Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Μα δεν ειναι θεμα δικο τους.
Αυτοι μπορει να τα κανουν ολα σωστα το hardware εχει θεμα βαση του αρθρου.
Προσωπικά δεν κατάλαβα και πολλά πράματα για αυτό ταγκαρα τον πλέον αρμόδιο δλδ τον κουνος. Αυτός σίγουρα θα έλαβε υπόψη τους όποιους περιορισμούς στο codding.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/article-why-force-feedback-in-computer-simulators-does-not-work.46852/#post-913635

 

Παράθεση

in AC, "pure ff" is:

force and torques from tyres/springs/dampers/arbs -> suspension geometry -> steering rods -> ff output

"Road" effects
Car body vertical G -> ff

"Slip" effects
Tyre slips (all 4 of them) -> ff vibration

"Kerb curb whatever" effects
IF FRONT_LEFT IS ON CURB OR FRONT_RIGHT IS ON CURB THEN VIBRATE THE **** OUT OF FF

"Understeer" thingy
I won't acknowledge its existence, it's all a government/illuminati conspiracy

From 1.15
"ABS" effects
ABS on -> ff vibration

Whatever comes from the stuff above is then send to the "FF Post Process" system that will either leave it intact or pass it through the gamma or LUT provided.

I remember the article when it came out I didn't read it again today but I remember thinking it was pretty correct. This is super obvious when working on motorbike simulations where the front "steer" is such an essential part of the system and almost impossible to simulate properly because of hardware limitations. With cars the limitation is still there but it's not as bad.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος wolves έγραψε:

Αρα οπως ειπαμε το προβλημα ειναι το hardware που δεν αποκωδικοποιει σωστα η καθολου το ff του παιχνιδιου.

 

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε χάσει, τότε τί είδους FFB είναι αυτό που έχουμε τα τελευταία χρόνια. Γιατί και το άρθρο του Bodnar είναι απ το 2011 και οι εξομοιωτές έχουν αλλάξει φαντάζομαι από τότε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Με έχετε χάσει, τότε τί είδους FFB είναι αυτό που έχουμε τα τελευταία χρόνια. Γιατί και το άρθρο του Bodnar είναι απ το 2011 και οι εξομοιωτές έχουν αλλάξει φαντάζομαι από τότε.

Παμε παλι.

Ο εξομοιωτης μπορει να αλλαξει οσο θελει, αν ο leo bodnar συνεχισει να φτιαχνει τιμονια που ειναι μονο input δεν θα καταλαβαινεις τπτ. Που ειναι η επαναφορα π.χ? Βασικοτατη δυναμη για να οδηγησεις και να στριψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Βλέπω υπάρχει τεράστια τρέλα για το assetto δεν το περίμενα να πώ την αλήθεια..
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω...
Εχω το HTPC την υπογραφής στην TV..Lg oled B6..υπάρχει περίπτωση να παίξω το παιχνίδι και να το ευχαριστηθώ η να μην μπώ κάν στην διαδικάσια?
Δεν σκοπευω να το παίξω 4k το παιχνίδι αλλα έστω 1080 χωρίς lags με καλά fps και να παίζω "καλά" ακόμα και αν ασχοληθώ αρκετά παραπάνω απο τον ΜΟ.
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jumaru99 said:

Dedicated κάρτα γραφικών δεν έχει βλέπω... αν σκοπεύεις να το παίξεις με την onboard, τότε άδικος κόπος.
Από την άλλη, στο desktop σου, μια χαρά.

Οχι δεν έχω gpu...Είναι η onboard απο το chipset της z270 αποκλείεται ε?:/
Τη gpu θα χρειαζόταν να βάλω στο σύστημα μου για να παίζει ΑΝΕΤΑ και ωραία έστω σε 1080?
Γιατι έχω και θέμα μετά με passive cooling 1 slot gpu και mini κλπ...Επομένω απλά θέλω να καταλάβω πόσο απαιτητικό θα ήταν.
Θέλει μία 1050ti?η μπορώ να βάλω και κάτι πιο low???Ελπίζω να μην θέλει κάτι ακόμα πιο δυνατό μόνο..

PS:Μια GT730 4GB θα έκανε άνετα δουλειά?Γιατι νομίζω έιναι οτι πιο δυνατό μπορώ να βάλω στο σύστημα μου...:/ (χωρις να είμαι σίγουρος οτι θα σηκώνει hdmi2 60hz)

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω gpu...Είναι η onboard απο το chipset της z270 αποκλείεται ε?:/
Τη gpu θα χρειαζόταν να βάλω στο σύστημα μου για να παίζει ΑΝΕΤΑ και ωραία έστω σε 1080?
Γιατι έχω και θέμα μετά με passive cooling 1 slot gpu και mini κλπ...Επομένω απλά θέλω να καταλάβω πόσο απαιτητικό θα ήταν.
Θέλει μία 1050ti?η μπορώ να βάλω και κάτι πιο low???Ελπίζω να μην θέλει κάτι ακόμα πιο δυνατό μόνο..

