεια...

Εχω στην διάθεση μου πίνακες με μετρήσεις σε 3 συχνότητες στο TI bios και άλλες 3 συχνότητες στο stock bios στα Crysis, Warhead, Crysis 2 (3 timedemos), Bioshock Infinite, Sleeping Dogs, Tomb Raider, Hitman Absolution, AVP, F1 2012, Metro 2033, BF3 (custom "timedemo"), Crysis 3 με MSAAx4 (custom "timedemo"), Crysis 3 με SMAAx4 (custom "timedemo"), Crysis 3 MSAAx8 (custom "timedemo"), Farcry 3 SMAAx8 (custom "timedemo"), Max Payne 3 (custom "timedemo"), Metro LL maxed και Metro LL maxed αλλα physx disabled. Σε όσα παιχνιδια δεν αναφέρεται το AA οι μετρήσεις έχουν γινει με το max AA του παιχνιδιου. Σε όλα, ολες οι ρυθμισεις ειναι maxed. Για να φύγει ο νταλκάς του cpu bottleneck απο την υποθεση, ο 2600Κ δουλευε στα 5Ghz.

Στο ΤΙ bios η μικρότερη απο τις 3 συχνοτητες που μετρήθηκαν ήταν στα 1084Mhz (1.137V) ενώ η μεγαλύτερη στα 1150Mhz (1.187V), η μνήμη σε όλες τις περιπτώσεις στο +250. Το gain στις average τιμες FPS ήταν από τίποτα έως και 4,55% (Tomb Raider) αναλόγως το game.

Στο stock bios η μικρότερη απο τις 3 συχνότητες που μετρήθηκαν ήταν στα 1058Mhz (1.15V δηλαδή για αυτη την καρτα στοκ συχνότητα και στοκ voltage, η μνήμη στοκ) ενώ η μεγαλύτερη στα 1163Mhz (1.2V), η μνήμη στις 2 OC συχνότητες ηταν στα +250. Το gain στις average τιμες FPS ήταν απο σχεδόν τίποτα (κάτω απο 1%) έως και 12,95% (Metro 2033) αναλόγως το game.

Η σύγκριση μεταξύ των αποτελεσμάτων της μεγαλύτερης συχνότητας των μετρήσεων του TI bios με της μεγαλύτερης συχνότητας των μετρήσεων του Stock bios έδειξαν gain του TI στα 1150Mhz σε σχέση με το stock στα 1163Mhz από -3,26% (Metro 2033, ναι γίνονται και αυτά οταν το run ειναι φακντ απ) έως και +4,06% (Max Payne 3).

Προφανώς επειδή διαφορετικοι ανθρωποι παιζουν διαφορετικα παιχνιδια, με διαφορετικές ρυθμισεις και διαφορετικα συστήματα το καλύτερο ειναι να κάνουν τις δικες τους μετρήσεις για να κρίνουν απο το ποια συχνοτητα (και voltage) θεωρουν οτι "αξιζει" να τρέχουν την κάρτα έως και αν τελικά αξίζει να βαλουν custom bios ή οχι (οι μετρήσεις στην περίπτωση μου έγιναν και για τους 2 λογους). Τα ιδια προφανως ισχύουν για μενα και για το OC σε cpu και OC οποιουδήποτε άλλου component για REAL LIFE χρήση.

ΥΓ: τα νούμερα αυτα για εσάς είναι μια πολύ γενική εικόνα γιατι δεν έχετε όλα τα δεδομένα μπροστά σας (actual average values και όχι απλά ποσοστά της διαφοράς, min και max actual values και ποσοστά κοκ) οπότε μην τα δένετε σκοινί κορδόνι. Ουτως η άλλως είναι για πολύ ακραιες ρυθμίσεις που με ενδιαφέρουν εμένα σε gaming.

EDIT: σορυ ξεχασα, 1080p, σημαντικότατη παράλειψη.

