Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

 

 

θα χε ενδιαφερον να ξεκινησω να φτιαξω την πιστα μεγαρων! ειδα καποιοι εχουν ασχοληθει για gtr3 και rfactor.

Ti μου θύμησες είχα φτιάξει μια διαδρομή 3 χιλιομέτρων περίπου με το bob tracks builder για το gtr2(2006),αυτή η διαδρομή ήταν πραγματική και ήταν κοντά στο χωριό μου την ήξερα καλά , υπήρχε λοιπόν ένα site από όπου κατέβαζες συντεταγμένες και υψομετρικές διαφορές για όλους τους δρόμους κάτι σαν gps ,στοιχεία παρμένα προφανώς από δορυφόρο, θα μπορούσε να γίνεται αυτό σήμερα κι από το google earth για παράδειγμα. Αφού λοιπόν κατέβαζες αυτό το αρχειάκι με τα στοιχεία που προανέφερα το έβαζες με κάποιο τρόπο μέσα  στο bob tracks builder και από κει και πέρα όρεξη να χεις και ώρες ,η αλήθεια είναι ότι αυτό που εφτιαξα δεν έμοιαζε ούτε κατά διάνοια με  την πραγματική διαδρομή αλλά αν είχε κάποιος όρεξη και χρόνο θα μπορούσε να πλησιάσει πάρα πολύ ,φαντάζομαι τώρα θα υπάρχουν καλύτερα εργαλεία για αυτή τη δουλειά.

Οσον αφορά την πίστα των Μεγάρων την είχα τρέξει στο gtr2 υπήρχε σε mod  αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι εύκολο εφόσον την βρείς να την κάνεις conversion για το assetto πράγμα ίσως πολύ πιο εύκολο από το να προσπαθήσεις να την σχεδιάσεις.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti μου θύμησες είχα φτιάξει μια διαδρομή 3 χιλιομέτρων περίπου με το bob tracks builder για το gtr2(2006),αυτή η διαδρομή ήταν πραγματική και ήταν κοντά στο χωριό μου την ήξερα καλά , υπήρχε λοιπόν ένα site από όπου κατέβαζες συντεταγμένες και υψομετρικές διαφορές για όλους τους δρόμους κάτι σαν gps ,στοιχεία παρμένα προφανώς από δορυφόρο, θα μπορούσε να γίνεται αυτό σήμερα κι από το google earth για παράδειγμα. Αφού λοιπόν κατέβαζες αυτό το αρχειάκι με τα στοιχεία που προανέφερα το έβαζες με κάποιο τρόπο μέσα  στο bob tracks builder και από κει και πέρα όρεξη να χεις και ώρες ,η αλήθεια είναι ότι αυτό που εφτιαξα δεν έμοιαζε ούτε κατά διάνοια με  την πραγματική διαδρομή αλλά αν είχε κάποιος όρεξη και χρόνο θα μπορούσε να πλησιάσει πάρα πολύ ,φαντάζομαι τώρα θα υπάρχουν καλύτερα εργαλεία για αυτή τη δουλειά.

Οσον αφορά την πίστα των Μεγάρων την είχα τρέξει στο gtr2 υπήρχε σε mod  αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι εύκολο εφόσον την βρείς να την κάνεις conversion για το assetto πράγμα ίσως πολύ πιο εύκολο από το να προσπαθήσεις να την σχεδιάσεις.

