Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Spirosssss

Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Οτι δεν ειναι ΑΤΧ3

Αντε πες αυτος φτηνά την έβγαλε.. να δεις κατι αλλους που παίρνουν κ gpu με 16pin κ πανε σε παλια platinum 😂

Λες κ ζουνε σε άλλο κοσμο κ δεν έχουν ιδεα για το νεο πρότυπο..

Link to comment
Share on other sites

ήρθε και εμένα το κουτάκι g500a phantek

Μου λείπουν άλλα 2  φανάκια  14αρια έτοιμος για απογείωση
αφού ανάβει 😛 μετά από αρκετές μερακλίδικες ώρες μαστορέματος πάλι καλά
επίσης πως είναι έτσι μπροστά , απο πίσω το χάος , θέλει τα καινούργια τροφοδοτικά της corsair που βγαίνουν πλάγια τα καλώδια αλλά who cares (χάνεις μια θέση HDD με συμβατικό τροφοδοτικό εξού και ο ξέμπαρκος σκληρός πάνω πάνω 😛

 

(στο παλιό μου κουτί ήταν το χάος μπρος και πίσω για όσους θυμούντε) από το 2014 και τι δεν είχε φιλοξενήσει


image.thumb.png.69287edaf92d21313e309af69b8b5446.png

 

 

και μια μπόνους

Spoiler

No description available.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Αντε πες αυτος φτηνά την έβγαλε.. να δεις κατι αλλους που παίρνουν κ gpu με 16pin κ πανε σε παλια platinum 😂

Λες κ ζουνε σε άλλο κοσμο κ δεν έχουν ιδεα για το νεο πρότυπο..

Δεν ειναι οτι δεν θα δουλεψει αλλα οταν παιρνεις τροφοδοτικο το παίρνεις με οριζοντα 7-10 χρονια. Ειναι κριμα να χρειαστει αργοτερα σε λιγα χρονια να χρειαστεις άλλο πάλι

10 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ήρθε και εμένα το κουτάκι g500a phantek

Μου λείπουν άλλα 2  φανάκια  14αρια έτοιμος για απογείωση
αφού ανάβει 😛 μετά από αρκετές μερακλίδικες ώρες μαστορέματος πάλι καλά
επίσης πως είναι έτσι μπροστά , απο πίσω το χάος , θέλει τα καινούργια τροφοδοτικά της corsair που βγαίνουν πλάγια τα καλώδια αλλά who cares (χάνεις μια θέση HDD με συμβατικό τροφοδοτικό εξού και ο ξέμπαρκος σκληρός πάνω πάνω 😛

 

(στο παλιό μου κουτί ήταν το χάος μπρος και πίσω για όσους θυμούντε) από το 2014 και τι δεν είχε φιλοξενήσει


image.thumb.png.69287edaf92d21313e309af69b8b5446.png

 

 

και μια μπόνους

  Hide contents

No description available.

 

Αχ αυτη η phanteks με τους δισκους εκει πέρα να μην πω με τι μοιαζουν. Τα κουτια τους ωραια αλλα αυτο το πράγμα χαλάει ολη την εικονα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ειναι οτι δεν θα δουλεψει αλλα οταν παιρνεις τροφοδοτικο το παίρνεις με οριζοντα 7-10 χρονια. Ειναι κριμα να χρειαστει αργοτερα σε λιγα χρονια να χρειαστεις άλλο πάλι

 

Αν αγνοήσεις τις απαιτήσεις για +150% και +200% έντασης για λίγα μsec ή msec (γιατί όλοι παίρνουμε μεγαλύτερο τροφοδοτικό από τις ανάγκες μας), η διαφορά είναι στα καλώδια. Εφόσον είναι modular, θα μπορούσαν να βγάλουν ένα upgrade καλώδιο και καθάρισες.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Αν αγνοήσεις τις απαιτήσεις για +150% και +200% έντασης για λίγα μsec ή msec (γιατί όλοι παίρνουμε μεγαλύτερο τροφοδοτικό από τις ανάγκες μας), η διαφορά είναι στα καλώδια. Εφόσον είναι modular, θα μπορούσαν να βγάλουν ένα upgrade καλώδιο και καθάρισες.