Να σου εξηγήσω το θέμα μου για να καταλάβεις. Κάποιες σελίδες πιο πριν ο csaris έδειξε ένα valey με ρυθμίσεις Α και έβγαζε 133 AV FPS σε συγκεκριμένα ρολόγια. Το βλέπω εγώ αυτό και πάω να κάνω τα ίδια μόλις ήρθαν οι κάρτες και βγάζω στα ίδια ρολόγια 105 FPS με τον 970 στα 4.2. Αν ο csaris δεν είχε γράψει πόσα FPS είχε και μου είχε βάλει μόνο τα διαγράμματα για τα mhz στο core αν είναι φλατ η όχι, εγώ θα είχα μείνει με την εντύπωση οτι βλέπει και αυτός 105 FPS και δεν θα είχα πάρει χαμπάρι το θέμα που λέγεται -28 FPS. Στις ίδιες ρυθμίσεις στο metroLL μου ρίχνει άλλα 15 FPS και πάει λέγοντας. Αφού λοιπόν τώρα είπατε να κάνετε πάλι τα ψαξίματα σας σε 24/7 oc, αυτό που ζητάω εγώ είναι να βάζετε και τα FPS για να βλέπουμε και το αποτέλεσμα. Π.χ στο πρώτο διάγραμμα που έβαλες πιο πάνω με στοκ bios βλέπουμε πολύ όμορφα και ωραία το throttling που κάνει και τα σχετικά, αυτό το κάνει και σε μένα, είμαστε οκ? όχι. Ο Sebastian έβαλε ενα screenshot, και λέει οτι σε 1110mhz το παιχνίδι με Α ρυθμίσεις πάει νερό και δεν έχει throttling, οκ και μένα στα ίδια ρολόγια με τις ίδιες ρυθμίσεις μου φαίνεται το ίδιο. Αν μου έλεγε όμως και τα FPS και είχε π.χ 120 και εγώ έβγαζα 95, έχω πρόβλημα άσχετα αν τα FPS είναι πολλά έτσι και αλλιώς. Μπήκες στον κόπο και έκανες ενα 20λεπτο τεστακι στο crysis 3, όλα καλά ολα όμορφα, θα μπω και εγώ να το κάνω και θα μου βγάλει πάνω κάτω τα ιδια με μια διαφορά, εσυ θα έχεις 10-15 FPS περισσότερα απο εμένα. Αυτό δλδ που θέλω να δω εγω είναι τι διαφορά που εχω εγω με τον 970 απο εσάς με πιο καινούργιους CPU σε ρολόγια 24/7 και οχι σε ρολόγια για bench του δεκάλεπτου, αν θέλετε δλδ πείτε και τα FPS. Δεν νομίζω οτι λέω κάτι παράλογο. Συγνώμη αν κούρασα, ελπίζω τουλάχιστον να καταλάβατε το ''θεμα'' μου.
Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγήσω το θέμα μου για να καταλάβεις. Κάποιες σελίδες πιο πριν ο csaris έδειξε ένα valey με ρυθμίσεις Α και έβγαζε 133 AV FPS σε συγκεκριμένα ρολόγια. Το βλέπω εγώ αυτό και πάω να κάνω τα ίδια μόλις ήρθαν οι κάρτες και βγάζω στα ίδια ρολόγια 105 FPS με τον 970 στα 4.2. Αν ο csaris δεν είχε γράψει πόσα FPS είχε και μου είχε βάλει μόνο τα διαγράμματα για τα mhz στο core αν είναι φλατ η όχι, εγώ θα είχα μείνει με την εντύπωση οτι βλέπει και αυτός 105 FPS και δεν θα είχα πάρει χαμπάρι το θέμα που λέγεται -28 FPS. Στις ίδιες ρυθμίσεις στο metroLL μου ρίχνει άλλα 15 FPS και πάει λέγοντας. Αφού λοιπόν τώρα είπατε να κάνετε πάλι τα ψαξίματα σας σε 24/7 oc, αυτό που ζητάω εγώ είναι να βάζετε και τα FPS για να βλέπουμε και το αποτέλεσμα. Π.χ στο πρώτο διάγραμμα που έβαλες πιο πάνω με στοκ bios βλέπουμε πολύ όμορφα και ωραία το throttling που κάνει και τα σχετικά, αυτό το κάνει και σε μένα, είμαστε οκ? όχι. Ο Sebastian έβαλε ενα screenshot, και λέει οτι σε 1110mhz το παιχνίδι με Α ρυθμίσεις πάει νερό και δεν έχει throttling, οκ και μένα στα ίδια ρολόγια με τις ίδιες ρυθμίσεις μου φαίνεται το ίδιο. Αν μου έλεγε όμως και τα FPS και είχε π.χ 120 και εγώ έβγαζα 95, έχω πρόβλημα άσχετα αν τα FPS είναι πολλά έτσι και αλλιώς. Μπήκες στον κόπο και έκανες ενα 20λεπτο τεστακι στο crysis 3, όλα καλά ολα όμορφα, θα μπω και εγώ να το κάνω και θα μου βγάλει πάνω κάτω τα ιδια με μια διαφορά, εσυ θα έχεις 10-15 FPS περισσότερα απο εμένα. Αυτό δλδ που θέλω να δω εγω είναι τι διαφορά που εχω εγω με τον 970 απο εσάς με πιο καινούργιους CPU σε ρολόγια 24/7 και οχι σε ρολόγια για bench του δεκάλεπτου, αν θέλετε δλδ πείτε και τα FPS. Δεν νομίζω οτι λέω κάτι παράλογο. Συγνώμη αν κούρασα, ελπίζω τουλάχιστον να καταλάβατε το ''θεμα'' μου.

