Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

 

@GeoF1, ρίξε μια ματιά σε αυτό να κάνεις την σύγκρισή σου http://www.racedepartment.com/downloads/1988-mclaren-mp4-4.8999/

 

Το αντίστοιχο στο rF2 είναι παντελώς ανεπαρκές. Το οδηγεί και η αδερφή μου.

 

Εδώ θα δυσκολευτείς κάπως.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρι μου...δεν μπορείς να κάνεις 1:1 από την αποτύπωση. Δεν υπάρχει η δυνατότητα meshing. Άλλο τι σου δείχνει το laserscan και άλλο η απόδοση meshing.

Δηλαδή όσο το παλεύετε τόσο δείχνετε πόσο άσχετοι είστε με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιούσαν το rfactor οι αληθινές ομάδες F1 για δοκιμές ακόμη δεν υπήρχε καν Forzassetto.

Kαι όταν όλοι οι pro και sim racers τρέχουν F1 ΜΟΝΟ rF2 εσύ έρχεσαι και μας κάνεις Post μονοθέσιο στο Forzassetto ???

Θα μας γελάνε και οι πέτρες. Να έλεγες άλλο αυτοκίνητο να έλεγα εντάξει. Αλλά στα μονοθέσια ???

1 minute ago, liakjim said:

Συγγνώμη αλλά αυτό που λες δεν βγάζει νόημα.

 

Πάνε διάβασε τι κάνει το laserscan (μέθοδος αποτύπωσης) και τι είναι η απόδοση και το meshing. Mε κουράζεις όμως με την άγνοια σου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος mad_dog έγραψε:

Όταν χρησιμοποιούσαν το rfactor οι αληθινές ομάδες F1 για δοκιμές ακόμη δεν υπήρχε καν Forzassetto.

 

Το 2000 ίσως.

 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος mad_dog έγραψε:

Kαι όταν όλοι οι pro και sim racers τρέχουν F1 ΜΟΝΟ rF2 εσύ έρχεσαι και μας κάνεις Post μονοθέσιο στο Forzassetto ???

"Όλοι?":hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος mad_dog έγραψε:

Kαι όταν όλοι οι pro και sim racers τρέχουν F1 ΜΟΝΟ rF2 εσύ έρχεσαι και μας κάνεις Post μονοθέσιο στο Forzassetto ???

 

Αν δεν ξέρεις ποιος είναι , γκούγκλαρέ τον και μετά στείλε του ενημερωτικό μήνυμα για το μεγάλο λάθος που κάνει γιατί ως pro racer , έπρεπε να είναι αλλού...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mad_dog έγραψε:

Τι ακριβώς χάνω ?

Και μια ακόμη φορά να το καταλάβουμε. Laserscan είναι η μέθοδος αποτύπωσης και όχι η απόδοση του meshing.

Δηλαδή τα βασικά τουλάχιστον.

 

Kαθόλου δεν πειράζει.

Όταν φτιάξουν physics και FFB να δοκιμάσουμε πάλι. Μέχρι τότε το αφήνουμε.

RrYhTGq.gif

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Jim, το point cloud δεν μπορούν να το βάλουν απευθείας στο παιχνίδι.

 

Ο track maker παίρνει το laserscanned point cloud και σύμφωνα με αυτό φτιάχνει το mesh.

 

Όπου δει λακούβες etc στο point cloud τις μετατρέπει σε πολύγωνα.

 

Δεν κάθεται κάποιος όπως στο RRRE κλπ sims που έχουν tracks της σειράς και προσθέτει λακούβες όπου του κατέβει ή κοιτώντας video στο youtube για να σε πείσουν πως υπάρχει detail κλπ.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

@mad_dogΕ τελικά είσαι μεγάλο troll.

 

Σου έβαλα αληθινό οδηγό f1 που τρέχει Assetto και μάλιστα το 2016 , που καταρρίπτει ότι είπες και εσύ βάζεις ένα τυχαίο video από rF2.

Πρέπει να προσπαθήσεις κ άλλο, εκτός και αν εμφανίσεις κάποιο video δεκατίας που με τη "λογική" σου θα αποδεικνύει τα αναπόδεικτα.

