Jump to content



Psu corsair και προβλήματα


msdx

Recommended Posts

Αυτά που έγραψα παραπάνω για τα Corsair PSU ήταν για το ΗΧ650 αν δεν έγινα αντιληπτός. Αν το ρισκάρεις ας είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και αυτό. Στην δική μου περίπτωση από msystems δεν υπήρξε πρόβλημα για επιστροφή αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα σε στραβοκοιτάξουν ή ακόμη και θα σου αρνηθούν επιστροφή από ΠΛΑΙΣΙΟ.

Δεν πήρα hx650 είχα δει και το παραπάνω video διάβασα και διάφορα στο net είχε και ταλαιπωρημένο το κουτί και φοβήθηκα μήπως ήταν από επιστροφή και ξανά μπήκε στο ράφι συνηθισμένη τακτική. Δεν ζήτησα επιστροφή γιατί καναν τους δύσκολους και δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι τσιμπημένο το ΗΧ650 για τους καιρούς που ζούμε και έχει και αρκετή διαφορά το Πλαίσιο σε σύγκριση με άλλα μαγαζιά σε skroutz. Το ΗΧ650 αν δεν έγραφε πάνω V2 ίσως ήταν καλή λύση. Περισσότερες αστοχίες φαίνεται να έχει η σειρά V2 που ενώ βελτίωσαν το efficiency κληρονόμησαν αρκετά προβλήματα σε fan και κύκλωμα ελέγχου fan.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί τι διαφορές έχουν αυτά εδώ τα tx ;

Corsair Enthusiast Series TX850 V2 CMPSU-850TXV2EU

Corsair Enthusiast Series TX850 V2 850W 80+ Bronze Certified (CMPSU-850TXV2EU) - Τροφοδοτικά (PSU) - plaisio.gr

Corsair Enthusiast Series TX850 CP-9020043-NA

TX Series

Εγώ γνώριζα ότι το v2 είναι το τελευταίο αλλά αυτό δεν υπάρχει στο site. Το έχουν αντικαταστήσει με το Corsair Enthusiast Series TX850 CP-9020043-NA

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις στο link από ΠΛΑΙΣΙΟ είναι εκθεσιακό κομμάτι. Λογικά πρέπει να είναι παλιότερη έκδοση του V2. Αν σκεφτείς ότι χονδρικά τα V2 από Corsair περπατάνε περίπου κάνα 6μηνο λογικό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το Corsair Enthusiast Series TX850 V2 CMPSU-850TXV2EU το CP-9020043-NA ήταν το πρώτο τχ που είχα πάρει και είχε πρόβλημα με τον ανεμιστήρα δεν έκλεινε ποτέ .Το CMPSU-850TXV2EU δεν σταματαει απλά έχει χαμηλές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Λιπών η ιστορία έχει ως εξής .Αγόρασα πριν κάμποσο καιρό ένα corsair tx850 v2 το οποίο είχε πρόβλημα με τον ανεμιστήρα γυρνούσε σε full στροφές το αντικαθιστώ με ένα tx750m το οποίο είχε και αυτό πρόβλημα έκανε σαν να διαβάζει δίσκος και το κλασσικό όταν πήγαινε να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας έκανε θόρυβο .Το αντικαθιστώ με ένα gs800 χθες αυτό δούλευε μια χαρά ούτε θόρυβος ούτε τπτ και χθες το βράδυ ξαφνικά κλίνει το pc το βγάζω βάζω το παλιό όλα οκ ξανά βάζω αυτό δεν άνοιγε το pc και σήμερα το πήγα πίσω .Δεν θα πω τπτ για την corsair δεν χρειάζεται φαίνεται από τα παραπάνω τι είναι .Απλά έχει κανείς να μου προτείνει ένα τροφοδοτικό από το πλαίσιο που να είναι αξιόπιστο προφανώς corsair γιατί δεν έχει τπτ άλλο το πλαίσιο.

Σε αυτο που αναφερεις οτι παει σε φουλ στροφες να σου πω οτι η corsair δεν το αντιμετωπιζει σαν προβλημα διοτι ολα τα καινουργια μοντελα της πασχουν απο αυτο. Ειχαν την φαεινη ιδεα να φτιαξουν ενα τροφοδοτικο στο οποιο ο ανεμιστηρας παραμενει σε 0 στροφες και οταν ζεσταθει καθε τρεις λιγο κανει ενα auto check και πηγαινει 100% στροφες με αποτελεσμα να παραγει αυτον τον ενοχλητικο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο πρώτο tx που είχα ναι το ξέρω ότι ανεβάζει full στροφές αλλά κλίνει κάποια στιγμή έμενα δεν έκλεινε.

The 140mm double ball-bearing fan automatically adjusts its speed to deliver the proper amount of airflow, so high-performance power delivery isn't at the expense of noise. In fact, when you're just surfing the web, doing light office applications or otherwise keeping your TX Series PSU at less than 50% load, the fan doesn't even spin.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο πρώτο tx που είχα ναι το ξέρω ότι ανεβάζει full στροφές αλλά κλίνει κάποια στιγμή έμενα δεν έκλεινε.

The 140mm double ball-bearing fan automatically adjusts its speed to deliver the proper amount of airflow, so high-performance power delivery isn't at the expense of noise. In fact, when you're just surfing the web, doing light office applications or otherwise keeping your TX Series PSU at less than 50% load, the fan doesn't even spin.

Αναφερομαι στα καινουργια τροφοδοτικα της corsair. Ακριβως αυτο που γραφεις πηγαν να τα κανουν αθορυβα και τελικα κανουν πιο πολυ θορυβο. Δεν γνωριζω ακριβως αν αυτο συμβαινει σε καποιες παρτιδες τους η σε ολη την σειρα. Βλεπω ομως καθημερινα ατομα στο φορουμ της corsair στους οποιους εχει σταλει μεσα σε 2 βδομαδες 3 τροφοδοτικα με διαφορετικα προβληματα. Αμα δεν μπορουν να μας το πουνε να ξερουμε ας πουλανε στικακια μονο καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.