Μα απο αυτα τα spikes θες να γλυτώσεις. Γιαυτο ηθελα ΑΤΧ3 με την 4090. Στο αλλο pc που θα μπει 4070ti δεν θα αλλαξω τροφοδοτικο

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Μα απο αυτα τα spikes θες να γλυτώσεις. Γιαυτο ηθελα ΑΤΧ3 με την 4090. Στο αλλο pc που θα μπει 4070ti δεν θα αλλαξω τροφοδοτικο

Αν βάλω 4080 στο PC της υπογραφής, λες να'χω κάποιο θέμα; 

Ακόμη δεν ξέρω αν έχει νόημα 4080 Vs 3080Ti μετάχειρη για ορίζοντα πες 4 ετών με 1440p -όχι ουλτραγουαιντ (με ενδεχόμενο αλλαγής οθόνης πάλι σε 1440p αλλά λίγο higher refresh rate έτσι για το γαμώτο και όχι επειδή έχει κάτι η υπάρχουσα - απλά είναι your typical 1440p monitor).

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν βάλω 4080 στο PC της υπογραφής, λες να'χω κάποιο θέμα; 

Ακόμη δεν ξέρω αν έχει νόημα 4080 Vs 3080Ti μετάχειρη για ορίζοντα πες 4 ετών με 1440p -όχι ουλτραγουαιντ (με ενδεχόμενο αλλαγής οθόνης πάλι σε 1440p αλλά λίγο higher refresh rate έτσι για το γαμώτο και όχι επειδή έχει κάτι η υπάρχουσα - απλά είναι your typical 1440p monitor).

 

 

Νέο θέμα 😛 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Μα απο αυτα τα spikes θες να γλυτώσεις. Γιαυτο ηθελα ΑΤΧ3 με την 4090. Στο αλλο pc που θα μπει 4070ti δεν θα αλλαξω τροφοδοτικο

μην τρελαίνεστε με τα spikes

για αυτό πάντα αγοράζαμε αρκετά μεγαλύτερα τροφοδοτικά ενώ μια κοινότητα στο FB έλεγε έχω cpu overcloked την τούμπανη κάρτα κλπ κλπ πάνω από 400 watt δεν έχω δει του έχω ένα 500- 550watt  !  τους έλεγες για τα spikes όχι δεν ξέρεις εσύ και μετά ban  τους έλεγες για minimum 850watt  ! σε τέτοια builds  ban !

έτσι εκνευρίστηκαν οι μηχανικοί και είπαν τώρα θα σας φτιάξουμε !


είδαν οι κατασκευαστές ότι κυκλοφορούν πολλοί ηλίθιοι εκεί έξω είπαν ας τους βάλουμε μερικά μέτρα γιατί είναι πόλοι εκεί έξω !
μην λέμε πχ ένας που έχει τροφοδοτικό 1000watt δεν θα παίξει η 4090 , ή 1200 watt ακόμα και με τα 850watt τροφοδοτικά θα παίξει πιο πολύ σημασία έχει ο σχεδιασμός τους και τα υλικά τους παρά η "ονομαστική ισχύ τους" (τι εννοώ άλλο ένα τροφοδοτικό 850watt των 50 ευρώ και άλλο ένα τροφοδοτικό 850watt των 150 ευρώ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν διατιθεμαι να παιζω κορονα γραμματα τα hardware μου. Με τον 7Χ00Χ3D τα 850 θα ειναι οριακα. Ηδη βλεπω καποιες φορες 750w σε gaming αναλογα το παιχνιδι. Εφοσον το τροφοδοτικό το εχω 6 χρονια και ειμαι στο όριο θα πςρω αυτο που πρεπει να μην εχω θεμα για αλλα 6 τουλάχιστον υπο κανονικες συνθηκες

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω παντως δεν διατιθεμαι να παιζω κορονα γραμματα τα hardware μου. Με τον 7Χ00Χ3D τα 850 θα ειναι οριακα. Ηδη βλεπω καποιες φορες 750w σε gaming αναλογα το παιχνιδι. Εφοσον το τροφοδοτικό το εχω 6 χρονια και ειμαι στο όριο θα πςρω αυτο που πρεπει να μην εχω θεμα για αλλα 6 τουλάχιστον υπο κανονικες συνθηκες