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Jim, το point cloud δεν μπορούν να το βάλουν απευθείας στο παιχνίδι.

 

Ο track maker παίρνει το laserscanned point cloud και σύμφωνα με αυτό φτιάχνει το mesh.

 

Όπου δει λακούβες etc στο point cloud τις μετατρέπει σε πολύγωνα.

 

Δεν κάθεται κάποιος όπως στο RRRE κλπ sims που έχουν tracks της σειράς και προσθέτει λακούβες όπου του κατέβει ή κοιτώντας video στο youtube για να σε πείσουν πως υπάρχει detail κλπ.

Ναι, δεν διαφωνώ πουθενά. Στον τύπο πες τα.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mad_dog said:

Βρε παλικάρι μου...δεν μπορείς να κάνεις 1:1 από την αποτύπωση. Δεν υπάρχει η δυνατότητα meshing. Άλλο τι σου δείχνει το laserscan και άλλο η απόδοση meshing.

Δηλαδή όσο το παλεύετε τόσο δείχνετε πόσο άσχετοι είστε με το αντικείμενο.

 

Σε παρακαλώ να αφήσεις τις εξυπνάδες κατά μέρους.

 

Ούτε εγώ ξέρω τι είναι το λέιζερ σκάνινγκ κ τι είναι το μέσινγκ.Λέει κάτι αυτό?

 

Είπαμε καλή η πλάκα κ το πέιραγμα αλλά καταντά αηδιαστικό.

 

Κ για να καταλάβω τι δουλειά έχει αν ξέρω τους παραπάνω όρους με το αν διασκεδάζω με μερικά μαμημένα πίξελς μπροστά από μια οθόνη -Ακουλίνη κ Στελίκο δε μιλάω για σας,αν κ τεκνικαλι κ σεις οθόνη έχετε μπροστά σας :hehe:-

 

Σε παρακαλώ μαζέψου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Σου έβαλα αληθινό οδηγό f1 που τρέχει Assetto και μάλιστα το 2016 , που καταρρίπτει ότι είπες και εσύ βάζεις ένα τυχαίο video από rF2.

Καλα ρε Δημητρη και αυτο δεν ειναι επιχειρημα.

 

Δηλ, αν βαλω και εγω απο r3e (και δεν παω καν στο pcars) μερικα απο τα δεκαδες βιντεο που εχουν βγαλει με οδηγους αγωνων,

Spoiler

 

τι θα σημαινει;

Οτι θα κανεις uninstall AC και RF2 και θα παιζεις μονο raceroom?

 

Tο καταφερατε παντως και πηρε φωτια το thread παλι. Χαρα στο κουραγιο σας :hehe:

Συνεχατε..........

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος wolves έγραψε:

Καλα ρε Δημητρη και αυτο δεν ειναι επιχειρημα.

 

Δηλ, αν βαλω και εγω απο r3e (και δεν παω καν στο pcars) μερικα απο τα δεκαδες βιντεο που εχουν βγαλει με οδηγους αγωνων,

 

Ωραία, λοιπόν , περιμένω αποδείξεις , περί των όλων στο δίπλα.

 

Spoiler

d4c7ed99c07a00c53309d835d78316a8cc36af60

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Δημήτρη την παλεύεις κ συ.

 

Χειρότερος έγινες πάντως να το ξέρεις.

 

Μου πόσταρες κ ένα μαρκετοβίντεο για να αποδειχθεί τι?

 

Είπαμε ας κρατήσουμε το πείραγμα αλλά ας αφήσουμε τις ad hominem επιθέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

δε φταίει κανείς άλλα παρά μόνο εγώ που συνεχίζω και έχω την συνδρομή σε αυτό το θέμα...

Εδω εχει συνδρομη ο @sstav, εσενα σε χαλασε; εσυ τουλαχιστον εισαι και του αθληματος :hehe:

 

Τωρα τα υπολοιπα περι καρτων κλπ, ειναι υπερβολη.

Κουβεντα κανουμε και διαφωνουμε με κοσμιο νομιζω τροπο.

Αν εδω πεσουν καρτες και μπανακια στα thread των gpu τι πρεπει να γινει;

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.