Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Spirosssss

Recommended Posts

Προσωπικά συχαίνομαι αυτόν τον μηχανισμό, ουσιαστικά εχει "αντίστροφη μέτρηση" στον αριθμό των φορών που θα κουμπωσει στο μηχάνημα πάνω αν κρίνω απο τα φλασακια.

Ας ελπίσουμε να μας διαψεύσει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελείωσε η αναβάθμιση του κινητού . Την έψαχνα εδώ και ένα χρόνο. Δεν κυκλοφορούσε . Ήθελα 1 τέρα. Έχουν βγει και πιο καλές. Αλλά για 50 τις εκατό ταχύτητα θέλει τα τριπλάσια χρήματα. Αυτή που πήρα μπορούσε να είναι γύρω στη μισή τιμή από αυτή που είχε . Αλλά δεν ρίξανε τη τιμή των 500 γι  γα . Αντέγραψα 300 γι. Γα δεν έβγαλε κάποιο σφάλμα ούτε το λειτουργικό , ούτε η κάρτα. Αντε στην επόμενη. 2 γιγα σε κανένα τετράχρονο. 

17290990870922190526863207240641.jpg

  • Like 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Καλα, υπαρχει και το backup

 

Μαλλον την θελει για βιντεο κλπ κλπ 

 

Παντως εχω γνωστη που πριν κανα μηνα με ρωταγε για να παρει .....ταμπλετ με μεγαλη μνημη .... για να αποθηκευει ολες τις φωτογραφιες απο τα κινητα της οικογενειας 😆

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Οτι καποιες παλιες μπορεις να τις αδειαζεις καπου

δεν έχω πρόβλημα να αδειάζω τις γεμάτες μικρο ες ντι . Μου αρέσει να έχω στο κινητό τα βασικά καλά βίντεο και φωτογραφίες από το σταθερό και τις dlsr και go pro . Ακούω και ήχο , παλιά ηχογραφούσα και έχω κάποια αρχεία . αυτά πιάνουν χώρο . Εαν συνέχιζα με το ρυθμό που έγραφα αρχεία το 2010 2015 δεν θα με έφταναν ούτε οι μέσοι σκληροι του εμπορίου ούτε μια 4 ΤΒ κάρτα σήμερα . 

Τα σύγχρονα κινητά είναι ένα είδος media player,  εαν δεν ψάχνεις λεπτομέρειες και δεν έχεις απαιτήσεις hi end ήχου . Ενα αρνητικό έχει ότι το android ,έριξε την υποστήριξη ,στα αρχεία 

της apple . εμείς που έχουμε αρχεία σε alac έχουμε μείνει ξεκρέμαστοι . Ευτυχώς που το foobar2000 τα παίζει ακόμα . 

Link to comment
Share on other sites

Από το 2015 με το αθάνατο G710+ (brown switches). Είχαν αντικατασταθεί arrow keys+WASD+ESC με custom μετά από κάποια χρόνια επειδή είχαν ραγίσει τα keycaps και έβγαιναν. Προχθές μου ράγισε και το αριστερό SHIFT (1.25u) και δεν βρίσκω παρά μόνο από aliexpress (χωρίς αναγραφή-σκέτο μαύρο). Μέχρι να έρθει - και επειδή το αριστερό shift μου είναι απαραίτητο και το αντικατέστησα με το παλιό ESC που είχα (1u) lol- είπα να παραγγείλω νέο keyboard.

 

HyperX Alloy Origins PBT

 

Σασί από αλουμίνιο, πολύ πιο compact, "aqua" switches που είναι κατασκευασμένα για ησυχία και tactile feeling όπως τα brown switches που είχα, δυστυχώς US layout και πρέπει να συνηθίσω το μικρό enter αντί για το UK layout που χρησιμοποιώ από το 1986  (Amstrad 6128 lol).  Φυσικά RGB που δίνει πιο πολλά FPS. Φωτογραφία τσίρκο μεντράνο, αλλά θα τα κάνω όλα λευκά + πορτοκαλί τα arrow και τα WASD όπως είχα και στο Logitech. Όλα αναγνωρίζονται ρυθμίζονται κανονικά από το openRGB στο Linux, οπότε κομπλέ. Πολύ τίμιο το κόστος ~120 ευρώ, καθώς σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα κάτι 200άρια που βλέπω για μηχανικά (απλά έλεος).