Θεσπέσια.

Πως τα πας με τα εξής παιχνίδια:

Crysis 3

Bioshock Infinite

Metro 2033

Max Payne 3

Metro LL

Farcry 3

Blood Dragon

BF3 single player

Tα 4 πρώτα ειναι βιντεοσκοπημένα απο την αρχή μέχρι το τέλος οπως επίσης έχουν κρατηθει και οι γραφικές απο την αρχή έως το τέλος (εξου και το Crysis part1 είναι για να θυμαμαι ποιο βιντεο αντιστοιχεί σε ποια γραφική και αντίστροφα) με κάμερα για να μην υπαρχουν δικαιολογιες (καμια επιβαρυνση προφανως στο performance) και Fraps ανοιχτο, με ποικιλια bios και συχνοτητων.

Τα 4 τελαυταία δεν είναι ολοκληρα ακομα (αν θυμαμαι καλα μισό LL, κανα 2ωρο FC3, ενα μερος του Blood Dragon και 2.5 πιστες BF3) αλλα δεν τρεχει τιποτα εκτος και αν σε ενδιαφέρουν πιστες που ακομα δεν έχουν βιντεοσκοπηθει.

Υπαρχουν ολες οι πληροφοριες που θα χρειαστείς ποτε για να κανεις την όποια συγκριση θελεις και να αξιολογήσεις, απο ακριβέστατες in game ρυθμισεις και εκδοση drivers, εως και min/max boost, εκδοση bios, θερμοκρασια ambient κοκ.

Το μόνο κακό είναι οτι οι ρυθμισεις είναι ακραιες για την πλειοψηφία, αν δεν εχεις προβλημα με αυτό τότε το συζητάμε, τα βιντεο υπαρχουν, και χωρίς καμια απολύτως φουστια σε νουμερα.

Οτι θα δεις στα βιντεος, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ. Τα περισσοτερα απο αυτα τα παιχνιδια την 2η φορα που τα επαιξα με την Titan τα τραβηξα ακριβως για αυτον τον λογο: για να μπορει να τα χρησιμοποιήσει καποιος ως σημεια αναφορας, λαμβάνοντας παντα υποψιν τόσο το συστημα μου (πληρης περιγραφη), όσο και τις πολυ συγκεκριμενες και βάρβαρες in game ρυθμισεις (πριν ξεκινησει το παιχνιδι σε καθε βιντεο πάντα μπαινω menu και δειχνω όλες τις ρυθμισεις) και να απομυθοποιηθουν μερικες καταστάσεις για την καρτα, την αναλυση κοκ. Δεν κακοπέρασα, trainer απο πισω και απολάμβανα mindless gaming, lol...

