Jump to content



PAYDAY 2


GruntGR

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι με κρατάει κ δεν το αγοράζω ακόμα.. διόρθωσα και το θέμα με την "μεθυσμένη κίνηση", ήταν θέμα γραφικών. Μου φαίνεται μακράν το πιο παρεΐστικο παιχνίδι κ πρέπει να έχει πολύ ένταση αλλά και γέλιο. Το έχω παίξει δυστυχώς μόνο με bot σε φιλαράκι κ δεν βοηθούσαν καθόλου. :rant:

Με χαλάει λίγο ότι τα dlc είναι επί πληρωμή κ συνεχώς αρμέγουν.. κοινότητα υπάρχει στην ελλάδα, το παίζει κόσμος;;

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω 2 λόγια για το παιχνίδι μια και το αγόρασα και το έλιωσα το σ/κ (σύνολο 5-7 ώρες). Νόμιζα περισσότερο μα τόσο λέει το steam.

Πρώτον, αν παίξετε το demo, έχει level cap στο 10ο lvl. Αν το αγοράσετε μετά, πάτε από το 0 πάλι. Το ξεκαθαρίζω για όσους θεωρούν ότι θα το συνεχίσουν μετά το demo.

Το παιχνίδι κόστισε 18,5€ και έχει μερικά dlc που δεν είναι αναγκαία. Κάτι πακετάκια όπλων με 2-3€ όμως, αν δεν σας χαλάει, τα αγοράζετε.

Μέσα στο παιχνίδι, το σκηνικό είναι το εξής: Παίρνετε μέρος σε κάποιες δουλειές που έχουν τα περίπου κοινά χαρακτηριστικά. Π.χ. είναι 5-10 σενάρια, ληστεία σε τράπεζα, διαμάντια από μαγαζί, χρυσό από τράπεζα, πέσιμο στο δρόμο, κλέψιμο όπλων από κάποια αποθήκη κλπ και μετά, παίζει ρόλο το επίπεδο δυσκολίας ή το ρίσκο. Στο ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, αν χάσετε ένα σενάριο, δεν γίνεται να ξαναπροσπαθήσετε, το έχετε χάσει!!

Μέχρι στιγμής, πήγα lvl 11 και την παλεύω. Δεν έχω ξεκλειδώσει σούπερ όπλα ή σούπερ skill αλλά τα κουτσοκαταφέρνω. Προσπαθώ να μπαίνω σε σενάρια με δυνατούς παίκτες ώστε να με "τραβάνε" κατά πάνω μαζί τους και να παίρνω αρκετό xp. H αλήθεια είναι πως όταν παίζεις με άλλα 3 άτομα με lvl 56-73-62 κι εσύ είσαι lvl 11, θέλει προσπάθεια αρκετή από μέρους σου. Δεν χρειάζεται να σε "ρίχνουν" συνέχεια κ να έρχονται να σε σώζουν. Επίσης, μέσω συνεννόησης μέσα στο παιχνίδι, μπορούν να σου δίνουν εντολές και να κάνεις μια δουλειά πιο εύκολη, π.χ. να φιλάς τσίλιες ή να μεταφέρεις money-bags ενώ αυτοί ξαπλώνουν ολόκληρο στρατό από αστυνομικούς.

Κάποιοι θα σας αντιμετωπίσουν σαν noobάδες, ενώ άλλοι θα αναγνωρίσουν την προσφορά κ την προσπάθειά σας και θα κάνουν kick από το εκάστοτε σενάριο σε όποιον τολμήσει να σας την πει ή να σας πει noob :T:

2 βασικές προσεγγίσεις του παιχνιδιού είναι ή τα κάνουμε όλα λίμπα, σκοτώνουμε ότι κινείται-τα σπάμε-ουυυυγκ ήηηηηη πάμε σε stealth προσέγγιση, ήσυχα, σεμνά κ γλιτώνουμε κι από τις ορδές των αστυνομικών. Απλά η δεύτερη προσέγγιση θέλει λίγο μαεστρία κ skills.

Το παιχνίδι, είναι απολαυστικό, έχει γέλιο, cheaters δεν συνάντησα πολλούς, δεν έχεις αντίπαλο κάποιον, οπότε όλοι προσπαθούν για το κοινό καλό κ φαντάζομαι θα έχει ακόμα πιο τρελό γέλιο όταν παίζεις με φίλους.