PS:Μια GT730 4GB θα έκανε άνετα δουλειά?Γιατι νομίζω έιναι οτι πιο δυνατό μπορώ να βάλω στο σύστημα μου...:/ (χωρις να είμαι σίγουρος οτι θα σηκώνει hdmi2 60hz)
Με μια 1050ti θα είσαι οκ

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Ωραία"...
Εφόσον όμως ακόμα και η 1050ti είναι 2 slots High...
Δειτε λίγο την Mobo και πείτε μου...
ΕΑΝ...λες και παλι ΕΑΝ υποθέτουμε οτι χωράει στο πάνω κάνω και εφόσον η mobo μου έχει 1 slot (αλλα είναι τέρμα κάτω και τελειώνει η μητρική) ΚΟΨΩ το ένα αυτάκι απο το ένα slot(η ακόμα και να μην το κόψω και αν χωραει ουσιαστικά να πηγαίνει απο την κάτω της μητρικής..θα έχω κανένα θέμα?ετσι οπως είναι στημένο το κουτί η μητρική είναι στο πάτωμα αρα και η vga θα είναι ορθια χωρις να κρεμάει..
Παίζει κάτι τέτοιο η να το ξεχάσω?Γιατι αλλιώ η επόμενη επιλογή μου είναι η gt730 που μπαίνει σίγουρα


34406274_2564145462.jpg&height=550&width

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, liakjim said:

Μια low profile δεν μπαίνει? Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB OC LP (GV-N105TOC-4GL)

Την 730 ξέχασε την, πολύ αδύναμη.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

To low profile καθορίζει το πάχος-μήκος της κάρτας!Σκέψου οτι και εγώ για ow profile 1050ti μιλάω αλλα όλες είναι 2 slot High...και οπως βλέπεις δεν υπάρχει δευτερο slot..για αυτό είναι αν αυτο που έγγραψα μπορεί να γίνει η όχι...


Αυτήν εδώ σκέφτομαι αν μπορώ να την βάλω σε 1 slot.
https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/luke-hill/palit-gtx-1050-ti-kalmx-passive-hands-on/

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα slot μπαίνουν όλες οι κάρτες ανεξαρτήτως το φάρδος τους!!! Το θέμα δεν είναι αν μπαίνει στη μητρική σου (που σε ΟΛΕΣ μπαίνει!), αλλά αν έχει χώρο το κουτί σου να τη χωρέσει!

 

Περισσότερα για κάρτες γραφικών στο αντίστοιχο section του forum.

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jumaru99 said:

Σε ένα slot μπαίνουν όλες οι κάρτες ανεξαρτήτως το φάρδος τους!!! Το θέμα δεν είναι αν μπαίνει στη μητρική σου (που σε ΟΛΕΣ μπαίνει!), αλλά αν έχει χώρο το κουτί σου να τη χωρέσει!

jumaru99 θα με τρελάνεισ ρε φίλε?
Σε ενα slot μπαινουν αν εννοεις την ΕΠΑΦΗ..Αλλα η κάρτα απο το πλάι το σίδερο της θέλει ΔΥΟ θέσεις...ειναι 2high slot
PCIVGAV7.main.jpg

NVIDIA-GeForce-GTX-1060-Official_Side-Nu

και οι 2 σε ένα slot μπαίνουν αλλα h mia xrei;azetai 2 slot και η αλλη 1...


Για αυτο είπα να κόψω κλπ κλπ..:D:D:D

PS:Ελπίζω να μην κολλαει το μυαλο μου..

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Staxtis said:

jumaru99 θα με τρελάνεισ ρε φίλε?
Σε ενα slot μπαινουν αν εννοεις την ΕΠΑΦΗ..Αλλα η κάρτα απο το πλάι το σίδερο της θέλει ΔΥΟ θέσεις...ειναι 2high slot
PCIVGAV7.main.jpg

NVIDIA-GeForce-GTX-1060-Official_Side-Nu

και οι 2 σε ένα slot μπαίνουν αλλα h mia xrei;azetai 2 slot και η αλλη 1...


Για αυτο είπα να κόψω κλπ κλπ..:D:D:D

Δεν εχει σκοπο να σε τρελανει οταν θελει να βοηθησει.Ειτε ο αλλος εχει καταλαβει αυτο που ζητας ειτε οχι.
Οποτε λιγο φρονιμα με τον τροπο εκφρασης :)

Παμε παρακατω.Ενα σλοτ μπορει να πιανει αλλα μπορει το κουτι να δεχεται κιαλλες απο κατω και ετσι δε θα εχεις προβλημα.
Απο εκει και περα επειδη το θεμα αφορα τις καρτες γραφικων, καλυτερα κανε θεμα στα αντιστοιχα θεματα για να σε βοηθησουν περισσοτεροι :)

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GoMaR said:

Δεν εχει σκοπο να σε τρελανει οταν θελει να βοηθησει.Ειτε ο αλλος εχει καταλαβει αυτο που ζητας ειτε οχι.
Οποτε λιγο φρονιμα με τον τροπο εκφρασης
:)

Παμε παρακατω.Ενα σλοτ μπορει να πιανει αλλα μπορει το κουτι να δεχεται κιαλλες απο κατω και ετσι δε θα εχεις προβλημα.
Απο εκει και περα επειδη το θεμα αφορα τις καρτες γραφικων, καλυτερα κανε θεμα στα αντιστοιχα θεματα για να σε βοηθησουν περισσοτεροι :)

 

Τι εννοεις φρόνιμα με τον τρόπο έκφρασης?Ισα ισα τον ευχαριστώ πάρα πολύ και μόνο που ασχολήθηκε...Δεν σκοπευα ουτε είχα λόγο να μιλήσω κάπως και ουτε νομίζω οτι το έκανα...Τον ειπα αν θα με τρελάνει μιας και οπως είπα επίσης μπορεί να κολλησε και το μυαλό μου...!To παιδί όπως λές βοήθεια έδωσε θα του την πώ κιολας?προσ θεού...



Εχουμε γίνει λίγο μυγιαγκιχτοι?:/
 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Οφειλουμε σε γραπτο λογο να ειμαστε πιο προσεκτικοι γιατι καποιοι δε γνωριζονται προσωπικα.
Το "θα με τρελανεις ρε φιλε?" απο που και να το δεις, ειναι τελειως ακομψο και μπορει να δημιουργηθει ευκολα παρεξηγηση.
Οπως και να εχει, παμε παρακατω :)


 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.