Αν νομιζεις οτι κατι τετοιο θα σε βοηθήσει, το συζηταμε και θα δουμε πως θα το κανουμε.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών θα τα αφήσω αυτα για την άλλη εβδομάδα γτ περιμένω έναν 840 pro, μην κάνω διπλές δουλειές. Αλλα μην αλλάζεις το προγραμμα σου για μένα, κάντε ότι κάνετε απλά βάλτε και ενα fps και θα βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών θα τα αφήσω αυτα για την άλλη εβδομάδα γτ περιμένω έναν 840 pro, μην κάνω διπλές δουλειές. Αλλα μην αλλάζεις το προγραμμα σου για μένα, κάντε ότι κάνετε απλά βάλτε και ενα fps και θα βγάλω άκρη.

Δεν εχω να αλλαξω κανενα προγραμμα βρε. Και τα 55-56 βιντεο εχουν τραβηχτει εδω και καιρο και καθονται και περιμενουν, δεν έχω να κανω κατι παραπανω με αυτα... ;)

Οτι αγαπάς, νο προμπλεμο...

Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγήσω το θέμα μου για να καταλάβεις. Κάποιες σελίδες πιο πριν ο csaris έδειξε ένα valey με ρυθμίσεις Α και έβγαζε 133 AV FPS σε συγκεκριμένα ρολόγια. Το βλέπω εγώ αυτό και πάω να κάνω τα ίδια μόλις ήρθαν οι κάρτες και βγάζω στα ίδια ρολόγια 105 FPS με τον 970 στα 4.2. Αν ο csaris δεν είχε γράψει πόσα FPS είχε και μου είχε βάλει μόνο τα διαγράμματα για τα mhz στο core αν είναι φλατ η όχι, εγώ θα είχα μείνει με την εντύπωση οτι βλέπει και αυτός 105 FPS και δεν θα είχα πάρει χαμπάρι το θέμα που λέγεται -28 FPS. Στις ίδιες ρυθμίσεις στο metroLL μου ρίχνει άλλα 15 FPS και πάει λέγοντας. Αφού λοιπόν τώρα είπατε να κάνετε πάλι τα ψαξίματα σας σε 24/7 oc, αυτό που ζητάω εγώ είναι να βάζετε και τα FPS για να βλέπουμε και το αποτέλεσμα. Π.χ στο πρώτο διάγραμμα που έβαλες πιο πάνω με στοκ bios βλέπουμε πολύ όμορφα και ωραία το throttling που κάνει και τα σχετικά, αυτό το κάνει και σε μένα, είμαστε οκ? όχι. Ο Sebastian έβαλε ενα screenshot, και λέει οτι σε 1110mhz το παιχνίδι με Α ρυθμίσεις πάει νερό και δεν έχει throttling, οκ και μένα στα ίδια ρολόγια με τις ίδιες ρυθμίσεις μου φαίνεται το ίδιο. Αν μου έλεγε όμως και τα FPS και είχε π.χ 120 και εγώ έβγαζα 95, έχω πρόβλημα άσχετα αν τα FPS είναι πολλά έτσι και αλλιώς. Μπήκες στον κόπο και έκανες ενα 20λεπτο τεστακι στο crysis 3, όλα καλά ολα όμορφα, θα μπω και εγώ να το κάνω και θα μου βγάλει πάνω κάτω τα ιδια με μια διαφορά, εσυ θα έχεις 10-15 FPS περισσότερα απο εμένα. Αυτό δλδ που θέλω να δω εγω είναι τι διαφορά που εχω εγω με τον 970 απο εσάς με πιο καινούργιους CPU σε ρολόγια 24/7 και οχι σε ρολόγια για bench του δεκάλεπτου, αν θέλετε δλδ πείτε και τα FPS. Δεν νομίζω οτι λέω κάτι παράλογο. Συγνώμη αν κούρασα, ελπίζω τουλάχιστον να καταλάβατε το ''θεμα'' μου.

δεν αλλαζες πλατφορμα να τελειωνεις ?