 

Προς το παρόν η αίσθηση είναι φανταστική και πολύ κοντά σε αυτό που είχα (brown+«ησυχία»+tactile), καταλαμβάνει ελαφρώς μικρότερη επιφάνεια στο γραφείο και οι αποστάσεις των πλήκτρων δεν είναι τραγικά διαφορετικές σε σχέση με αυτό που είχα (σχεδόν πληκτρολογώ τυφλό atm χωρίς πρόβλημα). Θα δείξει....

 

Το G710+ θα φάει καθάρισμα πλύσιμο φύσιμα ρεκτιφιέ αλλαγή πλήκτρων και θα παραμείνει backup 🙂

 

re_1729184009128.thumb.jpg.303cd5f179bf2cebe393df77330f0f3d.jpg

 

re_1729184009120.thumb.jpg.c6ca483ed160c3188acf78f9f61d2636.jpg

 

re_1729184009104.thumb.jpg.5f1f3198a7521dc0da786bf1c5393d65.jpg

 

re_1729184009095.thumb.jpg.49a5d3548fd8d395eab1dc9f25f2f4d2.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μεγειες. Η HyperX φημιζεται για τα vfm προιοντα της

20 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σασί από αλουμίνιο

Μονο το top case φανταζομαι. Το bottom πρεπει να ειναι πλαστικο?

21 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

κόστος ~120 ευρώ

Με 120Ε επαιρνες μηχανικο custom hot swap και 3mode. Με 200ε που λες επαιρνες τοπ board που δεν εχει καμια σχεση με το hyperX. Οχι οτι αυτο με τα 120Ε εχει, αλλα λεμε τωρα

 

Κουβεντα κανουμε δεν κρινω την επιλογη σου

Καλοδουλευτο
Το αλλο οπως ειπες με ενα σετ keycaps θα γινει πενα. Εχει αρκετα αξιολογα στο Ali με 25Ε και choice μεταφορα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Τα σύγχρονα κινητά είναι ένα είδος media player,  εαν δεν ψάχνεις λεπτομέρειες και δεν έχεις απαιτήσεις hi end ήχου . Ενα αρνητικό έχει ότι το android ,έριξε την υποστήριξη ,στα αρχεία 

της apple . εμείς που έχουμε αρχεία σε alac έχουμε μείνει ξεκρέμαστοι . Ευτυχώς που το foobar2000 τα παίζει ακόμα . 

Πώς ακους hi-end απο το κινητο, και ποια ειναι τα αρχεία της apple? Τα μωβ?

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Μεγειες. Η HyperX φημιζεται για τα vfm προιοντα της

Μονο το top case φανταζομαι. Το bottom πρεπει να ειναι πλαστικο?

Με 120Ε επαιρνες μηχανικο custom hot swap και 3mode. Με 200ε που λες επαιρνες τοπ board που δεν εχει καμια σχεση με το hyperX. Οχι οτι αυτο με τα 120Ε εχει, αλλα λεμε τωρα

 

Κουβεντα κανουμε δεν κρινω την επιλογη σου

Καλοδουλευτο
Το αλλο οπως ειπες με ενα σετ keycaps θα γινει πενα. Εχει αρκετα αξιολογα στο Ali με 25Ε και choice μεταφορα

 

Και το κάτω case εγώ "ψυχρό" το αισθάνομαι, νομίζω είναι full αλουμίνιο ή τέλος πάντων κάποιο alloy με βάση το αλουμίνιο.

 

Παράθεση

Με 120Ε επαιρνες μηχανικο custom hot swap και 3mode.

