Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Παρατηρησε κανεις οτι οταν βαζεις πρωτη στην λαφ και πατησει λιγακι το γκαζι(ισα ισα για να κινηθει το αμαξι με το kers) κανει οπισθεν? το επαθα και στα τρια online games που επαιξα μαζι της

Link to comment
Share on other sites

laferrari εχει kers? δεν το πηρα χαμπαρι

παντως μετα την αλλαγη στους ηχους των αυτοκινητων και την εισοδο της 458GT2, η gt2 τα σπαει

παρατηρησατε μεγαλη διαφορα στην προσφυση των αυτοκητων? η ειναι η ιδεα μου?

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα μου φαίνεται πιο καλό το feedback, αισθάνομαι τα λάστιχα καλύτερα, αλλά παρατήρησα σε μερικές πίστες που δεν είναι του Assetto Corsa αλλά από τρίτους οτι δεν είναι τόσο καλό το feedback, κάτι που είναι λογικό βέβαια αλλά πριν δεν ήταν τόσο αισθητό. Βέβαια έγινε επαναφορά των ρυθμίσεων και μπορεί να είχα διαφορετικές...

Η αυτόματη έκθεση είναι διαφορετική και λιγότερο προφανής, στο showroom αν δεν την ρυθμίσεις με το +/- μερικά αυτοκίνητα φαίνονται καμμένα και φαίνονται περίεργα και οι υφές. Πριν φαινόταν τέλεια στο showroom, τώρα όχι... Επίσης το antialising δεν λειτουργεί σε μένα πλέον σωστά. Αλλά σχεδόν πάντα αυτό γινόταν και με το μικρό επόμενο patchάκι έφτιαχνε.

Κάτι άλλο που με αποσχολεί είναι οτι μου φαίνεται πιο arcade ή είναι κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία από DrFred
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχουν παρει τα διαθεσιμα αυτοκινητα που πας να διαλεξεις?

Όχι στα διαθέσιμα γράφει π.χ 16/24. Και το κάνει σε πολλούς servers, απ'ότι φαίνεται είναι περισσότερα άτομα μέσα τα οποία δεν τα αναγράφει όταν επιλέγεις για να μπεις.

Link to comment
Share on other sites

laferrari εχει kers? δεν το πηρα χαμπαρι

παντως μετα την αλλαγη στους ηχους των αυτοκινητων και την εισοδο της 458GT2, η gt2 τα σπαει

παρατηρησατε μεγαλη διαφορα στην προσφυση των αυτοκητων? η ειναι η ιδεα μου?

εχει μια μπαρα δεξια απο το κοντερ ασπρη

οσο για την προσφυση ναι ειδικα μετα τον τριτο γυρο στα gt3 αμα κανεις ταρζανιες μεχρι και flat spot ειδα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που με αποσχολεί είναι οτι μου φαίνεται πιο arcade ή είναι κάτι άλλο;

Το νέο tyre model και οι βελτιώσεις στο ffb προσφέρουν ακόμα πιο φυσικό χειρισμό σε σχέση με το παρελθόν. Όσο πιο φυσικός ο χειρισμός τόσο ευκολότερος-καλύτερος ο έλεγχος από τον παίκτη.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο tyre model και οι βελτιώσεις στο ffb προσφέρουν ακόμα πιο φυσικό χειρισμό σε σχέση με το παρελθόν. Όσο πιο φυσικός ο χειρισμός τόσο ευκολότερος-καλύτερος ο έλεγχος από τον παίκτη.

Η αλήθεια είναι οτι παρατήρησα να πατάω πιο ευγενικά και προοδευτικά το γκάζι εκεί που προηγουμένως απλά το σανίδωνα και αμέσως είχα την αίσθηση και το νόημα αυτής μου της αντίδρασης. Ακόμα περισσότερο με την χρήση του φρένου, θυμίζει πραγματικό αυτοκίνητο και ποτέ δεν πλακώθηκα στα φρένα όπως πριν. Τίποτα από τα δύο δεν τα έκανα μετά από σκέψη αλλά μου βγήκε αυθόρμητα.

Αλλά μετά θυμήθηκα οτι είχα βάλει και τέρμα τα εφέ των δυνάμεων του αυτοκινήτου, επιτάχυνσης κλπ.

Η LaFerrari την πρώτη φορά που την δοκίμασα μου φάνηκε απίστευτα χάλια και αποκομμένη όπως λέει ο liakjim, απίστευτα γρήγορη, με απίστευτα φρένα, απίστευτα κρατήματα, έμοιαζε σαν το Mazda που είχα δοκιμάσει που ήταν mod από το Forza και νόμιζα οτι παίζω WipeOut, πετούσα στην πίστα.

Σήμερα που την ξαναέβαλα ήταν απολαυστική, δεν ξέρω τί άλλαξε!?!?! Και αισθανόμουν τα λάστιχα και χρειαζόταν να έχω σωστή ταχύτητα για να πάρω μια στροφή κάνοντάς με να χρησιμοποιώ το φρένο και το βάρος της αισθανόμουν...!!!