Για απορίες ή διευκρινήσεις, μου λέτε.

Όποιος θέλει να με βρει delijohn_gr (έχω το ίδιο άβαταρ με εδώ).

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραίο παιχνίδι, φάση έχει, δεν λέω. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να κοστίζει 29,99€ εφόσον υπάρχουν παιχνίδια εκεί έξω όπως Bioshock, Battlfield etc που πραγματικά έχει πέσει αρκετή δουλειά και από επιπλέον υπάρχουν και τα DLCs και Downloadable Content (όπλα etc) που κοστίζουν και αυτά.

Εφόσον υπάρχει παρέα, αξίζει αν το πετύχετε σε καμία καλή έκπτωση όπως τώρα, μιας και πάνω στην πλάκα δεν νομίζω να δώσετε πολύ σημασία στον κακό κατ'εμένα χειρισμό του παίκτη και γενικά στα αρνητικά του στοιχεία όπως για παράδειγμα αστυνόμους που πετάγονται από το πουθενά και σε ξαπλώνουν με την μια.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι είχε αρκετό καιρό γύρω στα 17€ κι εννοείται πως δεν άξιζε να το πάρει κανείς στα 30€.. Επίσης dlc κλπ γίνεται κ να μην τα πάρεις. Επίσης, εξαρχής ΔΕΝ πουλάει γραφικά ή κάτι σε simulation ληστείας μια και όπως ακριβώς λες, η δυναμικότητα του αντιπάλου είναι εξωπραγματική.

Το παιχνίδι θέλει παρέα. Μόνο έτσι. Δυστυχώς ΔΕΝ είναι noob friendly και όταν ο άλλος παίζει καιρό, δεν έχει καμία όρεξη να σε έχει ανάμεσα στα πόδια του να ξαπλώνεσαι κάθε δευτερόλεπτο κ να σε κάνει "revive".

Υπάρχουν πολλές κατηγορίες "αστυνομικών" κι εννοείται πως ο: shield

3ElTZLS.png

, o cloaker

XEfTMFJ.png

και ο bulldozer

Sa7y2vD.png

να μην πέφτουν ούτε με χειροβομβίδες εύκολα.. ειδικά ο cloaker έρχεται δίπλα σου κι απλά πρέπει να σε ακουμπήσει. Ναι, αυτό θα το δεχτείς. Από εκεί και πέρα, φτιάχνεις την στρατηγική σου, μιλάς με την ομάδα σου, πιάνετε μια έξοδο ή καταστρώνετε ένα γρήγορο σχέδιο κ τελικά δεν πάει όπως είχατε συνηθίσει..

Θα γελάσετε, θα φωνάξετε βοήθεια και θα νευριάσετε που δεν ξαπλώνεται ο αντίπαλος. Αν το μάθετε σαν παιχνίδι όμως, είναι τέλειο.

Έχει τύχει βράδυ να μπω σε lobby με 3 γάλλους που μιλούσαν ingame με ήχο, να προσπαθώ να θυμηθώ με τα αραχνιασμένα γαλλικά μου τι λένε και να έχει πέσει ΤΟ γέλιο. Εγώ lvl 10-15 κι εκείνοι σχεδόν 80 και παρ'όλα αυτά, με κρατούσαν μαζί ώστε να παίρνω χρήμα και exp από τα μεγάλης δυσκολίας σενάρια που έπαιζαν. Πολλές φορές όμως έχω πέσει κ σε ζώα που βρίζουν συνεχώς, δεν παραδέχονται λάθη και σε kickάρουν έτσι επειδή θέλουν.

Προσωπική μου άποψη είναι όποτε μπαίνω, να προσπαθήσω να βρω μια ομάδα που ταιριάζει στον τρόπο που παίζω εγώ και να παίξω μαζί τους 2-3 καλά παιχνίδια. Μου αρέσει πολύ το stealth, γιατί ενώ θέλει κινήσεις μελετημένες, σε γλιτώνει από τον πανικό της μάχης.. που στα μεγάλα επίπεδα, overkill ΚΑΙ pro (αν αποτύχει η δουλειά, τα χάνετε όλα), δεν είναι εύκολο να χάνεις την ώρα σου για ένα στιγμιαίο λάθος..