 

Για δώσε ένα λινκ, είμαι περίεργος με 120€ ποιο είναι αυτό που λες

 

Παράθεση

Με 200ε που λες επαιρνες τοπ board που δεν εχει καμια σχεση με το hyperX.

 

Αναλόγως των διακοπτών που θες δεν νομίζω ότι τα πληκτρολόγια των 200€ είναι "καμία σχέση" με αυτά των 120€ . Αν σε καλύπτουν οι διακόπτες στα 120€ δεν νομίζω ότι παίρνεις κάτι τόσο ανώτερο που θα καταλάβεις διαφορές.

 

ΥΓ είχα δωροκάρτα από πλαίσιο οπότε είχα περιορισμό στις επιλογές + δεν ήθελα να ξεφύγω στο κόστος.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Και το κάτω case εγώ "ψυχρό" το αισθάνομαι, νομίζω είναι full αλουμίνιο ή τέλος πάντων κάποιο alloy με βάση το αλουμίνιο.

μολις το εψαξα και ειναι οντως φουλ αλουμινενιο

33 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για δώσε ένα λινκ, είμαι περίεργος με 120€ ποιο είναι αυτό που λες

τι layout θελεις? 100%

34 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν σε καλύπτουν οι διακόπτες στα 120€ δεν νομίζω ότι παίρνεις κάτι τόσο ανώτερο που θα καταλάβεις διαφορές.

εδω θα διαφωνησω. εχω δοκιμασει αρκετα πληκτρολογια γιαυτο το λεω

35 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

είχα δωροκάρτα από πλαίσιο οπότε είχα περιορισμό στις επιλογές + δεν ήθελα να ξεφύγω στο κόστος.

αν ειχες να διαλεξεις μονο απο το Πλαισιο τοτε θεωρω πως εκανες την καλυτερη επιλογη

αν ειναι και hot swap τοτε εισαι μια χαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Πώς ακους hi-end απο το κινητο, και ποια ειναι τα αρχεία της apple? Τα μωβ?

Στο κινητό δεν γίνεται .κυκλοφορούν τα λεγόμενα dap τα οποία είναι ακριβά ,έχουν και υποδοχές για ακουστικά . Είχα διαβάσει ρεβιου απο dap γύρω στο χιλιάρικο και το λογισμικό κολλούσε και είπα να μέινω με τον ήχο του κινητού . Τα αρχεία της apple είναι τα losseless alac τις εποχές που ήταν το ριπάρισμα και οι αντιγραφές στα πισι. Πριν από 15 χρόνια . Όσοι είχαν itunes στο πισι με αυτό το αρχειο περνούσαν το τραγούδι στο ipod ή ipad . Δεν ασχολούμαι πλεον με το σπορ του high end αλλά νομίζωυπάρχουν network players στην αλυσίδα του ήχου που δέχονται stream από κινητό . 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

τι layout θελεις? 100%

Ναι 100%, φωτιζόμενο, wired (όχι wireless) και brown switches ή αντίστοιχό τους custom, δηλαδή ήσυχοι και tactile.

 

Προτιμώ UK layout, αλλά διαπίστωσα ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία να βρεις και να αντικαταστήσεις συγκεκριμένα keycaps, επομένως πάμε για κλασικό US layout

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ναι 100%, φωτιζόμενο, wired (όχι wireless) και brown switches ή αντίστοιχό τους custom, δηλαδή ήσυχοι και tactile.

 

Προτιμώ UK layout, αλλά διαπίστωσα ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία να βρεις και να αντικαταστήσεις συγκεκριμένα keycaps, επομένως πάμε για κλασικό US layout

Keychron V6 Max Ειναι και ενσυρματο και ασυρματο (2.4Ghz 1000Hz και BT). Αλλα το πιο βασικο απο ολα ειναι hotswap. Eν ετη 24 μηχανικο πληκτρολογιο 100Ε+ δεν δικαιολογειται να μην ειναι Hotswap. Και το κερασακι στην τουρτα QMK/VIA. Συν knob που βολευει πολυ. Επισης gasket mount + foams. 