 

σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα καλά πας αλλά

ότι ίσχυε πριν 10 χρόνια ισχύει και τώρα με τα τροφοδοτικά

εξηγώ ότι χρειαζόμαστε σε watt αγοράζουμε χ2

παράδειγμα με καταναλώσεις

πόσα θα θέλει ο 7X0003D  250 WATT + 600 WATT GPU  = 850 watt , οπότε για 850 watt πάρε 1600watt τροφοδοτικό ότι ίσχυε και πριν 10 χρόνια ισχύει και τώρα !
δεν παίζουμε τσίμα τσίμα ! τα τροφοδοτικά πρέπει να έχουν άπλα !
Τώρα όταν έχεις TOP of TOP, έχεις αγοράσει 2000κ κάρτα (όσο ένα JEEP από το car.gr) + 1000e cpu & mobo (άλλο ένα μεταχειρισμένο car) το να δώσεις  άλλα 300-500 ευρώ kline για ένα καλό τροφοδοτικό.


οι μηχανικοί έχουν προβλέψει πράγματα πολύ πριν τα δούμε εμείς

πάμε σε άλλο θέμα 600 watt σε μια κάρτα γραφικών έπρεπε να είναι απαγορευτικό αλλά τέλος πάντων όπως και πάνω από 200watt cpu και άντε μαξ 400watt σε κάρτα .
γιατί θα έρθουν σε 5 χρόνια θα πουν ααα 1000watt κάρτα kai 500watt cpu κλπ κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ενταξει δεν θα παω σε 1600 ειπαμε. 1200 θα παρω

 

Εχεις δεί πρόβλημα με το 850άρι ? Εγω δεν εχω δει καποιο θέμα πάντως. Και εγώ κοίταζα για 1200 αλλά τελικά δε χρειάστηκε. Ισως οταν βγεί μεγαλύτερη ποικιλία σε 1200αρια ΑΤΧ3 να το ξαναδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί μάλλον έχετε εσωτερική πληροφόρηση ότι στο άμεσο μέλλον θα έχουμε ρεύμα κατευθείαν από αντιδραστήρες πυρηνικής σύντηξης και θα είναι τσάμπα η κιλοβατώρα... Δεν εξηγείται αλλιώς η συζήτηση. Έχουμε ξεφύγει. Εκτός τόπου και χρόνου....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλετε με τα w.

Περα της ποιότητας κατασκευής του psu και των πυκνωτών,πρέπει να ξέρετε τι θέλετε και σε ρεύματα να σας δίνει.

Παιζει ρόλο το σύνολο στα 3.3v+5v και τα ποσα Α και σε ποσα rails τα διανέμει,στα 12v και θα πρέπει να είμαστε και μέσα στην αποδοτικότητα του psu,όσο πιο κοντά στην μέγιστη τιμή (αποδοτικότητας) η μέγιστη κατανάλωση του συστήματος,τόσο το καλύτερο. 

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

ενα platinum 850αρι σηκωνει ανετα μια 4090 και εναν 7950x 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι να θελεις διπλασια watt psu για να τα σηκωσεις

 

επισης μια επισημανση. οταν εχεις ενα psu πχ 1600watt δεν σημαινει οτι θα τραβας 1600watt. σημαινει οτι το psu Μπορει να δωσει μεχρι 1600, η πραγματικη καταναλωση θα ειναι οσο ζηταει το pc σου αναλογα με την χρηση που κανεις.

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Τι κατανάλωση ρεύματος έχεις το μήνα; 😛 

Οσο ειχα παντα. Δεν αλλαζει αυτο. Αλλωστε απο τις παλιες αντε να εχω ανεβει τπτ 50-70w.

 

Δεν ειπα οτι εχω θεμα με το 850αρι απλα θελω να ειμαι safe και το τροφοδοτικο τωρα που εχει 3.5 χρονια εγγυηση ακομα θα πιανει λεφτα. Οταν τελειωσει δεν θα πιανει τπτ σχεδον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.