Έγινε επεξεργασία από DrFred
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια για το τελευταίο Update.

Γραφικά άψογα (ηθελα πιο καλό ΑΑ) -> προτείνω το Vigneete από τα PP.

Ήχος σαφώς βελτιωμένος.

Το FFB σαφώς καλύτερο.

Τέλεια τα εφέ με τα flat spots.

Η laFerrari δεν μ αρέσει. Νιώθω αποκομμένος.

Η 458 GT2 καλή αλλά εύκολη.

Αντίθετα τα Lotus 2-11 GT4 , Lotus Exige V6 CUP , Shelby Cobra 427SC είναι απλά τέλεια.

Τo damage model θέλει δουλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος στο RD μίλησε για input lag, νομίζω κάτι κατάλαβα και εγώ ενώ στην προηγούμενη έκδοση δεν είχε.

Μπορεί να έχει να κάνει με το AA(ή το fxaa) για κάποιον λόγο. Πάντως και πριν είχα 4xAA αλλά τώρα φαίνονται χειρότερα τα juggies.

Link to comment
Share on other sites

εχω την αισθηση και γω οτι χα να ευκολυνε λιγο το πραμα, και παρατηρησα και γω λιγακι input lag ειδικα στις αλλαγες. ελπιζω να ναι η ιδεα μου αλλα δε μ αρεσε. το δε κανας αλλος?

Link to comment
Share on other sites

εχω την αισθηση και γω οτι χα να ευκολυνε λιγο το πραμα, και παρατηρησα και γω λιγακι input lag ειδικα στις αλλαγες. ελπιζω να ναι η ιδεα μου αλλα δε μ αρεσε. το δε κανας αλλος?

Και γω στις αλλαγές το παρατήρησα. Έκλεισα τώρα τα post processing effects και μου φαίνεται πως μειώθηκε, αν θες δοκίμασε και πες μας.

Το intro movie μπορείτε να το κάνετε skip στα general options btw.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε εδώ :

Check to see what the following options are set at: Fullscreen Rendering – checked

Go to the AC folder, usually located at by default: SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg\dx11.cfg

Change the MAXIMUM_FRAME_LATENCY to 1 from 0.

- Change the in-game FPS cap to 60 or other min value required.

– Be sure vsync is unchecked

– Turn off ‘Aero’ settings for Windows Desktop.

Setting maximum pre-rendered frames to 1 in nvidia CP

Τα έχω κάνει όλα εκτός του vsync που δεν αντέχω το tearing. Μεγαλη βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα λιγο λαγκ (με 144fps το παιζω) και σιγουρα ευκολοτερο στις εξοδους σε στροφες. δε βγαινεις τοσο ευκολα εξω σα να χει λιγο tc απο μονο του... απο χρονους τα ιδια πανω κατω αλλα με λιγοτερες εξοδους θα βγαινουν καλυτεροι με την ωρα. αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω αισθητό input lag. Έχω όμως σίγουρα sound lag.

Για να δείτε αν έχετε και εσείς απλά πέστε πάνω σε κάποιο τοίχο και πείτε μου αν ο ήχος του τρακαρίσματος ακούγεται αμέσως ή με καθυστέρηση. Σε μένα το delay είναι γύρω στα 0,2 - 0,3 δευτ. και σχετικά ενοχλητικό..

Με την onboard της asus ranger vii είμαι (alc1150).

Στην 0.22.9 είχα μηδενικό sound lag. ****in fmod

Link to comment
Share on other sites

ξενερα λιγο μενει να δοκιμασω αυτα τα settings πιο πανω. δεν ειναι οι ενςργειες τοσο κοφτερες οσο πριν... δε νομιζω να ναι μονο του ηχου το λαγκ.

επισης κανω τον ιδιο χρονο με το ρεκορ μου ορθιος φευγοντας για φαι :ρ που πηγαν οι κοποι μας??? :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε εδώ :

Check to see what the following options are set at: Fullscreen Rendering – checked

Go to the AC folder, usually located at by default: SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg\dx11.cfg

Change the MAXIMUM_FRAME_LATENCY to 1 from 0.

- Change the in-game FPS cap to 60 or other min value required.

– Be sure vsync is unchecked

– Turn off ‘Aero’ settings for Windows Desktop.

Setting maximum pre-rendered frames to 1 in nvidia CP

Τα έχω κάνει όλα εκτός του vsync που δεν αντέχω το tearing. Μεγαλη βελτίωση.

Ωραίος, το cfg λέγεται πλέον graphics.ini στον ίδιο φάκελο. Δοκίμασα και το maximum pre-rendered frames(το ίδιο πράγμα με το frame latency στο ini πρέπει νανε) μου φαίνεται πάει καλύτερα τώρα.

Ίσως είναι και το delay στον ήχο που μας μπερδεύει όπως αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.