Παρε haswell 4770Κ γιατι κενταει!

Link to comment
Share on other sites

καλα το mod bios κανει παπαδες....δεν εχω boost clocks και λοιπά!

Καρφωμένος στα 1100 core και μνήμες χαλαρά στα 6500mhz οταν παιζω games....

Οτι εχω δοκιμασει δεν κανει ρουπι απο αυτα τα κλοκια...

[MENTION=21984]fatalara[/MENTION] θα ανεβουν αρκετα τα scoria σου...ασε τι λενε τα site!

Ακομα και στα games θα παρεις πολυ, ο 970 ειναι μαθουσαλας!

Link to comment
Share on other sites

καλα το mod bios κανει παπαδες....δεν εχω boost clocks και λοιπά!

Καρφωμένος στα 1100 core και μνήμες χαλαρά στα 6500mhz οταν παιζω games....

Οτι εχω δοκιμασει δεν κανει ρουπι απο αυτα τα κλοκια...

Ορεστη απαραδεκτο να μην εχει βρει λυση η nvidia παντως...

Ο [MENTION=58]Freedom[/MENTION] πρεπει να παρει ποσοστα για αυτο το Bios!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει καποιο αλλο μελος του forum να μιλαει για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο περα απο τα frames. Δεν ειδα κανεναν να ανοιγει 3DS MAX για παραδειγμα και να μετρανε ποσα secs κανει ρεντερ το ''ταδε'' αρχειο.

Αρα ναι ολος ο ντορος και οι μετρησεις και τα λ7 τους πανε για τα frames και πουθενα αλλου. Αν τωρα βαζουν καποιοι απο εδω διπλες Titans για το photosop και προγραμματα monitoring, music composing ή μετοχων π.χ. σε 3 οθονες τοτε τι να πω.....

Ειναι απλα υπερβολικοι.

@sfirculitu

Καταλαβαινω τι λες. Απλα προσπαθουσα να κατανοησω αν παιζει κατι χρηματικο πισω απο τα benches σε τετοια settings ή αν απλα ειναι ιδοτροπια του αγοραστη. Δεν εκρινα κανεναν. Εγω χαλαω τα λ7 μου σε σουβλακια και cupcakes και ειμαι ευχαριστημενος

Συμφωνω απολυτα freak τοσο geekια για 5 frames μονο εδω μεσα το εχω δει....

Μπαινει σε ενα game topic και βλεπεις αποτελεσματα απο τα bench....oooookkkk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχουν ένα δίκιο. Ρίξε μια ματιά τι γίνετε στο grid2, έχει γεμίσει με αποτελέσματα απο bench ώρες ώρες μου έρχεται να τους πω ρε παιδιά το παιχνίδι το παίζετε καθόλου? Καλύτερα όμως να το εκφράσουν εκεί το παράπονο και όχι εδώ. Τώρα για το θέμα "λεφτά" τα έχουμε ξαναπεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχουν ένα δίκιο. Ρίξε μια ματιά τι γίνετε στο grid2, έχει γεμίσει με αποτελέσματα απο bench ώρες ώρες μου έρχεται να τους πω ρε παιδιά το παιχνίδι το παίζετε καθόλου? Καλύτερα όμως να το εκφράσουν εκεί το παράπονο και όχι εδώ. Τώρα για το θέμα "λεφτά" τα έχουμε ξαναπεί.

Oταν το game ειναι γτπ εννοειται οτι πιο πολυ θα βλεπεις το benchmark παρα το gameplay του.

Προσωπικα το συγκεκριμενο το εκανα install/uninstall σε χρονο dt.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τρέξεις ένα bench σε ένα παιχνίδι στο οποίο θα το κάνεις uninstall? Υποτίθεται το κάνεις για να δεις πως θα τρέχει το παιχνίδι? Και εδώ που τα λέμε δεν είναι στο μόνο παιχνίδι και γενικά βλέπω πολλούς που το παίζουν οπότε το γτπ δεν ταιριάζει. Είμαι σίγουρος το metro το έβαλες για το bench

Στάλθηκε από το ZTE-BLADE μου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.