 

ναι ναι τις ειδα και γω. σιγουρα μια μετατροπη θα ηταν πιο ευκολη για το ξεκινημα. εχω κατι μπλεξιματα με το μηχανακι (μπας και προλαβω να παω φετος και στην πραγματικη πιστα :p) και ενδεχομενως να ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Άρη οπότε μπορέσεις ανέβασε τις ρυθμίσεις του real head motion Γιατί Ακόμα είμαι ζαλισμένος από τον αγώνα [emoji14]

 

Όχι ρε φίλε :slap: το ξέχασα... Μόλις γυρίσω στο σπίτι (κατά τις 18:00)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σου έχω μια φωτο με τις ρυθμίσεις, καθώς και ένα βιντεακι για να πάρεις μια γεύση.
Ανάλογα με την κάμερα που χρησιμοποιείς όμως διαφέρουν οι ρυθμίσεις στο RealHeadMotion.
Προσωπικά δεν έχω βάλει να γυρίζει πολύ, το έχω όσο πιο light γίνετε σε ρυθμίσεις για τη κίνηση.

 

post-63525-0-42547200-1417793690_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από wargasm
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το real head motion:

 

Τάσο κάνε download το αρχείο παρακάτω και αντικατέστησε το δικό σου (αφού το κάνεις buckup σε περίπτωση που δεν σου κάνει το δικό μου). Α, δες μήπως θέλουν και τα paths άλλαγμα...

 

Α! δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η FOV μου είναι γύρο στο 30.

RealHeadMotionSettings.zip

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ηρθε το καινουργιο τροφοδοτικο και ανοιξα παλι το sli να τσεκαρω τα fps. Δεν ξερω πως το εχουν καταφερει αλλα το παιχνιδι στις ιδιες ρυθμισεις εχει 64 fps με το sli και 117 με μια καρτα !!!  :OO:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ηρθε το καινουργιο τροφοδοτικο και ανοιξα παλι το sli να τσεκαρω τα fps. Δεν ξερω πως το εχουν καταφερει αλλα το παιχνιδι στις ιδιες ρυθμισεις εχει 64 fps με το sli και 117 με μια καρτα !!!  :OO:

Ούτε sli ούτε crossfire γουστάρει το ac. Τσεκαρισμένο σε πολλά pc setups!

Link to comment
Share on other sites

για το crossfire εχει φτιαξει το πραγμα. σε πιο παλιες εκδοσεις επαιζεμε πιο λιγα fps συν οτι αναβοσβηνε ολο. τωρα παει σφαιρα... τα εχω μαξ ολα σε 1080p στο περιβαλλον αλλα χωρις λεπτομερειες στο αμαξι, και με μεσα καμερα rsr και delta p ειναι καρφωμενο στα 144fps. 2x7970@1150mhz. ουτε drops ουτε τιποτα.

πιο πολυ με εκνευριζει στο παιχνιδι που ανοιγω το tire temperatures ας πουμε η καποιο αλλο και τρωει 40fps απο το πουθενα. αν ειναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

για το crossfire εχει φτιαξει το πραγμα. σε πιο παλιες εκδοσεις επαιζεμε πιο λιγα fps συν οτι αναβοσβηνε ολο. τωρα παει σφαιρα... τα εχω μαξ ολα σε 1080p στο περιβαλλον αλλα χωρις λεπτομερειες στο αμαξι, και με μεσα καμερα rsr και delta p ειναι καρφωμενο στα 144fps. 2x7970@1150mhz. ουτε drops ουτε τιποτα.

πιο πολυ με εκνευριζει στο παιχνιδι που ανοιγω το tire temperatures ας πουμε η καποιο αλλο και τρωει 40fps απο το πουθενα. αν ειναι δυνατον.

Δώσε tips στον Orgios γιατί σε αυτόν το παιχνίδι χάνει 40% fps όταν ανοίγει το crossfire και νομίζω ότι έχει τις ίδιες κάρτες με σένα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να ξαναδουλεύουν το F1 mod. Εδώ είναι ένα generic car

 

http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/gf1-fcm-2014-car.18450/

 

http://www.youtube.com/watch?v=qk5vGPls12A

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στη λίστα του Jim το Baskerville. Πολύ ωραία μικρή πιστούλα φτιαγμένη από το 0 (όπως και το Paul Ricard).

Να ξέρετε όταν έρθει η σειρά μου, εκεί θα τρέξουμε!

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.