Jump to content



ΜΝΗΜΕΣ RAM ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ TIMMING


jcharokopos

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ,

προσφατα αγορασα μια μνημη 4gb dd3 1600mh 11-11-11-30 xms 3 corsair με σκοπο να την αυξησω την χωρητικοτητα στο συστημα μου το οποιο εχει τις ιδιες αλλα σε 2*2gb και timming 8-8-8-24 , mob asus asus m4a79t deluxe cpu amd phenom ii *4 965 black edition gpu ati 5870 ktl στιν αρχη οταν την τοποθετησα δεν αναψε καθολου μετα απο πολλες δοκιμες και διαταξεις στα slot τελικα αναψε αλλα μετα απο λιγη ωρα και ειδικα οταν ειμαι στο ινερνετ, σε παινιδι η βιντεο δεν δοκιμασα , η οθονη γινεται μπλε και κανει επανεκινηση , οταν επικοινωνησα με το πλαισιο μου ειπε ο τεχνικος οτι αυτο ειναι επειδη οι μνημες εχουν διαφορετικο timming ισχυει?εαν οχι τι μπορω να κανω ωστε να διορθωθει το προβλημα?? ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο το bios δεν μου δινει τετοια δυνατοτητα μονο frequency kai voltage μπορω να πειραξω οντως ειναι στα 1600mhz ολες και οι παλιες και η νεα (ξεχασα να το αναφερω) οποτε κανουμε?

πες μια τι motherbord έχεις μιας και κάποιες (πχ gigabyte) έχουν κρυφό μενού με αυτές τις ρυθμίσεις που ξεκλειδώνει με συνδυασμό κουμπιών.

σόρρυ τώρα είδα ότι είχες πεί. απο ότι βλέπω η συγκεκριμένη στο bios έχει ρυθμίσεις κανονικά, στο ASUS M4A79T Deluxe Motherboard Review - Box, Bundle, and BIOS - Legit Reviews τις δείχνει στο AI Tweaker -> DRAM Timing/Driving Config

Under the DRAM Timing/Driving Configuration page you can manually set the memory timings and here you can see that the manual base clocks were manually set to 7-7-7-20 at 1333MHz for the benchmarking that we are about to do.

Link to comment
Share on other sites

τελως παντων επειδη ακρη μαλλον δεν μπορω να βγαλω νομιζω οτι η λυση ειναι μια να αγορασω μια καινουργια που σιγουρα θα ταιριαζει και ετσι θα αποφυγω ολα αυτα εαν καποιοσ ενδαφερεται την μνημη την πουλαω ειναι ολοκαινουργια αχρησιμοποιητη στο κουτι της εμενα μου κοστισε 36 Ευρω απο το πλαισιο οποιος ενδιαφερεται με 20(αντικαταβολη) και δικα μου τα μεταφορικα να επικοινωνησει μαζι μου υπενθιμιζω οτι η μνημη ειναι η corsair xms 3 4gb 1600mhz 11-11-11-30

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.