Αν αυτο μπορουσες να το εχεις διπλα στο hyperX αποκλειεται να μην εβλεπες τη διαφορα. Για των 200Ε πχ το Q6 της keychron δεν το συζηταμε, μερα/νυχτα η διαφορα

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Keychron V6 Max Ειναι και ενσυρματο και ασυρματο (2.4Ghz 1000Hz και BT). Αλλα το πιο βασικο απο ολα ειναι hotswap. Eν ετη 24 μηχανικο πληκτρολογιο 100Ε+ δεν δικαιολογειται να μην ειναι Hotswap. Και το κερασακι στην τουρτα QMK/VIA. Συν knob που βολευει πολυ. Επισης gasket mount + foams. 

Αν αυτο μπορουσες να το εχεις διπλα στο hyperX αποκλειεται να μην εβλεπες τη διαφορα. Για των 200Ε πχ το Q6 της keychron δεν το συζηταμε, μερα/νυχτα η διαφορα

OK πέρα από το γεγονός ότι είναι πλαστικό, προφανώς έχει ανώτερα χαρακτηριστικά από το hyperX origins που πήρα.

 

Δεν ήξερα ότι μπορείς να βρεις custom σε λογικές τιμές. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες πλην της keychron με custom λύσεις σε αυτό το price range ?

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

OK πέρα από το γεγονός ότι είναι πλαστικό, προφανώς έχει ανώτερα χαρακτηριστικά από το hyperX origins που πήρα.

 

Δεν ήξερα ότι μπορείς να βρεις custom σε λογικές τιμές. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες πλην της keychron με custom λύσεις σε αυτό το price range ?

Σε 100% δυσκολα θα βρεις, η τουλαχιστον σε αυτη τη τιμη. ΠΧ το M5W που ειναι πολυ διασιμη επιλογη και φτιαγμενο σαν τανκ (παιζει να ζυγιζει κοντα 3κιλα) ξεγευγει σε τιμη
Πλεον αρχιζει και παιρνει κεφαλι το 96% που ειναι πολυ εξυπνο layout και ουσιαστικα δεν χανεις και κατι σε σχεση με το 100% αλλα κερδιζεις πολυ χωρο (ειδικα αν εισαι gamer και δεν θες να πας σε Tkl η 75%)

Στο 96αρι εχει πολλες επιλογες πχ EPOMAKER RT100 / VTER Galaxy100 Aluminum / NuPhy Halo96 V2 / Ajazz AC100 

Γενκια εταιρια σαν την Keychron δεν υπαρχει. Η απιστευτα μεγαλη γκαμα που δινει και η worldwide καλυψη που εχει, δεν την εχει καμια αλλη. Η Epomaker κατι κανει αλλα και παλι δεν συγκρινεται 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Τα αρχεία της apple είναι τα losseless alac

Το γκουγκλαρα γιατι νομιζα οτι εγραφες λαθος, flac λοιπον για τον υπολοιπο κοσμο. Και με ενα mp3 στο μεγιστο bitrate θα εκανες τη δουλεια σου.

Ασχετο, απο SACD εχεις ιδεα? γιατι κατι εχω στα χερια μου και δεν ξερω τι να τα κανω

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Το γκουγκλαρα γιατι νομιζα οτι εγραφες λαθος, flac λοιπον για τον υπολοιπο κοσμο. Και με ενα mp3 στο μεγιστο bitrate θα εκανες τη δουλεια σου.

Ασχετο, απο SACD εχεις ιδεα? γιατι κατι εχω στα χερια μου και δεν ξερω τι να τα κανω

Εν γένει FLAC ≠ ALAC, γιατί η Apple πάντα θέλει το δικό της πρότυπο ;)

Πάντως πλέον και τα δύο είναι ελεύθερα για χρήση και δωρεάν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ασχετο, απο SACD εχεις ιδεα? γιατι κατι εχω στα χερια μου και δεν ξερω τι να τα κανω

 

Έχω player. Θες να τα ξεφορτωθείς;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.