Tέλος, παίζουν τρελό ρόλο τα skill που έχετε εσείς και ο κάθε παίκτης της ομάδας σας. Ακόμα κι αν μπορεί να παίξει με stealth τρόπο ή όχι. Αν έχει πολλά bags για να κρύψει τους νεκρούς ή αν έχει τη δυνατότητα με ένα απλό όπλο να πείσει κάποιους να μην πατήσουν το συναγερμό, ή να μπορεί να απαντήσει 1 ή 4(!) pager αστυνομικών ΑΝ τους σκοτώσει. Θέλει λίγο "διάβασμα", μα με το που το καταλάβεις, όλα πάνε όπως ΕΣΥ θες.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lwg7qC0aCH4]Payday 2 Beta: STEALTH Bank Heist // Overkill Difficulty - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι θέλει παρέα. Μόνο έτσι. Δυστυχώς ΔΕΝ είναι noob friendly και όταν ο άλλος παίζει καιρό, δεν έχει καμία όρεξη να σε έχει ανάμεσα στα πόδια του να ξαπλώνεσαι κάθε δευτερόλεπτο κ να σε κάνει "revive".

Αυτό ακριβώς. Θέλει συνεννόηση και ομαδικότητα. Είναι μερικοί με αρκετά level που κάνουν τα δικά τους και και προσπαθώντας να τους καλύψεις ώστε να μην τρέχει κάποιος μετά να τους σώσει, στο τέλος καταλήγεις εσύ κάτω.

Άλλο παράδειγμα, έπαιζα την αποστολή με τα όπλα και ενώ είχαμε πάρει τα 5 που ζητούσε και παραπάνω, καταλήξαμε να μην βγάλουμε την αποστολή. Γιατί; Γιατί ενώ μεταφέραμε δύο άτομα τα επιπλέον όπλα, αντί οι άλλοι δύο να καθαρίζουν το δρόμο, κόβανε βόλτες και είχε γεμίσει ο τόπος αστυνομικούς δίπλα από το van. Όπως καταλαβαίνεται, πέσαμε και αντί να πάνε έστω στο van να πάρουμε την αποστολή, προσπαθούσαν να σώσει ο ένας τον άλλο μέσα στους αστυνομικούς.

Link to comment
Share on other sites

blame the player not the game :p

Εγω επαιξα 6 ωριτσες πηγα lvl11 και το ευχαριστηθηκα καπως, ξενερωσα φουλ με αυτο που κανανε στον ηχο τα γιδια ( Surround Sound after DLC update :: PAYDAY 2 General Discussions ) λες και παιζεις με ηχεια τηλεορασης ειναι, καλυτερα να μου σβησει η οθονη παρα αυτο το πραγμα :S

Επισης στο τελευταιο heist που επαιξα ο ενας ετρωγε DC συνεχεια και ο αλλος minimize - crash to desktop, πιο πολλη ωρα εφαγα κανοντας kick και invite παρα σκοτωνοντας :p νομιζω το πρωτο ειναι πιο αξιολογη επιλογη στην τωρινη φαση, κανει και λιγοτερο απο 4 ευρω στο store !

-1 που χαλασανε το surround -1000 που δεν βαλανε κατι σαν versus mode οπως στα l4d, αγορα στο -75% και αν !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

PAYDAY 2 - The Gage Mod Courier DLC - DAY 1 has been revealed!

Steam Community :: Group Announcements :: PAYDAY 2

Q: Is this free content or paid?

A: This time it's paid content at 4.99$. Depending on your region the price point might differ.

Q: When is this DLC released?

A: On Thursday the 10th of April.

Q: Does this new system apply to all of the game?

A: No. This new delivery mod system does not apply to base game mods and Gage pack #1 and #2, only to this new DLC.

PAYDAY: GAGE MOD COURIER
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Το game για να καταλάβω είναι co-op και μπορείς να παίξεις με randoms στο ιντερνετ; Επειδή ψάχνω κάτι να περάσω ευχάριστα μερικές ώρες αξίζει να το αγοράσω, γιατί διάβασα που λέγατε για πολύ κράξιμο κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Το game είναι και multiplayer αλλά και Co-Op. Δηλαδή μπορείς να παίξεις και με άλλους αλλά και με τους φίλους σου.

Το παιχνίδι αξίζει, ειδικά αν έχεις και φίλους και πόσο μάλλον τώρα που είναι σε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.